МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Академік В.Г.Кремень поклав себе на жертовник науки

09/14/2007 | Філософія Василя Кременя (Л.Ткаченко, Голос України)

http://www.golos.com.ua/article/1182433641.html

22.06.07

Філософія Василя Кременя

Лідія ТКАЧЕНКО, журналіст.

Він не просто «міністр трьох скликань», як кажуть про нього в народі. Це людина, яка, побувавши на вершині політичної кар’єри, поклала себе на жертовник науки, а, значить, кращого майбуття країни. Дехто з поміркованих називає його великим романтиком, вочевидь маючи на увазі, що ставити загальнозначущу ідею понад кланові й особисті інтереси здатні лише одиниці.

Чи був Василь Григорович Кремень єдиним, хто зрозумів необхідність вивищення освіти? Ні, звичайно, але він був першим, хто заявив про це на весь пострадянський простір і доклав максимальних зусиль, аби Україна зробила ривок. Саме Василю Кременю вдалося переконати перших осіб держави у необхідності перевороту в свідомості громадян: або ми відповідатимемо на виклики сучасної цивілізації, або вона зітре нас з економічної і політичної карти світу. Це означало визнати освіту і науку пріоритетними галузями.

Дванадцятирічна загальноосвітня школа, багатобальна система оцінювання, сучасний зміст освіти, а отже, й нові підручники, комп’ютеризація та інформатизація, зміни у вищій школі, зрушення у фінансуванні галузі та багато в чому іншому ми стали ближчими до розвинених держав завдяки міністру освіти і науки Василю Кременю.

А з чого все починалося? Може, з бібліотеки рідного Любитового, що на Сумщині, де було понад 1000 книжок, які, у тому числі й Карла Маркса, прочитав юний Василь?

Чи, може, з характеру, успадкованого від батька-фронтовика, Григорія Мусійовича, який вже головою колгоспу, маючи двох синів, закінчував технікум?

А, бува, не з норовливого жеребця Вільгельма-молодшого, який нікому не давав себе об’їздити, а Василю таки підкорився?

Усе почалося, можливо, з тієї злощасної двійки, яку поставила вчителька у дев’ятому класі і тим спонукала так вивчити хімію, що Василь став учасником всеукраїнської олімпіади.

Та документи сільський парубок здав у столичний університет імені Тараса Шевченка на філософський факультет. З глибокою повагою і любов’ю говорить нині Василь Григорович про декана Володимира Іларіоновича Шинкарука, засновника всесвітньо відомої Київської наукової філософської школи, до якої зараховує і себе. Школи гуманістичної філософії і вивищення особистості. «Було величезне бажання іти далі дорогою науки, — згадує Василь Григорович, —але я розумів, що університетської освіти для цього замало». Закономірними етапами стали аспірантура, захист кандидатської. З рідним університетом пов’язаний і перший викладацький досвід, і перша відповідальна посада — заступника декана, який вирізнявся гострим розумом, енергією, якостями лідера.

Благополучна кар’єра партійця високого рангу (завсектору ЦК Компартії України, далі — робота у ЦК КПРС), здавалося, могла задовольнити будь-кого. Тільки не Кременя. На партійній службі він продовжує наукові студії. Проблеми пізнього соціалізму наштовхують на роздуми щодо особистості, розвитку, шляхів її реалізації. І Василь Григорович доходить висновку: «тоталітаристський колективізм» (цей термін вперше з’являється у його докторському дослідженні) стримує особистісний розвиток і нівелює неповторність кожної людини. З другого боку, індивідуальні риси і таланти є найбільшою цінністю людини.

Саме ці ідеї сповідував Василь Кремень на посту міністра освіти і науки. Вони ж складають підґрунтя наукових напрацювань Академії педагогічних наук, президентом якої є дійсний член Національної академії наук України, іноземний член зарубіжних академій.

Усі роки зростання поряд із ним — дружина Люба. Кохання, взаємоповага і взаємопідтримка — таку винагороду отримує лише той, хто не керується у житті розрахунком, низькими інтересами.

Сімейне щастя Василя Григоровича у синові Василеві, доньці Тетяні та в двох онуках.

А ще в тому, що в Любитовому, в батьківській хаті чекає на нього мати Варвара Іванівна (на знімку)...

Чекають і земляки. Вони шанують його не лише як повного кавалера ордена «За заслуги», заслуженого діяча науки і техніки, лауреата престижних премій. За діло шанують. Міст через річку Сейм, найкоротша автодорога між Конотопом і Кролевцем, інститути в Конотопі, Шостці, факультети в Кролевці — усе це побудовано і створено за його сприяння. Фестиваль «Кролевецькі рушники» теж щороку збирає і славить Сумщину народними талантами завдяки його, Василя Кременя, ініціативі і зусиллям...

Київ.

Відповіді

  • 2007.09.16 | Смешались в кучу кони, люди…

    Re: Академік В.Г.Кремень поклав себе на жертовник науки

    > А, бува, не з норовливого жеребця Вільгельма-молодшого, який нікому не давав себе об’їздити, а Василю таки підкорився?

    Смешались в кучу кони, люди…
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.12 | Товариству «Знання» України – 60 років!

      Смешались в кучу кони, люди… .

      26 вересня 2008 року в актовій залі Київського будинку вчителя відбулося урочисте засідання V з’їзду Товариства "Знання" України , присвячене 60-річчю

      Автор: Василашко Василь Федорович (pravl@znannya.org.ua)
      Дата публікації: 03/10/2008
       
      Товариству «Знання» України – 60 років!


      26 вересня 2008 року в актовій залі Київського будинку вчителя відбулося урочисте засідання V з’їзду Товариства "Знання" України , присвячене 60-річчю створення Товариства.

      Від імені делегатів і учасників з’їзду було покладено квіти до пам’ятників великому синові України, геніальному поету і художнику Тарасу Шевченку та першому керівникові УНР, видатному вченому Михайлові Грушевському.

      Із промовою «60 років на просвітницькій ниві» на засіданні виступив президент Товариства "Знання" України, академік НАНУ В.Г. Кремень.

      На засіданні були оголошені привітання Президента України Віктора Ющенка, прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, голови Верховної Ради України Арсенія Яценюка.

      Делегатів і гостей з’їзду привітали керівник Головної служби гуманітарної політики та з питань збереження національного культурного надбання Секретаріату Президента України О.П.Биструшкін, голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти В.І. Полохало, заступник міністра освіти і науки України М.В. Стріха, віце-президент НАНУ В.Д. Походенко, голова Українського фонду культури, Герой України Б.І. Олійник, начальник головного управління науки і культури Київської міської державної адміністрації Л.М. Гриневич, заступник голови Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Т.Г. Шевченка М.Т. Нестерчук, академік НАНУ К.М. Ситник, начальник управління Міністерства оборони України М.О. Сергієнко.

      На з’їзді виступили представники просвітницьких організацій з країн СНД: голова правління Товариства "Знання" Росії В.П. Рибалко, перший заступник голови правління республіканського державно-громадського об’єднання «Беларусское общество «Знание» К.К. Українець, член президії Товариства "Знання" Республіки Таджикистан, академік НАН Таджикистану Д.Гульмирзоєв.

      Групі працівників Товариства та його активістів були вручені почесні грамоти і подяки Кабіненту Міністрів України, Міністерства культури і туризму України, Національної академії наук України, Київського міського голови, а також посвідчення про занесення до Книги пошани Товариства "Знання" України.

      На завершення відбувся святковий концерт, режисером якого був народний артист України, поет-пісняр Вадим Крищенко.



      27 вересня в зоряній залі Київського планетарію відбулося робоче засідання V з’їзду Товариства "Знання" України. Його відкрив президент Товариства, академік НАНУ В.Г.Кремінь. Із доповіддю «Звіт правління Товариства "Знання" України про роботу між з’їздами Товариства» виступив голова правління Товариства, доктор філософських наук, професор В.І.Кушерець. Звіт ревізійної комісії Товариства зробив доктор економічних наук В.В.Сопко.

      В обговоренні доповідей взяли участь голова ради Вінницької обласної організації Товариства В.О.Теклюк, академік НАНУ К.М.Ситник, заст. голови ради Київської обласної організації Товариства, доктор історичних наук, професор П.П.Панченко, директор Київського планетарію, член-кореспондент НАНУ К.І.Чурюмов.

      З’їзд прийняв постанову «Про роботу правління Товариства "Знання" України в період між ІV і V з’їздами Товариства та про завдання на наступний період».

      На з’їзді розглянуто організаційні питання: обрано нові склади правління Товариства і ревізійної комісії.

      Президентом Товариства "Знання" України знову обрано академіка НАНУ, президента АПН України В.Г.Кременя, віце-президентами – академіків НАНУ Л.В.Губерського і О.С.Онищенка, доктора філософських наук, професора В.І.Кушереця.

      Учасники з’їзду прийняли Звернення до громадськості, органів державної влади України.

      Після закінчення V з’їзду відбулося перше засідання правління Товариства, на якому було обрано президію правління у складі 21 чол. Головою правління обрано В.І.Кушереця, першим заступником – В.А.Глушка, заступником – Д.М.Єсипенка, ученим секретарем – В.Ф.Василашка.

      http://www.znannya.org.ua/post/1/221_1.htm
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.10.12 | Трясця

        Дивлюся я на нього і сльози кап-кап

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.10.15 | VSV

          Re: Дивлюся я на нього і сльози кап-кап

          Вообще в этом заглавии что-то есть. Особенно если убрать слово "себе" то будет соответствовать истине. А может автор готовит эпитафию на могилку Кремня?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".