МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

З Днем Дурака, дорогі спів-Вітчизники!

04/01/2012 | stryjko_bojko
З першим квітня!
Posted on 1 квітня 2012 by Світлана
http://thirdage.ru/moi-goda-moe-bogatstvo/kopilka-polozitelnix-emotsij/s-pervyim-aprelya.html

1 апріля - нікому не вірю. Закінчився місяць березень. А весна не поспішає ... Ще холодно, але сонечко і світить, і гріє все частіше. Закінчуються шкільні канікули ... Здавна прийнято було в цю пору проводжати зиму розіграшами і жартами, вважалося, що, не бажаючи пустити весну до людей, прокидався злий біс. Щоб збити його з пантелику і заплутати, треба було неодмінно обманювати і розігрувати один одного - така, от, язичницька традиція! У святкування включалися всі від малого до великого.

Згадалося дитинство, як повертаючись 1 квітня за парти, ми любили, ні! просто обожнювали всякі розіграші. Під прийом потрапляли не тільки однокласники, а й вчителі! І адже ніхто не ображався! День сміху - це завжди було і є - святе! Як же в цьому році не пощастило моїй внучці! Завтра неділя. У школу-то вона, звичайно, не піде ... і розіграти зможе хіба що бабусю ... Але зате канікули виявилися на один весняний день довші! Теж здорово! Скористаємося календарної паузою, і подивимося, що є в Інтернеті про День сміху.

Звичай веселитися і обманювати один одного 1 квітня існує в багатьох країнах. "День сміху", "День дурня", "Свято Дурних", "День жартів", «День жартівників» - так іменують це свято і відзначають його незважаючи на те, що він не внесений до жодного офіційного календаря знаменних подій.

Існує кілька версій виникнення цієї традиції. Найбільш переконливою виглядає наступна: 1 квітня відзначали в багатьох країнах як день весняного сонцестояння. Жарти, веселі витівки, розіграші були неодмінними атрибутами свята. Звичай жартувати в перший день квітня зародився, швидше за все, у зв'язку з перенесенням Нового року. До другої половини XVI століття в Європі новорічний тиждень тривала з 25 березня по 1 квітня. Люди веселилися від душі: ходили один до одного в гості, дарували подарунки. А сама зустріч Нового року відбувалася 1 квітня. У 1582 році була проведена реформа календаря (григоріанський календар змінив Юліанський) і початок Нового року було перенесено з 1 квітня на 1 січня. Тим не менш, багато європейців продовжували святкувати Новий рік 1 квітня.

Щоб зжити старі традиції, їх стали висміювати і називати "першоквітневими дурнями". Особливо широко свято сміху поширився в 18-му столітті. І з тих пір, протягом багатьох століть, жартівники всіх країнах світу не пропускають нагоди посміятися над своїми друзями 1 квітня. А російський народ, як відомо, завжди відрізнявся любов'ю до веселих розіграшів. Як образні слова, які виражають першоквітневі дії! Вдумайтесь тільки: "наколоти", "обдурити", "Підкузьмили", "розіграти", "под'елдикнуть" ... далі вже зовсім нецензурні ...

Відомо, що в святкуванні Дня дурнів брав участь і государ Петро Великий. Одного разу, в ніч на 1 квітня 1719 року, жителі Петербурга раптом побачили заграву над садом імператорського палацу. Ударив сполох, барабанщики в полках забили тривогу. Все місто кинувся гасити пожежу. Однак біля воріт саду петербуржців зустріли гвардійці, які заявили: "Государ велів всім сказати, що сьогодні - 1 квітня!" А "пожежею", як з'ясувалося, були потішні вогні - феєрверк, який палили в саду. Цар же в цей час дивився на загальну метушню з вікон палацу і від душі веселився.

Іншим разом знайшовся сміливець, що ризикнув розіграти самого государя. У столиці були розклеєні афіші, що запрошують побачити виступ "чоловіка дивного, якого Самсоном нарицают". Публіці обіцяли, що цей силач однією рукою підніме чавунну гармату і утримає на канатах трьох коней ... Ціна за видовище була призначена чимала, але це не відлякало цікавих, і в призначений час зібралася маса глядачів. Цар Петро з вельможами сидів у окремій ложі. Коли ж заграла музика і піднявся завісу, всі побачили біле полотно з написом "Нині 1 квітня". Розіграш вдався. Імператор розреготався й голосно сказав: "Ся вільність комедіанта не стільки образлива, скільки смішна і забавна і для цього обманного дня спритно придумана".

Але вже через рік, коли інший заїжджий фокусник спробував влаштувати щось подібне, номер не пройшов. Може інший настрій у царя було, може ще якісь причини ... Але розпорядився государ всі гроші, зібрані з глядачів, їм повернути, а самого "витівника" негайно видворити з Росії.

Ще можна розповісти, як в творах багатьох письменників і поетів кінця XVII століття стали з'являтися рядки, присвячені першоквітневих розіграшів. Наприклад, Пушкін написав:

Брови цар нахмурив,
Говорив вчора:
"Повалила буря
Пам'ятник Петра. "
Той перелякався:
"Я не знав! Невже? "
Цар розреготався:
"Перший, брат, квітень ..."

У Франції цей звичай носив назву "квітнева риба" і був переважно міським. Походження його пояснюють по-різному. Іноді пов'язують з часом Карла IX і перенесенням початку року з 1 квітня на 1 січня. На наступний рік багато підданих короля послали своїм друзям новорічні привітання та подарунки в квітні - чи то в знак протесту, чи то залишаючись вірними традиціям. Сонце в цей час знаходилося в сузір'ї Риб, і французи порахували, що назва "квітнева риба" цілком презентабельно для подібних витівок і в майбутньому. Вони не прорахувалися. Жарт прижилася.

В Англії з безневинної "рибного" розваги виріс цілий день всіх дурнів. З опівночі до 12:00 дня 1 квітня кожен міг жартувати над своїми друзями, знайомими, обдурити їх. Того, хто попадався на вудку, зустрічали веселим сміхом і криками: "Квітневий дурень!" Один з найбільших обманів 1 квітня, про який довго потім згадували газети і журнали, стався в Лондоні в 1860 році, коли кілька сотень англійських джентльменів з їх манірними англійськими леді отримали запрошення прибути "на щорічну урочисту церемонію вмивання білих левів, яка відбудеться в Тауері в 11:00 ранку 1 квітня".

Класичним Розиграшем Століття багато хто називає запущене в ефір 1 квітня 1957 року телекомпанією Бі-Бі-Сі повідомлення про небувалий врожай макаронів у Швейцарії. На тлі кадрів, що демонструють роботу селян, які збирають на полях варені макарони, голос диктора повідав глядачам про головне досягнення в цій галузі сільського господарства - однаковій довжині всіх макаронів, що є наслідком експериментів багатьох поколінь селекціонерів. Редакція отримала чимало листів-відгуків: хтось дивувався, що макарони ростуть вертикально, а не горизонтально, хтось просив вислати розсаду, і лише деякі висловлювали легку розгубленість - адже до сих пір вони були впевнені, що макарони виготовляються з борошна.

У Німеччині та Австрії 1 квітня вважався нещасливим днем. Людині, що народилася в цей день, нібито не щастило в житті. За переказами, цього дня народився Іуда - зрадник, і саме 1 квітня сатана був скинутий з неба. У селах не працювали, не починали нових справ, не випускали худобу із стійл. Дорослі і діти обманювали одне одного, посилаючи виконувати нездійсненні доручення (наприклад, купити у аптекаря або купця комариного жиру).

У Фінляндії день жартів і обманів - звичай недавнього, причому міського походження. Але, поширившись і серед селян, він ввібрав в себе багато від характеру самобутніх жартів "гарячих фінських хлопців". Це пов'язано зі старим сільським звичаєм під час великих робіт - обмолоту, чищення хлібів або забою худоби - давати дітям жартівні доручення. Їх відправляли в сусідський двір за яким-небудь неіснуючим, але нібито вкрай необхідним інструментом: скляними ножицями, полови плугом або кутоміром для гнойової купи. Сусіди, в свою чергу, "згадували", що віддали вже цей інструмент іншим, і дитина вирушала у наступний двір ...

... Ми і сьогодні мало чим відрізняємося від своїх попередників і побратимів. Зайва порція жартів і сміху ще нікому не завадила. І, хоча комусь ці звичаї можуть здатися старомодними, ми від традиції відмовлятися не будемо! Головне, щоб жарти були добрими і веселими! А історії, як це у нас було багато років тому, або, як це станеться у когось сьогодні - можна розповісти тут в коментарях ...

Відповіді

  • 2012.04.01 | Koala

    Тимошенко лікуватимуть в Німеччині(л)

    http://www.pravda.com.ua/news/2012/04/1/6961856/
    Уряд Німеччини веде переговори з Києвом щодо можливого лікування екс-прем'єра Юлії Тимошенко у Берліні.
    "Федеральний уряд веде переговори з урядом України, аби зробити можливим лікування пані Тимошенко у Німеччині", - цитує речника уряду ФРН Укрінформ з посиланням на німецьке інформагентство DPA.
    Хід подібних переговорів агентству підтвердила й речниця берлінської клініки Charite, лікарі якої обстежували Тимошенко у Качанівській колонії.
    "Переговори у цьому напрямку між нашою клінікою та українською стороною ведуться", - сказала вона.
    За даними німецької газети Suddeutsche Zeitung, переговори ведуться безпосередньо між адміністрацією президента України Віктора Януковича та відомством федерального канцлера Ангели Меркель.
    Як пише видання, Київ навіть запевнив Берлін, що хоче створити юридичне підґрунтя, аби зробити можливим лікування українських ув'язнених за кордоном. Зі свого боку, керівництво Charite готове прийняти Тимошенко на лікування у Берліні.
    Як повідомлялося, лікарі берлінської клініки Charite, які оглянули Тимошенко в Качанівській виправній колонії у лютому, наполягають на негайному лікуванні пацієнтки за межами виправного закладу.
    За даними Української пенітенціарної служби, екс-прем'єр наразі відмовляється від лікування в українських медичних установах.
    Нещодавно перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін заявив, що українська влада на даний момент вивчає можливість лікування Тимошенко в Німеччині.
  • 2012.04.01 | mala

    Ви - громадянин Росії? Бо в Україні дураків немає. Є лише дурні.

    stryjko_bojko пише:
    >
    > 1 апріля - нікому не вірю.

    Апріля в українців теж немає.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2012.04.01 | Koala

      В Хмельницького апріль (і януарій) був.

      Втім, текст явно недолуго перекладений з російської. Невже у Львові 1 квітня ніяк не відзначали до Мазепи?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2012.04.01 | stryjko_bojko

        Re: В Хмельницького апріль (і януарій) був.

        В Галичині в "народній" мові був і апріль, і март(марець) і май.
        І не тільки в ХVII cт. а і в 50-60х ХХст.
        ----------------
        Так що не треба нас маленьких дурити.
        А "дурак" загально прийняте слово.
  • 2012.04.01 | Hadjibei

    "Петро Великий" - ну і для кого він "великий!" - ?

    На холєри нести сюди нісенітниці якоїсь недолугої Світлани?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".