МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У Росії можуть заборонити фільм про Івана Грозного

12/06/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Автор книг про Івана Грозного В’ячеслав Манягін поширив відеозвернення до президента Дмитра Медведєва, у якому попросив главу РФ негайно зупинити прокат фільму "Цар" Павла Лунгіна. На думку історика, фільм не просто грішить історичними неточностями – він обмовляє засновника російської держави.

"Уявимо собі, що в Америці зняли фільм про Джорджа Вашингтона, в якому перший президент Сполучених Штатів постає як кровожерний маніяк. А потім запустили – стрічку в прокат на яке-небудь національне свято, наприклад, 4 липня. Абсурд!" - обурюється історик з Сергієва Посада. "У Росії фільм Лунгіна – прямий наклеп на російський народ і державу – виходить у день Народної єдності і згоди, 4 листопада", – заявив він у своєму ролику, викладеному на сайті YouTube.

Крім того, Манягін легко проводить аналогії з сучасною Росією: "А якщо повірити в те, що засновник нашої держави був таким тираном, то можна повірити і в те, що сучасна Росія, як кажуть на Заході, є оплотом тоталітаризму, тиранії, антидемократичною, антинародною державою, якою правлять не зовсім адекватні особи".

Таким чином, фільм Лунгіна немає нічого спільного з історичною правдою. За словами історика, Грозний, який у фільмі зображений як "шизофренік, садист, маніяк і параноїк", був вельми успішним політиком: проводив демократичні реформи, удвічі збільшив територію Росії, розгромив Лівонський орден та інше.

Це вже друге звернення письменника до Медведєва. Перше, письмове, Манягін відправив кілька днів тому і вже встиг одержати відповідь з Управління справами Президента. У ньому сказано, що його лист передано на розгляд у Міністерство культури.

Нагадаємо, що фільм про першого російського царя вийшов в широкий прокат 4 листопада, у день народної єдності. Похмура картина про протистояння Івана Грозного (Петро Мамонов) і московського Митрополита Філіпа (Олег Янковський), уже викликала протести з боку церковників.

Так, глава Союзу православних хоругвеносців Леонід Симонович-Нікшич назвав ідеологічну концепцію фільму "руйнівною", вимагав "поваги до фігури російського царя" і висловив сумнів у тому, що митрополит Філіп (Количев) був убитий царським опричником.

Лунгіна звинувачували в жорстокості ще на прем`єрах "Царя" – у Каннах і на ММКФ. Проте режисер наполягав, що "не показав і сотої частини тієї жорстокості, тих убивств, які були за Івана Грозного і документально зафіксовані".

http://www.unian.net/ukr/news/news-349067.html

Ну що, приплили. Церковники (?), що протестують проти екранізації страсного вбивства свого ж святителя Філіпа Московського, описаного у його житіях.
Між іншім вбивство приписують Малюті Скуратову - втіленню, так би мовити, політики Івана Грозного щодо "демократичних реформ, удвічі збільшення території Росії, розгрому Лівонського ордену" (с)
Чого тут більше - намагання за Оруелом "переписати ("вточнити") історію"? Чи канонізації всіх царів, навіть таких "демократичних реформаторів" як Іван?
Слід додати також, що роль приреченого на загибель священика стала останьою в житті видатного артиста Олега Янковського, який помер у травні 2009.
Особливо розчулює, що людина яка зве себе істориком, закликає заборонити історичного фільма. Пиши книгу, вибивай кошти з Медведева, най він тобі дасть на відбілювання - така порада. Займись чем-то полезньім (с), розкажи нам всім, що Лівонська війна - це перемога і приклад для наслідування. Будемо раді почути, що письмового наказу за підписом Івана Четвертого Малюті не зберіглося, відтак - клевещут. Та й сина Іван-Демократ навряд чи сам вбив, скоріш схоже на проїски іноземних спецслужб.

поставив: Tatarchuk ®

Відповіді

 • 2009.12.06 | Almodovar

  Щодо фільму

  Дивився двічі. Фільм гарний (думка особиста, в дискусії не вступатиму, нікому не нав'язую, кому не подобається - підіть попийте чайку, а мене прохання не чипляти).
  Головне у фільмі не цар, як мені здається, а російський нарід -чи то бидло, чи то поголовно мазохісти... Але в кінці, що показово -всі тікають від влади і цар залишається один. В Україні. в цьому випадку, гетьманів вбивали.
  Фільм правдивий. Жодного слдова брехні. А заборони вимагають, тому що ЗАНАДТО все схоже на сучасну Росію. Занадто... Але - Количева вже немає... Малют-сотні, підаров-Басманових - вся Москва со околиці, поголовно, а от Количевих -немає...
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.12.06 | Сахаров

   Re: Щодо фільму

   ІМГО, у фільмі правдиво показано принаймні Грозного. Що ж до фільму як такого - не сподобався - відчувається схематичність сценарію.
 • 2009.12.06 | ziggy_freud

  знайдіть 10 розбіжностей між "тоді" і "зараз" (/)

  http://www.cinematheque.ru/post/140303

  В сентябре 1946 г. Центральный Комитет ВКП(б) осудил работу Эйзенштейна такими словами: "Режиссер С. Эйзенштейн во второй серии фильма Иван Грозный обнаружил невежество в изображении исторических фактов, представив прогрессивное войско опричников Ивана Грозного в виде шайки дегенератов, наподобие американского Ку-Клукс-Клана, а Ивана Грозного, человека с сильной волей и характером - слабохарактерным и безвольным, чем-то вроде Гамлета". Тем не менее, худсовет Министерства кинематографии фильм оценил, однако последний и решающий приговор поступил из Кремля. Вторая серия вышла на экраны России и всего мира лишь в 1958 г.
 • 2009.12.06 | Олена Весел

  шо оп'ять?????

  вони його фактично з самого виходу на екран бідолахи бойкотують... мабуть хорошиє сапогі... подивлюсь при нагоді обов'язково ;) в інтернеті точно не заборонять... більше того - якщо заборонять у Росії, з інтернету можна буде качать за дозволу авторів із чистою совістю ;)
 • 2009.12.06 | Kulish

  Re: У Росії можуть заборонити фільм про Івана Грозного

  Фільм однозначно хороший. Незважаючи на відповідність чи невідповідність історичним фактам та поглядам. Це ж художній твір - автори можуть щось і домислити!
  А реакція дуже характерна для Росії і вона якраз підтверджує художню правду фільма. Уявіть собі, що в Італії почалась кампанія по забороні фільма "Калігула", як такого, що викривляє історію та поганить світлий образ римського імператора.
  Можете уявити собі таке? Ні. А щодо Росії - можете.
 • 2009.12.06 | Радикальный Либерал

  Re: У Росії можуть заборонити фільм про Івана Грозного

  Если действовать последовательно нужно, так-же, запретить картину "Иван Грозный и сын его Иван" роман Алексея Толстого "Князь Серебряный" ну ещё два фильма: разумеется "Иван Грозный" Эзенштейна, и "Иван Васильевич меняет профессию", а и пьесу Булгакова "Иван Васильевич".
 • 2009.12.06 | So_matika

  Фільм, до речі, геніальний. Маст сі

 • 2009.12.07 | Kohoutek

  Не запретят.

  Он понравился патриархии. Хотя, имхо, в целом фильм очень слабый. Ходульный сценарий, явная вторичность художественного замысла по отношению к идеологической составляющей. Агитка, к сожалению, рассчитанная на европейские кинофестивали, а не на зрителя. Иван Грозный показан клиническим параноиком (не просто параноидальной личностью наподобие Сталина или Гитлера, но совершенно неадекватным человеком) - но таким он уж точно не был, судя по воспоминаниям современиков и историческим свидетельствам. Хорошим актёрам нечего играть.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua