МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Куди поділись "протиепідемічні" 50 мільйонів?

11/03/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Вельмишановна Юліє Володимирівно!

Вимагаємо від Вас, як від керівника центрального органу виконавчої влади України у найкоротші терміни публічно поінформувати громадськість України про використання 50 мільйонів гривень, що ще влітку 2009 року були виділені на заходи із недопущення в державі епідемії каліфорнійського грипу. Нагадуємо Вам, пані Тимошенко, що саме очолюваним Вами Урядом, на який Законом України „Про Кабінет Міністрів України" прямо покладено функції із забезпечення державної політики у сфері охорони здоров'я, було виділено державні кошти в сумі 50 мільйонів гривень на недопущення в Україні пандемії каліфорнійського грипу A/H1N1, ще відомого як свинячий грип. З інтерв'ю міністра охорони здоров'я України Василя Князевича, даного ним 1 листопада 2009 року в прямому ефірі телеканала „1 плюс 1" стало відомим, що тендерні процедури по освоюванню виділених коштів були проведенні з порушенням діючого законодавства України та з прямими ознаками корупційних дій, наслідком чого стала фактична неготовність України до протидії епідемії грипу. (http://tsn.ua/ukrayina/tender-na-zakupivlyu-test-sistem-dlya-gripu-vigrala-firma-yaka-yih-ne-viroblyaye.html)



Історія питання. 11 червня 2009 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила пандемію «каліфорнійського грипу» A/H1N1 (свинячого грипу). Дане повідомлення є сигналом національним урядам та медичним організаціям по всьому світу готуватися до зростання кількості хворих. Нагадаємо, що востаннє ВООЗ оголошувала пандемію 40 років тому; у 1968 році, коли від штаму гонконгського вірусу померло близько мільйона людей. (http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8094655.stm)

2 червня цього року перший випадок захворювання на свинячий грип було підтверджено в Україні. 12 червня 2009 року Міністр охорони здоров'я Василь Князевич повідомив про те, що система охорони здоров'я України готова до епідемії грипу A/H1N1 (http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/12/195230/). Тоді ж міністром В.Князевичем були оприлюднені заходи, що вживаються в Україні на протидію епідемії грипу A/H1N1, а саме:

1) Україна отримала від ВООЗ 61 тисячу доз препарату «Таміфлю»;

2) Уряд України виділив на боротьбу з грипом A/H1N1 50 мільйонів гривень (близько 6 млн. дол. США). Виділення Кабінетом міністрів саме такого об'єму фінансування публічно підтвердила і голова комітету Верховної ради з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва.

Дане фінансування, за словами міністра, мало спрямовуватися на (і) створення в Україні нової лабораторії якісного рівня; (іі) закупівлю лікарських препаратів для лікування пацієнтів; (ііі) фінансування спеціальних комісій , які працюватимуть в регіонах. За словами В. Князевича такі профілактичні заходи були достатніми та ефективними: «Є ще час до осені, щоб підготуватися до епідемії грипу. Зараз ми працюємо над підвищенням імунного статусу нації, зокрема, використовуючи методи народної та нетрадиційної медицини». (http://www.zaxid.net/newsua/2009/6/12/195230/)

05 червня 2009 року інформаційно-аналітичне видання «Главред» (http://ua.glavred.info/archive/2009/06/05/153452-1.html) повідомило своїх читачів про заходи Міністерства охорони здоров'я України (МОЗ), вжиті для недопущення епідемії каліфорнійського грипу в Україні. Серед них згадувалося не тільки створення оперативного штабу, запровадження «гарячої» телефонної лінії, а й поширення спеціальних пам'яток для населення про грип А/H1N1. На виділені Урядом України 50 мільйонів гривень в медичних пунктах вокзалів, портів, аеропортів, мав проводиться постійний моніторинг звернень хворих із симптомами гострих респіраторних захворювань з окремим обліком і негайним інформуванням санепідслужби. Працівників контролюючих служб на кордоні України мали забезпечити засобами особистого захисту. Також мала розпочалася інвентаризація вітчизняної наукової бази для мобілізації науки на боротьбу з грипом.



Реальність станом на 02 листопада 2009 року

1. В Україні в наявності є тільки 200 тест-ситем. 14 з них уже використано (http://www.rbc.ua/ukr/newsline/show/parlamentskiy_komitet_po_zdravoohraneniyu_ne_rekomenduet_seychas_provodit_vaktsinatsiyu_ot_grippov_tipa_a_i_v_02112009)

2. Рішенням Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 30 жовтня 2009 р. Президент України доручив Кабміну України в триденний строк вирішити питання про виділення додаткових ресурсів на фінансування комплексу організаційних, медико-санітарних, санітарно-гігієнічних, лікувально-профілактичних, протиепідемічних заходів з мінімізації наслідків поширення пандемічного грипу та гострих респіраторних вірусних захворювань; забезпечити у тижневий строк обласні вірусологічні лабораторії Державної санітарно-епідеміологічної служби України та відповідні науково-медичні заклади необхідним обладнанням, діагностичними та витратними матеріалами, дезінфекційними засобами тощо; забезпечити посилення протиепідемічного режиму та проведення комплексу дезінфекційних заходів у місцях масового перебування людей (аеропорти, залізничні та автобусні вокзали тощо), дитячих дошкільних, освітніх закладах, установах охорони здоров'я, закладах культури, на підприємствах, в організаціях і установах, незалежно від форм власності; невідкладно запровадити обмеження у проведенні масових культурно-розважальних та інших заходів, пов'язаних з великою скупченістю людей; невідкладно виділити необхідні кошти відповідно до запиту Міністерства охорони здоров'я України для закупівлі лікарських засобів, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, інших виробів медичного призначення для населення та медичного персоналу потерпілих. (http://www.rbc.ua/ukr/newsline/show/v_yushchenko_vvel_v_deystvie_reshenie_snbo_ob_obespechenii_natsbezopasnosti_v_usloviyah_epidemii_grippa_v_ukraine_01112009)

Отже маємо констатувати, що до появи згаданого рішення РНБО подібні заходи Кабінетом міністрів України здійснені не були.

3. Перший віце-прем'єр-міністр України Олександр Турчинов (і) доручає фармацевтичним підприємствам працювати цілодобово, щоб виробляти ліки; (іі) доручає доводити до громадськості різницю між профілактичними та лікувальними засобами; (ііі) затверджує перелік препаратів та засобів попередження захворювання (марлеві пов'язки, рукавички тощо), які повинні бути в продажу в кожній аптеці України; (іv) наголошує, що рівень цін на профілактичні ліки та препарати, необхідні для лікування захворювання, не повинні перевищувати вартості, яка була встановлена в роздрібних аптечних мережах станом на 20 жовтня 2009 року; (v) з Державного матеріального резерву передає необхідний обсяг марлі. (http://gazeta.ua/index.php?id=314009)

Отже маємо констатувати, що подібні заходи попередньо здійснені не були.

4. Міністр охорони здоров'я Василь Князевич (і) 30.10.09 повідомив про те, що Україна звернулася до ВООЗ із проханням допомогти з вакциною проти грипу; (іі) за даними МОЗ станом на 30 жовтня в Україні було зафіксовано 81 тис. 487 хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), з них 33 тис. 559 дітей. В цілому було госпіталізовано 2 тис. 341 людина, з яких 1,1 тис. дітей. При цьому, за даними на 02.11.2009, після гострої респіраторної вірусної інфекції померли вже 60 українців (http://www.kirovograd.net/shortly/2009/11/2/statistika_epidemiyi_60_smertei.htm)

5. Секретар Ради нацбезпеки і оборони Раїса Богатирьова оприлюднила інформацію про те, що починаючи із 12 жовтня 2009 року українці почали вмирати від грипу A/H1N1, але тільки з 27 жовтня 2009 року почали обробляти дані лабораторних досліджень, що підтверджують циркуляцію грипу A/H1N1 (http://gazeta.ua/index.php?id=313991).

4. Уряд України виділив 500 млн. грн. (близько 63 млн. дол. США) з Резервного Фонду Кабінету Міністрів (http://fbc.net.ua/ru/news/finance/Kabmin_vydelil_500_mln_grn_na_borbu_s.html). Ці кошти призначені для придбання медикаментів, медичного обладнання, запобігання поширенню епідемії грипу.

5. В роздрібних аптечних мережах вже більше трьох діб немає (і) марлевих пов'язок; (іі) медичних препаратів, дія яких спрямована на профілактику гострої респіраторної вірусної інфекції, грипу тощо; (ііі) антивірусних препаратів нового покоління типу «Таміфлю».

І на сам кінець, ніхто із пересічних українців не бачив спеціальної пам'ятки для населення про грип А/H1N1.



Висновок

50 млн. гривень, виділених на недопущення в Україні епідемії свинячого грипу Кабінетом Міністрів України були витрачені неефективно. Непрозора схема розподілу цих коштів призвела до нестачі медичних препаратів в закладах роздрібної аптечної мережі. Масова необізнаність українців щодо перебігу захворювання, відмінностей між профілактичними та лікувальними засобами призвели до необґрунтованої кількості смертей серед громадян України, кількість яких тільки зростає.

За збереження існуючих підходів виділення Урядом України додаткового фінансування в розмірі півмільярда гривень не матиме суттєвого впливу на зниження епідемічної напруги, викликаної вірусом грипу A/H1N1.



Зважаючи на вищевикладене, вимагаємо від Уряду України та особисто Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко:



1. Надати публічний звіт про витрачання 50 мільйонів гривень, які Уряд України виділив у червні цього року на боротьбу з грипом A/H1N1.

2. Публічно оголосити про перелік заходів та їхню вартість, які Уряд України планує здійснити для зменшення рівня захворюваності, а також лікування грипу A/H1N1.

3. Забезпечити доступність для незалежного громадського контролю усіх матеріалів, пов'язаних із заходами Уряду України по зменшенню рівня захворюваності, а також лікування грипу A/H1N1 (за виключенням відомостей, поширення яких прямо заборонене законодавством України).



3 листопада 2009 року



Творче об'єднання „ТОРО",

Контактна група Трансперенсі Інтернешнл в Україні

+38(0522)27-27-54, info@toro.org.ua, www.toro.org.ua

Відповіді



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".