МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Паління тютюну і іншого непотрібу

05/24/2003 | Марко
Шановне товариство, мене цікавить Ваше ставлення до проблеми паління
в Україні і як на вашу думку різні церкви і віруючі можуть вплинути на ситуацію в позитивному напрямку. З чого на Вашу думку варто починати ?

М.


http://www.day.kiev.ua/2003/88/1-page/1p1.htm
1800 сигарет на рік Україна — у двадцятці найбільших «курців» світу
хоча має бути:
1800 цигарок на рік, Україна в двадцятці найбільших «паліїв» світу

Дивує "грамотність" редакторів цієї гарети, але тема загалом важлива

--------------------------------------------------------------------------------
Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
--------------------------------------------------------------------------------

ФОТО АНАТОЛIЯ МЕДЗИКА / «День»
ЗА ДАНИМИ ДОСЛІДЖЕНЬ ІНСТИТУТУ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я, КОЖЕН ЧЕТВЕРТИЙ КУРЕЦЬ ВИКУРЮЄ СВОЮ ПЕРШУ ЦИГАРКУ В 10 РОКІВ
Як ви думаєте, що об’єднує Джорджа Буша-молодшого, колишнього Президента Чехії Вацлава Гавела, солісток «Spice girls», російського режисера Юрія Любимова і мультяшного кумира Масяню? Правильна відповідь: усі вони не курять. А щодо мальованої дівчинки, то тут, щоправда, варто уточнити: на шлях істинний вона стала лише в останній серії.

Днями 192 країни світу підписали в Женеві першу в історії антитютюнову угоду. До речі, досить радикальну, оскільки документ передбачає серйозні обмеження на рекламу сигарет аж до цілковитої її заборони. Вже сьогодні США і Німеччина визначили багато пунктів для себе абсолютно неприйнятними, притому, що, зі слів директора Українського Інституту суспільного здоров’я Віктора Пономаренка, рамкова конвенція досить обтічна. І щодо багатьох пунктів угоди країни повинні зробити остаточні висновки вже за своїм розумінням. Україна також виявилася серед країн, які вважають, що з курінням слід боротися негайно. В. Пономаренко говорить, що ми протягом чотирьох років обговорення проекту вносили свої корективи, і в результаті всі вони були враховані. До того ж у вівторок Кабмін має намір обговорити і Національну стратегію стосовно боротьби з тютюнопалінням, у якій в обов’язковому порядку приділять увагу моніторингу успіхів і поразок.

Поки, щоправда, наявні здебільшого поразки. У звіті ВООЗ ми займаємо 17 місце за кількістю курців, тобто викурюємо на рік 1,5% усіх виготовлених у світі сигарет, притому, що становимо лише 0,85% населення земної кулі. За середніми підрахунками, кожен курець в Україні «споживає» майже 1800 сигарет на рік і, згідно з медичною статистикою, через «сигаретні» причини в країні щорічно помирають 110 тисяч чоловік. У зв’язку з цим ВООЗ уже розробила для України маловтішний прогноз: до 2020 року в 22% випадків ми помиратимемо від того, що палимо. Щоб уникнути підтвердження прогнозу, Україні, на її думку, необхідно «підняти» економіку, оскільки той факт, що масове тютюнопаління — ознака країн, які лише розвиваються, експерти вже довели. Ще один нюанс: виявилося, що з підлітковим курінням ми справді «на висоті». З того погляду, що за кількістю тих, хто курить у 13-15 років, ми поступаємося лише Чилі. На запитання соціологів, адресоване сильній половині людства: «Чи вважаєте ви привабливою дівчину- курця?», — позитивно відповіли 60%. За даними Інституту суспільного здоров’я, в підлітковому віці палять 30% дівчат і стільки ж юнаків. А свою першу цигарку кожен четвертий викурює в 10 років.

Активісти антитютюнового руху стверджують, що справа полягає у відсутності розуміння суспільством проблеми. Мовляв, на поправках до Закону «Про рекламу» свого часу вдалося наполягти, але Президент наклав на них вето і заявив, що, не виступаючи у принципі проти таких заходів, вважає їх передчасними. Зате підтримуване МОЗ підвищення акцизу на тютюнову продукцію все ж відбулося. Позавчора Верховна Рада затвердила його в розмірі 5%, а отже, з дня опублікування і до 1 січня 2004 року акциз на сигарети з фільтром підвищується з 10 грн. до 11,5 грн. за 1000 штук, а з 1 січня 2004 року він зросте ще на вказані 5%.

Найбільша мрія коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» — створити вільні від куріння зони, подібні до тих, які існують в Австралії. Слід сказати, що на «зеленому континенті» останнім часом вони множаться з неймовірною швидкістю, і позаторiк табу на паління ввели у всіх мельбурнських ресторанах і кафе. А крім того, вільними від диму стали більшість офісів, магазини і кінотеатри. Аналогічно вчинила й влада Ірландії, прийшовши до висновку, що 31% курців — серйозна загроза здоров’ю нації.

Частково ці заходи пов’язані з гучними судовими розглядами, які довелося пережити деяким країнам. Зокрема, як повідомляє Бі-Бі-Сі, астматик Андреа Боулз отримала компенсацію у розмірі 7600 австралійських доларів, оскільки ресторан нібито не зміг забезпечити їй безпечну «обідню» обстановку. До того ж незабаром адвокат потерпілої заявив, що ця сума непорівнянна зі збитками, оскільки «будь-яка людина має право обідати, добре відпочивати і бути при цьому захищеною». Набагато складніше було в 1998 році одній із грецьких авіакомпаній. Її керівництво виплатило 466 тисяч доларів компенсації сім’ї лікаря з Каліфорнії, який помер від астми у літаку, наповненому тютюновим димом.

Психологи вважають, що одна з найбільших перешкод на шляху до вільного від сигаретного диму повітря, — мода. А крім того, наочні допомоги у вигляді фільмів, де димлять усі — від респектабельних дам до злочинців. Нещодавно у Каліфорнії американська асоціація під назвою «Стратити чи помилувати» провела велике дослідження. Переглянувши всі кінофільми з доходом від касових зборів понад 5 мільйонів, вони з’ясували, що 50% з них або зовсім не містили тютюнових сцен, або їх було менше нiж 10. А в іншій частині були як помірні у цьому плані фільми (від 11 до 20 сцен), так і «сповнені диму» (100 і більше). Щоправда, у цьому випадку соціологічні дослідження у висновках розходяться. З одного боку, американські соціологи стверджують, що підлітки, які не курять, у 16 разів частіше беруться за сигарету, якщо їхній улюблений герой курить. А з другого, — Громадська рада з проблем підлітків Росії вивела в цьому питанні іншу формулу: ті, кому до 18, більш охоче прислухалися б до думки батьків і друзів, ніж кумирів.

Відповіді

  • 2003.05.24 | Георгій

    Re: Паління тютюну і іншого непотрібу

    Я думаю, що починати треба з особистого прикладу - не палити самому. Також треба підвищити податок на тютюн, і ОБОВ'ЯЗКОВО вимагати в крамницях посвідчення особи з фотографією, як це робиться у США. Тут молодій людині до 18 років тютюнові вироби не продають, інакше власник крамниці може запросто позбутися права торгувати.

    Дивно, що українські палії в середньому споживають 1800 цигарок на рік. Це менше ніж п'ять на день, тобто насправді мало... У США дуже багато людей не палять взагалі (мабуть у кілька разів більше, ніж в Україні!), але ті, хто все-таки палить, споживає значно більше цигарок на день - 20, 30 і більше. Мені здається, що статистика по Україні занижена.
  • 2003.05.24 | Георгій

    Мачізм

    Я ще подумав, чи є зв'язок між палінням і загальним "мачізмом" в українському суспільстві. Під мачізмом я маю на увазі певний вплив на молодих людей (і особливо на хлопців) стереотипного образу "справжнього мужчини" (macho man). У США 1940-1950-х років цей образ включав у себе цигарку (найбільші зірки тодішніх фільмів, наприклад Джон Уейн, палили). Але зараз, навпаки, більш "мачо" серед американської молоді вважається не палити і багато займатися фізичними вправами.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.05.24 | ПоручікЪ Красной Арміі

      Re: Йолопізм

      Років сім тому, Ігор Ткаленко в Львівській "Ратуші" написав статтю, називалася "Присвячується йолопам". Недавно бачив її на основному форумі. Там про паління теж, і про паління за останні гроші...
      Хто не читав - прочитайте, досить добре підмічені "українські особєнності" йолопізму.:(
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.05.25 | Марко

        Re: Йолопізм

        ПоручікЪ Красной Арміі пише:
        > Років сім тому, Ігор Ткаленко в Львівській "Ратуші" написав статтю, називалася "Присвячується йолопам". Недавно бачив її на основному форумі. Там про паління теж, і про паління за останні гроші...
        > Хто не читав - прочитайте, досить добре підмічені "українські особєнності" йолопізму.:(

        Чи можете поставити цю статтю сюди, або хоч посилання ?

        М.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.05.25 | ПоручікЪ Красной Арміі

          Прошу!

          Ігор Ткаленкo
          ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ ЙОЛОПАМ

          Томас Карлейль, англійський філософ XIX століття, перевернув усі мої уявлення про
          суспільство. Його ставлення до демократії, якої всі ми так прагнули, вразило мене. "У
          світі стільки йолопів, а ви влаштовуєте вільні вибори..." - писав Карлейль.
          Ми так прагнули демократії, і ось вона прийшла. Ми обираємо собі Президента, якого
          хоче більшість, ми обираємо собі Верховну Раду, таку, яку хоче більшість. Потім
          Президент, якого обрала більшість, призначає некомпетентний (як пізніше виявляється)
          уряд, і уряд цей прямує у відставку, а хтось тікає в Ізраїль із тихою надією на успішне
          майбутнє своїх наступників. Тим часом обрані більшістю народу депутати приймають
          такі закони, яких не може виконувати ні більшість народу, ні його ж таки меншість, а
          всю решту часу ці обранці самовіддано працюють над вдосконаленням цих законів.
          Папери пишуться, руки жестикулюють, кнопки натискаються, прапорці майорять. А все
          стоїть на місці. Чому ж так діється?
          Читаю якось Біблію. Книга Вихід, 23 глава. Цитую: "Не будеш із більшістю, щоб чинити
          зло". Це особиста заповідь Бога. Переконайтеся самі.
          Вільні вибори - це далеко не панацея від наших проблем. А все тому, що в нас є певні
          ілюзії щодо нашої більшости. Ми подивилися на США, побачили, як вільно і щасливо
          вони живуть, якими багатими і сильними є демократичні країни, і вирішили: ось
          нарешті ми знайшли розв'язання всіх наших проблем - вільні вибори. І якось само собою
          вирішилося, що те, чого хоче більшість, буде найкраще.
          Аж гульк!
          Від наших очей сховалась одна обставина: демократичні країни процвітають не тому, що
          в них більшість обирає собі уряд і президента, а тому, що в них йолопи на даний час
          становлять меншість.
          А хто ж вони такі, йолопи?
          Один голова правління місцевої філії великого українського банку розповів мені таку
          історію Приїхала до них делегація чи то з Німеччини, чи то зі США ознайомитися з
          можливостями співпраці. Всі представники, які приїжджали до них раніше, мило
          усміхалися, навіть пили горілку, потім поверталися на батьківщину і зникали без
          жодного сліду. Тому на прощальному фуршеті мій співрозмовник, мало не вхопивши за
          лацкани того іноземця, запитав: "Прошу вас, поясніть, чому ніхто не хоче з нами
          співпрацювати, чому всі тікають і ніхто не повертається?" Той уважно подивився на
          нього і запитав у відповідь: "Слухайте, чому ви весь час брешете?"
          Йолопи - це люди, які говорять неправду і думають, що цього ніхто не помічає. Таких, як
          не дивно, легко обдурити. Йолопи - це ті, що дають дітям приклади поганої поведінки.
          "Яка жахлива молодь!" - дивуватимуться вони потім.
          Йолопи - це ті, що напиваються або вживають наркотики, щоб розслабитися.
          Йолопи - це ті, що матіркують, бо їхні голови набиті половою.
          Йолопи - це, як на мене, навіть ті, що курять. Бо дві години на день йде на паління, ще
          дві - на те, щоб заробити на сигарети, ще дві години на день треба працювати на ліки від
          сигарет, а ще дві години доведеться лікуватися. Нація йолопів працює на тютюн. А коли
          п'ятнадцятирічна донька закурює у присутності батьків, йолопи кліпають очима і
          чухають потилицю. "Да-а..." - кажуть вони.

          Йолопи - це ті що зраджують свою дружину чи чоловіка, а потім дивуються, що хтось
          зрадив і їх.
          Йолопи - це ті, що пасуть очима чужих жінок, а потім позичають гроші на ліки від
          сифілісу, обурюючись: "Чому саме я, а не Лесик?"
          Йолопи - це ті, що за гроші йдуть на злочин, топчучи свої переконання. Йолопи не
          мають переконань, які будуть відстоюватися до смерти.
          Йолопи - недобрі, сміються над іншими, розпускають плітки, ворожать на картах,
          чаклують і читають гороскопи. "Ми розлучилися, бо вона Бик, а я Баран, - кажуть вони.
          Йолопи забобонні.
          Йолопи постійно запізнюються. Можуть пообіцяти і не виконати.
          Йолопи не патріоти. Вони не поважають свій народ і не люблять своєї батьківщини.
          Постійно обмовляють владу. Вони невдячні й безперестанку нарікають. Йолопів не
          поважають у світі.
          Йолопи - нещасні. На їхніх обличчях смуток. "Як нам бути радісними, коли у нас стільки
          проблем?" - нарікають вони.
          Йолопи - боягузи. Вони вважають себе мудрими й обережними, але завжди дістають
          найбільше ударів. Йолопи вважають себе хитрими, але вони завжди обдурені.
          Йолопи не читають Біблію, не моляться. Вони можуть виглядати релігійними, але не
          докладають зусиль, щоб жити так, як учив Ісус Христос, і допомогти жити так іншим.
          Час їхнього життя мине безглуздо.
          Йолопи мовчать, коли в їхній присутності чиниться злочин. "Моя хата скраю", -
          думають вони. А потім і їхніх дітей убивають чи ґвалтують.
          Йолопи - це ми з вами, панове! І це саме ми влаштовуємо вільні вибори. Кого, ви
          думаєте, оберуть йолопи?
          Коли я написав це все і перечитав, то відчув, як по мені аж мурашки поповзли. Хтось,
          можливо, скаже мені: "Легко Карлейлю говорити. Якби я був англійцем і жив би в
          Англії, то я б тоді поважав свій народ і був би патріотом." Так скаже йолоп. Англія
          велика тим, що вона розпочала і провела дейолопізацію. Йолопи будуть завжди, але слід
          повсякчас боротися, щоб їх було менше. Це потребує особливих зусиль, бо йолопи
          люблять бути у більшості: це допомагає їм відчувати, що все нормально.
          Йолопи не можуть довго жити у власній незалежній державі, бо вони не можуть нести
          відповідальности за долю батьківщини і не помруть за неї у разі потреби, їх просто
          повбивають, як баранів.
          Батьківщина в небезпеці! Україні потрібна шляхта. Я сподіваюся, мене читає меншість.
          Вбий у собі йолопа! Стань шляхтичем. Допоможи стати шляхетними своїм ближнім.
          Завжди говори тільки правду. А тоді ми влаштуємо вільні вибори і оберемо собі
          шляхетного президента
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.05.25 | Георгій

            Але ж добре сказано!

            "Вбий у собі йолопа, стань шляхтичем." Хороша життєва філософія.
          • 2003.05.26 | Марко

            Оригінальна стаття !

            А підрахунки втрат часу від йолопства чого варті !

            М.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.05.26 | ПоручікЪ Красной Арміі

              Re: Оригінальна стаття !

              Могло б бути смішно, якби не було б так сумно...
              Але теза про відсутність йолопів у західному суспільстві занадто оптимістична. Є їх всюди... Може причини йолопізму різні; наслідки - універсальні.
              Особисто мені не хотілося б, щоб йолопізм врятував світ. :sarcastic:
              ПоручікЪ :sol:
          • 2003.05.26 | Анатолій

            Панове, гадаю, кожний сам собі має провести -

            тест на йолопізм. Дуже класно написано.
            Дякую, Анатолій
  • 2003.05.25 | Кейт-лузаночка

    Re: Паління тютюну і іншого непотрібу

    Марко пише:
    > 1800 сигарет на рік Україна — у двадцятці найбільших «курців» світу
    > хоча має бути:
    > 1800 цигарок на рік, Україна в двадцятці найбільших «паліїв» світу
    > Дивує "грамотність" редакторів цієї гарети, але тема загалом важлива

    Нічого подібного, правильно саме "курці". Палії підпалюють хати, стодоли, хліви та ін.
    Це не офтопік, тому що Марко сам почав про мовні питання. До того ж я не хочу, щоб він своїми "паліями" увів в оману інших.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.05.25 | Георгій

      Мій найбільший авторитет в українській мові...

      ... - це моя теща, Марія Арсенівна Веремко-Гагаловська. Вона народилася у 1931 році на хуторі біля села Сокіль, на Волині, в родині не-ополяченого, православного українського селянина, який також був досить успішним комерсантом і лікарем-самоучкою. Російської мови навіть не чула аж до 14 років ("перші Совєти" "золотого вересня" 1939 року їх хутір якось обминули). Русизмів в її українській мові нема. Так от, вона каже "палити," а не "курити." Але слова "палій" по відношенню до того, хто палить, я від неї не чув. Проте не чув і слова "курець." Вона просто каже, "той, хто палить."
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.06.03 | Кейт-лузаночка

        Re: Мій найбільший авторитет в українській мові...

        Авторитети, звичайно, річ поважна. Наприклад, я є найбільшим авторитетом у сфері української мови для персоналу загальноукраїнської, всім добре відомої газети. Моя позиція засновується на нормах сучасної української літературної мови, а також на природному процесі розмежування різних значень у мові: як я вже казала, палій палить хати й т. ін., курець - курить сигарети.

        А моя бабця 1920 року народження, певно, до 1939 року російської теж не чула, а маму мою все одно сварить, щоб "не курила"
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.06.04 | Анатолій

          Re: Мій найбільший авторитет, До Катеринки...

          Пані Кейт!
          Ви знаєте, я б не хотів з Вами сперечатися, але я гадаю, що
          1. Ви просто трохи слабкенький коректор, бо як я вже казав, курити, то значить здіймати куряву.
          2. Ви пнетеся до нових українців, чи старих америкосів, ваш нік про це говорить. На жаль, Вм навіть не Катерина.
          3. Авторитети можуть бути не в українській мові, а З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ.
          А отже, гуууууд бай.
          Анатолій
    • 2003.05.26 | Марко

      Re: Паління тютюну і іншого непотрібу

      Кейт-лузаночка пише:
      > Марко пише:
      > > 1800 сигарет на рік Україна — у двадцятці найбільших «курців» світу
      > > хоча має бути:
      > > 1800 цигарок на рік, Україна в двадцятці найбільших «паліїв» світу

      > > Дивує "грамотність" редакторів цієї гарети, але тема загалом важлива

      > Нічого подібного, правильно саме "курці". Палії підпалюють хати, стодоли, хліви та ін. Це не офтопік, тому що Марко сам почав про мовні питання. До того ж я не хочу, щоб він своїми "паліями" увів в оману інших.

      Шановний пане Кейт-лузаночка,

      День пише:

      сигарет, але має бути цигарок - чи маєте заперечення ?

      курці, але має бути ті хто палять (мій варіянт палії :-))

      В українській мові відсутнє слово сигарета чи сігарєта так само
      як і курець. Новояз газетних літредакторів не "всчьйот".

      М.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.05.26 | Галаган

        Re: Паління тютюну і іншого непотрібу

        Візьміть пачку та прочитайте : кУРІННЯ ШКОДИТЬ ЗДОРОВ"Ю. 20 СІГАРЕТ З ФІЛЬТРОМ ;)
    • 2003.05.26 | Марко

      Неграмотність літкоректорів разюча

      День пише:

      сигарет, але має бути цигарок - чи маєте заперечення ?

      До речі "сигаретами" зловживає переважна більшість неграмотних літкоректорів видань починаючи від День, Інтерфаксу, Коресонденту і
      закінчуючи Верховною Радою.

      http://www.korespondent.net/main/25314
      "В Україні підвищено акцизний збір на сигарети"

      Уявіть повідомлення про новий закон в Росії:
      "В России повьішено акцизньій сбор на цьігарки"

      Звучить дико в обидвох випадках....

      Але облишмо це, набагато важливіша тема про боротьбу з палінням.

      М.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.06.03 | Кейт-лузаночка

        Re: Неграмотність літкоректорів разюча

        Ось ніби мені немає чого робити, окрім як сперечатися з упертими "незнайками на Місяці".
        Так, я справді літредактор, до того ж дуже класний. А ви, пані Марко, хто така? Вочевидь з мовознавством не маєте нічого спільного, судячи з вашої грамотності.
  • 2003.05.26 | Анатолій

    Re: Паління тютюну та іншого непотребу !!!!!

    Панове!
    Краще було б згадати історію, а звідки на Русі взялося ттюнопаління та вживання алкоголю?
    Чи це, бува, не від Пєтра Вєлікаго, який підсунув таку свиню своєму та нашому народам? Тобто, треба розібратися, де собака порилася.
    А до того, як пишуть, то прошу не дивуватися, бо це мова Кучми енд компані.
    Сигарети (рос) - цигарки українською.
    Курити (рос) - палити українською. Курити є українською також, але це значить піднімати куряву, тобто пилюку. Не кури, кажуть тому, хто швидко їде і піднімає куряву. Заголовок я також підправив за сучасними правилами укр. мови.
    З пов.
    Анатолій
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.05.28 | ПоручікЪ Красной Арміі

      Курять: цигарки та сигарети.Палять:люльки та сільради.:) (-)

  • 2003.06.03 | Марко

    В Україні $2 000 000 000 витрат і палять 40% працездатних

    Ітар-Тасс:

    В Украине курят 40% трудоспособного населения

    Украина лидирует по количеству курильщиков в Европе - здесь курят 40% лиц трудоспособного возраста. Об этом сообщила пресс-служба главного управления здравоохранения города Киева. 4 миллиона украинских курильщиков - это женщины, 8 миллионов - мужчины. Среди женщин 20-39 лет курит каждая третья-четвертая. Кроме того, на Украине к этой вредной привычке приобщились почти 30% детей и подростков. Как утверждает статистика, большинство украинских курильщиков впервые знакомятся с сигаретой до 17 лет. Ежегодно от заболеваний, вызванных преимущественно табакокурением, в мире умирает около 3 миллионов человек, в странах СНГ - 500 тысяч.

    Украинцы ежегодно тратят на лечение и инвалидность вследствие курения около 2 миллиардов долларов

    Это вдвое превышает затраты из госбюджета на Министерство здравоохранения. Об этом сообщили во Львове на пресс-конференции, посвященной поведению итогов канадско-украинского проекта по усовершенствованию законодательной базы в области охраны здоровья. Координатор проекта Андрей Гайдамашка рассказал, что за 7 лет проекта, финансируемого правительством Канады, подготовлены и переданы на рассмотрение в украинский парламент 2 закона "О правах пациентов" и "Об охране здоровья населения от вредных последствий употребления табачных изделий". Участники проекта осознают тяжесть предстоящей в парламенте борьбы с лоббированием интересов табачных компаний, действующих на Украине, ибо предлагаемый проект направлен, в первую очередь, на профилактику курения среди молодежи и будет помогать тем, кто хочет бросить курить. На очереди законопроект о сокращении уровня наркомании, который рассматривает наркомана не как злодея и преступника, а как больного человека. Участниками проекта в области здравоохранения выступают Верховная Рада, правительство, а также 5 областей страны - Закарпатская, Луганская, Львовская, Черновицкая, Кировоградская.
  • 2003.06.04 | Patriot

    Паління чи Куріння?

    Розпалити можна вогонь, а ось курити? Хоча і тепер дискутують, яка форма краща, але колись паліями називали саме повстанців.селян, які палили панські садиби :)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".