МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Наша земля не без пророків...

03/17/2011 | Bogun
Вкотре перечитуючи "Спогади" Гетьмана Павла Скоропадського знайшов ось таке місце, написане в 1919 році:
"Я бачив, що соціялістичні ідеї чужі народній масі, що їх держиться тільки невелика купка одірваної від народу інтеліґенції. Я ясно собі усвідомлював, що соціалістичні експерименти привели б неминуче до большовизму, до знищеня духовної і матеріальної культури, повернули б наш чудовий край в висохшу пустелю, на якій з часом усівся б знову капіталізм. Але який!?... Не той кволий, м’ягкотілий, що животів у нас досі, а всемогучий всесвітній золотий телець, в ногах якого буде повзати наш же нещасний, соціялістичними провідниками обдурений, «революційний народ»...

Відповіді

  • 2011.03.17 | Hadjibei

    Re: Наша земля не без пророків...

    100%
  • 2011.03.17 | rais

    Власне до чого комбанда і доводить ситуацію у сучасній Україні...

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.03.18 | Bogun

      Дивуюсь, яким був далекоглядним Гетьман Павло і як чітко і тонко розумів

      політичні процеси в тогочасному суспільстві. На мою думку, він один з найвизначніших українських державотворців...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.03.18 | rais

        Таких, як він комбанда винищує до останнього часу... Під слащаве алілуя прихільників комеволюції

      • 2011.03.18 | Мартинюк

        Скоропадський тоді програв у земельному питанні.

        Комуністи і їхні тодішні соціалістичні аналоги всіх орієнтацій дуже ефективно використовували тему розподілу землі.

        Саме це, а не "миролюбність" демократів і Центральної Ради розвалило новостворену українську армію - солдати просто не могли встояти прд істеричною агітацією більшовиків як російських так і "національних". Аргумент що треба бігцем бігти у рідні села, аби не спізнитися до розподілу панської (державної, тощо землі) для 90 відсотків солдатів які були із села був просто бронебійним - цілі частини покидали казарми ( і навіть бойові позиції) після вдало запущених чуток що "вдома земля дістається іншим а не Вам".

        Скоропадський звісно не міг гратися у таку демагогію оскільки сам був багатим поміщиком, і таким в цілому був його "Хліборобський союз". Щонайменше це були люди яким вже земля не була потрібна - їм треба було аби лише їм не заважали її оброблять індивідуально чи індустріально.
        Він звісно розумів цю загрозу і пропонував досить реальні компромісні попропозиції - передачу селянам половини панських земель . На жаль не була використана тема повної передачі (лояльним до української влади) селянам земель тих хто нелояльний до української влади , почасти тому що Скоропадський не втрачав надію на антибільшовицький військовий союз з російськими білогвардійцями. Якщо з українцем Колчаком ( кажуть доволі свідомим, якого до речі розглядали в якості кандидата на Гетьмана України) це було цілком реально, то з шовіністом і криптомонархістом Денікіним це виявилося нереальним.
        Таким чином конфіскація навіть часткова земель "білих поміщиків" означала б додатковий конфлікт окрім червоних ще й з Білою Росією .

        Який потім і розгорівся між Денікіним і наступником Скоропадського Петлюрою. З висоти історії зрозуміло що навіть федеративний союз з білими росіянами міг би виявитися б для України кращим аніж майбутня "незалежна" УРСР (формально до 1922 року). На військовому рівні "незалежність" військового наркомату УРСР протривала навть довше.
        Реально це би був союз з перважно козачими областями та регіонами, які навіть в Росії дуже довго відчували себе якщо не українцями за походженням, то принаймні чітко "не кацапами".
        У всякому разі Дон і Кубань проголосили себе федеративним частинами України навіть без згоди на те Києва. Потім всея ця українофілія була винищена Денікіним і червоними "розкозакувачами"
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.03.18 | ДП

          Навряд чи Скоропадський тут був пророком

          Це тоді було зрозуміло будь-якій думаючій людині. Є купа подібних передбачень того часу. Мартинюк 100% має рацію - нерішучість у земельних питаннях одних і істерична пропаганда інших зіграли свою роль...

          А найбільшу ролю тоді зіграли "противсіхи" - основна маса українців хоч і не сприймала більшовиків (особливо після продрозверсток) і, водночас, не хотіла воювати на боці України. "Танунах їх усіх" - краще вмию руки... Як підсумок - у 1933 своїх дітей жерли...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.03.18 | Bogun

            Чому не рішучий в земельних питаннях? Саме він скасував 3 Універсал.

            Його земельна реформа на той час була єдиним виходом для України, інша справа, що не знайшлося достатньо професіоналів, щоб її запровадити. Крім того умови в яких запроваджувалася Реформа ніяк не сприяли її швидкому і ефективному запровадженню: німецька окупаційна влада з якою уряд повинен був погоджувати свої кроки, відсутність статистичних даних, саботаж на місцях, сжаті терміни в які потрібно було вкластися працюючи на законодавством, різновекторне устремління її творців і опонентів, селанський спротив на місцях і т.д.

            > Це тоді було зрозуміло будь-якій думаючій людині. Є купа подібних передбачень того часу. Мартинюк 100% має рацію - нерішучість у земельних питаннях одних і істерична пропаганда інших зіграли свою роль...

            Чи так багато було цих думаючих людей? Може з цієї купи хоч одного вкажите, хто казав такі речі в кінці 1918 на початку 1919 року, бажано з цитатами?

            > А найбільшу ролю тоді зіграли "противсіхи" - основна маса українців хоч і не сприймала більшовиків (особливо після продрозверсток) і, водночас, не хотіла воювати на боці України. "Танунах їх усіх" - краще вмию руки... Як підсумок - у 1933 своїх дітей жерли...

            Ні, найбільшу роль тоді зіграли винниченки з шаповалами, та вся ця соціалістична братва, які не мали зеленого поняття, як будувати державу і що для цього треба, вони займалися революціями, пропагандами і іншими не зрозумілими речами, як на той час...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".