МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Експансія держави і війна.

02/22/2006 | Социст
I ГРАНИЦЯ

2.Експансія держави і війна.

Виникнення держав значно прискорює динаміку історичних процесів. Якщо передуюча державі еволюція в процесі праці продовжувалась близько мільйона років, то окремі держави формуються біля сотні літ і через декілька століть домінуючі на світовій арені держави або відступають, або зникають повністю під впливом експансії молодших і більш динамічних сусідніх держав. Ця динаміка явищ социальної дійсности затінює сутність історичного процесу і перетворює історію світу в історію піднесень і падінь окремих держав, в історію воєн. Історичний прогрес деформується в регрес і занепад цілих держав, вдосконалення засобів праці увінчується вдосконаленням засобів ведення війни.

Все це є плоди експансії держави. Невимушеність і легкість, з якою держава поширює межи свого впливу, є причиною прискореної динаміки історичних процесів. Експансія держави є не лише зовнішнє поширення її територіальних кордонів. Вона є перед усе експансією системи влади, утвердженням контролю социальних процесів, концентрацією засобів певної спільноти для посилення могутности держави. Більш динамічні в процесі мобілізації держави стають могутнішими та переважаючими інших.

Концентрація зусиль прискорює динаміку процесів. Якщо раніше межа експансії наближалась ззовні, поступово засилюючи свій тиск, то зараз границя діє всередині спільноти, відтворюється внутрішньо державою. Віднімаючи плоди технічного прогресу, держава штучно покладає межі експансії, значно раніше, ніж вони з'явилися б в спонтанному процесі еволюції. Таким чином, суспільство перманентно знаходиться в стані подолання межи, з якого не може вийти ніяк, бо після подолання однієї межи держава тутечки ставить інші межі, які вимагають для свого подолання нових зусиль.

Подібний вироблений античною державою механізм експансії був основою могутности Римської імперії. Але держава є динамічною доки здійснюється її зовнішня експансія, бо в ній джерела її могутности. Після того як наступне поширення зовнішних джерел могутности виявиться неможливим, коли витрати на підкорення нових територій перевищать доходи від володіння їми, імперія переходить до експансії свого внутрішнього господства, засилюючи експлуатацію і пригнічення в суспільстві.

Формою, в якій здійснюється така внутрішня експансія (держави) є право: право влади, право власности і т. д. Користуватись цими правами мають можливість тільки вибрані громадяни держави. Члени суспільства, які створюють основну частину богатства держави, мають обмежений доступ до системи влади. Внаслідок цього держава починає втрачати социальну опору своєї експансії, і відпрацьований механізм експансії починає ламатись. Замість зовнішніх завоювань енергія експансії влади народжує внутрішні кофлікти, які постійно засилюються, і держава поступово розкладається зсередини.

Громадяни держави стають потенційними супротивниками посилення її могутности. Вони вимагають реалізації прав, які отримали в ході попередньої експансії, але ця реалізація не може бути забезпечена новою експансією. Так експансія права, яка придружує експансію держави, після вичерпання останньої перетворюється в виток саморозкладу держави.Певний час система продовжує своє функціювання по інерції, але з все більшим напруженням. І врешті ця система руйнується.

Всі імперії, які спирались на могутність і експансію державної влади, мали подібну долю. Динамічні й могутні напочатку територіальної експансії, вони втрачали свою могутність, коли досягали максимальних завоювань. Двадцяте століття виявилось останнім століттям територіальної експансії. Напочатку нового тисячоліття ця експансія стає повністю неможливою в світі. В цілому світі є дозріла її альтернатива– ринкова експансія капіталу.

Джерело: http://www.socys.narod.ru/carstvo_I.htm

Відповіді

  • 2006.02.24 | +O

    Re: Експансія держави і війна.

    Слава Ісусу Христу!

    Пане Социсте — я приблизно в цих же категоріях описаної тут проблеми держави думаю про проблему церкви (з малої «ц» — в значенні ієрархічного всеконтролюючого утворення).

    Дякую
    З повагою
    +O
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2006.03.08 | Социст

    Початок та кінець руїни.

    Руїна в глобальному масштабі розпочалась декілька тисяч років тому з виникненням боротьби за владу та перших держав (Вавілон, як символ). А до того у глобальному ж масштабі відбувалась вільна експансія колонізації планети людським родом. А ця вільна експансія відбувалась пару мільйонів літ до того, за який період з'явились та вимерли декілька людських рас, тобто відбувалась біологічна еволюція та експансія людського роду (див. I ГРАНИЦЯ 1. Межа біологічної експансії та її подолання. http://www.socys.narod.ru/carstvo_I.htm ). Ця первинна вільна глобальна експансія вичерпала себе в результаті повної колонізації планети, здійсненої homo sapiens.

    Руїна – це боротьба за владу, глобальною формою якої є експансія імперій і війна за завоювання світу, а побутовою формою є насилля чоловіка над жінкою, батьків над дітьми тощо. Але, у руїни, що мала свій початок, є також і свій кінець. І цей кінець вже настав. У глобальному масштабі формою цього кінця є зникнення, глобальний катаклізм, остаточний перехід у небуття світу держав. Агонія світу держав відбувається як глобальна війна держави (зінституйована форма насилля) проти тероризму (незінституйована форма насилля). Війна ця проточиться декілька десятиліть і закінчиться вона зникненням і держави, і тероризму. Ця остання війна не є війною за перемогу держави над тероризмом чи тероризма над державою. Це війна до остаточної смерти обоїх. Коли ця війна закінчиться остаточною смертю держави та тероризму, почнеться глобальне роззброєння світу, і влада в усьому світі повністю перейде під контроль глобальних фінансово-спекулятивних структур. Це і буде остаточним кінцем руїни...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".