МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Два мира - две судьбьі (с). Два політв`зня - в Україні та в Польщі.

04/27/2011 | Майдан-ІНФОРМ
"Два мира - две судьбьі" - це популярне кліше совкових часів, яке визначало різницю в щасливому соціалістичному житті і злиденних буднях капіталиістичних країн. "Прийшла весна, але це не радує нещасних парижан" - починали совкові пропагандисти свої сюжети.

Вчора в Харкові та Гданську одночасно пройшли мітинги на захист політв`язнів, яких я добре знаю з інтернету, хоч і не зустрічалася особисто ніколи, - дивіться >мітинг на захист Юрія Луценка в нас, Клаудіуша Весьолека - в ніби то демократичній Польщі. Обидва оголосили в тюрмі голодування.

Обох посадили по беспределу - читайте про справу Луценка і справу Весьолека. Про повний беспредел по справі Луценка слухайте коментар тут. Вчора Європейський суд з прав людини виніс першу ухвалу за його справою - дуже негативну для України.

По справі Весьолека теж кояться дивні речі. Вчора Сопотський суд, який виніс рішення про його арешт, відмовився надати доступ до матеріалів справи депутату Сейму Збігневу Козаку, якому Клаудіуш видав письмову довіреність. Репортери без кордонів відмовляються брати цю справу, бо, мовляв, Клаудіуш сам брав участь в акції (з відео видно, що це не так, він тільки фільмував), та взагалі більше активіст, ніж журналіст. На мої питання, чому вони вирішили, що він брав участь в акції, і скількі їм треба матеріалів, щоби визначити, що людина є журналістом, відповіді нема вже 5 днів.

На акцію в Харкові прийшло 200 людей, в Гданську - 50. Звісно, Луценко знають набагато більше, ніж Клаудіуша. Але в обох випадках - то дуже мало учасників. "Так йому і треба, посидить - розумнішим стане", казали перехожі в Харкові про Луценка. "Так і треба тому жиду, щоб не паплюжив владу!" - пишуть полякі в коментах в інтернеті на адресу Клаудіуша (я не знаю яке його національне походження і ті, хто пишуть, явно цього не знають теж). І в нас, і в Польщі люди масово поки не усвідомили, що політичні репресії можуть в будь який момент вдарити по ним, що будь хто в будь який момент може стати "ворогом держави", як Луценко чи Весьолек.

Різниця в тому, що Клаудіуша посадили на 15 діб (такий типово совковий вирок, коли теж саджали на 15 діб) і він незабаром вийде, а Луценка навіть не починали судити, а він сидить вже 5 місяців.
Але різниця є і в тому, що Луценка визнано політв`язнем всіма міжнародними правозахисними інституціями, а в наявність полтв`язнів в Польщі навіть наші правозахисники відмовляються вірити, або відповідають так, як Репортери без кордонів.

В Польщі на 28 квітня готується акція протесту під Сопотським судом. А мене постійно питають кияни - а чому не було акції протесту на підтримку Луценка в Києві? Я не знаю, що їм відповідати. В Харкові мітинг організували Харківська Правозахисна Група, Громадський рух "Прорвемся" та 4 опозиційних партії (Батьківщина, Народна Самооборона, УНП та ПРП). Може тому що в Києві немає ХПГ та "Прорвемся"? Бо опозиційні партії там точно є.

Зате я точно знаю, що якщо швидко і суттєво не підвищити рівень нетерпимості громадян до політрепресій, то нас чекає в найкращому випадку Бяларусь, а в найгіршому - 1937 рік. Давайте разом думати, як це зробити. Вітаю ваші коментарі.

Наталка Зубар

Відповіді

  • 2011.04.27 | hrcvt

    не хочу нікого образити, але

    є різниця між маленьким мітингом на захист звичайної людини і таким же мітиингом на захист відомого політика.

    Маленький мітинг на захист звичайної людини корисний тим, що показує солідарність, що людина не сама, за нею слідкують і підтримуєть.

    А коли 200 людей виходять підтримати відомого політика, лідера партії, соратника лідера опозиції - причому мітинг організований в т.ч. його власними партіями - то це може сприйнятися протилежно: що його підтримує ВСЬОГО 200 людей. Я не знаю, чи цими міркуваннями керуються його соратники, коли не проводять мітинги в Києві. Але якби цими, то це виглядає мені розумно.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.04.27 | Пані

      Ну звісно є різниця

      Але я кажу про те, що і там і там мало людей виходить. В події на фейсбуці "Звільнити Клаудіуша" вписалися десь 200 людей, а прийшли всього 50. Ясно, що якась кількість, як я - не в Гданську, але ж...

      Про всього 200 я не згодна. Якщо взагалі не піднімати голос, а чекати поки більше буде - то задавлять ще скоріше. Бо не дочекаються...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.04.27 | Tatarchuk

        порівняймо три так би мовити екс-посполиті країни

        Крім Литви, там нібито все гаразд або я просто не знаю.

        Польща - перші "блідорожеві" паростки згортання демократії, виглядають приблизно як у нас в епоху пізнього декаданса Ющенка.
        Пригадую як він поновлював на посаді кримської ментури тепер вже всеукраїнські відомого мента Магілу - чисто щоб, як тоді любив писати один з Майдан-Інформів, "вчергове зупинити Тимошенко".
        Кримчани це сприймали болісно, але всім іншим було до глибкої балди - як в техаському анекдоті "попробовал б он так со мной". Між тим, мент Магіла ані краплини не змінився і дебютував саме в Криму погромом на Ай-Петрі, двома погромами у Судаку і анонсом книжечеки власного виробництва про те, що Сталін був правий щодо депортації. Його ж суперник Ільїчов мав суттєву ваду але лише одну - був креатурою Москаля та Луценка, тобто триклятої тої ж Юльки.
        Цей стан - 2008-2009 - окрім декадансу і розгулу гламурного двоємислення (в архіві є моя стаття на цю тему - про Рококо) - я б визначив як "прихована загроза". Яка, зазначу, не не забарилася стати.
        Польща зараз у цьому стані, як видно звідси. Масово не саджають, поодинокі випадки вже є, а от суспільство вже розбещене - сміється і знущається з небайдужих.

        Друга країна сабжу - Білорусь. Тут каменти зайві, всі все приблизно уявляють. Це вже жорстка стадія, до чого може !дойти прогрес". Але одна ознака залишається непохитною - гламурна мода насміхатися над поодинокими протестувальниками, навіть якщо їх сильно бьють та закривають, а їх таки сильно бьють і закривають.
        Цей механизм переноситься зі стадії в стадію, купа розумників впевнена що його контролює як продукт власної свідомості, впевнено розрізняючи "своїх" та "своїх, гірших за чужих" жертв. Але насправді це, я впевнений, є підсвідомий а не свідомий, компенсаторний механизм глумлєнія як магічного обряду - шимпанзе щірить зуби і часто дихає зі звуком (сміх) коли радіє, що леопард розірвав сородича, та не його самого. Людина трохи просунулася у цьому, видумавши наприклад смайлікі та прийоми переведення серйозної теми на жарти, жартів на включання дурня, повторення мегагасел-речекряків тощо.

        Україна - на проміжній стадії поміж Польщею та Білорусію, поки що впевнено прямує від першої до другої а бідняжка Польща крокує за нами слідом.
        Це ще не приговор, але стадія відкритої загрози. Яку ми, дуже вірогідно, не подолаємо, бо компенсаторні механизми переборють здоровий глузд (широко розуміємий, а не той що в шимпанзе, яка в певному плані цілком здорова, нервово посміхаючись на халепу з сородичем).
        Нікого з політиків, хто б розірвав цього ланцюжка, я не бачу, бо вони є складовою самого описаного рефлексу. Можливо, талановитий художник, письменик, музика, філософ ще здатен на таке. Але я про нього не в курсі, сподіваюся він хоча б школу вже закінчив.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.04.27 | Пані

          О! Ти прочитав думки одного майданівця, який запропонував мені написати статтю

          Про комунізм в цьому трикутнику. Я спочатку відмовилася на підставі "в мене немає часу" (тм), а потім після розмови з товаришем - білоруським політемігрантом - передумала. Може таки напишу. Бо важливо.

          Tatarchuk пише:
          > Крім Литви, там нібито все гаразд або я просто не знаю.

          В мене є надійний контакт в Литві, я спитаю. Але думаю, що все гаразд.

          > Польща - перші "блідорожеві" паростки згортання демократії, виглядають приблизно як у нас в епоху пізнього декаданса Ющенка.

          Юлю не забудь. Рішення суду про критику уряду нагадую. Вони таки однакові були.

          > Польща зараз у цьому стані, як видно звідси. Масово не саджають, поодинокі випадки вже є, а от суспільство вже розбещене - сміється і знущається з небайдужих.

          Половина суспільства сміється. Інша - опозиційно налаштована частина - на словах їх підтримує. Але на дії не наважується. Окрім як піти на масовий опозиційний мітинг (в Кракові були десятки тисяч знову 18 квітня), або на футболі написати щось типу "Вони брешуть". Але і це вже немало.

          В нас же більшість народу проти влади, але не може навіть футбольний хепенінг організувати чи мітинг в 10 тисяч людей.

          >
          > Україна - на проміжній стадії поміж Польщею та Білорусію, поки що впевнено прямує від першої до другої а бідняжка Польща крокує за нами слідом.
          > Це ще не приговор, але стадія відкритої загрози. Яку ми, дуже вірогідно, не подолаємо, бо компенсаторні механизми переборють здоровий глузд (широко розуміємий, а не той що в шимпанзе, яка в певному плані цілком здорова, нервово посміхаючись на халепу з сородичем).

          Треба щось з цим робити - не рівні мислевірусів. Ми можемо їх придумати та поширити.

          > Нікого з політиків, хто б розірвав цього ланцюжка, я не бачу, бо вони є складовою самого описаного рефлексу. Можливо, талановитий художник, письменик, музика, філософ ще здатен на таке. Але я про нього не в курсі, сподіваюся він хоча б школу вже закінчив.

          Як не дивно, але Володимир Ар`єв підтримав Клаудіуша. Сам. Я його про це не просила.

          Я згодна про митецький спротив, це важливо, але митцеві потрібен той самий мислевірус.

          Поляки, до речі, майже у всі свої кліпи про акції протесту пісні ставлять, і дуже сильні. Нам треба розробити мислевірус, а далі спробувати достукатися до митців зі ним.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.04.27 | Tatarchuk

            ну значить у повітрі воно вітає

            В арабів є свій простір, кихикнеш в Лівії аукнеться в Ємені. У нас мабуть об/єктивно є свій - три країни, населення яких вільно розуміє національні мови один одного. Такі зв/язки треба розвивати, тоді можемо дійти до чогось схожого на арабські ланцюги (і ще не хто не гарантує, що наслідки будуть вигідні, але про це краще зараз не думати).
            Спробую механизм проанілізувати. Араби - суперетнос з етносів та субетносів: розмовляють діалектами та етнолектами, але в них є мегатекст - священий коран, написаний ідеальною арабською мовою. В нас такого мегатексту нема, а мови - не діалекти, а самостійні і з окремим історіями генези. Аналіз нашвидкоруч закінчено.
            Щодо мислевірусів - я поки не уявляю, що це буде. Заповіді Христа? Золоте правило моралі? "Печерний антикомунизм" (с)? Поки нема, можна висловити припущення чим воно має бути (мегатекстом), и чим не має бути (тим, що наперед розколює а не об/єднує).
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2011.04.27 | Пані

              Re: ну значить у повітрі воно вітає

              Tatarchuk пише:
              > В арабів є свій простір, кихикнеш в Лівії аукнеться в Ємені. У нас мабуть об/єктивно є свій - три країни, населення яких вільно розуміє національні мови один одного. Такі зв/язки треба розвивати, тоді можемо дійти до чогось схожого на арабські ланцюги (і ще не хто не гарантує, що наслідки будуть вигідні, але про це краще зараз не думати).

              Згодна.

              > Щодо мислевірусів - я поки не уявляю, що це буде. Заповіді Христа?

              Здається в Бяларусі не дуже релігійні? Втім я перепитаю. І в нас панівна релігія (МП) прихватизована негідникми, так що навряд чи християнські цінності можна відірвати від негативу церкви.

              В Польщі опозиції успішно нав`язали образ релігійних фанатиків (не можу оцінити наскількі це правда). Щоб ти уявив собі весь пиздец ситуації розповідаю що сталося 10 квітня.

              Опозиція хотіла поставити перед президентським палацем хрест в пам`ять про Качинського. Влада мало того що обнесла площу залізними щитами, так і пригнала бухих молодиків, які орали хором "Хрест - до костьолу!" (Все є на відео, кажу людям, які надумають з цим сперечатися)

              Так от провладно налаштовані поляки це підтримують - і паркан, і молодиків. І заявляють "з релігією - до церкви" (це в моноконфесійній і сильно релігійній країні!)

              > Золоте правило моралі?

              Брехати можна, якщо брешуть свої. Принцип діє скрізь, і в Польщі теж, а тим більше в Бяларусі.

              > "Печерний антикомунизм" (с)?

              Нажаль, виросло вже покоління, яке не має щеплення від комунізму. В Бяларусі комунізм може сприйматися за благо великою кількістю людей. А в нас теж таке є.

              > Поки нема, можна висловити припущення чим воно має бути (мегатекстом), и чим не має бути (тим, що наперед розколює а не об/єднує).

              Саме так. Закликаю думати над цим мегатекстом. Я вже маю достатньо зв`язків в Польщі, щоб його поширити, коли буде що поширювати, а мій товариш в Бяларусі - відповідно теж.
            • 2011.04.27 | Sviatoslav D

              Re: в повітрі воно вітає (/)

              Tatarchuk пише:
              >три країни, населення яких вільно розуміє національні мови один одного.
              Довго думав, про кого саме йдеться.

              Największy białoruski dziennik "Sowietskaja Biełorussija" ocenia sąsiadów Białorusi, twierdząc że patrzą oni na Mińsk z góry, a każdy z nich robi to z pragmatycznych względów. Gazeta nie oszczędza polskich polityków. Gazeta stwierdza, że " ludzie tacy jak Buzek czy Sikorski, jeśli mogliby to zjedliby Białoruś jak bigos. Nawet bez chrzanu i musztardy".
              Proprezydencka gazeta uważa, że u Polaków "boli i nie uspokaja się szlacheckie serce", gdyż ich ustawiono w żelazny szereg Unii Europejskiej i nakazuje się co siać, a co kosić. Tymczasem Białorusini "jacyś tam chłopi zza Buga, nikomu się nie kłaniają".

              Ви, схоже, готові погодитися з такою думкою.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2011.04.27 | Tatarchuk

                я далекий від антиєвропейської риторики

                і знаходжу в постійному рейваху щодо Європа = СРСР значно більш негативу ніж позитиву. Можу пояснити свою думку. Коли це каже якийсь західноєвропейський інтелектуал, це гра його багатограного розуму та ще копійка до популярності.
                Такеші Кітано може засуджувати захід і рідну Японію, але в реальності він просто заробляю купу бабла єнами та доларами і живе у своє задоволення у критикуємому світі, а не сидить в тюрязі, в дурці, в шарашці. Ні, він просто отримає задоволення від свого розуму та того як його витрачає.
                Якщо ж бути ідіотом, то треба вбивати дітей (або дорослих), бо фільми якби до цього закликають. Ніхто з японців та американців не сприймає закликів всерйоз.
                Українці, поляки, інші пострадянці мають (у питомій вазі) значно менше клепки в голові з цього пункту. Це пояснюється кількома чинниками, випливаючими з самого факту перебування під тоталітарними режимами.
                Перший - його згадувала Пані - нове покоління тих, хто пороху не нюхав. Тобто не помнить точно, що таке совок. Ну а про нацизм чи місцевий різновид того й того тим більш. Та це не головний фактор, бо ці люди ще тільки повільно займають нишу активного виборця (до якого власне й направлена переважна кількість меседжів)
                Другий - це вбита ще совковим агітпропом, треба сказати доволі вміло, бо зі спекуляціями на реальних історичних фактах, ненависть до всього західного. Гіпертрофовані міфи подавалися кому як - про хижих варягів, крижаків, католиків "що відсиділися за нашими спинами від монголів", тощо - нібито як цівілізаційне уособлення ситої, привабливої, але жорстокої та підступної Європи, балувниці щастя "за мої гроші"
                Третій - це власне просто діючий білим шумом інформаційний простір постійної критики "так називаємой демократії". Його випромінюють рунети, ісламістьскі сайти, клерікали різних формів хрестика, "антисистемні", лівацькі, правацькі, антиглобалістські і так далі рухи, на багатьох ліквідних мовах. Випромінювання легко травмує не таку вже рідкісну групу "це правда, бо я сам це читав / бачив по теліку / чув по радіо".

                Карочє, критика Європи як політичного чиннику - це в кого самонавіювання, в кого свідома пропаганда, в кого щірий кретинизм власної аналітичної коробки. Тому що просте питання "яка розумная тому альтернатива" в цій риториці відсутня. ЄУ - як та демократія, про яку Черчіль жартував: поганий устрій, далі нема, але кращого не придумали. Все інше просто жопа і лайно, в якому нема де навіть плюсів минусів розглядати ))
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2011.04.27 | Sviatoslav D

                  А там не про Європу, а про два з трьох народів-братів, мовами яких ви вільно володієте

                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2011.04.27 | Tatarchuk

                    про ставлення до Європи

                    ладно, наступного разу тричі подумаю, перед тим як перед вами на тищу знаків розпинатися ))
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2011.04.27 | Пані

                      Re: про ставлення до Європи

                      Tatarchuk пише:
                      > ладно, наступного разу тричі подумаю, перед тим як перед вами на тищу знаків розпинатися ))

                      Я його взагалі кинула читати. Служивий демагог.
                      згорнути/розгорнути гілку відповідей
                      • 2011.04.27 | Sviatoslav D

                        Та ясно - лібертаріанці ж не анархісти.

                        Про антипутінські протести у Москві ви теж понаписували?
                        До речі, поняття "демагог" походить з того ж коріння, що й "демократія", хоча для затятих лібертаріанців будь-яка "кратія" є злочинною. :)
                    • 2011.04.28 | Sviatoslav D

                      Подумати ніколи не завадить

                      Tatarchuk пише:
                      > ладно, наступного разу тричі подумаю, перед тим як перед вами на тищу знаків розпинатися ))

                      А навіщо ви стільки написали з іншого приводу, у відповідь на цілком конкретний пост? Ви коли про народів-братів та розуміння мов одне одного писали, подумати встигли?
                      Давайте я вам перекладу. По-брацкі:

                      Największy białoruski dziennik "Sowietskaja Biełorussija" ocenia sąsiadów Białorusi, twierdząc że patrzą oni na Mińsk z góry, a każdy z nich robi to z pragmatycznych względów. Gazeta nie oszczędza polskich polityków. Gazeta stwierdza, że " ludzie tacy jak Buzek czy Sikorski, jeśli mogliby to zjedliby Białoruś jak bigos. Nawet bez chrzanu i musztardy".
                      Proprezydencka gazeta uważa, że u Polaków "boli i nie uspokaja się szlacheckie serce", gdyż ich ustawiono w żelazny szereg Unii Europejskiej i nakazuje się co siać, a co kosić. Tymczasem Białorusini "jacyś tam chłopi zza Buga, nikomu się nie kłaniają".

                      Найбільша білоруська газета "Советская Белоруссия" (!) дає оцінку сусідам Білорусії, стверджуючи, що вони споглядають на Мінськ згори (вниз) і кожен з них робить це з прагматичних міркуань. Газета не шкодує польських політиків. Вона пише, щл "люди. такі, як Бузек (президент Європардаменту), чи Сікорські (нинішній глава МЗС і недавно один з головних претендентів на пост генсека NATO), якби могли, то з'їли б Білорусь, як бігос (польська національна страва). Навіть без хріну і гірчиці.
                      Пропрезидентська газета вважає, що у поляків болить та ніяк не заспокоїться шляхетське серце, через те, що їх поставли у залізну шеренгу Європейської Спільноти де їм наказують, що сіяти, а що косити. У той час, як білоруси, "якісь там селяни з-за Бугу, нікому не кланяються.""


                      Зауважу, що оцінка Ярославом Качинським, чиї намагання повернутися до влади шановна Пані видає тут за польський УБК, позицій Польщі в ЄС не так вже й радикально різниться від лукашенківської.
                      Для того, щоб давати оцінку нинішнім подіям у Польщі, одного братерства не досить. Треба не лише добре володіти польською, а ще й бути у темі не один десяток років, чого Пані з усією переконливістю не демонструє.
                      згорнути/розгорнути гілку відповідей
                      • 2011.04.28 | Tatarchuk

                        отож

                        Sviatoslav D пише:
                        > Давайте я вам перекладу. По-брацкі:
                        Нафіга? Думаєте, я пересказ савецкой беларусі не поняв?

                        > Зауважу, що оцінка Ярославом Качинським, чиї намагання повернутися до влади шановна Пані видає тут за польський УБК, позицій Польщі в ЄС не так вже й радикально різниться від лукашенківської.
                        Ну і з чого ви взяли, що я підтримую риторику Качинських (як варіант: не знав про цю риторику)? З телепатичних пристроїв?

                        > Для того, щоб давати оцінку нинішнім подіям у Польщі, одного братерства не досить. Треба не лише добре володіти польською, а ще й бути у темі не один десяток років
                        Я й не казав, що той простір взаємообігу інформації в нас як у арабів. Неуважно читали, пинайте на себе. Я писав, якраз, що треба довго працювати, щоб той простір взагалі існував. І вказав лише єдину потенціальну річ для того - відносну близькість національних мов.
        • 2011.04.27 | Sviatoslav D

          Знову змова світової закуліси?

          різниця є і в тому, що Луценка визнано політв`язнем всіма міжнародними правозахисними інституціями, а в наявність полтв`язнів в Польщі навіть наші правозахисники відмовляються вірити, або відповідають так, як Репортери без кордонів.

          Як бачите, і наші правозахисники, і репортери без кордонів вже наскрозь куплені злочинним польським режимом. Просто дивно, як ще встояли борці за правду-Інформ, які розгледіли утиски проти славних колег-анархістів аж у Польщі, ледве згадали про того ж Луценка і зовсім не помітили багатотисячних антипутінських протестів у Москві.
          Велике бачиться здалеку, але від Харкова до Москви теж відстань чималенька, хоча й меншa, ніж до Варшави.
          Звісно,
          - більшість завжди неправа
          - справжніх українців залишилося дуже мало
          - навкруги самі зрадники та запроданці
          - всі йдуть не в ногу.

          Як ви думаєте, міжнародний суд з прав людини зовсім продався, чи таки стане на захист Весолека, хоча б з огляду на його "прихвати" в ЄС?
  • 2011.04.27 | Мірко

    Може таки два політв`язні ?



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".