МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У Росії «зачищають» українців

03/23/2010 | Bogun
Ось переклав з російської цікаву інфу:

У Росії «зачищають» українців

Олександр Михельсон, «Главред», 18.03.10 // 14:08
Як і прогнозував «Главред», перший візит новообраного Президента України в столицю Російської Федерації не ознаменувався рухами в плані поглиблення економічного співробітництва двох країн.

У той же час поїздку - і це теж було передбачувано - декорували численними заявами російської сторони про «нову епоху», «розморожування контактів», «повернення до дружби» і т.п.

Тим часом, що відбувається в реальності не дуже в'яжеться з реверансами для ТБ.
Наприклад, сьогодні, через місяць після приходу до влади «проросійського» Януковича, уряд Володимира Путіна збирається ліквідувати чергову громадську організацію українців у Росії. Процес був початий ще в середині минулого року, тобто при президентстві Віктора Ющенко. Але зі зміною влади в Україні аж ніяк не сповільнився.

З 20 липня по 10 серпня 2009 р. виконавчі органи РФ провели перевірку Федеральної національно-культурної автономії (ФНКА) українців у Росії. Перевірка проводилася відповідно до спеціального розпорядження російського мін'юсту.
ФНКА діє в Росії з 1998 року, коли об'єдналися чотири територіальні українські організації. З 2002 року ФНКА існує на базі Культурного центру України в Москві. На жаль, останнім часом діяльність організації була істотно ускладнена.

І якщо існувати в умовах постійної нестачі коштів російські українці вже більш-менш звикли, то протистояти пресингу держави їм набагато складніше.

Три з дев'яти територіальних об'єднань, що входять у ФНКА виключені з реєстру громадських організацій. Красноярське, можливо, ще буде відновлене - зараз там готують новий устав, а от Волгоградське та Тюменське ліквідували за рішенням суду.
Крім того, ще у квітні минулого року минув строк повноважень керівництва ФНКА, вибраного на з'їзді в 2005 році.

Ці два факти ввійшли в перелік «обвинувачень» на адресу Автономії, складений за підсумками літньої перевірки (копії цитованих тут і далі документів є в розпорядженні «Главреда»).
Відповідно до акту перевірки, керівництво ФНКА подало неправильний перелік вхідних в автономію структур, зарахувавши до них уже не існуючі. Крім того, саме це керівництво, як уже було сказано, нелегітимне.

Також чиновники встановили, що Автономія використовує «неправильну» печатку - а саме, печатку, що містить колишню назву організації. Ця назва - «Українці Росії» - була змінена в тому ж 2005 році, але от на печатці вона залишається донині.

Співголова ФНКА Валерій Семененко, з яким зв'язався «Главред», заявив, що дані недоліки в роботі організації викликані чисто «технічними» проблемами. За його словами, робота над організацією нового з'їзду, що затвердив би керівництво Автономії, ведеться, просто оплатити дорогу всім делегатам ФНКА поки не в змозі. Інші недоліки, завірив пан Семененко, були оперативно виправлені.

Офіційна заява з викладом цих аргументів Автономія направила в мін'юст. Однак чиновників це не переконало. 19 жовтня діяльність ФНКА була тимчасово припинена на строк до 12 січня. Саме для виправлення виявлених недоглядів.

І от отут почалося саме цікаве. 2 лютого 2010 року на ім'я заступник міністра юстиції РФ Алу Алханова надійшло приголомшливий лист жителя Москви Ніколая Журавльова. У листі зазначений громадянин просив «вжити заходів» по припиненню діяльності ФНКА як... загрозливої російської державності.

Як вказав у своєму листі юридично підкований громадянин Журавльов, відповідно до російського законодавства громадські організації, чия діяльність тимчасово припинена, не можуть у відповідний період проводити публічних заходів. Проте, співголова Автономії Семененко такі заходи проводив.

Список «заходів» додавався. «1). У порушення статті 43 Закону співголова Автономії Семененко В.Ф. 29.10.2009 від імені української громади взяв участь у публічному виступі на Радіо Свобода. 2) 26.11.2009 співголова Автономії Семененко В.Ф., представляючи Автономію, керував заходом, присвяченим пам'яті «жертв Голодомору й убивства українців в 30-х роках», що було організовано в підтримку вахти пам'яті «Невгасима свіча» і документально-художньої виставки «Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу», відкритої 25.11.2009 у м. Києві».

Виняткова небезпека цих дій для існування Росії підкреслювалася в кращих традиціях політичних доносів сталінських часів.
«Крім того, В.Семененко, представляючи українські громадські організації Росії від імені «ФНКА УР», регулярно бере участь у заходах, що організовуються закордонними неурядовими структурами - «Української всесвітньої координаційної ради», «Всесвітнього конгресу українців», «З питань стану української нації». Лідери зазначених організацій виступають із позиції націоналізму й сепаратизму», - писав, зокрема, Журавльов.
Який «сепаратизм» проповідує Всесвітній конгрес українців, відомо, видимо, тільки громадянинові Журавльову. На чиїй совісті залишаються й обороти типу «так звані жертви Голодомору».

Тим часом, мін'юст РФ відреагував на це дивне як по змісту, так і за формою, послання винесенням письмового попередження на адресу ФНКА. Зрозуміло, зовсім не за те, що, як сформулював пильний громадянин Журавльов, «діяльність «Федеральної національно-культурної автономії українців Росії» спрямована на дискредитацію проведеного керівництвом Росії політичного курсу по міжнаціональній єдності й у своїй діяльності несе погрозу існуючому конституційному ладу».

А от виступ Валерія Семененко на радіо російські хранителі закону порахували цілком достатньою підставою.

При цьому сам Семененко в коментарі «Главреду» підкреслив, що виступу як такого... не було. «Мені подзвонили з бюро Радіо Свобода із Праги, я відповів на кілька питань. Вони із мною не зв'язувалися, на вичитування й підпис цей матеріал не давали», - пояснив він.
А інформація про «керівництво» акцією, присвяченій річниці Голодомору, за словами пана Семененко, взагалі не відповідає істині. «Не було в нас ніякого заходу щодо Голодомору. А конкретно 29 листопада я сидів вдома з гостями», - сказав він.

Все це співголова ФНКА виклав у скарзі, спрямованої до Тверського суду Москви. Однак поки в Автономії намагалися домогтися скасування попередження, у мін'юсті РФ оперативно почали фінальний крок: міністерство звернулося у верховний суд Росії з позовом про ліквідацію ФНКА.

У позовній заяві на п'яти сторінках Автономії пригадали всі перераховані вище «гріхи» - від проблем з печаткою до все того ж «виступу» Валерія Семененко на закордонному радіо.
Крім того, у перелік обвинувачень додали пункт про те, що НФКА не надала документів про фінансування її діяльності з-за кордону. Принадність цього пункту полягає в тому, що в акті, що цитувався вище, перевірки самого ж мін'юсту було сказано: «Згідно представленим на перевірку довідкам Автономія не має коштів і іншого майна, фінансово-господарська діяльність відсутня, банківського рахунку, членських внесків, штатних працівників і пожертвувань від політичних партій немає... Діяльність Автономії здійснюється на суспільній основі».

Також НФКА інкримінують небажання звітувати в одержанні грошей, яких НФКА не одержувала.

І зовсім уже чудово виглядає в позовній заяві мін'юсту такий пасаж: «Автономією не представлені документи, що підтверджують діяльність Автономії по виконанню статутних цілей і завдань, а саме - самостійного рішення питань збереження самобутності, розвитку мови, утворення, національної культури.»

У самій Автономії дії російського мін'юсту коментують неохоче. Втім, не під запис їх зв'язують із конфліктом, що мав місце ще рік назад. Тоді, у квітні 2009-го, представник МЗС РФ Андрій Нестеренко зробив голосну заяву про те, що українська мова й культура, з одного боку, не потрібні українцям Росії, а з іншого боку - розвиваються на території РФ цілком успішно.

Ряд українських громадських організацій сусідньої країни виступили з різкою критикою цієї заяви, і НФКА була в перших рядах. «От після цього нам дали знати, що готуються масові перевірки нашої діяльності», - розповів «Главреду» джерело в НФКА.
Перше судове засідання по позову про ліквідацію Автономії відбудеться наприкінці березня. НФКА вже направила в суд свій власний позов - про визнання дій мін'юсту незаконними й скасуванню попередження, винесеного раніше.

Офіційний Київ поки в цьому процесі ніяк не бере участь, а одержати коментарі українського МЗС із цього приводу на момент написання матеріалу не вдалося. Однак якось реагувати українській владі на те що відбувається прийдеться хоча б тому, що цього має намір домогтися опозиція.

Зокрема, з початком пленарного тижня в Раді буде озвучений депутатський запит до дипломатичного відомства. Народний депутат від БЮТ Андрій Шкіль, після ознайомилення із копіями документів, які надав «Главред», пообіцяв, що тема НФКА буде винесена також на розгляд комітету ВР по іноземних справах (членом якого є пан Шкіль).

З огляду на постійні докори в «непатріотичності», що звучать на адресу багатьох високопоставлених представників нової української влади, ця влада зацікавлена спростувати сформовану думку «не словом, а ділом». Чи вийде - стане зрозуміло в найближчі тижні.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".