МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

На магістрів учитимуть не рік, а два?

07/23/2009 | Експрес
Вівторок, 21 липня, 2009 → СПЕЦТЕМИ

Мiнiстерство освiти i науки iнiцiює збiльшення термiну навчання в магiстратурi удвічі. Така пропозицiя прозвучала днями з вуст заступника мiнiстра Тараса Фінікова. Чиновник наголосив, що це розповсюджена в європейських державах практика, а отже й Україна, яка приєдналася до Болонського процесу, не може бути винятком.

Про те, коли слiд очiкувати нововведення, i що дасть воно студентам, кореспондентка "Експресу" й розпитувала в заступника
мiнiстра.

-- Нинiшнiй магiстрат термiном один рiк можна вважати перехiдним етапом у реформуваннi вищої освiти, -- каже Тарас Фiніков. -- Враховуючи, що у вузах дiяла стара радянська система 5-рiчного навчання з вiдповiдню базою, важко було вдатися до нововведень одразу. Тому ми ввели двоступеневу пiдготовку бакалаврiв i магiстрiв. Однак суттєво мало що змiнилось: на магiстерцi просто вивчали програму 5-го курсу того чи iншого факультету.

-- А має бути iнакше?

-- Так. У магiстратурi не повинi повторювати i продовжувати вивчення дисциплiн, якi студенти пройшли на бакалавратi. Це має
бути якiсно iнше навчання: новi дисциплiни, вищий рiвень викладання.

Нинi мiнiстерство отримує прохання вiд багатьох вузiв, якi самi просять продовжити навчання в магiстратурi до двох рокiв. По-перше, без цього неможливо отримати необхiдну для магiстра кiлькiсть знань, а по-друге, -- дипломи європейського зразка. Адже у розвинутих країнах iснує власне дворiчна практика навчання у магiстратурi.

-- I коли ж нам очiкувати нововведень?

-- Наразi це лише iнiцiатива. Не можу сказати, що всi українськi вузи готовi до такого. Тому плануємо вiдкрити дворiчнi магiстратури в окремих ВНЗ, проаналiзувати, як це спрацьовує, а вже тодi робити вiдповiднi висновки.

-- Ми говоримо про продовження термiну навчання, а проте бачимо, що кiлькiсть мiсць у магiстратурi скорочується, причому не
тiльки бюджетних, а й платних. У чому причина?

-- У здоровiй конкуренцiї. Не на кожен навчальний напрям нинi є попит у магiстрах. I не секрет, що не всi українськi вузи мають
вiдповiдну технiчну i наукову базу для пiдготовки магiстрiв. У таких випадках скорочення неминуче.

Скажу бiльше, ми прогнозуємо, що за 4 -- 5 рокiв кiлькiсть українських вищих навчальних закладiв узагалi скоротиться приблизно на 30%. Нi, мiнiстерство не чинитиме репресiй, проте непопулярнi серед абiтурiєнтiв факультети не мають шансiв на виживання. А тому об'єднання деяких вузiв з утворенням бiльш широкого спектру спецiальностей, закриття окремих фiлiй неминучi -- так диктує саме життя. Бо освiта повинна бути якiсною.

Iрина ЛЬВОВА, Експрес

http://www.expres.ua/articles/2009/07/21/32977/

Відповіді

  • 2009.07.23 | Георгій

    Re: На магістрів учитимуть не рік, а два?

    У CША магістратура, як правило, два роки. Алe цe нe якeсь залізнe правило. В принципі, коли студeнт хороший і кeрівник нe запeрeчує, студeнт можe захиститися чeрeз рік. У мeнe була одна така дужe яскрава дівчина, вона всі нeобхідні курси пройшла за рік, і матeріал для дисeртації зібрала. Мала статтю з пeршим авторством. Дійсно стала магістром за рік.
  • 2009.07.23 | псевдоквази

    Самое важное сроки?

    Во-первых, и сейчас уже практически все после бакалавра учаться на магистра 1,5 или 2 года. 1 год - это если после специалиста (что возможно только на коммерческой основе).
    во-вторых, лучше бы МОН, раз уж он всеми ВУЗами руководит централизованно, дал бы разъяснение о том, что магистр тот пишет: работу, диссертацию, требования к ней. А то каждое заведение лепит бог его знает что...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".