МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Час тимчасових урядів

09/27/2005 | Михайло
Час тимчасових урядів

Від нового кримського прем’єра не чекають радикалізму

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь


АНАТОЛІЙ БУРДЮГОВ МАЄ НАМІР ПРОДОВЖИТИ РЕАЛІЗАЦІЮ ВДАЛИХ ІДЕЙ ПОПЕРЕДНЬОГО УРЯДУ ТА «ГОТУВАТИ ГРУНТ» ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО

Структура та склад нового уряду автономії, як і Кабінету Міністрів України, стануть відомі цього тижня. За словами нового кримського прем’єра Анатолія Бурдюгова, новий уряд формуватиметься на основі професіоналізму.

На думку народного депутата Володимира Шкляра, Анатолію Бурдюгову доведеться набагато важче, ніж його попереднику. Сам же Анатолій Бурдюгов сказав: «Я розумію, що в тієї Ради міністрів, яку я очолюю, дуже короткий період для роботи, тому свою головну мету вбачаю в тому, щоб створити максимально комфортні умови для роботи уряду, який прийде після нашого». Він також пообіцяв «товаришувати» з парламентом і вирішувати соціальні проблеми. Найближчим часом, за словами А. Бурдюгова, також треба почати розробку бюджету автономії: «Пріоритетним буде фінансування промислової та сільськогосподарської галузей із метою збільшення робочих місць».

На думку голови Меджлісу кримських татар, народного депутата Мустафи Джемільова, присутнього на кримській сесії, підтримка кандидатури Анатолія Бурдюгова більшістю депутатів ВР АРК дає певні надії на узгодженість подальших дій у Криму та відсутність протидії новому прем’єру і його команді. На думку М. Джемільова, багато депутатів ВР АРК проголосували за кандидатуру нового глави кримського уряду значною мірою через повагу до думки Президента України. Зокрема, так вчинили депутати з числа кримських татар. Крім того, Мустафа Джемільов наголосив, що Меджліс кримськотатарського народу яких- небудь домовленостей з Анатолієм Бурдюговим не укладав. «Але спричиняють побоювання домовленості нового прем’єра з комуністичними об’єднаннями, такими «профашистськими» структурами, як «Русский блок», — все це дає підстави для роздумів про певні зобов’язання Бурдюгова перед ними», — додав М. Джемільов.

Кримський експерт-економіст Андрій Клименко вважає, що нова Рада міністрів Криму на чолі з Анатолієм Бурдюговим не робитиме якихось радикальних дій у сфері економіки: «Я думаю, що Бурдюгов діятиме обережно. Він банкір, він звик до банкірської аксіоми про те, що гроші люблять тишу».

Парадокс: такою ж мірою, якою кримські депутати не приймали Анатолія Матвієнка через його нібито близькість до НСНУ, вони проголосували за призначення главою уряду лідера фракції НСНУ Анатолія Бурдюгова, який працював до цього керуючим Кримським відділенням Нацбанку: з 99 присутніх за це призначення висловилися 90, проти — 2, утрималися — 3, не голосували — 4. Депутатська група партії «Союз», яка ініціювала відставку Матвієнка, проголосувала за Бурдюгова в повному складі. Її керівник Володимир Кличников висловив надію, що робота нового уряду буде «досить неемоційною, неполітичною», що дозволить, мовляв, «спокійно підійти до передвиборної кампанії».

Обидва опоненти Анатолія Бурдюгова сприйняли його призначення досить ревно. Віце-спікер кримського парламенту Василь Кисельов каже, що йому перешкодило, по-перше, лідерство в регіональній організації Партії регіонів, а по-друге, те, що він «створив величезні труднощі пану Матвієнку тут». Третьою причиною В. Кисельов вважає «підступи» свого конкурента Сергія Куніцина: «Ви бачили, що витворяли представники його депутатської групи «Крим», купуючи картки в депутатів?..»

У свою чергу екс-прем’єр Криму Сергій Куніцин заявив, що кримські депутати мали в залі провести по всіх трьох кандидатурах рейтингове голосування та везти на узгодження до Президента кандидатуру того, хто набрав би найбільше голосів. Проте Сергій Куніцин повідомив, що керована ним фракція «Крим» цього тижня братиме участь у формуванні нового уряду. За словами Куніцина, в нього з Анатолієм Бурдюговим спершу була домовленість про спільне формування Радміну. «Ми зустрічалися з Бурдюговим кілька разів і ставили питання про припинення політичних репресій у Криму, як це зроблено в Києві, де підписаний меморандум. Ми повідомили Бурдюгову про кілька кандидатур від нашої фракції, які повинні залишитися в уряді, такі як Віталіна Дзоз, міністр охорони здоров’я Сергій Донич й інші», — розповів Куніцин. «Політичним переслідуванням» у Криму називають притягнення до судової відповідальності заступника голови КРО НДП Олександра Лієва, який керував пікетом на в’їзді до Криму, коли був перегороджений шлях на півострів автоколоні агітаційного автопробігу «помаранчевих» у грудні минулого року. Зараз О. Лієв на знак протесту оголосив голодування в наметі навпроти будівлі ВР Криму. Новий представник Президента України в Криму Володимир Куліш у розмові з демонстрантом підтвердив наміри Президента припинити переслідування за політичними мотивами й пообіцяв узяти під контроль розслідування справи про «помаранчевий поїзд».

У прямому ефірі сімферопольської радіостанції «Лідер» Сергій Куніцин сказав, що Анатолію Бурдюгову доведеться за короткий термін вирішувати безліч соціально- економічних проблем, отриманих у спадщину від попереднього прем’єра. «У ситуації, що виникла, Бурдюгов — політичний камікадзе». Цим, за словами Куніцина, пояснюється одностайність депутатського корпусу в голосуванні за кандидатуру на посаду голови уряду. «Якби до виборів залишалося не півроку, а хоч би кілька років, бійка була б страшна. Я не бачу джерел, щоб встигнути виправити до виборів кризову ситуацію». Екс-прем’єр розповів кримчанам, що депутати домовилися з новим кримським прем’єром ліквідувати кадрово-адміністративну спадщину його попередника: кримському парламенту вже на сесії цього тижня повернуть колишній обсяг повноважень у контролі за Радою міністрів автономії. Як відомо, весною нинішнього року колишній прем’єр Матвієнко добився пониження статусу рескомітетів. Верховна Рада втратила право призначати їхніх голів, а самі голови комітетів були виведені зі складу Радміну та призначалися головою уряду. Як зазначали опоненти прем’єра, така реформа суперечила низці законодавчих актів, у тому числі Конституції автономії, й суттєво урізувала права вищого представницького органу влади парламентської республіки з контролю за діяльністю Радміну. Куніцин також стверджує, що новий уряд буде коаліційним: «У Бурдюгова є тільки 11 голосів членів його фракції, тому він буде вимушений іти на коаліцію».

Сам же Анатолій Бурдюгов сказав, що «новий кримський уряд візьме на озброєння вдалі ідеї попереднього», а сам він «збирається продовжити їх реалізацію». Зокрема, реалізацію проекту з будівництва в Криму сміттєпереробних заводів, програму «Морський берег», спрямовану на соціально-економічний розвиток прибережних територій і, зокрема, на наведення порядку в земельній сфері. «Ділянки на узбережжі можна впорядкувати й продати втридорога, ввівши індикативні ціни. На цьому можна і треба заробити величезні гроші, щоб республіка жила як Близький Схід», — зазначив Анатолій Бурдюгов. Що стосується проектів щодо будівництва в Криму нафтопереробного заводу та портових комплексів на озерах Донузлав і Тобечик, то новий кримський прем’єр поки що не готовий дати їм «однозначну оцінку».

Водночас уже почалося скасування рішень, прийнятих урядом Анатолія Матвієнка. Так, Кабінет Міністрів України повідомив, що скасував свою постанову від 29 серпня 2005 року №826, що передбачає передачу в користування державному підприємству «Феодосійське підприємство із забезпечення нафтопродуктами» (Феодосійська нафтобаза) частини акваторій Феодосійської затоки. Це означає, що ідея будівництва біля Феодосії «невеликого, але сучасного нафтопереробного заводу» залишилася в минулому. Сама Рада міністрів Криму скасувала свій же протокол про підготовку до будівництва мережі розважальних об’єктів «Гольф-сіті» на західному березі Криму. Проте, на думку Андрія Клименка, вже найближчим часом різні політичні сили Криму використовуватимуть у своїй передвиборній кампанії ідеї економічного розвитку регіону, запропоновані свого часу Анатолієм Матвієнком. Експерт вважає, що уряд Матвієнка виконав позитивну функцію, оскільки «переламав погляди місцевого істеблішменту» на розвиток регіону.

"День", №176, середа, 28 вересня 2005

http://www.day.kiev.ua/149216/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".