МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Випуск газети «Къырым» відновлено. Тимчасово...

07/21/2011 | Монитор
Випуск газети «Къырым» відновлено. Тимчасово...

Завдяки підтримці громадськості кримськотатарська газета не повторила долі української «Кримської світлиці». Принаймні поки що

Микола СЕМЕНА, Сімферополь

«МОЛИТВА ЗА НАРОД»

Днями у Криму знову, після майже двомісячної перерви, вийшла газета кримськотатарською мовою «Къырым». Як повідомив «День» головний редактор газети Бекір Мамутов, випуск газети відновлений, оскільки вдалося покрити частину боргів за рахунок підтримки читачів і друкарні.

«Проте не відомо наскільки ми можемо протягнути випуск, оскільки кошти обмежені, — підкреслює Бекір Мамутов. — Нас підтримали багато організацій, які ставили свої підписи під зверненнями до влади Криму й України, ми сподіваємося, що фінансування газети поновиться одразу після того, як почне працювати Програма облаштування депортованих».

Але коли це буде? З січня 2011 року газета «Къырым» переживає жорстку фінансову кризу, ніколи за 22 роки ситуація з фінансуванням не складалася так драматично.

«Етнічна преса, тим більше коли йдеться про нечисленний народ, не може жити без дотації, не може функціонувати як бізнес-проект, — пише газета «Авдет». — Із запланованих 375 тисяч гривень бюджетних коштів (що забезпечує співробітникам мінімальну заробітну плату) за минулих півроку газеті не виплачено ні копійки. Водночас парламентській газеті «Крымские известия», що виходить мовою міжнаціонального спілкування і має разовий наклад, який складає близько двох третин від накладу газети «Къырым», на 2011 рік запланована дотація 1 мільйон 800 тисяч гривень», — нарікає редакція газети «Авдет», що видається меджлісом кримськотатарського народу російською мовою.

Реском АРК за інформацією заявив, що бюджетний запит редакції про фінансування видання 2011 року був направлений в Держкомнацрелігій. Тому фінансування зависло з ліквідацією комітету. Фінансування газети, як і «Кримської світлиці», з бюджету АР Крим не планувалося, оскільки вони завжди отримували фінансування з державного бюджету безпосередньо, і рішення про це можуть ухвалити лише органи влади, що формують і контролюють бюджет, а не реском.

Бекір МАМУТОВ, головний редактор газети «Къырым»:

— Сьогодні, коли кримськотатарською мовою виходять усього дві газети — одна — раз, інша — двічі на тиждень, становище не можна визначити інакше, ніж як убоге й дискримінаційне.

Газета «Къырым» має можливість дійти до найвіддаленішого кримського села, вона виконує соціальні функції, частково властиві національному театру, музею, бібліотеці, національній школі й іншим кримськотатарським національним установам у сукупності.

Зрозуміло, «Къырым» реалізує і своє «природне» інформаційне призначення. Не менш важливо й те, що газета сприяє підтримці і зміцненню мовного середовища у кримськотатарських сім’ях. Якщо врахувати той факт, що кримськотатарська мова потрапила до списку зникаючих мов ЮНЕСКО, вже одна ця обставина повинна була б спонукати уряд України підтримувати життєздатність національної преси». Зараз купити «Къырым» у газетних кіосках у центрі Сімферополя — неможливо.

Ситуація, проте, дуже складна. Питання про фінансування газети доки не вирішене остаточно, методи випуску чотирьох останніх номерів, які ми застосували, — це лише на якийсь час. Закінчиться підтримка громадськості — газета знову може припинити вихід.

Гульнара БЕКІРОВА, викладач кафедри історії Кримського інженерно-педагогічного університету:

— Газеті «Къырым» 7 липня виповнилося 20 років — але, на жаль, якраз цей ювілейний рік став для газети найдраматичнішим. Це була перша у постдепортаційний період газета кримськотатарською мовою, яка зіграла величезну роль в об’єднанні й вихованні наших співвітчизників, у підтримці їхніх сил і духу у складний період здобуття Батьківщини, яку колись відняли.

Від 1906 й до 1917 року, а потім у роки Кримської АРСР кримськотатарський народ мав дві щоденні газети. На жаль, газета, яка фінансується з держбюджету, завжди тією чи іншою мірою відчувала проблеми. Тому мовна компетентність кримських татар сьогодні, після більше ніж півстоліття планомірного знищення кримськотатарської мови, не дозволяє зробити газету рідною мовою бізнес-проектом.

Кримськотатарська мова визнана ЮНЕСКО зникаючою, а тому вона потребує вже навіть не підтримки, а порятунку. І важливу роль у цьому повинна зіграти газета «Къырым». Адже для чотирьох тисяч сімей передплатників газета сприяє підтримці і зміцненню мовного середовища. До останнього часу в ній публікувалися актуальні й історичні матеріали, що при дефіциті якісної преси також було істотно. Газета виконувала в цьому випадку найважливіші соціальні функції, маючи можливість дійти до найвіддаленішого кримського села. На жаль, літо, канікули у парламенті, відпустки в органах влади, питання остаточно не вирішене. Я не припускаюся думки, що газета «Къырым» може припинити існування. Це буде нонсенс, справжня ганьба для Української держави. І що важливо особисто для мене, що це розуміють не лише кримські татари, але й представники української інтелігенції, яка нещодавно звернулася до керівництва країни з вимогою підтримати газету кримськотатарською мовою.

ДОВІДКА «Дня»

Газета «Къырым» видається з липня 1989 року — це була перша державна газета кримськотатарською мовою після повернення цього народу на Батьківщину. Її засновником на той час на свій страх і ризик став колектив редакції. Газета тоді почала видаватися за рахунок бюджету АРК. Але з 2004 року «Къырым» фінансувалася за рахунок державних дотацій, які виділялися Державним комітетом національностей і релігій. Державні дотації складали 70—75% від усіх витрат на видання газети, а останні 25—30% надходили за рахунок продажу. Фінансування і випуск газети припинилися у зв’язку з ліквідацією Держкомрелігій. Газета «Къырым» виходила двічі на тиждень, накладом близько 4 тис. примірників. Пізніше до Криму переїхала з Узбекистану редакція тижневика «Янъы дюнья» («Новий день»), яка має більш багату історію — вона видавалася в Криму ще до депортації. «Янъы дюнья» стала другою регулярною

http://www.day.kiev.ua/212870

Відповіді

  • 2011.07.21 | Бродяга

    Re: Випуск газети «Къырым» відновлено. Тимчасово...

    «Янъы дюнья» это вообще "новый мир", ну не в этом дело, а суть заключается в том, что Венецианская комиссия 30.03.2011 г. "указала на дверь" некоторым депутатам из Украины с ихним проектом о государственности языков и дала им время до августа отрегулировать свой проект с учетом языка коренного народа Крыма - крымских татар. К августу еще не то будет.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.07.21 | Читатель

      Опять этот, простите, бред со стороны бродяжки

      Бродяга пише:
      что Венецианская комиссия 30.03.2011 г. "указала на дверь" некоторым депутатам из Украины с ихним проектом о государственности языков и дала им время до августа отрегулировать свой проект с учетом языка коренного народа Крыма - крымских татар.

      Бродяга, приходится еще раз обратиться к вам с просьбой-предложением документально подтвердить то, что вы написали выше, а именно, - "отрегулировать свой проект с учетом языка коренного народа Крыма - крымских татар".

      Я, конечно, хотел бы, чтобы так и было написано, но ведь этого нет в заключении Венецианской комиссии.

      Так откуда вы это взяли? Плиз, ссылку или выдержку из указанного документа...

      Иначе, вновь буду хамить в ваш адрес :(
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.07.22 | Бродяга

        Re: Опять этот, простите, бред со стороны бродяжки

        Две коровы переплыли реку. Одна переплыла по течению, другая - против течения. Та которая переплыла по течению говорит той, которая переплыла против течения: "Ты чего дура против течения переплыла ? Это же трудно !" И другая ей отвечает: "А мне по фигу, - я кедах". Это я в части хамства.

        Читателю следовало научиться читать к этому возрасту, а не только клавиши давить. Найдите сайт Венецианская комиссия (Европейская) там все и прочитаете. И снимайте штаны когда в туалет ходите.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.07.22 | Читатель

          Re: Опять этот, простите, бред со стороны бродяжки

          Бродяга пише:
          > Читателю следовало научиться читать к этому возрасту, а не только клавиши давить. Найдите сайт Венецианская комиссия (Европейская) там все и прочитаете. И снимайте штаны когда в туалет ходите.

          Слушайте, бродяжка, на этом форуме, что, конечно, вам, убогому не дано понять, иногда бывают серьезные и много знающие люди.

          И если кто-то ТУТ что-то утверждает с уверенностью, то он , когда его просят об этом, обязательно указывает ссылку или приводит выдержку из документа.

          Вот теперь я утверждаю, что вы в очередной раз солгавши, а когда вас , снова же, в очередной раз поймали на брежне, то начинаете хамить.

          Сходите помойтесь, а то вони много!
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.07.22 | Бродяга

            Re: Опять этот, простите, бред со стороны бродяжки

            Не нравится не читайте. Я не заставляю и не понуждаю. Не надо быть таким бесхребетным и слабохарактерным. Держите себя в руках.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2011.07.22 | Читатель

              Re: Опять этот, простите, бред со стороны бродяжки

              Бродяга пише:
              > Не нравится не читайте.

              Но от вони вашей куда деться? :(
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2011.07.22 | Бродяга

                Re: Опять этот, простите, бред со стороны бродяжки

                Все очень просто: не нюхайте ! Не суйте свой нос куда попало, а то еще и попадет.
      • 2011.07.22 | Бродяга

        Читателю

        Вы очень не воспитаны. Наверное Вас где-то на помойке подобрали. С первых своих строчек Вы напрашиваетесь на прямое хамство и считаете себя правым. Учитесь себя вести достойно по человечески, тогда Вам буду достойные ответы и ссылки.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.07.22 | За всё будет награда

          Re: Читателю

          Я за Читателя не в ответе. Приведите ссылки (если они существуют) для меня. Пожалуйста.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.07.22 | Читатель

          Бродяге

          Бродяга пише:
          > Вы очень не воспитаны. Наверное Вас где-то на помойке подобрали.

          Главное, кто у нас сегодня на помойке! :)


          > С первых своих строчек Вы напрашиваетесь на прямое хамство и считаете себя правым.

          Я, перед тем, как хамить, честно Вас предупредил: или ссылку, или Вы брехло собачье.
          Что было проще для Вас - дать ссылку и сказать: "Э, читатель, это ты.....".
          А не сделали этого. Почему? Потому что соврал безбожно, поэтому брехло собачье это Вы, господин Бродяга

          > Учитесь себя вести достойно по человечески, тогда Вам буду достойные ответы и ссылки.

          Слава Всевышнему, что таких джаиль среди наших соотечественников все-таки не так много.
          Хотя и одного на этом форуме достаточно, "знаток международных конвенций и заключений Венецианской комиссии"
  • 2011.07.22 | мызмыз

    Re: Випуск газети «Къырым» відновлено. Тимчасово...

    Монитор пише:
    > Етнічна преса, тим більше коли йдеться про нечисленний народ, не може жити без дотації, не може функціонувати як бізнес-проект...
    Вот пока все так думают, национальная пресса будет сидеть в глубокой заднице...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".