МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

06/29/2002 | Тоня
На сайті "Весна" люб'язно розмістили укладені мною алфавіти української мови: засобами міжнародної фонетичної транскрипції IPA та міжнародного комп'ютерного алфавіту SAMPA у форматі .PDF - корисність алфавітів в першу чергу для тих, хто цікавиться мовними технологіями. Шкода, але в текстовому форматі транскрипційні значки IPA не візуалізуються, та все ж один документ подається і в текстовому форматі, де прочитується комп'ютерна транскрипція.

http://www.slovnyk.org/ukr/biloust/index.html

Відповіді

  • 2002.07.02 | Augusto

    Це для сліпих?

    Компютер читатиме вголос та ін.?

    http://www.phon.ucl.ac.uk/home/sampa/home.htm

    The Department of Phonetics and Linguistics at University College London is one of the world's leading specialist centres for the study of language structure and pronunciation.

    SAMPA
    computer readable phonetic alphabet
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.07.03 | Тоня

      Re: Це для сліпих?

      Augusto писав(ла):
      > Компютер читатиме вголос та ін.?
      > SAMPA
      > computer readable phonetic alphabet
      І для таких систем також потрібен такий алфавіт, ну і для синтезатора. Точніше, може бути й "власний" для внутрішнього користування, але принцип його створення такий, за допомогою ASCII-символів,( а там, як вже договориться команда) щоб комп'ютер, дійсно розумів і якщо потрібно, то озвучував.

      Але у нього і чисто прикладне значення (Sampa-міжнародного значення), дати змогу, наприклад, звичайною ел-поштівкою передати транскрипцію українського слова, або в навчальних посібниках он-лайн таким чином подавати транскрипцію українських слів. Тому що міжнародна транскрипція IPA все одно губиться, а тут транскрипція якби перекодовується в 7-бітні символи ASCII.

      Ось і виходить: mEtS меч sword.
      bIk bull бик
      Тобто існує домовленість, що певний міжнародний значок транскрипції передаватиметься відповідним ASCII-символом.
  • 2002.07.22 | Професор

    Re: Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

    А чому ж, Тоню, Ви не розміщуєте свого алфавіту на самому сайті SAMPA, зроблений якісно, деталізовано. Зайшов туди, а там Ukrainian немає. Дуже було цікаво дізнатися, як позначається в IPA наші "г" та "в". Я скопіював таблиці для своїх студентів, дякую.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.07.22 | Тоня

      Re: Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

      Професор писав(ла):
      > А чому ж, Тоню, Ви не розміщуєте свого алфавіту на самому сайті SAMPA, зроблений якісно, деталізовано. Зайшов туди, а там Ukrainian немає.
      Дякую за теплі слова. Чому немає Ukrainian? Маю надію, що все ж розмістять. Тому що нашому діалогу з відповідальним за сайт SAMPA Джоном Уелсом (John Wells)вже близько півтора року. Основною причиною вбачаю, що до української мови не було особливої уваги у розробників мовних технологій, у більшості усталена думка, що ми всі тут балакаємо лише російською, або що в звуковій системі це майже одне й те ж, є й інші причини, але про них умовчу.

      Цікаве те, що лише я розмістила на "Весні" таблиці, як і від нього вісточка-продовження прийшло. Вбачаю в цьому особливий знак, що десь там "у верхах" заворушились щодо української. В його запитаннях прочиталась зацікавленість, а що ми ще представляємо окрім алфавіту. Взагалі-то такі сайти мають і певний "підтекст", приваблювання та "виловлювання" потенційних розробників мовних продуктів.

      Головне не те, чи розмістять вони Український алфавіт, я вже давно "не хворію" на комплекс меншовартості, що десь нас "забувають". Важливо те, що до змісту таблиць він не мав серйозних зауважень, а його слово, то слово саме досвіченого фахівця, воно для мене дуже важить. А так, деякі уточнення щодо деяких "лишків" в системі алофонів, дуже деталізовано, на його погляд, але я переслідувала цілі саме подати найповнішу картину українських звуків, ну і ще він змінив би "мої" англійські звороти, вони за структурою "хибують" українською, цього не відняти.

      Словом, їм вирішувати чи розміщувати, а нам собі рухатись далі. Нехай наздоганяють нас.:)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.07.22 | Мамай

        Re: Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

        Можу розмістити лінк вашого сайту в розділі "Посилання" нашого сайту, а саме:
        http://www.geocities.com/dnistrove/
        або
        http://www.geocities.com/dnistrove/links.html
        Там є дуже багато українізованого комп'ютерного софту, наприклад Ви можете наразі повністю українізувати свою машину! і все протестоване.
        Ну то що?
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.07.22 | Тоня

          Re: Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

          Мамай писав(ла):
          > Можу розмістити лінк вашого сайту в розділі "Посилання" нашого сайту,
          ****Наш сайт поки що в розробці, а деякі свої речі я розміщую, куди тяжіють мої симпатії, наприклад, зараз закохана у "Весну", у них таке тендітне й ніжне оформлення, що просто хочеться туди "гречкувати" просто, щоб любуватись кольорами, а ще там є дуже чудові речі з літератури. А взагалі дякую, ще не мала часу "погуляти" й у Вас.
          > Там є дуже багато українізованого комп'ютерного софту, наприклад Ви можете наразі повністю українізувати свою машину! і все протестоване.

          ****А Вас Богдан гарно рекламував, він теж є прихильник українізації. У мене з одним його продуктом вийшов казус, офіс, здається. Я завантажила, але не встановлювала, щось там часу не було, а мій чоловік клацнув здуру, а потім прилітає, коси розпалахались як у Бетховена, так, іди щось роби , не можу нічого розібрати, вічно якісь псевдокириличні шифровки, заліпили весь екран, скоро погублять мене й мій бізнес. Отака у мене була пробна українізація фламандськомовних програм.
          Я поки що все українізувати не можу собі дозволити, бо машини паралельно в користуванні не лише у мене, а й у "кельтів".
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.07.22 | Мамай

            Re: Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

            Ну то ми - однодумці! (З Богданом, також).
            "Весна", до речі, у мене у "Вибраному" вже давно.
            У нас також є посилання "Українські електронні бібліотеки". Там можна не тільки почитати, а й замовити літературу. Висилають.
            До того ж, можна замовити відеокасети для діточок. Пам'ятаєте "Катрусин кінозал", "Казочки дідуся Панаса"? Всього 10 грн.
            Стосовно українізації, то наразі маю: україномовну Оперу (теж саме, що й Інтернет Експлорер, він також є українізований, навіть самим МС), україномовний Бат (теж саме, що й Аутлук Експрес, він також є українізований, навіть самим МС), україномовний Фар-Менеджер, електронні скачувальники ФлешГет та Регет-Делюкс та багато іншого. Примітка: у деяких програм українізуються лише їх російські версії. Ходіть на сайт і запитуйте.
            Взагалі, помилок не було.
            Ми потребуємо людину, яка може допомогти з оформленням сайту. Людину з ідеями. Можете допомогти?
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2002.07.22 | Тоня

              Re: Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

              Мамай писав(ла):
              > Ну то ми - однодумці! (З Богданом, також).
              По рукам!:))) Завітала до Вас у гості, тепер і про Вас буду знати, поки що часу обмаль, дуже гарненька ідейка з супроводом ланцюжка "дністрове".
              > Ми потребуємо людину, яка може допомогти з оформленням сайту. Людину з ідеями. Можете допомогти?
              В моєму оточенні специфічні програмісти, у них трошки інакший напрямок. Тому допомогти, по правді, не можу. Та й всі дуже заклопотані в даний момент. Але шляхи пересікаються. Наш напрямок мовні технології, озвучування текстів. Ось давайте помріємо про те, що вже існує для деяких європейських мов. Заходите на сайт, а він до вас балака, та ще й рідною мовою. Дай, Боже, дожити до цього моменту нам усім :))))Ще стрінемось! Хай буде!
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2002.07.23 | Мамай

                Re: Українська мова засобами комп'ютерного алфавіту SAMPA

                Я вніс "Весну" до каталогу нашого сайту.
                Спішу повідомити, що в мережі є дуже гарна і, на жаль, чи не єдина сторіночка для діток.
                Завітайте. Її робить мій друг.
                http://abetka.ukrlife.org
                Називається "Весела абетка".
                Мої діти вчаться по матеріалам з того сайту.
  • 2002.08.06 | Професор

    Застереження Тоні про можливість незаслужених дивідендів

    Тоню, ще раз дивуюсь Вашим таблицям, Ви виконали дуже копітку роботу, об'єднали скільки розпорошених даних. Не боїтесь, що хтось використає Вашу працю у власних цілях без посилання на Вас? Ви працювали, а хтось і дякую не скаже, і під себе "підгребе".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.08.06 | Тоня

      Re: Застереження Тоні про можливість незаслужених дивідендів

      Хох, це Ви що з власного сумного досвіду науковця?:(
      Знаєте, я могла б відповісти дуже коротко, як на якомусь з форумів Степовик:"Я хоч і скупий, але не жадний":)
      Дійсно, часу було витрачено достатньо. Чи хвилює мене те, що хтось присвоїть таблиці під своїм іменем, Ви це мали на увазі? А я що Америку відкрила? Просто спробувала систематизувати і викинула на люди, а що причепити їх на стіну під скло і плакати від щастя?:) Це мені деякі тутешні колеги згадались, які свої дипломи та різні посвідчення під скло попідчеплювали в своїх офісах, а потім свої проекти позавалювали :(. Я навіть можу собі припустити, що і цей англієць з сайту може пустити його в діло. А я собі на те, чим більше буде україномовних систем, тим при конкуренції вони будуть кращими. А кадри молоді ще важливіше, а то наші українські філологи ще поки що слабуються й на знання іноземних мов, надіюсь, що за останні роки ситуація пішла на краще, Вам має бути це відомо, адже Ви серед них "мешкаєте".

      Мене ще колись в бутність студенткою мій батько просвіщав, а чи ти знаєш, як викладачі чекають на лекціях активної співучасті і серйозних питань від студентів-розумників, вони потім спираючись на них, дисертації пишуть. Взаємообмін знаннями: розумні викладачі - розумні студенти і навпаки.

      Ну ще можна так відповісти, а що знання хіба комусь належать, просто час від часу щось нам десь відкривається, а ми просто як записувачі.
      І тут пригадалась ще одна заувага мого товариша, коли я розпиляюсь, що наших поетів та письменників не цінують, подивись, каже Бгагават-Гіту писало багато авторів, а чи відомі нам їх імена? А черпаємо з неї знання до цих пір.

      Ну, "розкрутило" Ваше запитання мене на розмисли. Цікаве запитання. Приходьте за девідендами, бо я хоч і скупа, але не жадна.:))))
    • 2002.08.06 | Тоня

      Професору: До речі про можливі помилочки

      Між іншим, оце переглядала й віднайшла описку в прикладі з "в", там де "вовк" в комп'ютерній транскрипції має бути [wOwk], а не [wоwk], відповідно й IPA треба змінити на цей звук. А ще англієць зауважив, що для алофонів треба дужки брати не квадратні, вони для фонем, а такі /w/. Маю це виправити і дослати на "Весну", але пізніше. Так що роздивляйтесь критично, і зауваги можете мені особисто, щоб тут гілку не завантажувати і не втомлювати інших. Буду дуже рада!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".