МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Технологічна політика Фінляндії. Інтерв"ю з прем'єр-міністром

01/20/2008 | Хома Брут
http://www.news.com/8301-11128_3-9852832-54.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-5

Why is Finland Europe's technology leader? The prime minister explains

Although it's on the fringe of Europe geographically, Finland has for years been at the center of the continent's tech industry. The country gave birth to cell phone leader Nokia and has emerged as a place where multinationals like to recruit and erect labs. The government and local entrepreneurs are now moving into clean technology. It can be traced back to policies set up in the early 1980s, said Matti Vanhanen, the country's prime minister, during an interview with CNET News.com on Wednesday afternoon. The country saw the dawning of globalization and realized it would have to dig out a high-end niche in the industry. "Because we cannot compete with Asian companies with low wages, our only possibility has been to stay a few steps forward," he said. "Of course, we also invested in education." Funding for research and development has also consistently remained fairly high, he added. "As a nation, around 3.5 percent of our gross domestic product goes into R&D. There are only two or three nations that spend that much," he said. The E.U. as a whole wants to raise the figure for member states to 3 percent. "But we (the E.U.) are far away from that. Most members are at 2 percent, but Sweden and Finland are already there," Vanhanen added. Roughly two-thirds of the R&D funds in Finland come from the private sector, but one-third comes from the government. "There is a good relationship between private and public funding, but it is not the state's role not to determine where the money should go. It has to be very market oriented," he said.

Vanhanen is traveling around the U.S. this week to promote Finland as a technology hub as well as highlight the issue of climate change. Earlier in the week he met with Vice President Dick Cheney and California Governor Arnold Schwarzenegger. Today, he's in Seattle with Bill Gates. Next, it's off to France to visit Nicolas Sarkozy. (The finance minister, meanwhile, was dispatched to China.)

Last year, the government set up an organization in Silicon Valley called FinNode to encourage cross-border cooperation. (It functions in a similar way to Japan's Jetro.) An outspoken critic of nuclear power and proponent of energy conservation, Vanhanen outlined his views on climate change. In short, governments need to start acting. "I'm a little pessimistic about what we can achieve in the short term, but the answer can't be that we can't do anything," he said. "If we don't do anything, it will be a disaster."

The next major milestone for the world lay in coming up with new emissions standards to follow the Kyoto Protocol. A summit to hammer out these issues will take place in Copenhagen toward the end of 2009. Because of its northern location, Finland actually consumes more energy, per capita, than most other nations. As part of an effort to curb emissions, a law was passed a few months ago imposing carbon taxes on cars. Cars that get better mileage pay far lower taxes than high emission, lower mileage cars. The range of taxes goes from 10 percent of the car's value to 40 percent. "Small cars now cost about $10,000 less than last year, and big passenger cars that pollute a lot can cost $50,000 more than last year," he said. "We will see in the next months what kind of changes in consumer behavior this causes."

Despite the pessimism of getting anything done in the short term, Vanhanen added that he's somewhat optimistic when it comes to technological breakthroughs. "Twenty years ago, you couldn't imagine what we have now with information technology," he said.

Відповіді

  • 2008.01.20 | sama

    Ну хоч коротке резюме українською для пенсіонерів, пліз

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.01.20 | Членік Асоціації

      Re: Ну хоч коротке резюме українською для пенсіонерів, пліз

      воно таке: Фінляндія витрачає з державного бюджету на науку менше, ніж Україна (1,2% Фінл проти 1,7%Укр), інше (до 3, 5% Фінл при рівні в затвердж в ЄС рівні 3%, які багато членів ЄС не виконують, деякі дають і 2%) в Фінл дають приватні донори, (комент автора: проте Україні з 677 місцем НАНУ і не снився рівень наук досліджень ні тих, ні інших), крім того, держава дійсно поважає науку як пріоритетну галузь і все для цього робить, а не прикидується, що робить.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.01.20 | sama

        Дякую

      • 2008.01.20 | sama

        Вони шукають розумні голови

        і створюють їм умови. А решта якось вже саме робиться.
        + виділені на науку кошти ідуть саме на науку, а не на лобіювання програм, які дають можливість збагатитися "рідним і двоюрідним" фірмам.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.01.20 | Хома Брут

          переклад

          sama пише:
          > і створюють їм умови. А решта якось вже саме робиться. + виділені на науку кошти ідуть саме на науку, а не на лобіювання програм, які дають можливість збагатитися "рідним і двоюрідним" фірмам.
          Не користі раді, нмд таке резюме на рівні лавочки біля під"їзду. Так сам можно сказати, що вони "просто роблять хороші телефони, які купують люди. А решта якось вже саме...". Або: "Ну дивіться, ми ж завжди казали - вони просто дають на науку майже вдвічи більше грошей. Ясно що вона в кращому стані!" Або: "Ну ми ж завжди казали - науку треба комерціалізувати. Он в Фінляндії 2/3 грошей дає бізнес - і все тіп-топ." Не ображайтесь.



          Як Фінляндія може бути європейським лідером в технологіях? Розповідає прем"єр міністр.

          Фінляднія знаходиться на перефирії Європи, але займає в ній центральну позицію в технологічних виробництвах. Країна дала світу знамениту компанію Nokia по виробництву мобільних телефонів. Міжнаціонільні коропрації часто набирають в Фінляндії працівників і засновують свої лабораторії. Уряд та приватний сектор прямують до переходу на чисті технології виробництва (прим: хто знає більш детально що це таке?). Поступ Фінляндії можна зв"язати з реформами проведенеми в 80-х роках - так сказав прем"єр міністр країни Маті Ванганен в інтерв"ю сайту CNET News.com. В Фінляндії передбачали прихід глобалізації і зрозуміли, що країна має сама організувати свою нішу в світовому розпоідлі праці. "Оскільки ми не можемо конкурувати з Азією по низькій заробітній платні (Sic!), єдиною можилвістю було випередження в розвитку технологій. І, звичайно, прийшлось вкладати гроші в освіту. Порівняно велики суми виділялись на Research та Development (в цілому може перекладатись як "прикладна наука", але це не точний відповідник, R&D може включати і щось фундаментальне). Приблизно 3,5 % національного продукту іде на R&D. Є лише 2-3 країни, які виділяють стільки ж грошей. В Європейськом союзі планують довести інвестування до 3%, але нам ще далеко до цього. Більшість країні виділяє 2%. До 3% дійшли поки лише Швеція та ми" - каже прем"єр-міністр. В Фінляндії приблизно 2/3 всієї суми постачають приватні інвестори, а решту 1/3 - уряд. "Між приватними та державними фондами існують добрі стосунки, але уряд не має визначати які напрямки фінансуються в першу чергу -- система має бути орієнтована на ринкові вимоги."

          (Короткий переклад решти)

          Зараз прем"єр міністр проводить інформаційний тур по США для просування фінської високотехнологічної промисловості. Він також буде обговорювати проблеми клімату та голбального потепління.

          Фінляндія використовує багато палива в зв"язку з північним кліматом. Тим не менше приймаються нові закони про збереження енергії, наприклад про збільшення податків на великі авта. В результаті економічні авта вже зараз будуть коштувати в середньому на 10 тис. долл. менше, і навпаки неефективні - на 50 тис. дол. дорожче.

          Незважаючи на малу імовірність радикальних зрушень в короткий термін, Ванаген не втрачає оптимізму і сподівається на нові прориви в технологіях: "Згадайте, 20 років тому ніхто і уявити собі не міг, що нам принесуть інформаційні технології".
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.01.20 | sama

            Re: переклад

            Прошу вибачення за рівень лавочки під під"їздом.
            Просто троє моїх учнів, які з відмінними оцінками закінчили навчання у Київському універі один за одним отримали персональні запрошення від професорів з фінських вузів продовжити навчання у них в магістерці і в аспірантурі.Умови для навчання та для наукової роботи в галузі фізики просто суперові.Увага до молоді постійна і без зверхності.Один семестр обов"язково у вузі за межами Фінляндії- наприклад в Каліфорнійському технологічному. Сформована солідна база для роботи в галузі нанотехлогій.Очевидно це результат налагодженої співпраці науки та сучасного високотехнологічного бізнесу.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.01.21 | Хома Брут

              я знову за своє

              > Умови для навчання та для наукової роботи в галузі фізики просто суперові...
              Я ж не проти. Але щоби нам просуватись вперед, треба ставати все більшими експертами. Тобто не просто "умови суперові", а умови групи (А) найкраші в Європі, умови групи (Б) - на N-тому місці в Європі, умови групи (С) - проблематичні, і т.д. В "нано" роблять те, те і те, а оцього і того не мають і т.ін. Без переходу дискусій на такий рівень можна розмовляти до ночі :)

              Наприклад. Якщо ми зараз є постачальником студентів, то маємо постачати грамотно і з найбільшою для студентів і т.п. користю. Що я маю на увазі? Ситуацію коли ми могли б студенту показати різні можливості, дати їх аналіз і можливість вибрати що йому краще, а, відповідно, кожен успішний студент від нас сприймався б не як "персональна знахідка професора Суунаанена в далеких краях", а як "продукт української освіти". Приблизно така ідеологія.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.01.21 | Неопытный

                Re: я знову за своє

                а хто компенсує державі кошти за освіту цих студентів ?
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2008.01.21 | Хома Брут

                  і дійсно, доколє?

                  Неопытный пише:
                  > а хто компенсує державі кошти за освіту цих студентів ?
                  питання цікаве, своєчасне. Хто? Може кінь в пальто?
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2008.01.21 | sama

                    Re: і дійсно, доколє?

                    А може їх батьки, оплачуючи податки, це вже компенсували? Чи вони, як завжди,комусь винні? Ці студенти 15 років (школа+ вуз) вчилися так, що зуміли стати товаром. Це сумно, але цей товар в Україні не має попиту. І нічого обурюватися що до компенсацій. Краще навчитися контролювати розподіл сплачених громадянами податків, в тому числі і на освіту.
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2008.01.21 | Хома Брут

                      Re: і дійсно, доколє?

                      sama пише:
                      > А може їх батьки, оплачуючи податки, це вже компенсували?
                      Я думаю пан Н. не збирався обговрювати це питання по суті. Та воно на даний момент і не має значення ані для студентів, ані для еліти, ані для Вас чи мене.
                • 2008.01.21 | sama

                  Re: я знову за своє

                  Нема державних коштів, є кошти сукупно зібрані з усіх нас.
              • 2008.01.21 | sama

                Re: я знову за своє

                Хома Брут пише:
                > Наприклад. Якщо ми зараз є постачальником студентів, то маємо постачати грамотно і з найбільшою для студентів і т.п. користю. Що я маю на увазі? Ситуацію коли ми могли б студенту показати різні можливості, дати їх аналіз і можливість вибрати що йому краще, а, відповідно, кожен успішний студент від нас сприймався б не як "персональна знахідка професора Суунаанена в далеких краях", а як "продукт української освіти". Приблизно така ідеологія.
                Українські вузи мають налагоджену можливість посилати своїх студентів на короткий час за кордон -є домовленості між університетатами. Чи всі студенти про таку можливість знають- не певна. В ряді випадків вона реалізується далеко не для всіх, хто того вартий за рівнем знань. Є ще якісь "додаткові критерії відбору". Але студенти -люди грамотні, інтернет відкрив можливість "рівного доступу до якісної освіти". От вони і користуються.
                В ідеалі держава мала б сприяти освіті найкращих, використовуючи їх знання тут. Але ми це вміємо робити одним методом- дєржать-непущать. Так як колись- відібрати паспорт (а тепер - не дати візи, покликати до війська, або просто поставити трійку на сесії)
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2008.01.21 | Хома Брут

                  ...

                  Може я незрозуміло пишу. Я не мав на увазі те, що студентам організують чи дають в університеті. Звичайно це добре, що дають. Добре також і те, що студенти знають де шукати. Я маю на увазі виключно людей, що приймають участь в цьому обговоренні та рівень дискусії. Студенти це приклад.
          • 2008.01.21 | apolo

            Re: Хомі


            не пишеться про Фінляндію як (все таки, повірте) - задворки реальноі Европи (реальною Европою без сумніву є Німеччина, Франція, Велика Британія). Відсоток на науку - так- пристойний, однак він ніяк не означа забезпеченості науки у порівнянні зі, скажімо, Швейцарією чи Німеччиною (де цей відсоток є меншим). Освіта лише у electric engineering дійсно світового рівня.

            Для візитерів до Фінської науки досить стабільними можуть бути лише добові (досить малі - дійсно на харчі, бо харчі дуже дорогі) + оплата досить скромного проживання + оплата квитка до Фінляндії (не авіа звичайно) + оплата візи. Все решта-то дуже великий ексклюзив. Все зорієнтовано на те, щоб середньо-статистичний заробітчанин залишив там все, зароблене там.

            Фіни - дуже скупі й чому-сь часто навіть пишаються цим. Соціальний сектор медицини (Social Securuty) по відношенню до іноземців (заробітчан) реально не працює зовсім (та й всі закони просто для іноземців виконуються за бажанням того, чи іншого Фіна (це не Німеччмна)). Ну звичайно, якщо ти просто вже вмираєш - то допомогу нададуть таки кращу аніж у нас тут. У клініках по Social Security відверто пропонують майже скрізь-звернутися у приватну клініку. Усіх іноземців з бідних країн Фіни дуже не люблять (особливо Росіян).

            Дискримінація у фактичній оплаті іноземців дуже велика - перші 2 роки китайці й росіяни майже не платять таксів (а що таке такси в Фінляндії - можете лише здогадатися). Ці країни (Китай та Росія) - виявляється - стратегічні партнери Фінляндії. Тому такси Українців фактично просто викидаються у смітник. Мінімальна легальна робота науковця у штаті зі ступенем - це вже такс від 30% (у Професора такс 50%). Українці з першого дня сплачують такси в тому ж обсязі, що й Фіни.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.01.21 | 2 apolo

              Re: Хомі

              apolo пише:
              >
              > не пишеться про Фінляндію як (все таки, повірте) - задворки реальноі Европи (реальною Европою без сумніву є Німеччина, Франція, Велика Британія). Відсоток на науку - так- пристойний, однак він ніяк не означа забезпеченості науки у порівнянні зі, скажімо, Швейцарією чи Німеччиною (де цей відсоток є меншим). Освіта лише у electric engineering дійсно світового рівня.

              ви мабуть забуваєте що фінлядія країна з населеням 5 млн, звичайно тут нема даяких речей які тільки велика країна може собі позволити. головне що освіта тут виконує свою роль і є одним з держ пріорітетів. про electric engineering ви не праві, ще тут є IT і кілька всесвітньо відомих спеціалізованих лабораторії, типу лабораторія низьких температур в технологічному університеті хельсинкі.

              >
              > Для візитерів до Фінської науки досить стабільними можуть бути лише добові (досить малі - дійсно на харчі, бо харчі дуже дорогі) + оплата досить скромного проживання + оплата квитка до Фінляндії (не авіа звичайно) + оплата візи. Все решта-то дуже великий ексклюзив. Все зорієнтовано на те, щоб середньо-статистичний заробітчанин залишив там все, зароблене там.
              хоч це теми і не стосується, але до візитерів ставляться по різному, в нашій групі наприклад оплачують 100% витрат.

              >
              > Фіни - дуже скупі й чому-сь часто навіть пишаються цим. Соціальний сектор медицини (Social Securuty) по відношенню до іноземців (заробітчан) реально не працює зовсім (та й всі закони просто для іноземців виконуються за бажанням того, чи іншого Фіна (це не Німеччмна)). Ну звичайно, якщо ти просто вже вмираєш - то допомогу нададуть таки кращу аніж у нас тут. У клініках по Social Security відверто пропонують майже скрізь-звернутися у приватну клініку. Усіх іноземців з бідних країн Фіни дуже не люблять (особливо Росіян).
              >

              я вже давно живу в фінляндії і особливої скупості серед фінів якось не помічав... може ви не з тими фінами контактуєте?
              про мед забеспечення ви трохи не договорюєте, я наприклад ніяких проблем тут не мав в мед забеспеченням, звичайно в державних поліклініках деколи є черги, але треба додавати що якщо ви пряцюєте і маєте соц страхування то мед допомого практично безплатна, навіть якщо звертаєтеся до приватного лікаря то вам покривають більшу частину витрат, крім того працівники університету можеть користуватися безплатно мед обслуговуванням в питаннях які стосують проблем зі здоровям що повязані з роботою.

              > Дискримінація у фактичній оплаті іноземців дуже велика - перші 2 роки китайці й росіяни майже не платять таксів (а що таке такси в Фінляндії - можете лише здогадатися). Ці країни (Китай та Росія) - виявляється - стратегічні партнери Фінляндії. Тому такси Українців фактично просто викидаються у смітник. Мінімальна легальна робота науковця у штаті зі ступенем - це вже такс від 30% (у Професора такс 50%). Українці з першого дня сплачують такси в тому ж обсязі, що й Фіни.

              ніякої дискримінації я теж тут не помічав, і мої знайомі росіяни платять такі ж податки як і я, тут ви знову щось не договорюєте.

              дійсно податки високі, але ж знову не треба платити за мед страховку, (мед витрати покриваються з соц страхування). крім того навчання влючно з університетським є безплатне.

              одним словом якщо подивитися всякі там рейтинги то за рівнем життя фіни будуть входити в десятку, за освітою серед учнів середніх шкіл вони взагалі перші, вже багато років вони в першій 5-ці по конкурентно спроможності економіки, так що країна розвивається потрібному напрямку. отаке
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.01.21 | apolo

                Re: Хомі

                2 apolo пише:
                >
                > ви мабуть забуваєте що фінлядія країна з населеням 5 млн, звичайно тут нема даяких речей які тільки велика країна може собі позволити. головне що освіта тут виконує свою роль і є одним з держ пріорітетів. про electric engineering ви не праві, ще тут є IT і кілька всесвітньо відомих спеціалізованих лабораторії, типу лабораторія низьких температур в технологічному університеті хельсинкі.
                (apolo) electric engineering без IT погано живе. Але в IT вузько - напр. навіть Японію обходить Півд. Корея
                LTT - not anymore worlds finest, it just was

                хоч це теми і не стосується, але до візитерів ставляться по різному, в нашій групі наприклад оплачують 100% витрат.
                (apolo)

                Мабуть ще дають Вам на цигарки й пиво:) Або возять на автобусах до центру (доречі , це так, часто на автобус таки дають компенсацію, (по наданню квитка секретарші)


                > я вже давно живу в фінляндії і особливої скупості серед фінів якось не помічав... може ви не з тими фінами контактуєте?
                > про мед забеспечення ви трохи не договорюєте, я наприклад ніяких проблем тут не мав в мед забеспеченням, звичайно в державних поліклініках деколи є черги, але треба додавати що якщо ви пряцюєте і маєте соц страхування то мед допомого практично безплатна, навіть якщо звертаєтеся до приватного лікаря то вам покривають більшу частину витрат,

                apolo (це не усім вдається так лікуватись, однозначно). Всі забезпечені Фіни користуються приватними клініками. KELA is for poor people.

                крім того працівники університету можеть користуватися безплатно мед обслуговуванням в питаннях які стосують проблем зі здоровям що повязані з роботою

                apolo(якість обслуговування фінів та наших різна дуже-дуже).

                > > Дискримінація у фактичній оплаті іноземців дуже велика - перші 2 роки китайці й росіяни майже не платять таксів (а що таке такси в Фінляндії - можете лише здогадатися). Ці країни (Китай та Росія) - виявляється - стратегічні партнери Фінляндії. Тому такси Українців фактично просто викидаються у смітник. Мінімальна легальна робота науковця у штаті зі ступенем - це вже такс від 30% (у Професора такс 50%). Українці з першого дня сплачують такси в тому ж обсязі, що й Фіни.
                >
                > ніякої дискримінації я теж тут не помічав, і мої знайомі росіяни платять такі ж податки як і я, тут ви знову щось не договорюєте.
                (apolo) Я ж сказав - перші 2 роки китайці та Росіяни не платять податків (Якщо запитаєте у них, то не чекайте відповіді у Китайців, росіяни повинні підтвердити)

                > дійсно податки високі, але ж знову не треба платити за мед страховку, (мед витрати покриваються з соц страхування). крім того навчання влючно з університетським є безплатне.

                (apolo) Фін казав, що сам платив за операцію в приватній мед. установі (не хвалився, що отримав компенсацію)

                > одним словом якщо подивитися всякі там рейтинги то за рівнем життя фіни будуть входити в десятку, за освітою серед учнів середніх шкіл вони взагалі перші, вже багато років вони в першій 5-ці по конкурентно спроможності економіки, так що країна розвивається потрібному напрямку. отаке

                (apolo) про це не йшлося у моєму дописі.
                До речі середній рівень TKK досить посередній (у базових дисциплінах), і завжди є предмет для заздрощів до якраз Гельсінського Університету
              • 2008.01.21 | apolo

                Re: Хомі

                додам про податки:
                було так: росіянин сплачує податки як всі в повному обсязі. В кінці року (або на початку нового року) йому повертають десь 95% податків(після його попереднього звернення з посиланням на щось там...) (але це лише на протязі перших 2 роки роботи в фінляндії). ГАрантую що таке було для стратегічних партнерів до відносно недавнього часу (тоді вже Фіни були у Европі), а чи є от це зараз (у цей момент часу) - не можу сказати.

                До речі Фіни в Европі, здається 10 з невеликим років (здається з 1994 року)
              • 2008.01.21 | apolo

                Re: Хомі

                стосовно КЕLA для заробітчан, що в штаті:
                Якщо прибуваєш реально на 364 дні - то KELA не дається.
                Типова ситуація: маєш запрошення в кінці року на весь наступний рік, подаєш на візу Application. Затримують ювелірно трошечки-трошечки, але так, що ти вже не можеш просто аплікувати до KELA, прибувши в Фінляндію (бо дивляться там не на work permission а на реальний контракт, що заключаеться вже після прибуття до емплойера)
                (це досить типовий стиль - винних тут не знайдеш, всі один на другого показують). Можна замучити емплойера,вожити його по інстанціям, заставляти просити, й це може допомогти (там в KELA так і кажуть). Але реально - хто ж так стане поводитися з закордонним емплойером ?
                Тому типовою є ситуація, що можна лише звернутися у відомчу поліклініку якщо така є (напр. поліклініку конкретного університету, де працюєш). Якщо не дай боже треба лягати у лікарню, то тут (без KELA) невизначенність найбільша (щоправда спочатку дають мед. допомогу, а потім вже шукають хто заплатить). В таких випадках на гроші виставляють однозначно Університет (організацію де працюєш).
                Якщо таке трапляється з візитером, що отримуватиме добові - то йому ж Ембасада дасть візи ще звідси без страховки (тоді для лікарні страховка спрацює).
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2008.01.21 | apolo

                  Re: Хомі

                  Якщо таке трапляється з візитером, що отримуватиме добові - то йому ж Ембасада НЕ дасть візи ще звідси без страховки (тоді для лікарні страховка спрацює).
                  (вибачаюсь) не вмію редагувати написане.
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2008.01.21 | Skapirus

                    А Ви логіньтеся

                    apolo пише:
                    > (вибачаюсь) не вмію редагувати написане.
                    І зможете редагувати власні дописи. А то он останній раз зайшли з паролем 26 червня минулого року, а з тих пір жодного допису в реєстрованому режимі. Це ж не важко! Один раз введете пароль, поставите галочку, аби запам"ятовувало Вас на Вашому комп"ютері, і далі все буде без проблем. Якщо забули пароль - дайте запит системі, вона актоматично Вам згенерує новий пароль.
              • 2008.01.21 | Хома Брут

                податки Фінляндії

                от було б класно, якби в результаті цієї дискусії досвідчені знавці написали довідник (3-10стор) по фінським податкам для науковців, що вперше туди їдуть.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.01.21 | sama

              Re: Хомі

              Те що я там бачила на те, що Ви пишете не подібне:)).
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.01.21 | sama

                2 apolo ++



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".