МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вакарчук хоче повернути довіру до вчених звань

02/07/2009 | Майдан-ІНФОРМ
27 грудня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою затвердив новий Порядок присвоєння вчених звань професора і доцента. В своєму інтерв’ю львівській газеті «Суботня пошта» Міністр освіти і науки Іван Вакарчук прокоментував зміст політики МОН щодо атестації наукових кадрів.

На думку Міністра Івана Вакарчука, впровадження положень Постанови передбачає не просто радикальне підвищення якості наукових кадрів найвищої кваліфікації, а й повернення питомих для академічного середовища етичних і моральних норм. «Мета цього є очевидною – уникнути подвійного, розмитого та розширеного трактування критеріїв щодо присвоєння вчених звань. Постанова припиняє невластиві для наукової спільноти адміністративне призначення наукових звань за особливі заслуги «в чомусь» поза науковою та викладацькою діяльністю претендентів», — наголосив Міністр.
Міністр Іван Вакарчук вважає: «Наукова громада повинна створити атмосферу, у якій дотримувалися б наукової етики, а водночас людині, що недбало ставиться до своїх обов'язків і не відповідає званню справжнього вченого, мало б стати зрозуміло, що так тривати більше не може. Треба публічно про це говорити, а відповідати за ці процеси і таку фільтрацію має академічна спільнота».
«Свого часу, коли я був ректором Львівського університету, — розповів Міністр, — то на посаду доцента, до прикладу, вимагав, щоб кандидат мав написаний власноруч підручник чи посібник. Вимагав публікації в журналах. І були випадки, коли атестація не відбувалася. Тепер ми ці правила запровадили на рівні всієї країни».
«Запровадивши обов’язковість грифу МОН на підручники та посібники, Міністерство вводить єдиний стандарт видань і уніфікує вимоги, ставлячи всіх претендентів у рівні умови. Винятків не буде. Прирівнювання грифу інших міністерств і відомств до грифу МОН не буде», — наголошено в роз’ясненні Міністра.
Насамкінець Міністр Іван Вакарчук зазначив, що метою є повернення довіри суспільства до вчених звань, повернення шани до цих високих академічних рангів.

Детальніше про ініціативи Міністра, про успіх та критику реформ освіти, особливості нового порядку присвоєння вчених звань, «територію свободи» – університетську автономію, рейтингову систему вищих навчальних закладів, підготовку аспірантів та фінансування професійно-технічної освіти ви дізнаєтеся зі шпальт газети "Суботня пошта" та інтернет-сторінки Міністерства освіти і науки України.

Джерело: Прес-служба МОН

Відповіді

  • 2009.02.07 | Станиславский

    Re: Вакарчук хоче повернути довіру до вчених звань

    Неужели Ющенко, Тимошенко, Януковича, Литвина, Порошенко, Шуфрича, Медведчука, Левочкина и других подобных докторов и кандидатов, профессоров и доцентов лишат этих проплаченных званий и степеней, бескорысно полученных за подписанные и не читанные ими диссертации, статьи и учебники и даже научные МОНОГРАФИИ?
    НЕ ВЕРЮ.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.02.08 | псевдоквази

      Закон обратной силы не имеет!!!

      Это же очевидно. Так что никого ничего не лишат, да и цели такой не ставилось.
  • 2009.02.07 | igorg

    Цікаво, як гриф МОН цьому сприятиме

    Лише уявіть, щоб отримати звання доцента потрібно видати підручник з грифом МОН. Хтось порахував часові й матеріальні затрати? Передбачуваним наслідком буде потік макулатури. Бо якісно це все прорецензувати й підготувати за нинішніх умов нереально. Отже, наперед вирвуться найбільш достойні. Із звязками, владою, коштами, на кого працюватимуть інші. Тобто найдостойніші :).

    НМД найбільшою проблемою якості є перевантаженість викладачів аудиторним навантаженням. Бо що можна творити при 850-900 аудиторних годин на рік?
    Фінансування ВНЗ зав'язано на кількість студентів, кадровий склад до уваги не береться. Тобто, фонд оплати праці рівний кількості студентів. Відрахували - переглядайте навантаження. А наразі маємо падіння рівня знань у школах, мінімум народжуваності й ситуація вкрай погана. Зростання чисельності кандидатів, доцентів створює проблему. Треба когось позбуватися. В цьому сенсі новий порядок таки позитив :).
    Друга проблема - відсутність фінансування й відповідно обладнання й часу на справжні наукові дослідження. Легше гуманітаріям, економістам, найважче сучасним технологіям.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.02.07 | ziggy_freud

      погоджусь десь на дві третини

      igorg пише:
      > Отже, наперед вирвуться найбільш достойні. Із звязками, владою, коштами, на кого працюватимуть інші. Тобто найдостойніші :).

      або ті, хто має адмінресурс. Або ті, хто дійсно відповідає критеріям.

      > НМД найбільшою проблемою якості є перевантаженість викладачів аудиторним навантаженням. Бо що можна творити при 850-900 аудиторних годин на рік?

      ото-ж. На Дикому Заході дуже багато посад, де передбачається поєднання лекцій з дослідницькою роботою. У нас дослідники далеко не завжди викладають, а викладачі - досліджують.

      > Друга проблема - відсутність фінансування й відповідно обладнання й часу на справжні наукові дослідження. Легше гуманітаріям, економістам, найважче сучасним технологіям.

      гуманітаріям теж якось воно... без грошей. Знаю одну пані, яка 40 років викладала в КНУ і за цей час їй 1 (один) раз оплатили квиток на конференцію аж до Львова. Добре хоч зарплату платили...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.02.07 | Сергій Вакуленко

        Припускаю, що все буде простіше (такса за ґриф)

        ziggy_freud пише:
        > igorg пише:
        > > Отже, наперед вирвуться найбільш достойні. Із звязками, владою, коштами, на кого працюватимуть інші. Тобто найдостойніші :).
        >
        > або ті, хто має адмінресурс. Або ті, хто дійсно відповідає критеріям.
      • 2009.02.08 | igorg

        Саме так

        Фінансування ні наукової роботи ні роботи над підручниками не передбачено в принципі.
        Щодо гуманітаріїв то їм для наукової роботи принаймні не потрібне спеціальне обладнання.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".