МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Більшість обдурила татар

03/26/2004 | line305b
Більшість обдурила татар

Український парламент ухвалив у першому читанні проект закону про відновлення прав осіб, що депортовані за національною ознакою. Однак кримські татари, яких цей закон стосується найбільше, ним не задоволені. Народний депутат від "Нашої України", член меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що цей закон є надто декларативним і не зможе вирішити усіх проблем його народу.
Згідно із ухваленим законопроектом, депортованими визнають осіб, які є представниками національних меншин і яких примусово виселили з місця постійного проживання на основі рішень органів влади екс-СРСР. Також депортованими визнають представників національних меншин, виселених з України протягом 1941-1944 років на спецпоселення, представників нацменшин, яких після завершення військової служби, відбування покарання або примусових робіт скерували на спецпоселення, та осіб, які народилися у місцях депортації.
Доказом того, що особа була депортована, є посвідчення, видане спеціальною установою з відновлення прав депортованих на основі відповідних українських довідок чи довідок з місць депортації в інших республіках колишнього СРСР. Депортовані, які добровільно повертаються у місця проживання, отримують рівні з іншими громадянами України права та умови. Зокрема щодо працевлаштування, забезпечення землею та житлом.
Коментуючи цей закон "Поступу", член меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат від фракції "Наша Україна" Рефат Чубаров зазначив, що факт ухвалення законопроекту про відновлення прав депортованих можна вітати, оскільки він відкрив дорогу до вирішення проблем кримськотатарського народу. Водночас Чубаров назвав цей закон доволі декларативним і зазначив, що саме тому за затвердження законопроекту не голосувала фракція "Нашої України".
Чубаров зазначив, що на голосування у парламенті мали поставити не один, а два законопроекти. Перший, який і був проголосований, подав Кабінет Міністрів. Натомість другий підготував профільний парламентський комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, зокрема депутати Мустафа Джемілєв, який є головою меджлісу кримськотатарського народу, і Рефат Чубаров. Від урядового цей законопроект відрізнявся конкретними нормами соціально-економічного і правового напряму, визначеними механізмами відновлення прав людей, виселених з території сучасної України. Саме тому більшість депутатів та експертів комітетів висловилась на користь депутатського проекту, -- наголосив Чубаров.
Однак депутати проголосували за урядовий законопроект, який є суто декларативним. Це голосування, за словами Чубарова, показало політичну волю фракцій: депутати більшості не могли не голосувати за проект уряду, який вони підтримують. Щодо комуністів, то вони обрали для себе менше зло -- проект, який нічого не дає депортованим. Натомість "Наша Україна" не голосувала, оскільки очікувала голосування за депутатський варіант законопроекту, до якого руки у депутатів так і не дійшли.
Утім, Чубаров сподівається, що до другого читання урядовий законопроект депутатам вдасться наповнити конкретикою і змістом. Принаймні профільний парламентський комітет з питань національних меншин планує докласти до цього максимум зусиль.

Юрій Тишкун, Поступ


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".