МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Розкрадання українських скарбів

05/03/2008 | Майдан-ІНФОРМ
У Польщі відкрилася виставка старожитностей з приватної української колекції ( http://www.polskieradio.pl/zagranica/news/artykul80627.html ), частина експонатів якої має походження з чорного археологічного ринку. У зв'язку з цим польські археологи заявляють протест. Наводимо заяву доктора Збіґнєва Кобилинського (Dr hab. Zbigniew Kobylinski), голова Польського Наукового Археологічного Товариства і коментар проф. Jan Chochorowski, директора Інституту археології Ягеллонського університету.

Польське Наукове Археологічне Товариство хоче нагадати, що публічна презентація історичних знахідок, які походять з нелегальних розкопок археологічних пам’яток та з колекцій, сформованих за допомогою нелегальної торгівлі археологічними пам’ятками суперечить Кодексу Етики для музеїв.

В зв’язку з відкриттям в Варшавському Національному музеї виставки “Україна - світові. Скарби України з колекції ПЛАТАР”, Польське Наукове Археологічне Товариство – найбільша організація археологів Польщі, яка об’ єднує понад 650 археологів, хоче нагадати , що публічна презентація історичних цінностей, які походять з нелегальних розкопів археологічних пам ’яток та з колекцій, що мають походження з нелегальної торгівлі археологічними знахідками, а таке походження має власне колекція ПЛАТАР, суперечить як Кодексу Етики для музеїв (параграф 4.5), який прийнятий Міжнародною радою музеїв (ICOM), так і Кодексу практики (параграфи l .6-1 .8) Европейського товариства археологів (EAA) і багатьох інших професійних археологічних товариств. Це також суперечить духу Европейської конвенції охорони археологічних пам’яток та так званій Мальтійській Конвенції (зважаючи на артикль 10), ратифікованій Польщею у 1996 році.

Грабунок археологічних пам’яток та видобуток з них предметів, які таким чином стають позбавлені контексту, а також і можливості встановити їх культурно-суспільної функції, принципово суперечить цілям археології як науки, що вивчає людські діяння ґрунтуючись на матеріальних залишках давніх людей. Власне контекст історичної цінності, докладне встановлення місця її знаходження, мінерального складу ґрунту, предметів та органічних залишків, що її оточують, мають ключове значення в дослідницькій роботі археологів.

Пропаганда колекціонерської археологічної виставки, в якій важливі гарні предмети позбавлені всієї найважливішої для будь-якого археолога інформації, є не тільки введенням відвідувачів виставки в оману чим є археологічна спадщина і які цілі археології як науки, але також діянням, яке може мати катастрофічні наслідки для археологічної спадщини також і в Польщі. Явище нелегального розкопування археологічних пам’яток хоча і набирає найбільш драматичні форми в країнах Латинської Америки, а в останній час і на теренах колишнього Радянського Союзу, але має місце також і в Польщі. Презентація в найважливішим в нашій країні музеї цінностей, знайдених тільки при грабіжницьких розкопках може бути розцінено як захист, або ж принаймні виправдання такої діяльності також і в Польщі.

Власники представленої Варшавським Національним Музеєм колекції, може всупереч своїм поглядам, прилучилися до розкрадання історичної культурної спадщини. Археологи давно знають, що власне колекціонери створюють попит на нелегальний видобуток археологічних цінностей. Тому думка світових професійних археологічних організацій є однозначною - тільки відмова від купівлі та представлення об’єктів, що походять з нелегальних розкопів може ліквідувати явище знищення археологічних знахідок.

Треба зауважити, що явище розкрадання та нищення археологічних цінностей на Україні не є тільки внутрішньою справою країни - нашого сусіда, законодавство якої теж однозначно забороняє такі явища. Археологічний спадок – як виголошує параграф 1 Мальтійської конвенції – є “джерелом загально европейської пам’яті” та відповідальність за його охорону належить не тільки на безпосередньо заінтересованій країні, але і не всім европейських народам - підкреслено в преамбулі тієї таки ж Конвенції.

Польське Наукове Археологічне Товариство хоче висловити глибоке занепокоєння фактом, що Варшавський Національний Музей - інституція, яка до того так багато зробила для охорони та пропаганди культурних цінностей - прилучилась тепер до справи, що в такий виразний спосіб суперечить ідеям охорони культурного спадку.

Коментарі

Проф. Jan Chochorowski, директор Інституту Археології Ягеллонського Університету:

- Це є співучастю в злочині. Створення приватних колекцій археологічних знахідок, які здобуті нелегально є нищенням культурної спадщини. Ті об’єкти походять з розпродажу ограбованих могил, а торгівля археологічними знахідками є забороненою на всьому світі. Існування приватних колекцій і є причиною появи того чорного ринку та загрожує пошкодженням археологічних пам’яток. Я знаю Україну. Провадив там дослідження. В курганах криються незліченні багатства. Я знаю , що ті нелегальні оборудки процвітають там, як ніде. Відомі навіть випадки організованих розкопок, за участь археологів, заради потреб конкретної колекції. То европейське археологічне ельдорадо.

Для відвідувача музею, чи людини сторонньої археологічні знахідки є цікавими з естетичного погляду. Для дослідника це також має значення, але перед усім має значення контекст, в якому той предмет знайдено. На Україні розкрили курган царя scytyjskiego. Непошкоджений. Завдяки тому могли вперше “прочитати” усю символіку найдених там предметів. Предмет, вилучений з такого поховання, втрачає всю свою вартість.

Нелегальний ринок з’являється в ситуації, коли історичні пам’ятки можна придбати за гроші. Звідти походить схильність до грабування. Я не стверджую, що власники колекції ПЛАТАР безпосередньо діяли на шкоду археології на Україні, але створення позитивної атмосфери навколо торгівлі вкраденими історичними пам’ятками шкодить науці та українській культурній спадщині.

Організація такої виставки у Польщі, то є реабілітація злочинної діяльності. На додачу, участь в цьому нашого Національного музею. З точки зору інтересів науки та права, то заслуговує догани. Дивуюсь, що до цього дійшло.

Відповіді

 • 2008.05.03 | igorg

  Дякувати хоч польським археологам!

  Насправді організувати археологічну експедицію в Україні вкрай важко, якщо не неможливо, оськільки ця сфера контролюється вузьким колом людей. З одного боку це ніби й непогано, але якби це були люди достойні, які б не торгували археологічними ліцензіями на потребу. Довелося трошки зіткнутися з цією сферою й це справді якийсь жах, яким вже давно мала б займатися СБУ. Бо тих хто має інтерес й хоч якісь можливості заради самої археології до того й на милю не підпустять. Однак, якщо щось і знайдете то привласнять.
  Як на мене то потрібен міжнародний захист й контроль а також сприяння, бо те що лежить в курганах то є частина світової історії, а не лише і не стільки української.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.05.04 | igor

   Re: Дякувати хоч польським археологам!

   А причому тут організація експедицій? Є експедиції легальні, а є нелегальні. Речі, які знайдені під час нелегальних, потрапляють на ринок, потім до платонових, тарут та всяких поліщуків, до Президента! Більшість українських археологів це давно зрозуміли, але їх не слухають. Реакція польских археологів така сама - чому тут дивуватися? Правда польский професор В.І. Клочко завзято пропагував колекцію Платар, але будемо вважати це його власною позицією.
  • 2008.05.06 | Voron_on

   Re: Дякувати хоч польським археологам!

   Грабіжники не організовують експедиції - вони, як всі бандформування, виїздять на місце злочину: охорона, "спеціаліст" і "негри" з лопатами, абож навіть і з землерийною технікою. Один - три дні: речі поїхали до дилерів, від них до реставраторів і далі - на ринок. Їм дозволи на розриття (як на любий злочин) непотрібні.
   А щодо ліцензій - то за їх отримання гроші сплачують державі, як у всіх нормальних країнах.
 • 2008.05.12 | викладач

  Re: Розкрадання українських скарбів

  Які наївні ці польські професора! Вони що, дійсно не розуміють, чому Варшавський музей зорганізував цю виставку? Це ж є її Президент Президентові привіз. Колекція ПЛАТАР під опікою Київського Національного Історичного музею, і вже давно - все це знають. ОТже, діє міжнародний синдікат по закупівлі археологічних речей, його підтримують та пропагують, а все інше -власна думка археологів. До речі, українські археологи (не всі, але є серед них й достатньо поважні персони) теж руку приклали до ПЛАТАРУ, бо за гроші консультували, описували, гроші отримували.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.09.17 | викладач

   Re: Розкрадання українських скарбів

   Тож вітаю всю громаду. Сьогодні повідомили про відкриття цієї виставки у Ватикані. Вовкун обіцяє піднітя Трипілля на новий світовий рівень, слова подяки Таруті та Платонову й т.ін. Але ж повторюю: це таж сама виставка, проти якої виступили польські археологи, бо представлені на ній речі походять з грабіжницьких розкопок - це розуміють всі професійні археологи. Так кого пропагувати - Трипілля чи скупників краденого (а може й замовників пограбувань) поліщуків, платонових, тарут?
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.09.18 | критик

    Re: Розкрадання українських скарбів

    Нова виставка у Ватикані на чолі з академіком Шиловим та Вовкуном - це супер! Хто-небудь в Україні з археологів ще залишився? Міністр культури та науковець (начебто) дають світло грабіжникам.
   • 2010.12.05 | thinker

    Re: Розкрадання українських скарбів

    треба просто все робити чесно. НЕ КРАСТИ!!!!!!!!!!!! І не буде тоді проблем, це раз, а по друге, щодо Трипілля, то там з точки зору історичної археології, є багато темних місць...То ж треба спочаткув зайнятись наукою, на міжнародному рівні, а тоді вже щось рекламувати...
 • 2008.10.07 | критик

  Re: Розкрадання українських скарбів

  так що там, археологи, як вам Ватикан?
 • 2010.12.03 | krytyk

  Re: Розкрадання українських скарбів

  Нарешті українські археологи виступили - http://www.vgosau.kiev.ua/3_sau_hot_kolekc.html Краще пізно, ніж ніколи.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua