МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Північна Ірландія – останній шанс

10/11/2006 | Майдан-ІНФОРМ
У старовинному шотландському замку Сент-Ендрюс розпочались переговори у ході яких прем’єр-міністрам Великобританії Тоні Блеру та Ірландії Берті Ахерну доведеться спробувати в черговий раз примирити північноірландських протестантів – юніоністів та католиків – республіканців, відтворивши в Ольстері орган місцевого самоуправління, діяльність якого була призупинена 4 роки тому. Рішення про його створення було досягнуто у квітні 1998 року у замку Стормонт під Белфастом.

В Асамблеї Північної Ірландії мали б разом засідати юніоністи-протестанти та республіканці-католики. Але через 4 місяці вибух в Омі з багатьма жертвами, здавалося б, поховав сподівання на довгострокове перемир’я. Ніхто не мав сумніву у тому, що за вибухом стояли радикальні групи Ірландської Республіканської Армії, які хотіли б зірвати угоди, підписані у замку Стормонт. Але Асамблея тоді не була розпущена.

Її діяльність була призупинена у 2002 році, коли трапився шпіонський скандал. Партію Шинн Фейн, яку вважають політичним крилом ІРА, звинуватили у таємному прослуховуванні депутатів-юніоністів у замку Стормонт. Але і на цьому мирний процес у Північній Ірландії не зупинився. ІРА оголосила про роззброєння. Експерти вважають, що найбільше напіввоєнне формування у Європі стримало свою обіцянку. Радикали-протестанти цьому не вірять.

Ситуацію загострило вбивство католика Роберта Мак Картні. Протестантські ультра звинуватили у цьому бойовиків ІРА. Для них це стало свідченням того, що бойовики-республіканці не відмовились від насильства та вбивають навіть братів по вірі. Найбільш жорстку позицію у таборі юніоністів займає преподобний Іан Пейслі, який 10 останніх років стверджує, що не можна мати справи з республіканською партією Шинн Фейн.

Перед лідером уніоністів пастором Іаном Пейслі та керівником партії Шин Фейн Джері Адамсом поставлено ультиматум: у випадку провалу переговорів Лондон остаточно розпускає асамблею і за участю Дубліна встановлює в Ольстері пряме правління.

Мирний процес у Ольстері важливий не лише для Великобританії та Ірландії. За розвитком подій уважно слідкують в Іспанії та у Франції, де проблеми з сепаратизмом – баскським та корсиканським – ще чекають свого вирішення. Успіху на переговорах можуть посприяти висновки експертів незалежної комісії, що прийшли до висновку, що Ірландська республіканська армія, чиїм політичним крилом є Шинн Фейн, дійсно відмовилась від насильства, що продовжувалось 30 років.

Джерело: «Євроньюз»

Відповіді

  • 2006.10.12 | Боррачо

    Re: Північна Ірландія – останній шанс

    Відверто проюніоністська новина. Хоча для Євроньюз це, звісно, типово.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".