МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Революційний прогноз, або камо грядеши, Україно? (/)

03/02/2011 | Пані
http://www.bbc.co.uk/ukrainian/news/2011/03/110302_revolution_kharchenko_ob.shtml

Ігор Харченко

Директор Центру розвитку суспільства, для Бі-Бі-Сі

Безглуздо думати, що хтось інший буде робити вас щасливим чи нещасним.

Будда

Все більше авторів публікацій в інтернеті та суспільно-політичних виданнях пишуть про можливість і навіть неминучість розвитку подій в Україні за революційним сценарієм. Важко з ними не погодитись.

Для такого розвитку подій є цілий ряд передумов:

1. Економічна ситуація в Україні погіршується, що тягне за собою підвищення соціальної напруги в суспільстві.
2. Влада не має іншого рецепту "реформи", ніж отримання кредитів від МВФ та інших фінансових установ світу, підвищення комунальних платежів, цін на газ, пресинг малого і середнього бізнесу та преференції для великого бізнесу.
3. Підвищення рівня відчуття соціальної несправедливості.
4. Наявність у суспільстві великої кількості активних громадян, які мають значний досвід громадської діяльності.
5. Досвід Майдану, який ніким не забутий.
6. Широкий доступ населення України до інтернету, мобільних та стаціонарних телефонних мереж.
7. Великі організаційні та мобілізаційні можливості громадських організацій.
8. Недовіра і неповага до влади загалом та до правоохоронних органів зокрема, яка вже викликала спалахи ненависті і насильства.
9. "Лінія фронту" між "ми" (народ) і "вони" (влада).

10. Позитивний приклад повалення диктаторських режимів, хвиля яких розпочалася в Тунісі і невідомо де закінчиться.

11. Несприйняття діючої української влади на Заході (ЄС, США та ін.. демократичні країни) та неповага до неї з боку "стратегічного" східного "партнера" - Росії.

12. Вибори (в 2012 році) президентів США, Франції та Росії, парламентські вибори в Україні та в ряді інших країн, що суттєво загострить міжнародну політику.


Що ми вже маємо сьогодні?

1. Заяви лідерів ЄС про необхідність вжиття санкцій до "порушників конвенції" - урядів України та Білорусії, які йдуть на згортання демократичних процесів в своїх країнах.
2. Готовність швейцарських та інших банків блокувати рахунки керівників держав, проти яких виступив народ.
3. Заяви конгресменів США про політичні репресії в Україні.
4. Агресивні дії влади щодо своїх громадян (свавілля міліції, податкової, прокуратури і т.д.).
5. Падіння рейтингів України та втрата нею регіонального лідерства.
6. Народні побиття "даїшників", "бунти" шахтарських дружин, падіння рейтингів правлячих партій (у першу чергу – Партії регіонів), продовольчий дефіцит при високих цінах на ряд продуктів першої необхідності, вищих навіть у порівнянні з такими розвинутими країнами як Німеччина чи Італія.
7. Висока протестна готовність суспільства, яке лише очікує приводу та Проводу (якісно нових лідерів).

Фактично, в Україні склалася передреволюційна ситуація

Усвідомлення того, що справжні реформи можливі лише за наявності проекту країни та політичної волі влади його реалізувати, є вже не лише в еліти (справжньої), а й у широких масах суспільства.

Об’єднавчі процеси в партійному середовищі, зміна риторики політичних лідерів свідчать про те, що вони хочуть бути готовими якщо не очолити, то долучитися до революційного процесу. Разом з тим, виглядає, що вони не можуть нічого запропонувати суспільству, крім боротьби проти "злочинної влади".

Вже у квітні – травні може скластися ситуація, коли подальші події можуть піти принаймні п‘ятьма шляхами:

1.Некерований, дуже кепський

Вибух масових протестів може статися за найменшого приводу і набути жорстоких форм. Озлобленість народу вихлюпнеться на вулиці і призведе до масових погромів магазинів, автомобілів, владних будинків (наприклад райвідділів міліції) і особистих помешкань – "хатинок" заможних людей. Немотивована міліція та приватні служби охорони не зможуть протистояти розлюченому і некерованому натовпу. Хаос може тривати від кількох днів до кількох тижнів, а то й місяців. І хай нікого не заспокоюють мантри про миролюбність українців – це міф. Лише після того, як спаде рівень агресивності людей, можна буде сформувати тимчасовий уряд, який намагатиметься відновити правопорядок в державі. Йому це вдасться лише за умови, що до карної відповідальності будуть притягнуті найбільш одіозні фігури режиму, а майно їхнє буде конфісковане, рахунки (закордонні і українські) будуть заарештовані, а кошти з них будуть вилучені на користь бюджету України.

Якщо ж це не буде зроблено, буде друга хвиля, і т.д. (досвід Французької революції), аж поки в країні не утвердиться диктаторська влада не відомого сьогодні широкому загалу лідера.

Він зможе опертися на армію, представників малого та середнього бізнесу, активістів громадського сектору, представників спецслужб.

Буде проведена Конституційна реформа, і лише після цього відбудуться нові вибори усіх гілок влади. В країні буде функціонувати жорстка президентська вертикаль (посада прем’єр-міністра буде ліквідована).

2.Умовно керований, теж кепський

Вже найближчим часом буде сформоване ядро (або кілька) громадського руху, який зможе виступити своєрідною точкою кристалізації системного спротиву і який стане по суті фактичною владою. Він зможе акумулювати агресивну енергію натовпу і перетворити її в позитивну силу системних змін у країні.

Для цього будуть використані усі сучасні засоби комунікацій, нові форми акцій, і т.д.

Важливою ознакою цього руху буде наявність власного проекту країни, базованого на модерному світогляді, який даватиме перспективу розвитку України загалом і кожного громадянина зокрема.

Задавши вектор розвитку країни, такий громадський рух запропонує суспільству програму її розвитку та методи і засоби реалізації.

Наявність такого громадського руху зведе до мінімуму руйнівний фактор революційних виступів. Це дасть змогу відносно мирно і безболісно здійснити передачу влади і уникнути жертв.

Потім буде проведена Конституційна реформа, відбудуться нові вибори усіх гілок влади.

Тимчасова адміністрація, сформована представниками повсталих, передасть владні повноваження новообраному Президенту України.

Багатомільярдних збитків, багаточисельних жертв, періоду анархії і диктатури вдасться уникнути.

3.Компромісний

Згаданий вище громадський рух, який пропагує нову світоглядну концепцію розвитку країни, швидко набуває достатнього впливу у суспільстві і стає фактично опозицією до існуючої влади (та й до існуючої опозиції зрештою також). Він висуває альтернативні рішення тих проблем, які стоять перед суспільством і державою. Влада враховує думку громадської опозиції при прийнятті своїх рішень. Досягається порозуміння, що до нових виборів потрібно уникнути внутрішньо суспільного конфлікту. День Гніву не настає і на виборах (дострокових, або чергових, але на підставі нового Закону про вибори, прийнятого Конституційними Зборами) до влади приходять представники нових політичних сил, які йдуть туди не заради особистого збагачення, а заради реалізації власних політичних програм.

4.Майже ідеальний, або консенсусний

Поява і діяльність вже згадуваного громадського руху та вплив внутрішньоукраїнських та зовнішніх факторів призводять до того, що представники нинішньої влади усвідомлюють власну неспроможність розробити і реалізувати проект країни третього тисячоліття. Найбільш одіозні її представники йдуть у відставку (добровільно-примусово), а найбільш здібні і порядні долучаються до нового цивілізаційного процесу розвитку країни, нації і держави. Оголошуються нові дострокові вибори "всіх і вся". В них не беруть участь вже згадані одіозні особистості з табору діючої влади і, що було би просто ідеально, представники існуючої опозиції. Вибори відбуваються згідно з новим Законом, прийнятим Конституційними Зборами. Готується нова Конституція. Україна стає (вже за два-три роки) регіональним лідером, формуються нові суспільні інституції, зростає економічна могутність країни, розбудовується армія, реформується наукова сфера, невід’ємною складовою якої стає освіта нової якості. Українці повертаються з заробітків на свою Батьківщину і знаходять достойне застосування своїм знанням і вмінням.

5.Фантастичний

Лідери країни досягнуть стану "дзен", на них зійде прозріння, вони усвідомлять усю згубність своїх дій і добровільно:

а) зречуться влади;

б) створять умови для приходу керівництва компетентних патріотів.

Звісно, що можливі комбінації цих варіантів, але тим, хто здійснюватиме зміни в країні, потрібно пам’ятати, що передумовою цих змін є підготовлені і активні люди – громадяни своєї країни. Саме вони змінюють системи, здійснюють революції за допомогою тих чи інших засобів. А технології (Інтернет, телефонія, соціальні мережі, тощо) – це лише засоби і нічого більше.

Камо грядеши, Україно?

Відповіді

  • 2011.03.02 | rais

    Комбінація коли підери залишають все "приємникам" в Україні вже діє 100 років.

    Це програшний для Незалежної України варіант. Це чергова трансформація кравчуківської еволлюції. Таким чином злочинна система сприяє таким змінам щоб ці зміни системи не торкнулися.
    Карусель...
  • 2011.03.02 | Пані

    Бурхливе обговорення в ФБ за участі автора

    https://www.facebook.com/natalka.zubar/posts/134456479957937
  • 2011.03.02 | Убітий Єнот

    Зараз добрий рік для серйозних дій

    Он як у всьому світі вдарило. Кажуть нібито Сонеце активне, чи ще щось, люди збудливіші стали от і результати такі.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.03.02 | Пані

      Re: Зараз добрий рік для серйозних дій

      На http://texty.org.ua велика стаття про це.
    • 2011.03.02 | rais

      Зараз добрий рік для серйозних дій... Нас оточує океан енергії і ми її частка.

      Сонячна активність, глобальна електризація... Рік серйозних дій... Рік реальних змін. Все вірно. Це і було доведено Ізоляторам в минулому році. Разбалансована система завжди буде намагатися увійти до стану рівноваги. Закон збереження енергії. Велика різниця потенціалів, економічних, військових, велика різниця статків, прірва між багатіями та знедоленими... Саме ця різниця потенціалів завжди веде до пробою. Потенціал буде зрівняно, система збалансованою...

      Всі намагання відтягнути цей пробой марні. Всі прогнози щодо відсутності наближення соціального вибуху брехливі. Ніякім Ізолятором не унеможливити цей пробой. Огляньте цю тему в архівах.
  • 2011.03.02 | Tatarchuk

    Естетична революція

    Дещо споріднює кольорові, оксамитові та оці сучасні (панарабські, зовсім умовно кажучи) революції.
    Головна ознака - це естетичний (не так етичний) протест. Людина отримує домівку, довгий час витрачає на те, щоб влаштуватись зручніше, щоб розрахуватись з боргами, сплачувати менше, щоб у дворі було небезпечно та чисто, етц. І от в якийсь момент вона і сита і благоустроєна. Здавалося б - живи та радій. Але ж ні
    Вона починає переставляти речі в кімнатах, міняти старе на нове, щось відносити в погріб а щось викидувати або дарувати соседям. Вже не з економії і не з думками "славабогу спасіба що живі і нема війни", а з відчуттям огиди або нудги від іржавго замку, нелепої ручки на дверях, дурнуватої люстри. Якщо ж воно не відкручується (спротівляється значить), намагається показати що воно тут у квартирі головніше за господаря, то господаря охоплює лють і затятість у відкрученні якоїсь нелепиці, хай навіть і півстінки передряпає.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.03.02 | rais

      Re: Естетична революція

      Я й кажу - Карфаген має бути зруйнованим!
      І не в якому разі не за тактикою кравчуківської еволюції.
      А майданівські старуси все тягнуть до бану. За переконливість напевно.
    • 2011.03.03 | Sviatoslav D

      Усі ці повстання є антитоталітарними. Революціями, тим паче демократичними, вони ще не стали.

      У Тунісі валять "временное правительство", а в Лівії почалася "гражланская война", у Єгипті наразі відбувся лише військовий переворот. Черговий.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.03.03 | Tatarchuk

        НТР (науково-технічна революція) теж формально не революція

        Тому й кажуть "оксамитові революції", "кольорові революції", "переворот у світі диванів" ))
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.03.03 | Sviatoslav D

          Може повстання?

          Десь ще ж був і наукоао-технічний прогрес.
  • 2011.03.02 | Мірко

    Чи знаємо що валимо, і що будуватимемо?

    Валити:
    Чи лише президента? (як ПомРев)
    Чи президента, прем'єр міністра та кабінет?
    Чи президента, кабінет, та верховну зраду?
    Чи президента, кабінет, верховну зраду та усе існуюче де в його назві "держава" чи "державне"?

    Натякаю із розумінням що цілий державний устрій створений був Сталіном та заселеней був людьми Щербицького (та їхними потомками).
    Приклад Ющенка показав що цим держапаратом неможливо керувати на благо української нації. (Проте дуже вдало можна держапаратом керувати на благо східного сусіда, як показав нам Янукович.)
    Отже мусимо усвідомити що йдемо на останний із цих вибірів.

    А Будувати:
    Бажаю щоби суто українське, та мінімальне.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.03.03 | Sviatoslav D

      Наскільки мінімальне?

      Мірко пише:
      > А Будувати:
      > Бажаю щоби суто українське, та мінімальне.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.03.04 | Мірко

        Re: Наскільки мінімальне?

        Ну, цілу лекцію лібертаріянізму не буду викладати.
        Але мінімальне це
        а) Збройні Сили
        б) Поліція
        в) Суд
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.03.04 | Sych

          Тре зауважити що це на далеку перспективу. Наразі треба мати чітку програму

          переходу до мінімальної держави розраховани мінімум на рочків 10. Держава таки винна мільонам рабам-пенсіонерам.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.03.04 | Sviatoslav D

            Спершу буде "військовий мінімалізм", а потім будуватимете розвинутий "перехідний етап".

          • 2011.03.05 | Мірко

            +100 Тре зауважити що це на далеку перспективу. Наразі треба мати чітку програму

            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2011.03.05 | Sviatoslav D

              На безкінечно далеку. Але дуже перспективну.

        • 2011.03.04 | Sviatoslav D

          Лекцій читати не треба, просто дайте відповіді на запитання:

          Армія - це сила, яка може легко опанувати країну, де немає іншої влади. І не лише власну.
          Поліція повинна керуватись законами, як і суд - хто встановлюватиме закони і хто контролюватиме їх дотримання?
          Може вам досить "устава внутренних войск"? :D
          За чий кошт утримуватиметься армія і хто контролюватиме збір тих коштів? А хто здійснюватиме?
          У вас передбачена якась інша валюта ніж долар/євро чи рубль/юань?
          Хто здійснюватиме зовнішньополітичну і контролюватиме зовнішньоекономічну діяльність, чи згадана "мінімізація" повинна відбутися по всій планеті?
          Чи передбачено вашими планами якийсь соціальний захист та соціальні гарантії?
          Чи буде загальною освіта і за якою програмою вона здійснюватиметься?

          Що є вашим ідеалом мінімізації - Хортиця чи хутір поблизу Деканьки? Грузію та Сингапур вже обговорювали - не підходить.
  • 2011.03.03 | Регіонал

    Дурня це. Наш Лідер правитиме вами в стилі Володимира Володимировича ще довгі та щасливі роки!

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.03.03 | Sviatoslav D

      В стилі Володимира Володимировича можна лише на пару з Олександром Ведмедовичем.

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.03.03 | Регіонал

        Ні, з Миколою Яновичем.

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.03.03 | Sviatoslav D

          Навряд чи Нікола Янович має шанс сісти у перспективі на місце лідера, поки той керуватиме урядом

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.03.03 | Taras-ods

            Є острів Сардинія, де можно домовитись, хто де буде сідіти.

            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2011.03.04 | Регіонал

              Для цього й Києва цілком вистачить.

            • 2011.03.04 | Sviatoslav D

              І як там - вже домовились?

        • 2011.03.03 | Георгій

          Don't feed the troll Re: Ні, з Миколою Яновичем.

        • 2011.03.04 | Okami

          Re: Ні, з Миколою Яновичем.

          З Миколою Яновичем він без проблем зможе сидіти поруч решту життя.
          У Лук'янівському СІЗО, наприклад.
          Буде привід обмінюватися досвідом, так би мовити.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.03.04 | Регіонал

            Re: Ні, з Миколою Яновичем.

            Okami пише:
            > З Миколою Яновичем він без проблем зможе сидіти поруч решту життя.
            > У Лук'янівському СІЗО, наприклад.
            > Буде привід обмінюватися досвідом, так би мовити.
            То чому не садите? Чекаєте, що хтось сам себе посадить?
    • 2011.03.03 | Георгій

      Don't feed the troll! Re: Дурня це. Наш Лідер правитиме вами в стилі Володимира Володим



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".