МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Шо значить слово святий?

06/30/2002 | Карло
Свята людина, святе письмо і так далі. І що таке святотатство, кощунство? Ось я сусіді розповів про моє запитання щодо гумору у Ісуса, його батька та у Біблії, а він трохи обурився, мовляв це кощунство. А чого ж, Ісус має досконалий код, молодий, здоровий, чого йому рюмсати чи нюнчити. І навколо нього не всі ж каліки, були й нормальні люди. Чому ж не пожартувати? Хіба жарти та гумор не невід'ємна частина життя? Чомусь багато людей уявляють Ісуса як завжди сумного, скривдженого дядька, який бідкається разом з різними каліками та невдахами. Отже що таке святий, святотатство, кощунство?

Відповіді

  • 2002.06.30 | Георгій Пінчук

    Re: Шо значить слово святий?

    Вітаю, пане Карло!

    Як завжди, цікаве і непросте запитання.

    У Старому Завіті слово "святий" передається староєврейським словом qodhesh (кодеш, кадеш, кадиш, кадис), і несе значення чогось окремого, видатного, не такого, як все інше. Новий Завіт для позначення святості використовує грецьке слово hagios (читається агіос або гагіос, з дуже м'яким, дихальним першим г), і похідні від нього.

    Святим Біблія називає в першу чергу самого Бога. Знамените "свят, свят, свят Господь Саваоф, повні небо і земля слави твоєї," що його співають в усіх українських православних і греко-католицьких церквах перед Причастям, є фактично віршем з книги Ісайї (Іс. 6:3). Те, що Бог є святим, означає, що він має все те, що люди позначають як позитивні якості, у найвищій ступені - наприклад, він найчистіший, найбездоганніший. Ісуса Христа, унікального Божого Сина, Новий Завіт називає "Божим Святим" (див., напр., Марка 1:24 і паралельий текст Луки 4:34), а також "Святим та Праведним" (Дії 3:14), знову ж таки, підкреслюючи його окремість, вищість.

    "Святою," тобто особливою, відокремленою від всіх інших, вищою, і такою, що є особливим об'єктом Божої уваги, Біблія називає також всю староєврейську націю в період від обітниці, даної Богом Аврааму (Буття 12:1-3) і Мойсею (Вихід 19:5, 6) і аж до остаточного виконання і скасування Закону в момент смерті Христа (Римлян 10:4, Ефесян 2:14-22). Але, на відміну від святості Бога, яка є даною, базисно-самоочевидною за визначенням, і такою, що триває завжди і незалежно ні від чого, святість староєврейської нації була "кондиціональною," тобто такою, що залежала від поведінки цієї нації, її слухняності Божій волі (Вихід 19:5,6 каже, "КОЛИ (ви) СПРАВДІ послухаєте Мго голосу і будете дотримувати заповіту Мого, то... станете мені царством священиків і народом святим"). Оскільки євреї не виконали своєї частки домовленості з Богом - не прийняли його Сина-Месію-Христа (Луки 20:9-19, Дії 2:22, 23), Бог забрав у них привілей національної святості і передав його людям будь-якого етнічного походження, які визнають Христа (Римлян 4:23-25, 10:9-13).

    У Старому Завіті "святим" називається також все "первородне" чоловічої статі - старший син в родині, і кожна першонароджена домашня тварина чоловічої статі. У цьому випадку під "святістю" розуміється не бездоганність і не вищість за інших, а те, що, згідно з Мойсеєвим Законом, кожна першонароджена істота чоловічої статі автоматично належала Богові, була спеціально "присвячена" йому. Ті, хто знаходився під Мойсеєвим Законом, повинні були платити спеціальний викуп за сина-первістка і за кожне першонароджене теля, ягня і т.д. Розмір цього викупу залежав від статків родини і брався завжди не грішми, а натурою. Батьки Христа заплаптили за нього чотирьох маленьких голубенят, що свідчить про те, що вони не були заможними (Луки 2:22-24). Традиція присвячувати першонародженого Богові означала визнання того, що саме Бог є Творцем всього життя на нашій планеті, постійним нагадуванням про цей факт людям.

    Також "святими" - окремими від інших, і зразковими - Біблія називає всіх тих, хто проявляє вірність Богові і своїм обов'язкам перед іншими людьми. Наприклад, у книгах Левіт і Хронік святими називаються священики, які вірно і чесно служать у храмі. Дуже часто епітет "святий" вживається і в Старому, і в Новому Завіті по відношенню до пророків. У книгах Чисел і Самуїла святими називаються вояки ізраїльської армії на полях битв (див., напр., Чисел 21:14 і 1 Самуїла 21:5, 6). Петро у своєму першому апостольському посланні називає святими вірних і відданих жінок (1 Петра 3:5). Павло називає святими всіх вірних членів перших християнських церков-конгрегацій (Римлян 15:26, Ефесян 1:1, Пилип'ян 4:21). Важливо, що святість у перших християнських конгрегаціях абсолютно не поєднувалася з положенням чи авторитетом тієї чи іншої особи, а залежала виключно від її вірності доктринам віри і лояльності до конгрегації (2 Тимофія 1:9 і деінде).

    --Георгій
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.06.30 | Карло

      Різновиди святості

      Окрім канонічної святості, описаної Пінчуком мабуть є ще адміністративна - тобто така, яку мають чини церковної ієрархії, про яких звичайно кажуть - святий отець; побутова - у значенні дуже важлива - так наприклад кажуть - для нього випити це святе. Хто більше? І знову ж таки - що таке святотатство. Здається тут є корінь "тать", який означає щось погане, нагадує якогось відмака - кажуть наче тать у ночі чи щось таке. То слово святотатство складне?
    • 2002.07.01 | НеДохтор

      Re: Шо значить слово святий?

      Пане Георгію,

      а чи не пов’язане походження слова "святий" із словами "світло", "світитися"?

      Чи можна знайти таку схожість в інших мовах між "святістю" і "світлом"?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.07.01 | Георгій Пінчук

        Re: Шо значить слово святий?

        Дійсно, слово "світло" може мати той самий корінь, що і "святий," але в інших мовах це не простежується. По-грецьки світло - фос (звідси імена Фотій і Фотія, фотон, фотографія тощо), а святий - агіос. По-латині світло - lux, а святий - sanctus. По-англійськи світло - light, a святий - holy або saint. --ГП
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.07.01 | НеДохтор

          Re: ще про святих

          Георгій Пінчук писав(ла):
          > Дійсно, слово "світло" може мати той самий корінь, що і "святий," але в інших мовах це не простежується. По-грецьки світло - фос (звідси імена Фотій і Фотія, фотон, фотографія тощо), а святий - агіос. По-латині світло - lux, а святий - sanctus. По-англійськи світло - light, a святий - holy або saint. --ГП


          Можливо, хоч до цих пір я якось на слух зв’язував і holy в англійській і heilig в німецькій також до helio- тобто до сонця та світла.
          Але це тільки суб’єктивне відчуття і мав надію, що це так.


          Пане Георгію,
          дозвольте ще скористатися Вашим, схоже, невичерпним потенціалом і довідатись ще:

          як пояснити наявність в одних та відсутність в інших релігіях культу святих.
          Які аргументи за/проти існують у прибічників різних точок зору в цьому питанні.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.07.01 | Карло

            Недарма у святих німб над головою! Яке його походження?(-)

            -
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2002.07.01 | НеДохтор

              Re: Дійсно, "німб" навіть перекладається, як "сяйво","світло"(-)

          • 2002.07.01 | Георгій Пінчук

            Re: ще про святих

            НеДохтор писав(ла):

            > Можливо, хоч до цих пір я якось на слух зв’язував і holy в англійській і heilig в німецькій також до helio- тобто до сонця та світла.
            > Але це тільки суб’єктивне відчуття і мав надію, що це так.

            (ГП) Цікаво! Може й так.

            > Пане Георгію,
            > дозвольте ще скористатися Вашим, схоже, невичерпним потенціалом і довідатись ще:
            >
            > як пояснити наявність в одних та відсутність в інших релігіях культу святих.
            > Які аргументи за/проти існують у прибічників різних точок зору в цьому питанні.

            (ГП) Дуже дякую за комплімент, але мій потенціал дуже обмежений. Я за фахом біолог, а Біблію почав більш-менш регулярно студіювати тільки зо три роки тому. Я не релігієзнавець, тому мені важко дати компетентну оцінку культів святих у різних релігіях. Очевидно, що перші християни доконстантинівської епохи культу святих не мали. Та й зараз, мабуть, діячі церков скажуть Вам, що культу святих як такого в них нема. Вшановування того чи іншого святого в православній і католицькій традиції тісно зв'язане з церковним календарем, а цей календар у свою чергу є одним із засобів дисциплінувати життя віруючих, зробити його більш упорядкованим і ближчим до колективного життя церкви.

            Протестанти мають інші погляди на календар, церковне життя і святих. Багато протестантських деномінацій зовсім відкидають вшановування "календарних" святих. Іноді деякі протестантські церкви (наприклад, Церква Христа) вшановують старших, заслужених діячів своїх конгрегацій, і називають їх при цьому "святі." (Це може мати навіть трохи комічний ефект. Я на власні очі бачив вшанування святої Міссіс Дженкінс, яка заслужила на святість тим, що багато років варила найсмачніше в нашому Старквіллі полуничне варення.) Але Біблія, зокрема Павло в своїх апостольських листах, дійсно називає святими всіх вірних членів конгрегацій. Тому, наскільки я розумію, це радикально "приземлене" розуміння святих і святості є в протестантів реакцією на православно-католицьку офіціалізацію святих, таку систему, за якої святими людей оголошують високопоставлені ієрархи тих церков.

            Свідки Єгови вважають, що святі - це ті люди, які після свого воскресіння з мертвих будуть жити в небі і виконувати там свого роду адміністративні функції (Об'явлення 20:6). Переважна більшість цих людей були членами перших християнських конгрегацій, про які згадує Біблія (тобто конгрегацій Риму, Коринфу, Галатії, Ефесу, Пилипії, Салонік і інших). Культу чи навіть якогось особливого вшанування цих людей у Свідків зовсім нема, їх імена ніколи не згадують під час молитов. Проте, з іншого боку, Свідки вважають, що Новий Завіт був складений між Христом і саме цими людьми (див. Луки 22:28-30), а вже ці люди після їх воскресіння - небесна організація Христа - є посередниками Нового Завіту з рештою слухняного Богові людства. Свідки вважають, що саме цієї досить обмеженої групи найвірніших перших християн (з яких більшість були справжніми мучениками) стосується Христовий термін "черідка мала" (Луки 12:32).

            Про те, як і на якому грунті розглядають поняття святих і святості інші релігії, я багато не знаю - мабуть, пан Анатолій розповість Вам більше і краще за мене.

            Вітаю Вас,

            --Георгій
  • 2002.07.01 | Anatoliy

    Re: Що значить слово святий?

    Шановний, Карпе!
    Як кажуть у Одесі -святий теоретично і святий практично це дві різні справи. Теоретично що каже пан Пінчук- це 100% правда. І більше бути не може. Практично ж - святі були дуже різні. Наприклад-
    1. Святий Володимир- князь Київський, хрестителя Русі.
    Дуже дивно, як він міг стати Християнським святим. Я вже писав, кому була вигідна християнізація Русі-України, в усякому разі не нам і не нашим богам. А Володимир, я думаю, будучи з викривленою генетикою, енергетикою та психологією, мечем охрестив Русь ТІЛЬКИ ЧЕРЕЗ СВОЇ СЕКСУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ. Він був би найкращим пацієнтом Фрейда, на якому б Фрейд отримав би ще більший капітал. Володимир, через свої духовні та енергетичні проблеми, отримані від матері у спадок, а також велику хуру кармічних проблем, пробував вирішувати їх не зарахунок духовного зростання, а за рахунок лиття крові, чим він їх поглиблював. На його гіперсексуальності і зловили його греки, коли він "закохався" у грецьку княжну Анну. І нічого з обрядів та релігій він не обирав, як пишуть "історики", ним керував не його мозок, а грубо кажучи, його член, і не більше. Слава Богу, за нього не вловили його хозари, а то ми б сьогодні були б всі обрізані і сповідували юдаїзм. Але чому Християнство за великим рахунком на сьогодні, перемогло Православ"я. Все дуже просто. Нажаль, на той час Православ"я в Русі- Україні вже було вихолощене. Під юдійським тиском воно просто виродилося в народне сектанство, яке називали язичництвом.
    2. Святий Серафим Саровський. Ця людина була дуже високого духовного рівня. Він міг зцілювати людей, бачити їх майбутнє і минуле, спілкуватися з богами. Саме в нього і світилася аура, як малюють німб над головою.
    Кожна людина має піднімати свій духовний, вібраційний, рівень і досягати святості, але не тої, котрою наділяють осіб церкви.
    З повагою, Анатолій
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.07.02 | Stepan Salo

      Re: Що значить слово святий?

      > 1. Святий Володимир- князь Київський, хрестителя Русі.
      > Дуже дивно, як він міг стати Християнським святим. Я вже писав, кому була вигідна християнізація Русі-України, в усякому разі не нам і не нашим богам. А Володимир, я думаю, будучи з викривленою генетикою, енергетикою та психологією, мечем охрестив Русь ТІЛЬКИ ЧЕРЕЗ СВОЇ СЕКСУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ. Він був би найкращим пацієнтом Фрейда, на якому б Фрейд отримав би ще більший капітал. Володимир, через свої духовні та енергетичні проблеми, отримані від матері у спадок, а також велику хуру кармічних проблем, пробував вирішувати їх не зарахунок духовного зростання, а за рахунок лиття крові, чим він їх поглиблював. На його гіперсексуальності і зловили його греки, коли він "закохався" у грецьку княжну Анну. І нічого з обрядів та релігій він не обирав, як пишуть "історики", ним керував не його мозок, а грубо кажучи, його член, і не більше.

      Цікава точка зору. В чому ж причина такої вашої глибокої ненависті до Князя Володимира? Чи я якісь факти, які б підтвердживали таку теорію, бо на перший погляд виглядає як діжка лайна, перевернута на Князя Володимира у вигляді персональної вендетти?

      >Слава Богу, за нього не вловили його хозари, а то ми б сьогодні були б всі обрізані і сповідували юдаїзм.

      А яке, пробачте, відношення хозари мали до юдаїзму?

      > Але чому Християнство за великим рахунком на сьогодні, перемогло Православ"я. Все дуже просто. Нажаль, на той час Православ"я в Русі- Україні вже було вихолощене. Під юдійським тиском воно просто виродилося в народне сектанство, яке називали язичництвом.

      Якщо я вас правильно зрозумів, то в доволодимировські часи на Русі панувало Православ'я, яке під натиском хозарів іудейської віри перетворилось на язичництво (цікава мутація!) і було переможене Християнством під егідою сексуального маньяка - Князя Володимира?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.07.02 | Anatoliy

        Re: Що значить слово святий?

        Шановний пане сало!
        Книжки треба не тільки почитувати, але й читати.
        Саме після кровавого хрещення Русі почався її занепад. Занепад- розумієте. До цього часу Русь панувала над всією Євразією, не було ніякого рабства, була високого рівня культура, люди жили в гармонії та з Богом у серці. Цей духовно-культурний рівень підтримував духовно-філософський концепт, котрий називався ПРАВОСЛАВ"Я.
        Історію треба вивчати, панове, не за совковою схемою, а за розумовою,
        а також шанувати себе як націю богоподібних людей, а не рабів Божих, у що нас перетворило саме Християнство.
        З повагою, Анатолій
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2002.07.02 | Stepan Salo

          Шановний, фантастику читати - марна трата часу (-)

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2002.07.03 | Anatoliy

            Re: Шановний, фантастику читати - марна трата часу (-)

            Шановний пане Сало!
            Як я Вас зрозумів, то свій родовід Ви ведете від дарвіновської мавпи, з чим я Вас і поздоровляю. Я, пробачте, ні і свій родовід веду від великого народу Русі-України, котрі панували у всьому світі і були озброєні релігійно-філософським концептом, котрий називається ПРАВОСЛАВ"Я.
            З повагою до усіх, котрі не від нас.
            Анатолій
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2002.07.05 | Stepan Salo

              Re: Шановний, фантастику читати - марна трата часу (-)

              > Шановний пане Сало!
              > Як я Вас зрозумів, то свій родовід Ви ведете від дарвіновської мавпи, з чим я Вас і поздоровляю. Я, пробачте, ні і свій родовід веду від великого народу Русі-України, котрі панували у всьому світі і були озброєні релігійно-філософським концептом, котрий називається ПРАВОСЛАВ"Я.

              Даруйте, це не виключає походження великого народу Русі-України від тих же самих мавп, як би ви не закривали на те очі :)
              А що до панування у всему світові будучи озброєним релігійно-філософським концептом, то живучи в коморі ви можете також там панувати, озброївшись, наприклад, концептом ВІКНОСЛАВ'Я, в якому кожний день вам являтимеся СВІТЛО!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".