МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Прояви змін клімату наростають

04/11/2007 | Майдан-ІНФОРМ
Зростання посух, повеней та хвороб найтяжче зачепить найбідніші країни.

Зміна клімату нині має вплив на нашу планету та життя на ній, твердить черговий випуск звіту, опублікованого Міжурядовою комісією по зміні клімату (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Вважається, що майбутні проблеми, викликані підйомом рівня морів, зростанням пустель та більш частими посухами, найбільше торкнуться світу, який розвивається, на відміну від багатих країн.

Звіт, оприлюднений на зібранні в Брюселі (Бельгія), є другим розділом звіту IPCC. Перша частина, оприлюднена в лютому, торкається причин змін клімату, та робить висновок, що глобальне потепління дуже схоже (з ймоврністю, вищою від 90%), має бути пов’язаним з діяльністю людства, така як спалювання вуглецьвмісних природних копалин. Новий розділ, що має назву 'Потрясіння, пристосування та вразливість' в подробицях торкається того, чим впливає зміна клімату на планету, та хто найбільше від цього постраждає.

"Люди, які живуть в найменш розвинених країнах, малих острівних країнах, що розвиваються, обширних дельтах річок в Азії та більшість Африканських країн, є найбільш вразливими," повідомляє Saleemul Huq, один з провідних авторів авторів звіту та голова групи по зміні клімату в Міжнародному Інституті довкілля та розвитку в Лондоні.

Звіт описує сьогоднішнє бачення того, як зміна клімату поширюється на появу аномальних погодних подій. Це є перше підтвердження IPCC, яке показує зміну ситуації, на основі реальних спостережень клімату Землі, а не комп’ютерних прогнозів.

"Неможливо впевнено сказати, що зміна клімату є причиною будь-якого урагану, теплової хвилі, повені або посухи", говорить Huq. "Але взявши їх докупи, зростання частоти та інтенсивності таких подій протягом останнього десятиліття двадцятого століття дає сильний доказ того, що зміна клімату вже з’явилася і не є проблемою лише майбутнього".

З часу публікації попереднього звіту IPCC в 2001 році, з’явилися додаткові докази того, що викликане людиною потепління має помітний вплив на фізичні та біологічні системи у всьому світі, повідомляють автори звіту. З понад 29000 спостережень, такі як розподіл біологічних видів та частка пустель, робиться висновок, що більш ніж 85% їх змін викликана глобальним потеплінням.

Автори відображають розташування таких систем та порівнюють їх з місцями, де спостерігалося потепління. Це показує, що багато з цих природних систем є під специфічним впливом регіональних змін клімату, зокрема, зростання температури.

Багато економічних оцінок підтверджують також вплив змін клімату. Robert Muir-Wood, один з авторів звіту, говорить, що фінансові втрати від катастроф, пов’язаних з погодою, зростають в середньому на 2% шороку починаючи з 1970-х, навіть якщо врахувати зміни в достатку, інфляцію та зростання населення.

В той же час звіт повідомляє деякі добрі новини: глобальне потепління сприяє зростанню врожайності в більш високих широтах, таких як північна Європа, до того часу, як зростання температури не перевищуватиме 3 ºC. Однак, в тропіках врожайність падатиме навіть при помірному потеплінні, а витрати на хвороби, такі як малярія, будуть зростати.

Зростаючий ризик кліматичних ризиків, такі як посухи та повені, наводить на думку, що ті, хто живуть в посушливих районах або низинах, мають більше причин для занепокоєння. Автори звіту роблять висновок, що є життево необхідними інвестиції в стійкий розвиток найбідніших народів.

Загальна вартість зміни клімату залишається дуже неясною. Звіт говорить, що запобігання цим зростаючим викликам може коштувати близько 12$ США за кожну тону CO2, викинутого в атосферу. Але він додає, що існує великий діапазон оцінок цього числа, оскільки дехто передбачає вартість в сотні доларів за тону, в той час як інші насправді очікують фінансових прибутків від викидів. Ці оцінки залежать від обсягу зростання потепління, який сам по собі є все ще дуже невизначеним.

За матеріалами news @ nature.com
Переклав В.Хаврусь, ведучий розділу «Відновлювана енергетика», Альянс Майдан.

Відповіді



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".