МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чому Конституція 1996-го року є (набагато) гіршою

10/02/2010 | ilia25
Коротка відповідь -- у Констутуції 1996-го року практично відсутня система стримок та противаг, тому вона не може перешкодити встановленню диктатури.

Тепер -- більш детальний аналіз.

1. Які пістави стверджувати, що система стримок та противаг відсутня? Ну по-перше, відсутність стримок та противаг стає зрозумілою, коли читаєш текст Конституції. "Стримки та противаги" -- це загальне поняття, а практично воно завжди означає цільком конкретну річ, а саме парламентський контроль над виконавчою владою. В тому числі цей контроль не дозволяє голові виконавчої влади керувати судовою гілкою влади. (Головою виконавчої влади по Конституції 96-го лише формально є прем'єр, а фактично ним завжди був Президент).

Чому саме парламетський контроль? Тому, що парламент -- це єдиний орган державної влади, в якому представлена опозиція. Таким чином парламентский контроль дозволяє опозиції викривати кожну помилку чи зловживання влади. І це, звісно, корисно та важливо для всієї країни.

Так от саме цього і бракує в Конституції 96-го року -- там не прописані чітко ці механізми! І не тому, що автори про це забули (в т.ч. американський суддя Футей). І, звісно, не тому, що парламентький контроль неможливий у президентській републіці -- ті ж США є прекрасним прикладом, як цей контроль має виглядати на практиці.
Проблема в тому, що Конституція лише визначає загальні засади, а деталі мають бути врегульовані окремим законом. В цьому полягала помилка американця Футея -- йому не спало на думку, що Президент може просто ветувати цей окремий закон, а без ньго "одна з найкращих у світі" Констутуція перетворються на інструкцію для узурпації влади Президентом. Ну а Кучма, а згодом і Ющенко, саме так і робили, накладаючи регулюяно вето на закон про слідчі комісії ВР (або -- це вже Ющенко -- спонукаючи КС визнавати цей закон неконституційним).

Ну і до відсутності слідчих комісій треба ще додати гранично ускладнену процедуру імпічменту.

2. По-друге, все це на практиці довів перший же Президент, при якому цю Конституцію було прийнято. Янукович вчора у своєму виступі заявив, що Конституція 1996-го року дозволила "визначити незмінний курс на демократію та верховенство права, захист прав і свобод громадян." Це, звісно, брехня -- Кучма наочно пордемонстрував, що він може переслідувати журналістів та опозиціонерів аж до їх фізичного знищення, не боячись відповідальності. Навіть після того, як його спіймали за руку.

Точно так же і Янукович зараз може робити все, що йому заманется, а з вуличними протестами розбиратись за допомогою ОМОНу. Звісно при цьому він повністю втратить підтримку Заходу, тому він намагатиметься уникнути такого сценарію -- не буде без серйозних підстав рубати голови журналістам та посилати вантажівки на лідерів опозиції. А якщо вже доведеться це робити, то принаймі не попадатись на гарячому. Ну відрубали журналюзі голову, я тут до чого?

Але навіть якщо підтримка Заходу буде втрачена, це ще не призведе до втрати Януковичем влади, як знову ж таки продемонстрував той же Кучма.

Так чи інакше, висновок один -- Янукович тепер є фактично диктатором, і може робити все. що йому заманеться. Невідомо лише одне -- чи він буде поганим, чи добрим царем.

Відповіді

  • 2010.10.02 | GreyWraith

    Як ми бачили, і конституція зразка 2004 року...

    ... теж не завадила узурпації влади.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.10.02 | ilia25

      Якщо б вона не заважала, її б не скасували

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.10.02 | GreyWraith

        Досі не заважала

        З якого дива буде заважати пізніше? (тим більше, що, як Ви самі писали, опозиція буде лише деградувати. а народ бєзмолвствуєт... ;) )
        А причини скасування, схоже, лежать в іншій площині. Якій конкретно? Я поки не має достатньо обгрунтованих гіпотез...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.10.02 | ilia25

          А досі заважала

          Досі в Януковича можна було відібрати уряд простим рішенням парламенту. Це загроза постійно над ним висіла, тому він дуже старався не нахабніти у цей час.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.10.02 | Адвокат ...

            І да, і нєт...

            Пруцьо-виблядки у В(з)Раді навряд чи насмілили сь відтяти в Хама хучь що сь. Инша річ,-- Тупой Тяжолий Прєдмєт трохом сцяв, трохом срав, що тая "аґрєссівно-паслушная "большесть" не захце сі "завгого"...
      • 2010.10.02 | Адвокат ...

        Насправді,-- не заважала. Просто "пісяни да тьолкі" спішать...

        Тому й скасували. Кудой спішать,-- то вже инше питання. Моя версія є такою:
        -- Дєлай рас: Всьо будєт Далбас!
        -- Дєлай два: Україні,-- дрова!
        -- Дєлай трі: Українцям,-- концтабори!
  • 2010.10.02 | samopal

    А у кого є текст Конституції 1996 року?

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.10.02 | ilia25

      Re: А у кого є текст Конституції 1996 року?

      http://zakon.nau.ua/doc/?nobreak=1&uid=1013.3.1
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.10.02 | samopal

        Дякую. До юристів є запитання.

        Просто хотілося уточнити кришталево чистий оригінальний текст без усіляких злочинних доповнень. А там так і написано:

        Стаття 77. Чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради України.

        До юристів (особливо пана Шона) є ще таке запитання:
        Чи може Верховна Рада відмовити депутатові у припиненні повноважень:

        Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України приймається більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

        якщо воно відбувається згідно Конституції (Cт. 81 п.1 ) за його особистою заявою?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.10.02 | ilia25

          На Ваше питання вже є відповідь влади

          Лавринович в інтерв'ю ДТ пояснив, що оскілки ВР обиралась за політреформеною конституцією, то діяти вона буде всі 5 років.

          Наскілки ця логіка є обгрунтованою не має значення. Навіть якщо всі незалежні експерти як один підтвердять, що вона є помилковою, саме интерпретацію влади буде прийнятою до виконання. Після рішення КС в цьому не може бути сумнівів.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.10.02 | samopal

            там є інше запитання.

          • 2010.10.02 | Адвокат ...

            Маєте рацію. Замість недолугої політрехворми на арену виліз

            тупий пруцячьо-бидластий бєспрєдєл.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2010.10.02 | ilia25

              Недолугість політреформи була всім відома

              Недлугість політреформи полягала у наявності двох центрів виконавчої влади. І вирішити цю проблему можна було вдосконаливши Конституцію так, щоб створити і єдиний центр виконавчої влади, і водночас забезпечити над ним парламентський контроль.

              Нажаль українські політики вирішили, як завжди, виплеснути немовля разом з водою, надавши безконтрольну владу Президенту, і поствивши хрест на демократії.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2010.10.02 | Адвокат ...

                Як на мя, Ви, кулєґо, саме тего немовляту,-- й виплескуєте.

                ilia25 пише:
                > Недлугість політреформи полягала у наявності двох центрів виконавчої влади. І вирішити цю проблему можна було вдосконаливши Конституцію так, щоб створити і єдиний центр виконавчої влади, і водночас забезпечити над ним парламентський контроль.

                Коли Мудь-вєдь-чюк складав начерк тієї "паліть-рехворми", він мав гіпотезу, що воно є пох,-- чи так, чи отак. Адже ж у го пляни входила "вєчьна дрюжьба і жвачька" між депутами та (п)рєсідєнтомЬ.


                > Нажаль українські політики вирішили, як завжди, виплеснути немовля разом з водою, надавши безконтрольну владу Президенту, і поствивши хрест на демократії.

                В Україні,-- НА ПРЕВЕЛИКИЙ ЖАЛЬ,-- політиків нема. Тому немає й демократії. Ґімно-кратія є. Бандо-кратія,-- є. Охло-кратія,-- те ж є! А от демократії,-- нема...
  • 2010.10.02 | Адвокат ...

    Буде поганим. Бо тупий, неосвічений, жадібний до розкошеств,

    зверхній до людей, жорстокий ґауляйтейтер.


    ilia25 пише:

    > Так чи інакше, висновок один -- Янукович тепер є фактично диктатором, і може робити все. що йому заманеться. Невідомо лише одне -- чи він буде поганим, чи добрим царем.

    З неґо цар,-- як з курви цнота!
  • 2010.10.02 | Koala

    Кращою.

    Там є система стримок і противаг. А ще там є можливість щось робити, а не топтатися на місці.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.10.02 | samopal

      Немає там цього нічого.

      Але якщо ви все ж вважаєте, що є, то чи не час запитати про тих, хто все це "щастя" намагався відняти в України восени 2004-го? :p
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.10.02 | Микола

        Re: Не в конституції щастя!

        Политика регги-аналов побольше и побыстрее нахапать себе любимому. Вспомним украденное Межыгирря. Никто не в состоянии предложить рациональную модель управления обществом и бывшей общенародной собственностью. Нужно объяснять плебсу, что миллиардеры их бед не устранят. Только разворуют оставшуюся землю. Сбившиеся в своры (партии)хитрые подонки не станут плевать против ветра - предлагать неприятное престарелым коммунячим рабам. Мы в западне. И конституция здесь не при чём. Раб не может без Царя, - ведь он БЕЗ ЦАРЯ В ГОЛОВЕ !
  • 2010.10.02 | hrcvt

    це очевидно; одне тільки

    ilia25 пише:

    > Так чи інакше, висновок один -- Янукович тепер є фактично диктатором, і може робити все. що йому заманеться. Невідомо лише одне -- чи він буде поганим, чи добрим царем.


    Ні, не є. По-перше, рішення КС ще не імплементоване. ВР може збунтуватися, бо не всі ж там ідіоти. По-друге, його суспільна легітимність, і так невисока для диктатора, тільки падає.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".