МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

До візиту Путіна. Сибіряки – окрема нація в Росії?

10/27/2010 | Олександр Лотоцький
«Совет сибирского народа», або «Сибирско народно вече». Організація твердить про існування окремої сибірської нації та виступає за самовизначення Сибіру й культурно-національну автономію мільйонів сибірських українців.

На російських теренах – ренесанс «сибирского областничества». «Совет сибирского народа» – організація, що позиціонує себе як політична, заявляє про існування окремої сибірської мови, про необхідність вивчати її (так само й сибірську історію) у вишах та школах Сибіру, про визиск та колоніальне гноблення регіону, а також про намір обстоювати права народів, що мешкають на сибірських теренах. Через Інтернет поширено звернення до українців Сибіру, де серед пріоритетних завдань «Совета сибирского народа» зазначено – сприяти реалізації права сибірських українців на навчання рідною мовою, оскільки національно-культурних прав вони мають навіть менше, аніж місцеві корінні народи.

Текст звернення оприлюднено «сибірською» (чи без лапок?), українською та російською мовами. Усі три версії можна побачити тут:
http://www.verkhoturov.info/content/view/1016/1/

Заява засвідчує, що «сибирское областничество» – ідея та суспільнй рух, котрі беруть свій початок приблизно в середині ХІХ століття, і далі живі. В російськомовній Вікіпедії про «сибирское областничество» читаємо таке:
«Областничество зародилось в петербургском кружке сибирских студентов, в который входили Григорий Потанин, Николай Ядринцев, С. С. Шашков, Н. И. Наумов, Ф. Н. Усов и др. В 1860-е годы областники выступали за революционную борьбу с самодержавием, за демократические свободы. По возвращении в Сибирь (1863) активизировали свою деятельность. Выступали в защиту «инородцев», против колониального гнёта. Действуя в контакте с политическими ссыльными русскими и поляками, областники готовили восстание. Рассматривая Сибирь как политическую и экономическую колонию России, а сибиряков — как новую сибирскую нацию, отдельные областники выдвинули лозунг отделения её от России или предоставления Сибири автономного статуса».
До слова – 1918 року Сибір уже проголошував незалежність, але «Сибирская республика просуществовала всего лишь несколько месяцев».
(Детальніше про «сибирское областничество» див. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%B1%D0%B8%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE )
«Сибирско народно вече» та його звернення до українців – не поодинокий прояв сучасного нам «сибирского областничества». Ось іще один - із багатьох. Уже довший час в Інтернеті існує мовно-культурологічний сайт «Сибирска вольгота». На вибір користувачеві тут пропонуються дві мови -- «сибірська» (чи, знову ж таки, без лапок?) та російська. Серед іншого, на сайті йдеться про «сибірську мову» та спорідненість фінно-угорських мов корінних народів Сибіру з сучасними естонською, угорською та фінською.
Для охочих – адреса сайту «Сибирска вольгота»:
http://volgota.com/

В Радянському Союзі «сибирское областничество» як світогляд та напрям суспільної думки було під забороною, але з настанням «перестройки» наприкінці 1980-х стало активно відроджуватися.

Олександр Лотоцький, журналіст

Відповіді

  • 2010.10.27 | Историк

    mnogokratno dokazywalosj (eshe pri care), chto sibirskij

    separatism (kak i kawkazskij) - poljskaja intriga. Na Aljasku ih nado bylo ssylatj...
  • 2010.10.27 | Уляна

    Re: До візиту Путіна.

    Україна - не Аліна
    http://femen.livejournal.com/107731.html
  • 2010.10.27 | selu

    Там є корені народи, а це - підстава.

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.10.27 | Alexx

      Re: Там є корені народи, а це - підстава.

      І треба їм допомогти, підтримати, визнати.
  • 2010.10.28 | syanko

    Re: До візиту Путіна. Сибіряки – окрема нація в Росії?

    На продовження теми:
    http://siver.com.ua/publ/3-1-0-12
    Олександр Лотоцький пише:
  • 2010.10.28 | syanko

    Re: До візиту Путіна. Сибіряки – окрема нація в Росії?

    А ось іще, суто на тему "областничества": давніша публікація газети "День"
    http://www.day.kiev.ua/281825/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".