МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Загроза над Кирилівською церквою

02/24/2007 | Китай..234
Від колег з Києва надійшла тривожна новина щодо збереження найважливішої української пам"ятки 12 ст, церкви святого Кирила Олександрійського (Кирилівської церкви). Шляхом витонченої серії непомітних кроків церкву св. Кирила, яка становила частину культурної спадщини собору св. Софії, що охороняється ЮНЕСКО, було виведено з-під захисту. Це розв"язало руки УПЦ МП розпочати роботи по переробці пам"ятки, яка включає не лише перемальовування стінних розписів зроблених видатними художниками 19 століття М.Врубелем та М.Мурашком, але (що більш важливо) й осквернення унікальних фресок 12го століття.

Істино неповторною є композиція, яка зображує життєвий цикл Олександрійського Патріарха 5го століття св. Кирила. Картини з його життя повністю займають східний апс київської церкви та являють собою єдине у світі зображення життя цього святого. Без перебільшень, церква святого Кирила є найважливішою на Україні пам"яткою 12 століття. Середньовічні фрески собору не мають аналогів не лише у термінах мистецтва Київської русі, але й у контексті Середньовізантійського мистецтва.

Монументальну споруду церкви св. Кирила Олександрійського було збудовано чи то княжною Марією Мстиславівною, чи її чоловіком, князем Всеволодом Ольговичем (1139-1147 рр.). Вона була місцем погребіння княжни Марії та її нащадків. Середньовічні фрески церкви св. Кирила є єдиними екземплярами монументальної православної іконографії 12го століття часів Київської русі та нинішньої української столиці, міста Києва. Вкупі з церквою Спасителя у Мірозькому монастирі у Пскові (Росія) вони становлять найважливіший приклад Середньовічного монументального живопису, виконаного у візантійській традиції, що зберігся на східно-слов"янських теренах.

Незважаючи на декілька недавніх публікацій щодо Кирилівської церкви, пам"ятка лишається по суті невивченою. Жодного разу її не було досконально чи професійно сфотографовано, написи не було проаналізовано палєографами, а посвяту та середньовічні зображення ніколи не було розглянуто у ширшому контексті розвитку Візантії та Київської русі. Нині на Україні лишилися так мало середньовічних пам"яток, а ще менше з іконографічними свідченнями періоду Київської русі, що збереження Кирилівської церкви мало би бути справою державної ваги.

За твердженнями київських колег, нинішніня криза розгорталася таким чином. Декілька років тому ( у 2004 р.? ) церкву святого Кирила було тихо викреслено з високозахищеного списку культурного заповідника Софії київської, що розчистило шлях перед її остаточною передачею у відання УПЦ МП. У недавній церковній газеті чиновник УПЦ МП скаржився, що фрески Врубеля не є достатньо "іконними", та що музейні обмеження забороняють паління свічок, необхідних для православної служби.

Ієрархи УПЦ МП також виражають невдоволення щодо того, що фрески нібито не є достатньо надихаючими та не відповідають догмам УПЦ МП. Озвучуючи такі скарги, церковники заявляли про своє бажання перемалювати інтер"єра церкви. Виходить так, що українськими законами, якими регулюється історчна спадщина, можна зманіпулювати аж до того, щоб викреслити церковну споруду зі списку історичних пам"яток, та влаштувати їй офіційну оцінку та опис майна. Наразі це вже сталося, і сума у 998 гривень називається як така, що її УПЦ МП має сплатити українському урядові за споруду. Як тільки її буде сплачено, УПЦ МП отримає право на перероблення інтер"єру пам"ятки.

Висловлення занепокоєння з поза меж України, та з боку церковних, культурних, академічних і наукових кіл могло би допомогти тим, хто на Україні бореться за збереження цієї пам"ятки.

Доктор Оленка Певна є співробітником Відділення мистецтва та мистецької історії Річмондського університету. Вона спеціалізується на історії пізньоантичного, візантійського та середньовічного мистецства.

Дивує,стаття з"явилася на початку січня,а досі жодного відгуку.Невже українців більше хвилює Вєрка Смердючка,якій присвячено купу відгуків,ніж доля такої унікальної єдиної у своєму роді пам"ятки?!!
Доки Москва буде нищити спадщину Київської Русі?

Відповіді

  • 2007.02.24 | Роксана

    Re: Загроза над Кирилівською церквою

    Китай пише-

    -Доктор Оленка Певна є співробітником Відділення мистецтва та мистецької історії Річмондського університету. Вона спеціалізується на історії пізньоантичного, візантійського та середньовічного мистецства.

    Дивує,стаття з"явилася на початку січня,а досі жодного відгуку.Невже українців більше хвилює Вєрка Смердючка,якій присвячено купу відгуків,ніж доля такої унікальної єдиної у своєму роді пам"ятки?!!
    Доки Москва буде нищити спадщину Київської Русі?-

    -------------------------------

    Це справді новина на яку треба зареагувати, а не лиш прочитати. Я не читала взагалі про це. Якщо б пані Олена звернулася до діаспори за збіркою грошей для охорони цієї української пам'ятки, я є більш ніж певна, люди б відгукнулися датками. Не можна дозволяти щоб Москва накладала свою лапу на українські історичні будови. Якщо спілкуєтеся з нею, прошу піддати їй таку думку. Нехай напише статтю ще раз і подасть до часопису "Свобода". Якщо ще не запізно давйте рятувати наші пам'ятки.
  • 2007.02.25 | Георгій

    Re: Загроза над Кирилівською церквою

    Мені дуже шкода, що ідуть ці суперечки про Свято-Кирилівську церкву, і що там хтось збирається замалювати унікальні врубелівські фрески. Але ще більше шкода хворих психіатричної лікарні ім. Павлова, що знаходиться просто поруч з цією старовинною церквою.

    Минулого червня я був там з дружиною і дочкою. Ми хотіли зайти до церкви, але там був якийсь ремонт і нас не пропустили. Але ми пройшлися навколо, і були дуже вражені величезною кількістю хворих у благеньких халатиках, які тинялися по негарному, брудному, заляпаному фарбою і мокрою глиною подвір"ї і жебрали. Якась молода дівчина підійшла до нас і стала просити "хоч двадцять копійок, хоч десять, щоб я могла хлібця трохи купити." Ми потім почули від наших родичів-киян, що хворих лікарні ім. Павлова дуже погано годують - грошей на їх харчування в бюджеті мало, і навіть те крихітне, що там є, хтось розкрадає. Страшно уявити собі неповносправну людину, яка мучиться голодом... :(
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.02.25 | Роксана

      Re: Загроза над Кирилівською церквою

      Пане Георгій,

      Таких трагедій повна Україна. На Закарпатті існує дитяча лікарня калік і недорозвинутих дітей. Деякі народжені без рук і ніг, інші сліпі, деякі ментально хворі. Ці діти мали на день кусок хліба зранку, та овсяну кашу на обід. Не було ліжок ані простирал. Ці діти сироти, або просто кинуті на призволяще. Наші діаспорці їздили і бачили цей жах. Підіть сьогодні до цієї лікарні. Всі діти мають чисто застелені ліжка. Годують їх нормально. Цим занялися наші організації, а особливі Чорнобильський Фонд під проводом Доктора Матківського та його жінки. Долучилися до них наші ветерани яких ненавидять в Україні, бо вони не з червоної армії. Це лиш маленький приклад. А таких прикладів багато. Ми зараз говоримо про старинну церкву, як історичну пам'ятку . А тому треба б якось цим занятися.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".