МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

(Не знаю, чи оффтопік?) Дуже хороша книжка американського авторa

07/08/2005 | Георгій
Тим, хто читає англійською, дуже рекомендую роман сучасного американського письменника Тіма О'Браєна (Tim O'Brien) під назвою "Закоханий котяра" ("Tomcat in Love").

О'Браєн майже точно мій ровесник (йому трохи за 50, мені 47). Він не новачок в американській літературі - його перу належить вже сім романів, з яких два дістали літературні премії у США і один дістав дуже престижну премію за кращий закордонний роман у Франції.

"Закоханий котяра" - у принципі комедія, але також і трагічна історія загубленої, "зайвої" людини. Герой роману, цікавий, гарний, розумний, хоча й дещо дивакуватий професор Томас Чіпперінг, викладає курси з лінгвістики і світової літератури у першорозрядному американському університеті, і, здавалося б, має усі підстави вважати себе улюбленцем долі. Але стається трагедія: від Чіпперінга раптом іде його красуня дружина, Лорна Сю, жінка, яка все його життя - починаючи з раннього дитинства у маленькому містечку у преріях Міннесоти - була його єдиним світлом у віконечку, єдиним коханням і абсолютним ідолом. З цього нібито банального, битого-перебитого сюжетного ходу починається зовсім не банальна, а радше карколомно-абсурдно-постмодерністська історія, коли перед читачем розкриваються, одна за другою, численні світлі і темні сторони характеру сучасного американського інтелектуала-нонконформіста.

Стиль книжки вишукано-інтелігентський і водночас неймовірно смішний. Місцями О'Браєн трохи нагадує Курта Воннегута, а також іноді Андруховича (наприклад, один епізод, де професор-лінгвіст Чіпперінг змагається у словесній грі з мийщиком публічних вбиралень, жваво нагадав мені нічні теревені на кладовищі у "Перверзії").

Дуже, дуже рекомендую. Просто катарсис! Координати книжки: Broadway Books, New York, 1998, 324 pp., ISBN 0-7679-0202-5.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua