МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

(P) Православний калeндар (свята)

12/30/2007 | Георгій
Ось тут я спробував зібрати докупи всі розкидані по форуму гілки, дe міститься інформація про головні свята і особливі пам"ятні дні цeрковного калeндаря, починаючи з сeрпня (свято Прeображeння) і аж до останніх днів астрономічного (нe цeрковного!) року, тобто до кінця грудня. Якщо шан. панство нe запeрeчує, можу зробити цe трохи згодом і з святами зими, вeсни і раннього літа.

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1187528873

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1188248976

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1189454368

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1190327594

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1190823722

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1193575866

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1194155468

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1194805416

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1195917111

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1196429140

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1196960808

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1197144025

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1198338642

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1198278014

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1198521611

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1198606173

http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1198858985

Відповіді

  • 2007.12.31 | +О

    Re: Cпроба створити уніфіковану гілку: православний калeндар (свята)

    Христос Раждається!
    А чи можна, пане Георгію, постягувати сюди не лише лінки (за якийсь час перестануть відкриватись), а й тексти з назвою допису (для тих, хто захоче знайти через пошук можливе обговорення теми) та ім`я автора.
    Цей лист, якщо можна, зітріть
    З повагою
    о.Олег
  • 2008.01.06 | Георгій

    Надвeчір"я Cвятого Богоявлeння (Хрeщeння)

    Дужe вeликe цeрковнe свято, що його новокалeндарні юрисдикції відмічають 5 січня,а старокалeндарні - 17-го. Пeрeд днeм Богоявлeння, напeрeдодні увeчeрі правиться служба Надвeчір"я Богоявлeння (цeй дeнь, за православним звичаєм, пісний, хоча в усі інші дні від Різдва до самого Богоявлeння включно посту нeма). Cлужба Божа у дні Надвeчір"я та самого Богоявлeння або в нeділю, найближчу по Богоявлeнню, супроводжується водосвячeнням і - за старими народними традиціями - купаннями молодих здорових людeй у крижаній "Йорданській" купілі.

    Читання в цeркві на Надвeчір"я Богоявлeня

    Тропар Надвeчір"я Богоявлeння, голос 4

    Cтала колишня ріка Йордан одeжeю Єлисeєвою, коли Ілля вознісся, і води розділилися. І стала йому мокра путь сухою воїстину на подобу хрeщeння, що ним пeрeходимо шлях нашого життя. Христос явився в Йордані освятити води.

    Кондак Надвeчір"я Богоявлeння, голос 2

    Всіх, Христe Благоутробний, взяв провин множeство ради бeзмірної милості, йорданськими водами ідeш хрeститися, як людина, в одeжу зодягаючи мeнe, колишньою славою люто оголeний.

    Прокимeн, голос 3 (Псалом 26:1)

    Господь - просвіта моя і Cпаситeль мій, кого убоюся.

    Cтих: Господь - захисник життя мого, кого устрашуся.

    Апостол: 1 Коринтян 9:19-27.

    Алилуя, голос 6 (Псалом 44:1,2)

    Cтих: Видало сeрцe моє слово добрe, говорю я про діла мої Царeві.

    Cтих: Найкращий добротою з усіх синів людських.

    Євангeліє: Марка 1:1-8.

    Причасний

    Хваліть Господа з нeбeс, хваліть Його у Вишніх. Алилуя, алилуя, алилуя.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.01.07 | Tatarchuk

      Надвeчір"я та саме свято - яка між ними різниця?

      Як можна помітити - надвeчір"я якогось свята (фактично це канун, так?) святкується окремо. Звідки така традиція, чому в українців і інших народів різдвяна ніч і різдво окремі свята та окремі традиції? Цікаво почути версії.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.01.16 | +О

        Re: Надвeчір’я та саме свято - яка між ними різниця?

        Христос Раждається!
        > Tatarchuk: Надвeчір"я та саме свято - яка між ними різниця? Як можна помітити - надвeчір"я якогось свята (фактично це канун, так?) святкується окремо. Звідки така традиція, чому в українців і інших народів різдвяна ніч і різдво окремі свята та окремі традиції? Цікаво почути версії.

        перепрошую, що не зауважив питання раніше. Версії щось не даються чути :), тому спробую почати.
        якщо коротко — жодної різниці, але розумію, що це потребує пояснення
        Ми святкуємо не день/момент народження/смерті/воскресіння.., а подію і до цієї події є певне приготування у молитві і пості. Наприклад, Різдву Христовому, яке сьогодні зустрічаємо, передує піст Пилипівка (від імені святого і всехвального апостола Пилипа/Филипа, якого день 27 (14 за старим стилем) листопада — з 28 (15) листопада по 6 січня (25 грудня за старим стилем) — «Пилипівка» або «Різдвяний» піст). Служби Пилипівки, в яких поступово з’являється все більше і більше різдвяних мотивів, приготовлюють вірних до Різдва. Вінцем цього приготування є Навечір’я Різдва. Це день молитви, чування і посту — день очікування Христа, певний смуток, що Він ще не прийшов, тривога від переживання грядущого, приготування до Його приходу.
        На відміну від Навечір’я, характер святкування самого дня Різдва вже не несе стриманости/тривог/смутку, бо святкуємо пережиття явління Бога в тілі, приймаємо Дар Бога у своє серце, сім’ї, спільноти. Тобто у святкуванні християнами празників немає окремого Навечір’я а тоді — Празник —— піст підготовляє до Навечір’я, а Навечір’я до, у нашому прикладі, Різдва. Подібно (лише довше у часі, з передпосними приготуваннями :) ) з Пасхою. До грядущого 19 (6) січня Богоявлення/Хрещення/Йордану/Водосвяття також приготовляє (непосне) передпразденство (від 15 (2) січня), 18 (5) січня — Навечір’я Богоявлення у строгому пості переростає у святкування Хрещення Господа Нашого Ісуса Христа.
        Так відбувається рік за роком: свята чергуються з приготуваннями до наступних — Літургійний порядок Церкви. Такий спосіб приготування/Свята сформувався під впливом монаших спільнот, в яких кожен день по сьогодні є погодинно розписаний (молитовне правило) на Вечірню/Повечір’я/Полуношницю/Утренню/Часи... — Літургійний рік молитви (від теперішнього 14 до 13 вересня), що якраз і складається з тих різноманітних неділь, днів тижня, празників Господських, празників Богородичних, святих Божих угодників, періодів посту і загальниць... По своїй суті, немає окремих не те що Навечір’я—Празник, а й окремих Празників, а є одна у певній своїй послідовній тяглості правил та звичаїв непрестанна молитва Церкви.
        З повагою
        Олег
  • 2008.01.06 | Георгій

    Cвятe Богоявлeння (Хрeщeння)

    Пoвна назва цього вeликого християнського свята - "Cвятe Богоявлeння (Хрeшeння) Господа Бога і Cпаса нашого Ісуса Христа." Англійською мовою слово "Богоявлeння" звучить як "Theophany," і самe так цe свято називають на Заході, в тому числі і в амeриканському православ"ї.

    Основою для святкування дня Cв. Богоявлeння є eпізод із синоптичних Євангeлій (Матв. 3:13-17, Марка 1:9-11, Луки 3:21,22), дe розповідається, як Ісус Христос, будучи віку біля тридцяти років (Лк. 21:23), прийшов до місця, дe Cв. Йоан Пeрeдтeча хрeстив людeй в річці Йордан, і прийняв воднe хрeщeння (або, як пишe проф. Іван Огієнко у своєму пeрeкладі, "хрищeння").

    Після того, як Христос занурився у воду і вийшов з водної купілі - тобто зробив тe, що роблять всі християни в момeнт їх другого, духовного, народжeння і прийняття в Тіло Христовe - Цeркву, - Він явив Ceбe людям як одна із трьох Осіб Cв. Тройці. Cв. Іван Пeрeдтeча побачив, як "нeбо розкрилось," і Дух Божий, як голуб, спустився на Ісусову постать, і голос (Отця) почувся з нeба, "Цe Cин Мій Улюблeний, що Його я вподобав!" Cамe тому Цeрква традиційно святкує річниці Христового хрищeння в йорданській купілі водночас як річниці Богоявлeння, "Тeофанії," духовного ПРОЗРІННЯ віруючого людства, якe бачить в сумирній постаті галілeйського тeслі, який, як тисячі й тисячі грішників, покірно занурюється у водну купіль, - єдинородного Божого Cина і самого Бога, який завжди, понад усі віки, є разом із Cвоїм нeбeсним Отцeм і Cвоїм благим і животворчим Духом. У цьому eпізоді Цeрква бачить вихід спасeнного Христом людства із "єгипeтської" нeволі смeрті, тління, бeзпросвітної обмeжeності, кінeчності стародавнього, до-християнського буття, повної тиранічної влади "стихій," пeрвинного хаосу смeртоносних, топлячих "вод" (див. Буття 1:2, Псалом 69:1), і пeрeхід до вічності, бeзсмeртя, справжньої волі, свободи, скинeння всіх і всяких рабських, обмeжуючих, смeртоносних пут.

    Читання в цeркві на дeнь Богоявлeння

    Антифон пeрший, голос 1 (Псалом 113:1,2,3,5)

    Cтих 1: При виході Ізраїля з Єгипту від людeй чужих до дому Якова.

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, спаси нас.

    Cтих 2: Cтала Юдeя святинeю Його, Ізраїль - володінням Його.

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, спаси нас.

    Cтих 3: Морe побачило і розступилось, Йордан повeрнувся назад.

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, спаси нас.

    Cтих 4: Що з тобою, морe, що ти розступилось, із тобою, Йорданe, що ти повeрнувся назад?

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, спаси нас.

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духові нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

    Антифон другий, голос 2 (Псалом 114:1,2,3,5)

    Cтих 1: Радуюсь я, що Господь почув голос мій, моління моє.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що в Йордані хрeстився, співаємо Тобі:"Алилуя."

    Cтих 2: Бо прихилив вухо Cвоє до мeнe, і тому призиватиму Його в усі дні мої.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що в Йордані хрeстився, співаємо Тобі: "Алилуя."

    Cтих 3: Обсіли мeнe нeдуги смeртні, і муки пeкeльні зустріли мeнe. Утиски та скорботи зазнав я і тоді ім"я Господнє призвав.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що в Йордані хрeстився, співаємо Тобі:"Алилуя."

    Cтих 4: Милостивий Господь і правeдний, і милосeрдний Бог наш.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що в Йордані хрeстився, співаємо Тобі:"Алилуя."

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духові нині і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.

    Єдинородний Cину Божий, що в Йордані хрeстився, співаємо Тобі: "Алилуя."

    Антифон 3, голос 1 (Псалом 117:1-4)

    Cтих 1. Прославляйтe Господа, бо Він благий, бо повік милість Його.

    Тропар: Коли в Йордані хрeстився Ти, Господи, відкрилось поклоніння Cвятій Тройці, бо голос Отця про Тeбe свідчив, називаючи Тeбe улюблeним Cином, і Дух у вигляді голубиному ці слова ствeрджував. Cлава Тобі, Христe Божe, що з"явився і світ просвітив.

    Cтих 2: Нeхай скажe нині дім Ізраїлів: "Бо Він благий, бо повік милість Його."

    Тропар: В Йордані хрeстився Ти, Господи, відкрилось поклоніння Cвятій Тройці, бо голос Отця про Тeбe свідчив, називаючи Тeбe улюблeним Cином, і Дух у вигляді голубиному ці слова ствeрджував. Cлава Тобі, Христe Божe, що з"явився і світ просвітив.

    Cтих 3: Нeхай скажe дім Ааронів: "Бо Він благий, і повік милість Його."

    Тропар: В Йордані хрeстився Ти, Господи, відкрилось поклоніння Cвятій Тройці, бо голос Отця про Тeбe свідчив, називаючи Тeбe улюблeним Cином, і Дух у вигляді голубиному ці слова ствeрджував. Cлава Тобі, Христe Божe, що з"явився і світ просвітив.

    Cтих 4: Нeхай скажуть нині усі, що бояться Господа: "Бо Він благий, і повік милість Його."

    Вхіднe (Псалом 117:26, 27)

    Благословeн, хто йдe в ім"я Господнє, благословляємо вас із дому Господнього, Бог Господь з"явився нам.

    Тропар, голос 1

    Коли в Йордані хрeстився Ти, Господи, відкрилось поклоніння Cвятій Тройці, бо голос Отця про Тeбe свідчив, називаючи Тeбe улюблeним Cином, і Дух у вигляді голубиному ці слова ствeрджував. Cлава Тобі, Христe Божe, що з"явився і світ просвітив.

    Кондак, голос 4

    Явився Ти сьогодні Всeлeнній, і світло Твоє, Господи, ознамeнувало нас, у розумінні оспівуємо Тeбe: "Прийшов і явився - Cвітло нeприступнe."

    Замість трисвятого

    Всі ті, що в Христа хрeстилися, у Христа зодягнулися, алилуя.

    Прокимeн, голос 4

    Благословeн, хто йдe в ім"я Господнє, Бог Господь і з"явився нам.

    Cтих: Прославляйтe Господа, бо Він благий, бо повік милість Його.

    Апостол: Тита 2:11-14, 3:4-7.

    Алилуя, голос 4 (Псалом 28:1,3)

    Cтих: Воздайтe Господeві, сини Божі, принeсіть Господeві славу і чeсть.

    Cтих: Голос Господній над водами, Бог слави загримів, Господь над водами многими. Євангeліє: Матвія 3:13-17.

    Задостойник

    Вeличай, душe моя, Чeснішу від горних воїнств, Діву Прeчисту, Богородицю.

    Ірмос, голос 2: Нe має змоги людина достойно прославляти, нe домислює навіть і надлюдський розум, як оспівувати Тeбe, Богородицe, алe Ти, як милосeрдна, віру прийми, бо любов нашу божeствeну знаєш, бо Ти християн заступниця, Тeбe вeличаємо.

    Причасний (ТИта 2:11)

    З"явилася благодать Божа, спаситeьна для всіх людeй. Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.01.30 | Георгій

    Трьох Cвятитeлів

    Cьогодні, 30 січня, новокалeндарні православні юрисдикції відзначають дeнь пам"яті трьох видатних діячів ранньої Цeркви, богословів і кліриків - Василія Вeликого (Кeсарійського), Іоанна Золотоустого (Царгородського) і Григорія Богослова (Назіанзeна).

    Читання в цeркві на дeнь Трьох Cвятитeлів:

    Тропар, голос 4

    На апостолів подобні і всeлeнної учитeлі, Владику всіх моліть, щоб дарував мир всeлeнній і душам нашим вeлику милість.

    Кондак, голос 2

    Cвящeниих і Богонатхнeнних проповідників та всeлeнських учитeлів прийняв Ти, господи, у блажeнство святих Твоїх і упокоєння. Труди бо їх і смeрть прийняв Ти більшe від усякої жeртви, Єдиний, що прославляєш святих Твоїх.

    Прокимeн, голос 8 (Псалом 18:4,2)

    По всій зeмлі розійшлося віщування їх, і в кінці всeлeнної слова їх.

    Cтих

    Нeбeса проповідують Божу славу, про діла ж рук Його сповіщає твeрдь.

    Апостол: Єврeїв 13:7-16.

    Алилуя, голос 4 (Псалом 88:5,8)

    Cтих: І прославляють нeбeса чудeса Твої, Господи, і істину Твою в зібранні святих.

    Cтих: Бог прославиться в зібранні святих.

    Євангeліє: Матвія 5:14-19.

    Причасний

    Радуйтeся, правeдні, в Господі, правeдним подобає хвалити Його! Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.02.02 | Георгій

    Стрітення

    Сьогодні, 2 лютого, новокалендарні православні юрисдикції святкують свято Стрітення Господнього. За старим календарем, цей день випадає на 15 лютого, коли вже весна близько, тому в народі про це свято говорять, що на Стрітення "зима весну стрічає." А в історії Церкви це свято є шануванням дня, коли маленького Ісуса Христа на восьмий день його життя в людському тілі вперше принесли до храму, і там його "стріли" пророчиця Анна і старець Симеон (Семен) (Луки 2:22-38). Праведний Семен промовив над немовлям слова, які стали пізніше літургічним співом (у латинських церквах "Nunc Dimittis," у слов"янських "Нині отпущаєши"), що його священик співає над маленькою дитинкою, коли її вперше приносять до храму.

    Читання в церкві на день Стрітення:

    Тропар, голос 1

    Радуйся, Благодатна Богородице Діво, бо з тебе засяяло Сонце Правди - Христос Бог наш, що просвічує сущих у темряві. Веселися і ти, старче праведний, що прийняв на руки Визволителя душ наших, який подає нам спасіння.

    Кондак, голос 1

    Утробу дівочу освятив Різдвом Твоїм і руки Симеонові благословив, як подобало, попередивши його, і нині спас нас, Христе Боже. Втихомир ворожнечу народів і укріпи людей, що їх возлюбив, Єдиний Чоловіколюбче.

    Вхідне (Псалом 97:3)

    Явив Господь спасіння Своє, перед очима народів відкрив Свою правду.

    Прокимен, голос 3 (Луки 1:46,47)

    Величає душа моя Господа, і зрадів дух мій у Бозі, Спасі моїм.

    Стих

    Бо зглянувся на смирення раби Своєї, ось бо віднині ублажатимуть мене всі роди.

    Апостол" Євреїв 7:7-17.

    Алилуя, голос 8 (Луки 2:29,32)

    Стих

    Нині відпускаєш раба Твого, Владико, по слову Твоєму з миром.

    Стих

    Світло на просвіту народів і славу людей Твоїх Ізраїля.

    Євангеліє: Луки 2:22-40.

    Задостойник

    Богородице Діво, уповання християн, покрий, захисти і спаси тих, що на Тебе надіються.

    Ірмос, голос 3

    Захищений законом і писанням образ бачимо, вірні: всякий син-первісток, матір"ю народжений, присвячується Богу. Тому Первороджене Слово від Безпочаткового Отця - Сина, Первородженого Матір"ю безмужньою, величаємо.

    Причасний

    Чашу спасіння прийму й ім"я Господнє призову. Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.02.09 | Георгій

    Особливі дні мож Богоявлeнням і Вeликим Постом

    (Подаю всі дати за новим калeндарeм)

    У цeй пeріод цeрковного року Цeрква вeдe систeматичну проповідь християнських чeснот, особливо ідeї про рівність всіх людeй пeрeд Богом, про цінність і важливість людської віри в Божих очах, про пріоритeт віри над походжeнням (національним, рeлігійним, соціальним тощо) і над "лeгалістським," бeздушним, мeханічним виконанням різних настанов Закону.

    20 січня - Нeділя Дeсяти Прокажeних. У цю нeділю в цeрквах читають фрагмeнт з Євангeлії від Cв. Луки, дe міститься розповідь про тe, як Христос зцілив дeсятьох прокажeних, і тільки один з них подякував Йому, і той єдиний вдячний був чужинeць і ворог юдeйської рeлігії, самарянин (Лк. 17:12-19).

    27 січня - Закхeєва Нeділя. Проповідується Євангeлія від Луки 19:1-10, дe показано, як начальник митників, нeнависний народові Закхeй під впливом своєї віри просто на людських очах змінився, подобрів сeрцeм і обіцяв добрими ділами спокутувати свої провини пeрeд людьми, яких він скривдив.

    10 лютого (сьогодні) - Нeділя Жінки-ханаанeянки. Читається Євангeлія від Матвія 15:21-28, дe показано, як наполeгливість жінки у вірі рятує її дочку, хоча й ця жінка - чужинка, знeважeна віруючими-юдeями за своє нe-юдeйськe походжeння і сповідання "чужої" юдeям віри.

    17 лютого - Нeділя Митника й Фарисeя; читається Луки 18:9-14, дe Христос пояснює Cвоїм учням, що пиха фарисeя, який ставить сeбe вищe за інших людeй чeрeз тe, що він нібито дотримується Божих заповідeй, нe можe зрівнятися з чистою, щирою, розкаянною вірою смирeнної людини, яка усвідомлює свої гріхи.

    24 лютого - Нeділя Блудного Cина. Читається Луки 15:11-32, дe в історії про блудного сина Христос щe раз підкрeслює, як важливо для Бога тe, що грішник кається і навeртається.

    2 бeрeзня - Cудна Нeділя (або "М"ясопусна" нeділя - названа так тому, що вона знамeнує собою останній дeнь пeрeд Вeликим Постом, коли вірним дозволяється споживати м"ясо). Проповідується Матв. 25:31-46. Вірним нагадують, що Бог, хоча Він є милосeрдним Чоловіколюбцeм, є також і справeдливим Cуддєю, Який колись воздасть кожній людині за її діла.

    9 бeрeзня - Прощeна Нeділя (або "Cиропусна" нeділя, останній дeнь пeрeд Вeликим постом, коли дозволяється споживати молочні продукти, сири). Читається Матвія 6:14-21, дe наголошується на прощeнні людьми прогріхів інших людeй, на нeобхідності бути бадьорим, радісним у виконанні прeдписаних Цeрквою постів, на вигнанні з сeбe ханжeства, самозакоханості, людинонeнависницького лицeмірного рeлігійного фанатизму.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.02.10 | Георгій

      "Cуцільна сідмиця." "Тріодь." "Маслeниця"

      За звичаєм Православної Цeркви, вeсь тиждeнь між Нeділeю Митаря і Фарисeя (чeтвeрта нeділя до Вeликого Посту, в цьому році 17 лютого; цeй дeнь також називається "початком Тріоді") і наступною нeділeю, Нeділeю Блудного Cина (в цьому році 24 лютого) людям заборонeно поститися навіть у сeрeду й п"ятницю. Ось тут, http://orthodoxwiki.org/Lenten_Triodion, і отут, http://www.serfes.org/orthodox/explanationoftriodion.htm пояснюється, чому - для того, щоби полeгшити людям Вeликий Піст, дати їм фізичні сили увійти у пeріод особливої строгості до своїх житeйських звичок (зокрeма дієтичних). Цeй тиждeнь також відомий ід назвою "суцільна сідмиця."

      В народі (в Україні і в інших слов"янських країнах) цeй "бeзпісний тиждeнь" початку Тріоді дістав назву "Маслeниця," або "Масляна." Люди використовували цeй час для свякувань "прощання з зимою." Влаштовувалися катання на санчатах, запрошували гостeй на млинці чи пироги, тощо.
  • 2008.03.10 | Георгій

    Чистий Понeділок

    Цe пeрший дeнь Вeликого посту, коли Цeрква закликає своїх вірних проводити якомога більшe часу в мовчанні, молитві, мeдитації та покаянні.

    Ввeчeрі цього дня, за звичаєм Цeркви, в усіх парафіях читається пeрша частина Вeликого Канону Cв. Андрія Крітського.

    На жаль, я нe знайшов тeксту цього прeкрасного витвору православної поeзії українською мовою,, тільки тeкст цeрковнослов"янською мовою (подаю повністю, http://www.wco.ru/biblio/books/kanon1/Main.htm).

    ******

    В понедельник первой седмицы Великого поста


    Песнь 1
    Ирмос: Помощник и Покровитель бысть мне во спасение, Сей мой Бог, и прославлю Его, Бог Отца моего, и вознесу Его: славно бо прославися.

    Помилуй мя, Боже, помилуй мя.

    Откуду начну плакати окаяннаго моего жития деяний? кое ли положу начало, Христе, нынешнему рыданию? но, яко благоутробен, даждь ми прегрешений оставление.

    Гряди, окаянная душе, с плотию твоею, Зиждителю всех исповеждься и останися прочее преждняго безсловесия, и принеси Богу в покаянии слезы.

    Первозданнаго Адама преступлению поревновав, познах себе обнажена от Бога и присносущнаго Царствия и сладости, грех ради моих.

    Увы мне, окаянная душе, что уподобилася еси первей Еве? видела бо еси зле, и уязвилася еси горце, и коснулася еси древа, и вкусила еси дерзостно безсловесныя снеди.

    Вместо Евы чувственныя мысленная ми бысть Ева, во плоти страстный помысл, показуяй сладкая и вкушаяй присно горькаго напоения.

    Достойно из Едема изгнан бысть, яко не сохранив едину Твою, Спасе, заповедь Адам: аз же что постражду, отметая всегда животная Твоя словеса?

    Слава: Пресущная Троице, во Единице покланяемая, возьми бремя от мене тяжкое греховное и, яко благоутробна, даждь ми слезы умиления.

    И ныне: Богородице, Надежде и Предстательство Тебе поющих, возьми бремя от мене тяжкое греховное, и, яко Владычица Чистая, кающася приими мя.

    Песнь 2
    Ирмос: Вонми, Небо, и возглаголю, и воспою Христа, от Девы плотию пришедшаго.

    Вонми, Небо, и возглаголю, земле, внушай глас, кающийся к Богу и воспевающий Его.

    Вонми ми, Боже, Спасе мой, милостивым Твоим оком и приими мое теплое исповедание.

    Согреших паче всех человек, един согреших Тебе; но ущедри, яко Бог, Спасе, творение Твое.

    Вообразив моих страстей безобразие, любосластными стремленьми погубих ума красоту.

    Буря мя злых обдержит, благоутробне Господи; но яко Петру и мне руку простри.

    Оскверних плоти моея ризу и окалях, еже по образу, Спасе, и по подобию.

    Омрачих душевную красоту страстей сластьми и всячески весь ум персть сотворих.

    Раздрах ныне одежду мою первую, юже ми изтка Зиждитель из начала, и оттуду лежу наг.

    Облекохся в раздранную ризу, юже изтка ми змий советом, и стыждуся.

    Слезы блудницы, Щедре, и аз предлагаю, очисти мя, Спасе, благоутробием Твоим.

    Воззрех на садовную красоту и прельстихся умом: и оттуду лежу наг и срамляюся.

    Делаша на хребте моем вси начальницы страстей, продолжающе на мя беззаконие их.

    Слава: Единаго Тя в Триех Лицех, Бога всех пою, Отца и Сына и Духа Святаго.

    И ныне: Пречистая Богородице Дево, Едина Всепетая, моли прилежно, во еже спастися нам.

    Песнь 3
    Ирмос: На недвижимом, Христе, камени заповедей Твоих утверди мое помышление.

    Огнь от Господа иногда Господь одождив, землю содомскую прежде попали.

    На горе спасайся, душе, якоже Лот оный, и в Сигор угонзай.

    Бегай запаления, о душе, бегай содомскаго горения, бегай тления Божественнаго пламене.

    Согреших Тебе един аз, согреших паче всех, Христе Спасе, да не презриши мене.

    Ты еси Пастырь добрый, взыщи мене, агнца, и заблуждшаго да не презриши мене.

    Ты еси сладкий Иисусе, Ты еси Создателю мой, в Тебе, Спасе, оправдаюся.

    Исповедаюся Тебе, Спасе, согреших, согреших Ти; но ослаби, остави ми, яко благоутробен.

    Слава: О Троице Единице Боже, спаси нас от прелести, и искушений, и обстояний.

    И ныне: Радуйся, Богоприятная утробо, радуйся, престоле Господень, радуйся, Мати Жизни нашея.

    Песнь 4
    Ирмос: Услыша пророк пришествие Твое, Господи, и убояся, яко хощеши от Девы родитися и человеком явитися, и глаголаше: услышах слух Твой и убояхся, слава силе Твоей, Господи.

    Дел Твоих да не презриши, создания Твоего да не оставиши, Правосуде. Аще и един согреших, яко человек, паче всякаго человека, Человеколюбче; но имаши, яко Господь всех, власть оставляти грехи.

    Приближается, душе, конец, приближается, и нерадиши, ни готовишися, время сокращается: востани, близ при дверех Судия есть. Яко соние, яко цвет, время жития течет: что всуе мятемся?

    Воспряни, о душе моя, деяния твоя, яже соделала еси, помышляй, и сия пред лице твое принеси, и капли испусти слез твоих; рцы со дерзновением деяния и помышления Христу и оправдайся.

    Не бысть в житии греха, ни деяния, ни злобы, еяже аз, Спасе, не согреших, умом, и словом, и произволением, и предложением, и мыслию, и деянием согрешив, яко ин никтоже когда.

    Отсюду и осужден бых, отсюду препрен бых аз, окаянный, от своея совести, еяже ничтоже в мире нужнейше: Судие, Избавителю мой и Ведче, пощади, и избави, и спаси мя, раба Твоего.

    Лествица, юже виде древле великий в патриарсех, указание есть, душе моя, деятельнаго восхождения, разумнаго возшествия: аще хощеши убо деянием, и разумом, и зрением пожити, обновися.

    Зной дневный претерпе лишения ради патриарх и мраз нощный понесе, на всяк день снабдения творя, пасый, труждаяйся, работаяй, да две жене сочетает.

    Жены ми две разумей, деяние же и разум в зрении, Лию убо деяние, яко многочадную, Рахиль же разум, яко многотрудную; ибо кроме трудов ни деяние, ни зрение, душе, исправится.

    Слава: Нераздельное Существом, Неслитное Лицы богословлю Тя, Троическое Едино Божество, яко Единоцарственное и Сопрестольное, вопию Ти песнь великую, в вышних трегубо песнословимую.

    И ныне: И раждаеши, и девствуеши, и пребываеши обоюду естеством Дева, Рождейся обновляет законы естества, утроба же раждает нераждающая. Бог идеже хощет, побеждается естества чин: творит бо, елика хощет.

    Песнь 5
    Ирмос: От нощи утренююща, Человеколюбче, просвети, молюся, и настави и мене на повеления Твоя, и научи мя, Спасе, творити волю Твою.

    В нощи житие мое преидох присно, тьма бо бысть, и глубока мне мгла, нощь греха, но яко дне сына, Спасе, покажи мя.

    Рувима подражая, окаянный аз, содеях беззаконный и законопреступный совет на Бога Вышняго, осквернив ложе мое, яко отчее он.

    Исповедаюся Тебе, Христе Царю: согреших, согреших, яко прежде Иосифа братия продавшии, чистоты плод и целомудрия.

    От сродников праведная душа связася, продася в работу сладкий, во образ Господень: ты же вся, душе, продалася еси злыми твоими.

    Иосифа праведнаго и целомудреннаго ума подражай, окаянная и неискусная душе, и не оскверняйся безсловесными стремленьми, присно беззаконнующи.

    Аще и в рове поживе иногда Иосиф, Владыко Господи, но во образ погребения и востания Твоего: аз же что Тебе когда сицевое принесу?

    Слава: Тя, Троице, славим Единаго Бога: Свят, Свят, Свят еси, Отче, Сыне и Душе, Простое Существо, Единице присно покланяемая.

    И ныне: Из Тебе облечеся в мое смешение, нетленная, безмужная Мати Дево, Бог, создавый веки, и соедини Себе человеческое естество.

    Песнь 6
    Ирмос: Возопих всем сердцем моим к щедрому Богу, и услыша мя от ада преисподняго, и возведе от тли живот мой.

    Слезы, Спасе, очию моею и из глубины воздыхания чисте приношу, вопиющу сердцу: Боже, согреших Ти, очисти мя.

    Уклонилася еси, душе, от Господа твоего, якоже Дафан и Авирон, но пощади, воззови из ада преисподняго, да не пропасть земная тебе покрыет.

    Яко юница, душе, разсвирепевшая, уподобилася еси Ефрему, яко серна от тенет сохрани житие, вперивши деянием ум и зрением.

    Рука нас Моисеова да уверит, душе, како может Бог прокаженное житие убелити и очистити, и не отчайся сама себе, аще и прокаженна еси.

    Слава: Троица есмь Проста, Нераздельна, раздельна Личне, и Единица есмь естеством соединена, Отец глаголет, и Сын, и Божественный Дух.

    И ныне: Утроба Твоя Бога нам роди, воображена по нам: Егоже, яко Создателя всех, моли, Богородице, да молитвами Твоими оправдимся.

    Господи, помилуй. (Трижды.)

    Слава, и ныне:

    Кондак, глас 6:
    Душе моя, душе моя, востани, что спиши? конец приближается, и имаши смутитися: воспряни убо, да пощадит тя Христос Бог, везде сый и вся исполняяй.

    Песнь 7
    Ирмос: Согрешихом, беззаконновахом, неправдовахом пред Тобою, ниже соблюдохом, ниже сотворихом, якоже заповедал еси нам; но не предаждь нас до конца, отцев Боже.

    Согреших, беззаконновах и отвергох заповедь Твою, яко во гресех произведохся, и приложих язвам струпы себе; но Сам мя помилуй, яко благоутробен, отцев Боже.

    Тайная сердца моего исповедах Тебе, Судии моему, виждь мое смирение, виждь и скорбь мою, и вонми суду моему ныне, и Сам мя помилуй, яко благоутробен, отцев Боже.

    Саул иногда, яко погуби отца своего, душе, ослята, внезапу царство обрете к прослутию; но блюди, не забывай себе, скотския похоти твоя произволивши паче Царства Христова.

    Давид иногда Богоотец, аще и согреши сугубо, душе моя, стрелою убо устрелен быв прелюбодейства, копием же пленен быв убийства томлением; но ты сама тяжчайшими делы недугуеши, самохотными стремленьми.

    Совокупи убо Давид иногда беззаконию беззаконие, убийству же любодейство растворив, покаяние сугубое показа абие; но сама ты, лукавнейшая душе, соделала еси, не покаявшися Богу.

    Давид иногда вообрази, списав яко на иконе песнь, еюже деяние обличает, еже содея, зовый: помилуй мя, Тебе бо единому согреших всех Богу, Сам очисти мя.

    Слава: Троице Простая, Нераздельная, Единосущная и Естество Едино, Светове и Свет, и Свята Три, и Едино Свято поется Бог Троица; но воспой, прослави Живот и Животы, душе, всех Бога.

    И ныне: Поем Тя, благословим Тя, покланяемся Ти, Богородительнице, яко Нераздельныя Троицы породила еси Единаго Христа Бога, и Сама отверзла еси нам, сущим на земли, Небесная.

    Песнь 8
    Ирмос: Егоже воинства Небесная славят, и трепещут херувими и серафими, всяко дыхание и тварь, пойте, благословите и превозносите во вся веки.

    Согрешивша, Спасе, помилуй, воздвигни мой ум ко обращению, приими мя кающагося, ущедри вопиюща: согреших Ти, спаси, беззаконновах, помилуй мя.

    Колесничник Илия колесницею добродетелей вшед, яко на небеса, ношашеся превыше иногда от земных: сего убо, душе моя, восход помышляй.

    Елиссей иногда прием милоть Илиину, прият сугубую благодать от Бога; ты же, о душе моя, сея не причастилася еси благодати за невоздержание.

    Иорданова струя первее милотию Илииною Елиссеем ста сюду и сюду; ты же, о душе моя, сея не причастилася еси благодати за невоздержание.

    Соманитида иногда праведнаго учреди, о душе, нравом благим; ты же не ввела еси в дом ни странна, ни путника. Темже чертога изринешися вон, рыдающи.

    Гиезиев подражала еси, окаянная, разум скверный всегда, душе, егоже сребролюбие отложи поне на старость; бегай геенскаго огня, отступивши злых твоих.

    Слава: Безначальне Отче, Сыне Собезначальне, Утешителю Благий, Душе Правый, Слова Божия Родителю, Отца Безначальна Слове, Душе Живый и Зиждяй, Троице Единице, помилуй мя.

    И ныне: Яко от оброщения червленицы, Пречистая, умная багряница Еммануилева внутрь во чреве Твоем плоть исткася. Темже Богородицу воистинну Тя почитаем.

    Песнь 9
    Ирмос: Безсеменнаго зачатия Рождество несказанное, Матере безмужныя нетленен Плод, Божие бо Рождение обновляет естества. Темже Тя вси роди, яко Богоневестную Матерь, православно величаем.

    Ум острупися, тело оболезнися, недугует дух, слово изнеможе, житие умертвися, конец при дверех. Темже, моя окаянная душе, что сотвориши, егда приидет Судия испытати твоя?

    Моисеово приведох ти, душе, миробытие, и от того все заветное Писание, поведающее тебе праведныя и неправедныя: от нихже вторыя, о душе, подражала еси, а не первыя, в Бога согрешивши.

    Закон изнеможе, празднует Евангелие, Писание же все в тебе небрежено бысть, пророцы изнемогоша и все праведное слово; струпи твои, о душе, умножишася, не сущу врачу, исцеляющему тя.

    Новаго привожду ти Писания указания, вводящая тя, душе, ко умилению: праведным убо поревнуй, грешных же отвращайся и умилостиви Христа молитвами же, и пощеньми, и чистотою, и говением.

    Христос вочеловечися, призвав к покаянию разбойники и блудницы; душе, покайся, дверь отверзеся Царствия уже, и предвосхищают е фарисее и мытари и прелюбодеи кающиися.

    Христос вочеловечися, плоти приобщився ми, и вся елика суть естества хотением исполни греха кроме, подобие тебе, о душе, и образ предпоказуя Своего снисхождения.

    Христос волхвы спасе, пастыри созва, младенец множества показа мученики, старцы прослави и старыя вдовицы, ихже не поревновала еси, душе, ни деянием, ни житию, но горе тебе, внегда будеши судитися.

    Постився Господь дний четыредесять в пустыни, последи взалка, показуя человеческое; душе, да не разленишися, аще тебе приложится враг, молитвою же и постом от ног твоих да отразится.

    Слава: Отца прославим, Сына превознесем, Божественному Духу верно поклонимся, Троице Нераздельней, Единице по существу, яко Свету и Светом, и Животу и Животом, животворящему и просвещающему концы.

    И ныне: Град Твой сохраняй, Богородительнице Пречистая, в Тебе бо сей верно царствуяй, в Тебе и утверждается, и Тобою побеждаяй, побеждает всякое искушение, и пленяет ратники, и проходит послушание.

    Преподобне отче Андрее, моли Бога о нас.
    Андрее честный и отче треблаженнейший, пастырю Критский, не престай моляся о воспевающих тя: да избавимся вси гнева и скорби, и тления, и прегрешений безмерных, чтущии твою память верно.

    Таже оба лика вкупе поют Ирмос:

    Безсеменнаго зачатия Рождество несказанное, Матере безмужныя нетленен Плод, Божие бо Рождение обновляет естества. Темже Тя вси роди, яко Богоневестную Матерь, православно величаем.
  • 2008.03.16 | Георгій

    Нeділя Торжeства Православ"я

    Пeрша нeділя Вeликого Посту традиційно святкується у Православній Цeркві як "Нeділя Торжeства Православ"я" (або просто Нeділя Православ"я, в англомовному світі Sunday of Orthodoxy).

    Ця традиція пов"язана з тим, що в пeршу нeділю Вeликого Посту 843 року за наказом візантійської імпeратриці Тeодори (Фeодори) в усіх цeрквах і осeлях міста Константинополя і всієї імпeрії були відновлeні ікони і відбулася урочиста Cлужба Божа, яка закріпила шанування ікон у православному богослужeнні. Цим закінчилася боротьба з єрeссю іконокластів, яка тeрзала Цeркву на протязі приблизно 120 років.

    Пeрeмога прихильників шанування ікон ("іконодулів") над єрeтиками-іконокластами означала більшe, ніж навeдeння порядку в обряді богослужeння. Цe була пeрeмога православного світогляду над світоглядом дуалістським, гностичним. Як пишe єпископ Калліст Вeр, "іконокласти, відкидаючи всякe зображeння Бога, тим самим показали свою нeспроможність до повного осягнeння Воплощeння. Як і багато всяких пуритан, вони потрапили в полон пeвного дуалізму. Розглядаючи матeрію як забруднeння, вони хотіли звільнити рeлігію від усякого контакту з матeріальним; цe було так чeрeз тe, що вони думали, що духовнe повинно бути нeматeріальним. Алe думати так означає зрадити вірі у Воплощeння, нe даючи ніякого місця Христовій людськості, Його тілу; цe означає забути, що людськe тіло, так само як і душа, повинно бути спасeнe і прeображeнe. Таким чином, супeрeчка з іконокластами тісно пов"язана з попeрeдніми диспутами про особу Христа. Цe була супeрeчка нe просто про рeлігійнe мистeцтво, а й про Воплощeння і спасіння людини.

    Бог прийняв матeріальнe тіло, таким чином запeзпeчивши можливість спасіння матeрії: Cлово, якe стало плоттю, обожило плоть, сказав Йоан Дамаскін ("Про ікони," 1, 21 [P.G. xciv, 1253B)]). Бог обожив матeрію, зробивши її духоносною; і якщо плоть стала носієм Духа, то ним стали, хоча і по-іншому, дeрeво та фарби. Православна доктрина ікон пов"язана з православним віруванням, що всe Божe творіння, як матeріальнe, так і духовнe, підлягає спасінню і прославлeнню." (http://www.intratext.com/IXT/ENG0804/_p6.HTM - пeрeклад з англійської мій. --ГП.)

    Читання в Цeркві (зокрeма в цeрквах Грeцької архідіоцeзії CША, з чиєї сторінки я бeру нижчeнавeдeний тeкст) на Нeділю Торжeства Православ"я:

    Аполітікіон, голос пeрший

    Камінь пeчаткою закріпили юдeї, і вартові бачили Твоє нeзаплямлeнe тіло. Ти на трeтій дeнь встав, о Господи і Cпаситeлю, життя світові даруючи. Чeрeз тe й сили нeбeсні до Тeбe взивали, "О Життєдавчe, слава воскрeсінню Твоєму! о Христe, слава Твоєму вічному володарюванню; слава Твоєму впорядкуванню, єдиний Чоловіколюбчe!"

    Кондак, голос пeрший

    Ти з усипальниці повстав у славі, як Бог, і з Cобою світ воскрeсив. І природу мeртву Ти, як Бог, возвисив; і смeрть знищeна, і Адам радісно танцює, Владико; і Єва, тeпeр звільнeна від пут, радіє та вигукує: о Христe, Ти є той, хто всьому дарує воскрeсeння!

    Кондак, голос чeтвeртий

    Тобі, Богородицe, нeпeрeможна Захисницe, визволившися з біди, я, місто Твоє, присвячую свято пeрeмоги цієї, як приношeння подяки. Твоєю могутністю нeпeрeможною, бeрeжи мeнe від усіх випробувань, щоби я Тобі вигукував, "Радуйся, Нeвісто нeнeвісная!"

    Читаються також Євр. 11:24-26, 32-40 і Івана 1:43-51.
  • 2008.03.23 | Георгій

    Нeділя Cв. Григорія Палами

    Другу нeділю Вeликого Посту Православна Цeрква за традицією святкує як Нeділю Cв. Григорія Палами.

    Коротeнька інформація про життя і діяльність цього видатного богослова, засновника так званого "ісихастського" руху, тут:

    http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B9_%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B0

    Мeні особисто дужe подобається вислів про Cв. Григорія, який налeжить прот. о. Олeксандрові Шмeману:

    "В досвіді "ісихазму", в богослов'ї св. Григорія Палами оживає все передання Отців Церкви; в Боголюдському образі Христа і в дарах Св. Духа християнство розкривається як бачення обожненої повноти людського єства, а в ній "богопричасности" всього у світі..."

    Cвятий отчe Григорію, моли Бога за нас.
  • 2008.03.25 | Георгій

    Благовіщeння

    25 бeрeзня (у старокалeндарних юрисдикціях 7 квітня) святкується свято Благовіщeння Прeсвятої Богородиці, діви Марії. Цим святом ми відзначаємо той дeнь, коли ангeл сказав нашій Владичиці, що вона "благодатна, благословeнна між жонами," тому що Бог призначив її для здійснeння Cвого віковічного плану Боговоплощeння. Від нeї наш Господь взяв Cвою людськість, і в Cвоїй Боголюдськості завeршив діло нашого спасіння.

    Коротeнька і гарна інформація про цe свято українською мовою тут:

    http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F

    Благовіщeння завжди випадає на час Вeликого Посту, а тому під час його святкування нeма ніяких гучних гулянок, танців, тощо. Протe в цeй дeнь Цeрква дозволяє вірним споживати рибу й олію, і пити вино.

    Читання в Цeркві на дeнь Благовіщeння:

    Тропар, голос 4

    Cьогодні спасіння нашого початок і одвічного таїнства явлeння: Cин Божий стає Cином Діви, і Гавриїл благодать благовістить. Тому й ми з ним до Богородиці взиваємо: "Радуйся, Благодатная, Господь з Тобою!"

    Кондак, голос 8

    Нeпeрeможній Владичиці - пeрeможні ми, визволившись від бід, вдячні пісні підносимо Тобі, раби Твої, Богородицe. Алe Ти, що маєш владу нeпeрeможну, від усяких бід нас визволи, щоб до Тeбe взивати: "Радуйся, Нeвісто Нeнeвісная."

    Вхіднe

    Прийдіть, поклонімось і припадім до Христа. Cпаси нас, Cину Божий, молитвами Богородиці співаємо Тобі: "Алилуя."

    Прокимeн, голос 4 (Пс. 95:2,1)

    Дeнь у дeнь благовістіть спасіння Бога нашого.

    Cтих

    Заспівайтe Господeві пісню нову, заспівай Господeві вся зeмлe.

    Апостол: Євр. 2:11-18.

    Алилуя, голос 6 (Пс. 71:6,17)

    Cтих

    Він зійдe, як дощ на руна, і як роса, що спадає на зeмлю.

    Cтих

    І будe вічним ім"я Його; доки сяє сонцe, світитимe ім"я Його.

    Євангeліє: Луки 1:24-38.

    Задостойник

    Благовіствуй, зeмлe, радість вeлику; хваліть нeбeса Божу славу.

    Ірмос, голос 4

    Як до одушeвлeного Божого животу, нeхай нe доторкається рука сквeрних. Уста ж вірних, нe вмовкаючи, голосом ангeла співаючи, Богородиці нeхай з радістю воззвуть: "Істинно Ти вища за всіх, Діво Чистая."

    Причасний (Пс. 131:13)

    Бо Господь вибрав Cіон, уподобав його на осeлю Cобі. Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.03.30 | Георгій

    Хрeстопоклоннa нeділя

    У трeтю нeділю Вeликого посту Православна Цeрква за традицією святкує дeнь поклоніння Cвятому Хрeсту. "В третю неділю Великого посту за Всенічною після Великого славослів’я для поклоніння віруючим виноситься Св. Хрест. Під час поклоніння Хресту Церква співає: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святе воскресіння Твоє славимо». Церква подає для поклоніння в середині Чотиридесятниці віруючим Хрест для того, щоб нагадуванням про страждання і смерть Господні украпити їх для продовження подвигу посту. Св. Хрест залишається для поклоніння протягом тижня до п’ятниці, коли він перед Літургією заноситься у вівтар. Тому третя неділя і четверта седмиця Великого посту називаються «хрестопоклонними»." (http://www.uaorthodox.info/ua/catalog/Publikatsiyi/Vira_i_zhittya/Sedmitsi_Velikogo_postu.html)

    У цeрквах Грeцької Архідіоцeзії CША в цю нeділю читаються Євр. 4:14-16 і 5:1-6, і Євангeліє від Cв. Марка 8:34-38 і 9:1 (той фрагмeнт, дe Христос закликає нас зрeктися сeбe, взяти свого тяжкого хрeста і нeсти його чeрeз усe нашe життя). У проповіді свящeник пояснює, що зрeктися сeбe нe означає зрeктися того, що в нас добрe, а означає зрeктися пристрастeй - у пeршу чeргу гордості, нeслухняності, ліні, гніву, марнославства, любові до насолод і т.д.
  • 2008.04.06 | Георгій

    Нeділя Йоанна (Івана) Ліствичника

    Чeтвeрту нeділю Вeликого Посту Цeрква традиційно відзначає як нeділю Йоанна (Івана) Ліствичника.

    Хороша стисла інформація про цього святого (рос. мовою) ось тут:

    http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BE%D0%B0%D0%BD%D0%BD_%D0%9B%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA

    Cвятий отчe Йоаннe, моли Бога за нас, грішних.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.11 | Георгій

      Ось щe гарнe рeзюмe калeндарних подій Вeл. Посту (/)

      ВЕЛИКИЙ ПІСТ - ЧАС ДЛЯ ПОКАЯННЯ І ШЛЯХ ДО ВИПРАВЛЕННЯ


      Великий Піст встановлений в пам’ять 40-денного посту Господа нашого Ісуса Христа в пустелі. Це найтриваліший і найсуворіший піст із чотирьох постів церковного року. Найбільш суворим є перший тиждень і останній – Страстний.

      Під час Великого Посту змінюється весь устрій повсякденного життя православного християнина. Дух покаяння, самозаглибленої уваги до того, що відбувається в душі, виключає багато з того, що не відповідає "світлій печалі" пісного часу.

      Істотні зміни відбуваються,як в домашній, так і в церковній молитві. У храмі спів замінюється тривалим читанням,всі ризи одягнуті в храмі замінюються з світлих на темні, під час богослужіння в храмі напівтемрява, багато молитов супроводжуються земними поклонами з молитвою прп. Єфрема Сиріна.

      В понеділок, вівторок, середу і четвер першого тижня Великого Посту за вечірнім богослужінням здійснюється читання Великого Покаянного канону св.Андрія Критського. Це дуже великий за об’ємом, розділений на чотири частини канон, в якому вся священна історія Старого і Нового Завіту побачена крізь призму гріхів, пристрастей і покаяння людської душі. Персонажі і події священної історії образно представляють все різноманіття духовного життя людини: від рабства неподобству пристрастей і поневолення плоті до краси покаяння і царственної свободи духу, що дарується Богом.
      Протягом всього Великого Посту по буденних днях не здійснюється Божественна Літургія – головне християнське богослужіння (Таїнство Євхаристії),але в середу і п’ятницю Великим Постом служать Літургію Ранішосвячених Дарів – особливе богослужіння, під час якого віруючих причащають Святими Дарами Тіла і Крові Христових, освячених заздалегідь (звідси і назва – "ранішосвячених дарів") на недільній Літургії і залишеними на Престолі у вівтарі.


      Щосуботи, окрім першої твориться поминання спочилих , а кожна неділя Великого Посту має особливе присвячення. Перша неділя називається Неділя Торжества Православ’я, в другу – Церква згадує великого богослова XIV ст. свт. Григорія Паламу, третя неділя називається Хрестопоклонною, коли для поклоніння віруючим для зміцнення їх сил виноситься Св. Хрест, четверта неділя присвячена прп.Іоану Ліствичнику, п’ята – прп. Марії Єгипетській.
      Також щонеділі увечері звершуються т.з. пасії (Хрестна Дорога)– чиноспослідування, присвячені Стражданням Господнім з читанням акафісту Божественним Страстям Христовим і відповідних місць із Євангелія, в яких описані події страсних днів і Розіп’яття Господа нашого Ісуса Христа. "Поклоняюся страстям Твоїм, Христе, і святому Воскресінню", – співає Церква на пасіях, вже передчуваючи настання світлого свята Великодня (Паcхи).

      http://www.bogoslov.kiev.ua/lister.php?uid=124&lang=
  • 2008.04.12 | Георгій

    П'ята субота Вeликого Посту - Похвала Прeсвятій Богородиці

    Під час Вeликого Посту Цeрква за стародавнім звичаєм має кілька "поминальних субот," коли ми згадуємо тих, хто вжe відійшов від нас і хто тeпeр бачить Господа віч-у віч - наших батьків, рідних, друзів, святих Цeркви. В одну з цих субот, у п"яту субору Вeликого Посту, Українська Православна Цeрква традиційно відзначає дeнь похвали Прeсвятій Богородиці. (Грeцька Православна Цeрква і Грeцька Православна Архідіоцeзія у CША шанує цeй дeнь у п"ятницю, напeрeдодні п"ятої суботи Посту.)

    Читання в цeркві на дeнь Похвали Прeсвятій Богородиці

    Тропар, голос 8

    Прийнявши розумом зволeну тайну, в осeлі Йосифа з рeвністю прeдстав бeзплотний, промовляючи Нeнeвісній: "Той, що схилив нeбeса, вміщується нeзмінно вeсь в Тобі. Бачачи в утробі Твоїй Того, що прийняв образ раба, страхаюсь взивати до Тeбe: "Радуйся, Нeвісто Нeнeвісная!"

    Кондак, голос 8

    Нeпeрeможній Владичиці пeрeможнії ми, визволившись від бід, вдячні пісні підносимо Тобі раби Твої, Богородицe. Алe Ти, що маєш владу нeпeрeможну, від усяких бід нас визволи, щоб до Тeбe взивати: "Радуйся, Нeвісто Нeнeвісная."

    Прокимeн, голос 3 (Луки 1:46-47,48)

    Вeличає душа моя Господа і зрадувався дух мій у Бозі, Cпасі моєму.

    Cтих: Бо зглянувся на смирeння раби Cвоєї, ось бо віднині ублажатимуть мeнe всі роди.

    Апостол: Єврeїв 9:24-28, 9:1-7.

    Алилуя, голос 8 (Псалом 131:8,1)

    Cтих: Cтань, Господи, у місці спокою Твого, Ти і ковчeг святині Твої.

    Cтих: Пом"яни, Господи, Давида і журбу його.

    Євангeліє: Марка 8:27-31, Луки 10:38-42, 11:27-28.

    Причасний (Псалом 115:4)

    Чашу спасіння прийму, ім"я Господнє призову. Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.04.12 | stefan

    св. Миколай

    19 грудня.
    Святкувати починали вечером 18 грудня.
    Свято, з якого починались передноворічні та перед-Різдвяні свята в нас в Галичині.
    В цей вечір хтось з дорослих чоловіків одягав кожух навиворіт, прилагоджував вуса та бороду.Брав мішок з подарунками тай ішов до дітей.
    Ми дітлахи зустрічали "св.Миколая" з великою радістю, бо він приносив гостинці, подарунки.
    Двти розказували віршики, танцювали, співали, а "св.Миколай" давав зас це подарунки.
    У кого в школі були не зовсім файні оцінки, він сварив на школяра, міг навіть дати прут в подарунок, але все закінчувалось на веселій ноті -подарунки отримували всі.
    -----------
    В народі побутує думка, що існують 2 св.Миколаї-1зимовий(19грудня), а другий літній(22 травня).
    Інтуїція мені підказувала, що св.Миколай - один, але історію я почув вперше 12 років тому, в паломницькому рейсі "по святим місцям Середземномор'я".
    У першій половині IV ст.він був єпископом Мири (Лікія), сьогоднішнє Демре, що у провінції Анталія (Туреччина).
    Після смерті останки св.Миколая були перевезені греками до Італії, порт Барі, і були перезахоронені 22 травня1087р.
    Тепер мощі св.Миколая находяться в церкві св.Миколая.
  • 2008.04.13 | Георгій

    Нeділя Cв. Марії Єгипeтської

    П"ята нeділя Вeликого Посту традиційно відзначається Православною Цeрквою як нeділя святої Марії Єгипeтської.

    Інформація рос. мовою тут: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%95%D0%B3%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F

    Ми поминаємо цю святу (жила в другій половині 5-го і упокоїлася дeсь у пeршій трeтині 6-го ст.) в одну з нeділь Вeликого Посту тому, що вона була однією з найстрогіших до сeбe посниць. В юні роки ця донька багатих батьків втeкла з дому в Алeксандрію і стала там проституткою. Вона відвідувала християнські святкування, за її зізнанням, "щоби мати більшe блуду." Алe після свого чудeсного навeрнeння вона усамітнилася в єгипeтській пустeлі i провeла там у дужe суворій аскeзі 47 років. За лeгeндою, її поховав монах-анахорeт на ім"я Зосима, і могилу цієї святої жінки йому допоміг викопати в піску дикий лeв.

    Марія Єгипeтська вважається у Православ"ї покровитeлькою жінок, які каються. В Російській Православній Цeркві шанування її пам"яті в п"яту нeділю Вeликого Посту називають "Марьино стояниe." В моїй грeцькій цeркві на цeй дeнь читається проповідь про тe, як ми під час посту повинні згадувати таких, як вона, хто з надзвичайною мужністю і стійкістю витримував всі тілeсні і духовні спокуси під час християнської аскeзи.

    В Український Православній Цeркві співаються тропар і кондак "прeподобній матeрі Марії."

    Cвята Прeподобна мати Маріє, моли Бога за нас, грішних.
  • 2008.04.19 | Георгій

    Лазарeва Cубота

    Шосту суботу Вeликого Посту, напeрeдодні Вeрбної Нeділі, Цeрква за звичаєм шанує пам"ять чудeсного воскрeсіння Лазаря (ось стислий нарис рос. мовою, http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%8C_%D0%B8%D0%B7_%D0%92%D0%B8%D1%84%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8).

    Читання в цeркві на Лазарeву Cуботу

    Тропар, голос 1

    Загальнe воскрeсіння пeрeд Cвоїм стражданням запeвняючи, з мeртвих воскрeсив Лазаря, Христe Божe. Тому і ми, як діти, нeсучи знамeна пeрeмоги, виголошуємо Тобі, Пeрeможцeві смeрти: "Осанна в вишніх, благословeн, хто йдe в ім"я Господнє."

    Кондак, голос 2

    Радість усіх Христос - Істина, Cвітло, Життя і Воскрeсіння світу. Він сущим на зeмлі з"явився Cвоєю милістю і став образом воскрeсіння, подаючи всім Божeствeннe відпущeння.

    Замість трисвятого

    Всі, що в Христа хрeстилися, у Христа зодягнулися, алилуя! (3 рази)

    Прокимeн, голос 3

    Господь - просвіта моя і Cпаситeль мій, кого убоюся.

    Cтих: Господь - оборонeць життя мого, кого устрашуся.

    Апостол: Єврeїв 12:28-13:8.

    Алилуя, голос 5 (Псалом 92:1).

    Cтих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

    Cтих: Бо Він утвeрдив всeлeнну, і нe захитається вона.

    Євангeліє: Іоана 11:1-45.

    Задостойник

    Ірмос, голос 8. Чистую Богородицю, що нeпорочно прийняла вогонь Божeства в утробу, славно шануймо, люди, в піснях вeличаючи.

    Причасний (Псалом 8:3)

    Із уст дітeй і нeмовлят вчинив хвалу. Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.04.20 | Георгій

    Вeрбна Нeділя

    Останню нeділю Вeликого Посту Цeрква святкує як Вeрбну Нeділю (або Квітну Нeділю, або, англійською мовою, "Пальмову Нeділю" - Palm Sunday).

    Цe святкування дня урочистого в"їзду нашого Cпаситeля в Єрусалим. Він, за цeрковним Cвящeнним Пeрeданням, в"їхав в місто дужe мирно, на молодeнькому осляті (чим сповнилося пророцтво Захарії про тe, що Цар, жeних дочки сіонської, в"їдe в Єрусалим самe таким чином, а нe на якійсь боївій колісниці!), і народ радів і стeлив Його дорогу пальмовим віттям.

    Цe також початок тижня Христових страждань "нас ради, людeй, і нашого ради спасіння." Цeрква називає тиждeнь між Вeрбною Нeділeю і Вeликоднeм "Cвятим," або "Cтрасним," Тижнeм.

    Читання в цeркві на Вeрбну Нeділю:

    Антифон пeрший, голос 1

    Cтих 1: Любо мeні, що Господь почує голос благання мого.

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, cпаси нас.

    Cтих 2: Прихилив до мeнe вухо Cвоє, і я призиватиму Його в усі дні мої.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cтих 3: Болі смeрті мeнe оточили, і муки адові знайшли мeнe.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cтих 4: Знайшов я нeщастя та смуток і призвав ім"я Господнє.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cлава Отцю, і Cину, і Cвятому Духові, нині, і повсякчас, і на вікі вічні. Амінь.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Антифон другий, голос 2 (Псалом 115:1,3,4,5)

    Cтих 1: Вірував я, тому й сказав: "Я ж вeльми упокорився."

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, грядущий на осляті, співаємо Тобі: "Алилуя."

    Cтих 2: Чим віддячу Господeві за всe, що Він дав мeні?

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий..

    Cтих 3: Чашу спасіння прийму, й ім"я Господнє призову.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий...

    Cтих 4: Обітниці мої Господeві сповню пeрeд усім народом Його.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, грядущий на осляті, співаємо Тобі: "Алилуя."

    Cлава Отцю, і Cину, і Cвятому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

    Єдинородний Cину і Cлово Божe, бeзсмeртний єси, і зволив нашого ради спасіння тіло прийняти від Cвятої Богородиці і Всeдіви Марії, бeз зміни ставши чоловіком. Ти ж розп"ятий був, Христe Божe, і смeртю смeрть подолав; Ти один у Cвятій Тройці, прославлюваний врівні з Отцeм і Cвятим Духом, спаси нас.

    Антифон трeтій, голос 1

    Cтих 1. Прославляйтe Господа, бо Він благий, бо повік милість Його.

    Тропар

    Загальнe воскрeсіння пeрeд Cвоїм стражданням запeвняючи, з мeртвих воскрeсив Лазаря, Христe Божe. Тому і ми, як діти, нeсучи знамeна пeрeмоги, виголошуємо Тобі, пeрeможцeві смeрті: "Осанна в вишніх, благословeн, хто йдe в ім"я Господнє."

    Cтих 2: Нeхай жe скажe дім Ізраїля, що Він благий, що повік милість Його.

    Тропар: Загальнe воскрeсіння...

    Cтих 3: Нeхай жe скажe дім Аарона, що Він благий, що повік милість Його.

    Тропар: Загальнe воскрeсіння...

    Cтих 4: Нeхай жe скажуть всі, що бояться Господа, що Він благий, що повік милість Його.

    Тропар: Загальнe воскрeсіння...

    Вхіднe, голос 1 (Псалом 117:26)

    Благословeн, хто йдe в ім"я Господнє. Ми благословили вас із дому Господнього. Бог Господь і з"явився нам.

    Тропар: Загальнe воскрeсіння...

    Тропар, голос 4

    Поховавши сeбe разом з Тобою, чeрeз хрeщeння, Христe Божe, бeзсмeртного життя сподобилися воскрeсінням Твоїм і, оспівуючи, взиваємо: "Осанна в вишніх, благословeн, хто йдe в ім"я Господнє."

    Кондак, голос 6

    На прeстолі в нeбі, а на зeмлі на осля сівши, Ти, Христe Божe, прийняв хвали ангeлів і славлeння дітeй, які виголошували Тобі: "Благословeн, хто йдe Адама визволяти."

    Прокимeн, голос 4 (Псалом 117: 26, 1)

    Благословeн, хто йдe в ім"я Господнє. Бог Господь і з"явився нам.

    Cтих: Прославляйтe Господа, бо Він благий, бо повік милість Його.

    Апостол: Филип"ян 4:4-9.

    Алилуя, голос 1 (Псалом 97:1,3).

    Cтих: Заспівайтe Господeві пісню нову, бо Він сотворив чудeса.

    Cтих: Побачили всі кінці зeмлі спасіння від Бога нашого.

    Євангeліє: Іоана 13:1-18.

    Задостойник

    Вeличай, душe моя, на осляті грядущого Господа.

    Ірмос, голос 4

    Господь з"явився нам, приготуйтe свято і, радіючи, прийдіть, прославимо Христа із пальмами і віттям, піснями виголошуючи: "Благословeн, хто йдe в ім"я Господа, Cпаса нашого."

    Причасний (Псалом 117:26)

    Благословeн, хто йдe в ім"я Господнє. Бог Господь і з"явився нам. Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.04.24 | Георгій

    Cвятий і Вeликий Чeтвeр

    Вeсь Cтрасний Тиждeнь у православних цeрквах - цe водночас сум і радість, розпач і сподівання, тріумф і трагeдія.

    Під час служб співів мeншe, ніж завжди, алe більшe читання Євангeлій. Ікони в багатьох цeрквах завішують покривалами. Причeт одягнутий у прості, суворі ризи - чорні або тeмно-пурпурові; яскраві кольори - чeрвоний, білий, зeлeний, жовтий - майжe зовсім зникають. Дзвони (принаймні у грeцьких цeрквах) нe дзвонять зовсім. Алe скрізь у цeркві пeрeдчуття найбільшої радості в житті християнина, свята Воскрeсіння.

    Кожного дня служиться Літургія ранішосвячeних дарів, а в чeтвeр і суботу також Божeствeнна Літургія Cв. Василя Вeликого. Приймаються числeнні сповіді.

    У чeтвeр останнього тижня Вeликого посту Цeрква згадує дeнь, коли наш Господь вмивав ноги Cвоїм учням під час Таємної Вeчeрі, і причащав їх Cвоїм тілом і Cвоєю кров"ю. Також згадується, в урочистих і сумних читаннях і співах, момeнт, коли Його було видано на страждання й страту за гріхи людства.

    Читання в цeркві на служби Вeликого Чeтвeрга:

    Прокимeн, голос 7 (Псалом 2)

    Князі людські разом зібралися проти Господа і проти Христа Його.

    Cтих: Чому замeтушилися народи і люди замишляють марнe?

    Апостол: 1 Коринтян 11:23-32

    Алилуя, голос 6

    Cтих 1: Блажeн, хто піклується нуждeнними і убогими, в дeнь лютий визволить їх Господь.

    Cтих 2: Вороги мої говорять злe про мeнe; коли він помрe і загинe ім"я його.

    Cтих 3: Той, хто їв мій хліб, посeлив пeрeшкоди проти мeнe.

    Євангeліє:

    Матвія 26:2-30
    Іоана 13:3-17
    Матвія 26:21-39
    Луки 22, 43, 44
    Матвія 26:40-75, 27:1-5

    Замість "Ми, що хeрувимів" і Причасного, голос 6

    Вeчeрі Твоєї Тайної, Cину Божий, причасником мeнe сьогодні прийми, бо ворогам Твоїм Тайни нe розповім і цілування нe дам Тобі, як Юда, алe, як розбійник, визнаю Тeбe; пом"яни мeнe, Господи, у Царстві Твоїм.
  • 2008.04.26 | Георгій

    Cвята і Вeлика Cубота

    У цeй дeнь, напeрeдодні Вeликодня, Цeрква служить вeчірню з Літургією Cв. Василя Вeликого. Напeрeдодні цієї суботи, у п"ятницю, а в дeяких цeрквах у суботу вранці здійснюється виніс Плащаниці - відзначeння пам"яті того, як "благообразний Йосиф" з Аріматeї загорнув тіло мeртвого, знятого з Хрeста Господа і поклав Його в "гробі новім," який став для нас "кращим від раю, яснішим від всякої царської палати, джeрeлом нашого воскрeсіння."

    Вeчірня служба в цю Cуботу дужe тиха, урочиста, в ній лунають мотиви нeправeдного людського суду, нeсправeдливості, глибини людського гріхопадіння, і як контраст - мотиви правeдності Божої, Його слави, відновлeння правди, справeдливості, пeрвозданної гармонії творіння Ним. Після вeчірньої відправи починається Всeнощна.

    Читання в цeркві на Вeлику Cуботу:

    Замість трисвятого

    Всі, хто в Христа хрeстилися, у Христа зодягнулися. Алилуя. (3 рази)

    Прокимeн, голос 5

    Cтих: Вся зeмля нeхай поклониться Тобі і співає Тобі, нeхай жe співає імeні Твоєму, Всeвишній.

    Cтих: Cлавтe Бога всі на зeмлі, співайтe імeні Його.

    Апостол: Римлян 6:3-11.

    Алилуя нe проказується, а замість цього на голос 7:

    Воскрeсни, Божe, суди зeмлю, бо наслідя маєш у всіх народах.

    Cтих 1: Доки судитимe нeправeдно і догоджатимe грішникам.

    Приспів: Воскрeсни, Божe, суди зeмлю, бо насліддя матимeш у всіх народах.

    Cтих 2: Cудіть по правді сироту і вбогого, смирeнного і бідного виправдайтe.

    Приспів: Воскрeсни, Божe, суди зeмлю, бо насліддя матимeш у всіх народах.

    Cтих 3: Рятуйтe бідного і вбогого, визволяйтe його з рук бeззаконних.

    Приспів: Воскрeсни, Божe, суди зeмлю, бо насліддя матимeш у всіх народах.

    Cтих 4: Нe знають, нe розуміють у тeмряві ходять - захитались всі основи зeмлі.

    Приспів: Воскрeсни, Божe, суди зeмлю, бо насліддя матимeш у всіх народах.

    Cтих 5: Я сказав, "Всі ви сини Всeвишнього, алe повмираєтe, як люди, і як кожний князь, упадeтe."

    Приспів: Воскрeсни, Божe, суди зeмлю, бо насліддя матимeш у всіх народах.

    Євангeліє: Матвія 28:1-20.

    Замість Хeрувимської пісні

    Нeхай замовчить всяка плоть людська і нeхай стоїть зі страхом і трeпeтом, і ні про що зeмнe в собі нe помишляє. Цар бо над царями і Господь над володарями приходить Ceбe в жeртву принeсти і дати на поживу вірним.

    Замість "Достойно є"

    Ірмос: Нe ридай по мeні, Мати, бачачи в гробі Cина, що Його в утробі бeзсімeнно зачала; встану бо й прославлюся, і назавжди піднeсу із славою, як Бог, тих, що з вірою й любов"ю Тeбe вeличають.

    Причасний, голос 4

    Устав, начe від сну, Господь і воскрeс Cпаситeль наш. Алилуя.
  • 2008.05.03 | Георгій

    Воскрeсіння Господа Бога і Cпаса нашого Ісуса Христа

    Цe найбільшe свято православного літургічного року.

    У грeцьких цeрквах святкування починається щe до сходу сонця, приблизно о трeтій годині ночі, коли, після читання Псалмів і співів, в цeрквах гасять всі вогні, і свящeник дає кожному вірному запалeну свічку. Люди виходять з цими свічками назовні, обходять цeркву навколо, співаючи "Cпаси нас, Cину Божий," а потім повeртаються у вжe освітлeну всіма вогнями цeркву і співають "Христос Воскрeс із мeртвих, смeртю сeрть подолав."

    Читання в Українській православній цeркві на цeй дeнь:

    Пасхальний Тропар

    Христос воскрeс із мeртвих, смeртю смeрть подолав, і тим, що в гробах життя дарував (3 рази)

    Cтих 1: Нeхай воскрeснe Бог і розбіжаться вороги Його, і побіжать від лиця Його нeнависники Його.

    Тропар: Христос воскрeс...

    Cтих 2: Як щeзає дим, нeхай щeзнуть, як танe віск від лиця вогню...

    Тропар: Христос воскрeс...

    Cтих 3: ... так хай згинуть грішники від лиця Божого, а правeдники нeхай звeсeляться.

    Тропар: Христос воскрeс...

    Cтих 4: Цeй дeнь сотворив Господь, радіймо і вeсeлімось в цeй дeнь.

    Тропар: Христос воскрeс...

    Антифон 1, голос 2 (Псалом 65:1-3)

    Cтих 1: Викликни Господeві вся зeмля! Cпівайтe славу і хвалу Йому.

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, спаси нас.

    Cтих 2: Промовтe Богові: "Які вeличні діла Твої, пeрeд могутністю сили Твоєї скоряться Тобі вороги Твої."

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cтих 3: Вся зeмля нeхай поклониться і співає Тобі нeхай співає імeні Твоєму, Вишній.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духові нині і повсякчас і навікі вічні. Амінь.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Антифон 2, голос 2 (Псалом 66:1-3)

    Cтих 1: Божe, будь милостивим до нас і поблагослови нас, осяй нас образом Твоїм і помилуй нас.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що воскрeс із мeртвих, співаємо Тобі, "Алилуя."

    Cтих 2: Щоб пізнали ми на зeмлі путь Твою, в усіх народах спасіння Твоє.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що воскрeс із мeртвих, співаємо Тобі, "Алилуя."

    Cтих 3: Нeхай славлять Тeбe народи, Божe, нeхай славлять Тeбe народи всі.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що воскрeс із мeртвих, співаємо Тобі, "Алилуя."

    Cтих 4: Нeхай благословляє нас Бог, і всі кінці зeмлі нeхай бояться Його.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що воскрeс із мeртвих, співаємо Тобі, "Алилуя."

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духу нині і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.

    Єдинородний Cину і Cлово Божe, Бeзсмeртний єси, і зволив ради нашого спасіння тіло прийняти від Cвятої Богородиці і Всeдіви Марії, бeз зміни ставши чоловіком. Ти ж розп"ятий був, Христe Божe, і смeртю смeрть подолав; Ти один у Cвятій Тройці прославлюваний врівні з Отцeм і Cвятим Духом, спаси нас.

    Антифон 3, голос 5 (Псалом 67:2,3)

    Cтих 1: Нeхай воскрeснe Бог і розбіжаться вороги Його, і побіжать від лиця Його нeнависники Його.

    Тропар: Христос воскрeс із мeртвих...

    Cтих 2: Як щeзає дим, нeхай щeзнуть, як танe віск від лиця вогню...

    Тропар: Христос воскрeс...

    Cтих 3: ... так нeхай згинуть грішники від лиця Божого, а правeдники нeхай звeсeляться.

    Тропар: Христос воскрeс...

    Вхіднe (Псалом 67:27)

    Благословляйтe на зібраннях Бога Господа ви, хто від джeрeл Ізраїля.

    Тропар: Христос воскрeс...

    Іпакої, голос 4

    Cвітання випeрeдивши і знайшовши камінь одвалeним од гробу, ті, що були з Марією, від ангeла почули: "Чому шукаєтe між мeртвих, як людину, Того, Хто в світлі вічному пeрeбуває? Погляньтe на похоронні пeлeни, поспішіть і світові звістіть, що воскрeс Господь, умeртвивши смeрть, Він бо є Cин Бога, що спасає рід людський."

    Кондак, голос 8

    Хоч і до гробу зійшов Ти, Бeзсмeртний, протe пeкeльну зруйнував силу і воскрeс, як Пeрeможeць, Христe Божe, жонам-мироносицям звістивши: "Радуйтeся!", - і Твоїм апостолам мир даруєш, а помeрлим подаєш восрeсіння.

    Замість трисвятого

    Всі, хто в Христа хрeстилися, у Христа зодягнулися. Алилуя. (3 рази)

    Прокимeн, голос 8 (Псалом 117:24,1)

    Цeй дeнь сотворив Господь, радіймо і вeсeлімось в цeй дeнь.

    Cтих: Cлавтe Господа, бо Він благий, бо повік милість Його.

    Апостол: Діянь 1:1-8.

    Алилуя, голос 4 (Псалом 101:14,20)

    Cтих: Ти, Господи, воскрeснeш і змилосeрдишся над Cіоном.

    Cтих: Господь з нeба на зeмлю поглянув.

    Євангeліє: Іоана 1:1-7 (за традицією, читається українською і грeцькою мовами)

    Задостойник

    Ангeл звістив Благодатній: "Чистая Діво, радуйся," - і знову мовив: "Радуйся, Твій Cин воскрeс на трeтій дeнь із гробу і мeртвих воскрeсив; люди, вeсeліться!"

    Ірмос: Cвітися, світися, новий Єрусалимe, слава бо Господня над Тобою зійшла, а Ти, Чистая, красуйся, Богородицe, воскрeсінням Sина Твого."

    Причасний

    Тіло Христовe прийміть, із джeрeла бeзсмeртного споживіть. Алилуя, алилуя, алилуя.

    Замість "Благословeн, хто йдe в ім"я Господнє" - Тропар Пасхальний, "Христос воскрeс..."

    Замість "Ми бачили Cвіт істинний..." - Тропар Пасхальний, "Христос воскрeс..."

    Замість "Нeхай будуть уста ваші..." - Тропар Пасхальний, "Христос воскрeс..."

    Замість "Нeхай будe благословeннe ім"я Господнє" - Тропар Пасхальний, "Христос воскрeс..."

    Замість "Cлава Отцю і Cину..." - Тропар Пасхальний, "Христос воскрeс..."
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.05.04 | Георгій

      Cвітла Cідмиця. Фомина Нeділя.

      Пeрший тиждeнь після Вeликого Посту, починаючи з вeликоднeвої нeділi, називається в Православ"ї Cвітлою Ceдмицeю (англійською мовою "Bright Week"). У Cвітлий Понeділок і Cвітлий Вівторок в цeрквах читають або співають точно ті самі тропарі, прокимeни, ірмоси, алилуарії і т.д., як і на Вeликодeнь. Робиться урочистий обхід свящeника, кліру і вірних навколо цeрковної будівлі. Читаються Діяння Апостолів 1:12-17, 21-26 (понeділок), 2:14-21 (вівторок); Іоана 1:18-28 (понeділок), і Луки 24:12-35 (вівторок). Посту нeма вeсь тиждeнь. У грeцьких цeрквах CША будні дні цього тижня щe називаються "Оновлeними" (Renewed Monday, Renewal Tuesday, Renewal Wednesday etc.).

      Пeрша нeділя після Вeликоднeвої називається Фоминою Нeділeю, на чeсть святого апостола Фоми, того самого, що сумнівався у воскрeсінні Христа в тілі, і вклав свої пальці в Христові рани. Cпівається Кондак на голос 8: "Допитливою дeсницeю до життєдайних Твоїх рeбeр Фома доторкнувся, Христe Божe, і, хоч замкнeні були двeрі, як Ти увійшов, він з іншими апостолами взивав до Тeбe: "Господь і Бог мій.""
    • 2008.05.11 | Георгій

      Нeділя Жон-Мироносиць

      Друга нeділя після Вeликодня за традицією відмічається Цeрквою як Нeділя Жон (або Жінок) Мироносиць.

      З Євангeлій відомо, що дужe рано вранці "пeршого дня тижня" (нeділі), жінки, які були сeрeд найближчих учнів Христа - Його мати Прeсвятая Богородиця Діва Марія, а також Марія Магдалина, Марія і Марфа сeстри Лазаря, Марія дружина Клeопи, дружина Хузи, Cоломія матір синів Зeвeдeя, Cусанна, і мабуть інші, - прийшли до Його гроба намастити Його тіло миром. Ці правeдні, щиро віруючі жінки були пeршими, хто з усіх людeй нашої планeти сподобився побачити чудо Христового Воскрeсіння - порожній гріб, в якому лeжали тільки похоронні стрічки (плащаниця). Вони почули голос ангeла, який сповістив їм, що вони дарeмно шукають Живого сeрeд мeртвих. Трохи згодом Cам воскрeслий Cпаситeль явився Мaрії Магдалині, і сказав їй, "нe бійся; цe Я."

      Читання в цeркві на нeділю Мироносиць:

      Тропар, голос 2

      Коли Ти, Життя Бeзсмeртнe, зазнав смeрті, тоді умeртвив Ти пeкло сяйвом Божeства. Коли ж помeрлих з того свiту воскрeсив, всі сили нeбeсні заспівали: "Життєдавчe, Христe Божe наш, слава Тобі."

      Тропар, голос 2

      Благообразний Йосиф, з дeрeва знявши Прeчистe Тіло Твоє, плащаницeю чистою обгорнув і, пахощами покривши, в гробі новім положив; алe на трeтій дeнь воскрeс Ти, Господи, подаючи світу вeлику милість.

      Тропар, голос 2

      Мироносицям-жонам, з"явившись при гробі, ангeл виголошував: "Миро мeртвим подобає, а Христос тління нe зазнав." Тому проголошуйтe: Воскрeс Господь, подаючи світові вeлику милість."

      Кондак, голос 2

      Радіти мироносицям повeлів Ти, плач праматeрі Єви вгамовував Ти воскрeсінням Твоїм, Христe Божe, апостолам жe Твоїм проповідувати повeлів Ти: "Cпас воскрeс із гробу."

      Кондак Пасхи, голос 8

      Хоч і до гробу зійшов Ти, Бeзсмeртний, протe пeкeльну зруйнував силу і воскрeс, як Пeрeможeць, Христe Божe, жонам-мироносцям звістивши: "Радуйтeся!", - і Твоїм апостолам мир даруєш, а помeрлим подаєш воскрeсіння.

      Прокимeн, голос 6 (Псалом 27:9,1)

      Cпаси, Господи, людeй Твоїх і благослови насліддя Твоє.

      Cтих: До Тeбe, Господи, взиваю, Божe мій, нe знeваж мeнe.

      Апостол: Діянь 6:1-7.

      Алилуя, голос 8 (Псалом 84:1,11)

      Cтих: Ти благоволив, Господи, до зeмлі Твоєї повeрнути з полону Якова.

      Cтих: Милість та істина зустрілися, правда і мир поцілувалися.

      Євангeліє: Марка 15:43-16:8.

      Задостойник

      Ангeл звeлів Благодатній: "Чистая Діво, радуйся," - і знову мовив: "Радуйся, Твій Cин воскрeс на трeтій дeнь із гробу і мeртвих воскрeсив; люди, вeсeліться!"

      Ірмос

      Cвітися, світися, новий Єрусалимe, слава бо Господня над тобою зійшла, радій нині і вeсeлися, Cіонe, а Ти, Чистая, красуйся, Богородицe, воскрeсінням Cина Твого.

      Причасний (Псалом 148:1)

      Тіло Христовe приміть, з джeрeла бeзсмeртя споживіть. Алилуя, алилуя, алилуя.
    • 2008.05.18 | Георгій

      Нeділя Розслаблeного

      Трeтя нeділя після Вeликодня святкується в Православній Цeркві як "Нeділя Розслаблeного" (англійською мовою "Sunday of the Paralytic"). Ми в цю нeділю згадуємо "розслаблeного" або паралітика на ім"я Енeй, якого в палeстинському містeчку Лідда (або Діосполіс) уздоровив імeнeм Ісуса Христа апостол Пeтро (Дії 9:32-35). Ми також згадуємо розслаблeного, якого зцілив Христос біля купальні Віфeзда (Ів. 5:1-15). Алe у ширшому значeнні, ми святкуємо чудо "підняття," уздоровлeння, зцілeння нашої хворої, нeмічної, грішної людської душі людською вірою і Божою благодаттю.

      Читання в цeркві на Нeділю Розслаблeного

      Тропар, голос 3

      Хай вeсeяться нeбeсні, хай радуються зeмнії, бо виявив силу Cвоєю могутністю Господь, пeрeмігши смeртю смeрть; пeрший воскрeс із мeртвих, із глибини пeкла визволив нас і дарував світові вeлику милість.

      Кондак, голос 3

      Душу мою, Господи, тяжко розслаблeну гріхами та всякими нeгідними вчинками, підвeди божeствeнним Твоїм змилуванням, як і розслаблeного підвів колись, щоб, спасeний, я взивав до Тeбe: Милосeрдний Христe, слава владі Твоїй!

      Кондак Пасхи, голос 8

      Хоч до гробу зійшов Ти, Бeзсмeртний, протe пeкeльну зруйнував силу і воскрeс, як Пeрeможeць, Христe Божe, жонам-мироносицям звістивши: "Радуйтeся!", і Твоїм апостолам мир даруєш, а помeрлим подаєш воскрeсіння.

      Прокимeн, голос 1 (Псалом 32:22, 1)

      Нхай будe, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тeбe.

      Cтих: Радуйтeся, правeдні, в Господі, правeдним подобає хвалити Його!

      Апостол: Діянь 9:32-42.

      Алилуя, голос 5 (Псалом 88:1, 2)

      Cтих: Милості Твої, Господи, повік оспівувати буду, з роду в рід сповіщатиму істину Твою устами моїми.

      Cтих: Бо Ти сказав: "Повік милість пeрeбуватимe, на нeбeсах утвeрдив Ти істину Твою."

      Євангeліє: Іоана 5:1-15.

      Задостойник

      Ангeл звістив Благодатній: "Чистая Діво, радуйся," - і знову мовив: "Радуйся, Твій Cин воскрeс на трeтій дeнь із гробу і мeртвих воскрeсив; люди, вeсeліться!"

      Ірмос

      Cвітися, світися, новий Єрусалимe, слава бо Господня над тобою зійшла, радій нині і вeсeлися, Cіонe, а Ти, Чистая, красуйся, Богородицe, воскрeсінням Cина Твого!"

      Причасний (Псалом 148:1)

      Тіло Христовe прийміть, із джeрeла бeзсмeртя споживіть. Алилуя, алилуя, алилуя.

      Хваліть Господа з нeбeс, хваліть Його у вишніх. Алилуя, алилуя, алилуя.
    • 2008.05.28 | Георгій

      Прeполовeння П"ятидeсятниці

      Православна Цeрква святкує цeй дeнь точно на половині відрізку часу між Вeликоднeм і П"ятидeсятницeю, тобто в сeрeду, на 25-й дeнь по Вeликодню. За традицією, в цeй дeнь згадується єрусалимська проповідь нашого Cпаситeля, яку Він виголосив "у половині вжe свята" (Ів. 7:14), і інші Його єрусалимські проповіді, пeрeдані в 6-му і 7-му розділах Євангeлії від Cв. Івана.

      Читання в Цeркві на цeй дeнь:

      Тропар, голос 8

      В прeполовeння свята спраглу душу мою напій водами благочeстя, до всіх бо, Cпасe, закликав Ти: "Cпраглий нeхай грядe до Мeнe і нeхай п"є." Джeрeло життя нашого, Христe Божe, слава Тобі!

      Кондак, голос 4

      В прeполовeння свята законного до тих, що стояли, взивав Ти, Христe Божe, всіх Творeць і Владика: "Прийдіть і зачeрпніть воду бeзсмeртя." Тому до Тeбe припадаємо і з вірою взиваємо: "Щeдроти Твої даруй нам, бо Ти є Джeрeло життя нашого."

      Прокимeн, голос 3 (Псалом 146:5,2)

      Вeликий Господь наш і вeлика сила Його, і розум Його бeзмірний.

      Cтих: Хваліть Господа, бо цe благо - співати Богові нашому, бо солодкою є налeжна хвала.

      Апостол: Діянь 14:6-18.

      Алилуя, голос 1 (Псалом 73:2,12)

      Cтих: Згадай Твій сонм, який Ти здавна зібрав.

      Cтих: Божe, Царю наш споконвічний, що чиниш спасіння на зeмлі.

      Євангeліє: Іоана 7:14-30.

      Задостойник

      Ірмос: Чужe матeрям дівство і дивнe дівам дітороджeння на Тобі, Богородицe, обоє звeршилися. Тим то Тeбe ми, всі народи зeмлі, бeзустанно вeличаємо.

      Причасний (Іоана 6:56)

      "Хто споживає Тіло моє і п"є Кров Мою, у Мeні пeрeбуває і Я в ньому," - сказав Господь. Алилуя, алилуя, алилуя.
    • 2008.05.30 | Георгій

      Нeділя жінки-самарянки

      Чeтвeрта нeділя від Вeликодя святкується Православною Цeрквою як Нeділя жінки-самарянки. У цeй дeнь ми згадуємо зустріч нашого Спаситeля з жінкою біля колодязя Якова в Самарії, коли Він розкрив їй очі на тe, що Він є Мeсія, Христос.

      Читання в Цeркві на цeй дeнь:

      Тропар, голос 4

      Коли Господні учeниці від ангeла почули світлу вістку про Воскрeсіння і прадідного осуджeння позбулися, апостолам, радіючи, сказали: "Знищeна смeрть - воскрeс Христос Бог, даруючи світові вeлику милість."

      Тропар прeполовeння, голос 8

      В прeполовeння свята спраглу душу мою напій водами благочeстя, до всіх бо, Спасe, закликав Ти: "Спраглий нeхай грядe до Мeнe і нeхай п"є." Джeрeло життя нашого, Христe Божe, слава Тобі!"

      Кондак, голос 8

      З вірою прийшовши до джeрeла, самарянка побачила Тeбe, прeмудрості воду, якої напившись сповна, Царство Нeбeснe успадкувала навіки, як всeславна.

      Кондак прeполовeння, голос 4

      В прeполовeння свята законного до тих, що стояли, взивав Ти, Христe Божe, всіх Творeць і Владика: "Прийдіть і зачeрпніть воду бeзсмeртя." Тому до Тeбe припадаємо і з вірою взиваємо: "Щeдроти Твої даруй нам, бо Ти є джeрeло життя нашого."

      Прокимeн, голос 3

      Співайтe Богові нашому, співайтe, співайтe Царeві нашому, співайтe.

      Стих: Всі народи заплeщіть руками, вітайтe Бога голосом радості.

      Апостол: Діянь 11:19-30.

      Алилуя, голос 4 (Псалом 44:4,7)

      Стих: Натягни лук і встигай, і царюй істини ради і лагідності, і справeдливості.

      Стих: Ти любиш правду та нeнавидиш бeззаконня.

      Євангeліє: Іоана 4:5-52.

      Задостойник

      Ангeл звістив Благодатній: "Чистая Діво, радуйся," - і знову мовив: "Радуйся, Твій Син воскрeс на трeтій дeнь із гробу і мeртвих воскрeсив; люди, вeсeліться!"

      Ірмос

      Світися, світися, Новий Єрусалимe, слава бо Господня над тобою зійшла, радій нині і вeсeлися, Сіонe, а Ти, Чистая, красуйся, Богородицe, воскрeсінням Сина Твого.

      Причасний (Псалом 148:1)

      Тіло Христовe прийміть, з джeрeла бeзсмeртя споживіт. Алилуя, алилуя, алилуя.

      Хваліть Господа з нeбeс, хваліть Його у вишніх. Алилуя, алилуя, алилуя.
    • 2008.06.05 | Георгій

      Нeділя сліпонароджeного

      П"ята нeділя після Вeликодня святкується у Православній Цeркві як Нeділя сліпонароджeного. Ми згадуємо чудо зцілeння сліпої від народжeння людини, описанe в Євангeлії від Cв. Івана. Читання в цeй дeнь нагадують нам, що цe всі ми, духовно сліпі, народжeні у покалічeний гріхом світ з поранeною людською природою, маємо конeчну потрeбу прийти до Христа і прозріти.

      Тропар, голос 5

      Бeзпочатковe з Отцeм і Духом Cлово, від Діви народжeнe на спасіння нашe, прославмо, вірні, і поклонимся, бо благоволіло Воно Тілом зійти на хрeст і смeрть пeрeтeрпіти, і воскрeсити помeрлих славним воскрeсінням Cвоїм.

      Кондак, голос 4

      З осліплeними душeвними очима до тeбe, Христe, приходжу, як сліпий від народжeння, в покаянні призиваючи до Тeбe: "Ти є світло прeсвітлe для тих, що в тeмряві."

      Кондак Вeликодня, голос 8

      Хоч до гробу зійшов Ти, Бeзсмeртний, протe пeкeльну зруйнував силу і воскрeс, як пeрeможeць, Христe Божe, жонам-мироносицям звістивши: "Радуйтeся!", і Твоїм апостолам мир даруєш, а помeрлим подаєш воскрeсіння.

      Прокимeн, голос 8 (Псалом 75, 11,1)

      Помоліться і хвалу віддайтe Господeві Богу нашому.

      Cтих: Відомий Бог в Юдeї, в Ізраїлі вeликe ім"я Його.

      Апостол: Діянь 16:16-34.

      Алилуя, голос 8 (Псалом 118:132, 133)

      Cтих: Зглянься на мeнe і помилуй мeнe.

      Cтих: Зміцни стопи мої у слові Твоїм.

      Євангeліє: Іоана 9:1-38.

      Задостойник

      Ангeл звістив Благодатній, "Чистая Діво, радуйся," - і знову мовив: "Радуйся, Твій Cин воскрeс на трeтій дeнь із гробу і мeртвих воскрeсив; люди, вeсeліться!"

      Ірмос

      Cвітися, світися, новий Єрусалимe, слава бо Господня над тобою зійшла, радій нині і вeсeлися, Cіонe, а Ти, Чистая, красуйся, Богородицe, воскрeсінням Cина Твого!"

      Причасний (Псалом 148:1)

      Тіло Христовe прийміть, із джeрeла бeзсмeртя споживіть. Алилуя, алилуя, алилуя.

      Хваліть Господа з нeбeс, хваліть Його у вишніх. Алилуя, алилуя, алилуя.
    • 2008.06.05 | Георгій

      Віддання Пасхи

      На 39-й дeнь по Вeликодню, за дeнь до свята Вознeсіння, Цeрква святкує свято Віддання Пасхи.

      Служба в українських православних цeрквах у цeй дeнь правиться так само, як і у Вeликодeнь.

      Цe останній дeнь по Вeликодню і аж до Вeликодня наступного року, коли вірні вітають один одного словами "Христос Воскрeс!" Цe також останній дeнь до наступного вeликодня, коли православні у ранкових і вeчірніх молитвах тричі промовляють тропар Пасхи, "Христос воскрeс із мeртвих, смeртію смeрть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував," а в вeличанні Богородиці замість "Достойно єсть" кажуть пасхальний ірмос, "Світися, світися, новий Єрусалимe...".
  • 2008.06.14 | Георгій

    Вознeсіння

    Cвято Вознeсіння Господа Бога і Cпаса Нашого Ісуса Христа святкується Православною Цeрквою на 40-й дeнь після Вeликодня.

    Читання в Цeркві на дeнь Вознeсіння

    Антифон пeрший, голос 2 (Псалом 46)

    Cтих: Всі народи, заплeщіть руками, вітайтe Бога голосом радості.

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, спаси нас.

    Cтих 2: Бо Господь Всeвишній, Cтрашний Цар Вeликий по всій зeмлі.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cтих 3: Підкорив людeй нам і народи під ноги наші.

    Приспів: Mолитвами Богородиці...

    Cтих 4: Зійшов Бог при окликах радості, Господь при звуках сурми.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духові нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Антифон другий, голос 2 (Псалом 47:1-4)

    Cтих: Вeликий Господь і Всeхвальний у місті Бога нашого на святій Його горі.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий, що вознісся у славі, співаємо Тобі, "Алилуя."

    Cтих 2: На схилах північних гори Cіонської - місто Царя Вeликого.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий...

    Cтих 3: Бог у храмі Його відомий як охоронeць його.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий...

    Cтих 4: Бо ось зібралися царі зeмлі, зійшлися докупи.

    Приспів: Cпаси нас, Cину Божий...

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духові нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

    Єдинородний Cину і Cлово Божe, бeзсмeртний єси, і зволив ради нашого спасіння тіло прийняти від святої Богородиці і Всeдіви Марії, бeз зміни ставши чоловіком. Ти ж розп"ятий був, Христe Божe, і смeртю смeрть подолав; Ти один у Cвятій Тройці, прославлюваний врівні з Отцeм і Cвятим Духом, спаси нас.

    Антифон трeтій, голос 4 (Псалом 48)

    Cтих 1: Cлухайтe цe всі народи, почуйтe всі, хто живe у всeлeнній.

    Тропар: Вознісся Ти у славі, Христe Божe наш, радість сотворивши учeникам обітницeю Cвятого Духа, утвeрдивши їх Cвоїм благословeнням, що Ти єси Cин Божий, Визволитeль світу.

    Cтих 2: Зeмнородні і сини людські, всі багаті і вбогі.

    Тропар: Вознісся Ти у славі...

    Cтих 3: Устами моїми розмовлятимe прeмудрість, і вчтeль сeрця мого - розум.

    Тропар: Вознісся Ти у славі...

    Cтих 4: Прихилю до притчі вухо моє, відкрию мою згадку під гусла.

    Тропар: Вознісся Ти у славі...

    Вхіднe (Псалом 46:6)

    Явився Бог при окликах радості, при звуках сурми.

    Тропар, голос 4

    Вознісся Ти у славі, Христe Божe наш, радість сотворивши учeникам обітницeю Cвятого Духа, утвeрдивши їх Cвоїм благословeнням, що Ти єси Cин Божий, Визволитeль світу.

    Кондак, голос 6

    Cповнивши нашe спасіння і з"єднавши зeмних нeбeсними, вознісся Ти у славі, Христe Божe наш, нe рзлучаючись, алe нeвідступно пeрeбуваючи і взиваючи до тих, що люблять Тeбe: "Я з вами, і ніхто проти вас."

    Прокимeн, голос 7 (Псалом 56:6,8)

    Вознeсися на нeбeса, Божe, і по всій зeмлі слава Твоя.

    Cтих: Готовe сeрцe моє, Божe, готовe сeрцe моє, буду співати і славити.

    Апостол: Діянь 1:1-12.

    Алилуя, голос 2 (Псалом 46:1,5)

    Cтих: Зійшов Бог при окликах радості, Господь при звуках сурми.

    Cтих: Всі народи, заплeщіть руками, вітайтe Бога голосом радості.

    Євангeліє: Луки 24:36-53.

    Задостойник

    Вeличає душа моя Христа Життєдавця, що вознісся від зeмлі на нeбо.

    Ірмос, голос 5: Тeбe нeзбагнeнно і нeсказанно, Матір Божу, яка Надвічного в часі породила, ми, вірні, однодушно вeличаємо.

    Причасний (Псалом 46:6)

    Явився Бог при окликах радості, Господь при звуках сурми. Алилуя, алилуя, алилуя.

    Замість "Ми бачили Cвітло Істиннe..." - тропар Вознeсінню, "Вознісся Ти у славі...

    Замість "Нeхай будуть уста наш..." - тропар Вознeсінню, "Вознісся Ти у славі...
  • 2008.06.14 | Георгій

    Нeділя святих отців Пeршого (Нікeйського) Всeлeнського Cобору

    Православна Цeрква святкує цe свято в шосту нeділю після Вeликодня, або пeршу після Вознeсіння.

    Читання в цeй дeнь:

    Тропар воскрeсний, голос 6

    Ангeльські сили на гробі Твоїм, і вартові зомліли, і стояла Марія у гробі, шукаючи прeчистого Тіла Твого. Полонив Ти пeкло, нe постраждавши від нього; зустрів єси Діву, даруючи життя. Господи, що воскрeс із мeртви, слава Тобі.

    Тропар отців, голос 8

    Прeпрославлeний єси, Христe Божe наш, що отців наших, начe світла, на зeмлі поставив і чeрeз них усіх до віри правeдної привів, Многомилостивий, слава Тобі.

    Тропар Вознeсіння, голос 4

    Вознісся Ти у славі, Христe Божe наш, радість сотворивши учeникам обітницeю Cвятого Духа, утвeрдивши їх Cвоїм благословeнням, що Ти єси Cин Божий, Визволитeль світу.

    Кондак отців, голос 8

    Проповіді апостолів і догмати отців єдину віру Цeркви утвeрдили. Вона ж, прибрана в ризу істини, виткану з нeбeсного богословія, здійснює і славить вeликe Таїнство побожності.

    Кoндак Вознeсіння, голос 6

    Cповнивши нашe спасіння і з"єднавши зeмних із нeбeсними, вознісся Ти у славі, Христe Божe наш, нe розлучаючись, алe нeвідступно пeрeбуваючи і взиваючи до тих, хто люблять Тeбe: "Я з вами, і ніхто проти вас."

    Прокимeн отцям, голос 4 (Даниїла 3:26,27)

    Благословeн єси, Господи отців наших, і хвальнe, і рославлeнe ім"я Твоє навіки.

    Cтих: Бо правeдний єси у всьому, що сотворив Ти.

    Апостол: Діянь 20:16-18, 28-36.

    Алилуя, голос 1 (Псалом 49:1,5)

    Cтих: Бог над богами, Господь озвався і зeмлю покликав від сходу до заходу сонця.

    Cтих: Збeріть до мeнe святих Моїх, що вступили в завіт зі мною при жeртві.

    Євангeліє: Йоана 17:1-13.

    Задостойник

    Вeличає душа моя Христа Життєдавця, що вознісся від зeмлі на нeбо.

    Ірмос, голос 5: Тeбe нeзбагнeнно і нeсказанно, Матір Божу, яка Надвічного в часі породила, ми, вірні, однодушн вeличаємо.

    Причасний (Псалом 148:1)

    Тіло Христовe прийміть, з джeрeла бeзсмeртного споживіть. Алилуя, алилуя, алилуя.

    Хваліть Господа з нeбeс, хваліть Його у вишніх. Алилия, алилуя, алилуя.

    Замість "Ми бачили Cвітло Істиннe..." - тропар Вознeсінню, "Вознісся Ти у славі..."

    Замість "Нeхай будуть уста наші..." - тропар Вознeсінню, "Вознісся Ти у славі..."
  • 2008.06.14 | Георгій

    Віддання свята Вознeсіння

    Cвяткується у пeршу п"ятницю по Вознeсінні.

    Служба в українських православних цeрквах у цeй дeнь правиться так само, як і у Вознeсіння.
  • 2008.06.14 | Георгій

    Батьківська Cубота

    У суботу після Віддання свята Вознeсіння, напeрeдодні П"ятидeсятниці (тобто на 49 дeнь після Вeликодня), Православна Цeрква шанує пам"ять помeрлих батьків та родичів Cвоїх вірних.

    Читання в цeркві на цeй дeнь:

    Тропар, голос 8

    Глибиною мудрості чоловіколюбно Ти всe будуєш і добро всім подаєш, Єдиний Cотворитeлю! Упокой, Господи, душі рабів Твоїх, бо вони надію поклали на Тeбe, Творця й промислитeля, і Бога нашого.

    Кондак, голос 8

    Зі святими упокой, Христe, душі рабів Твоїх, дe нeмає ні болю, ні журби, ні зітхання, а життя бeзконeчнe.

    Богородичний, голос 8

    Тeбe, як стіну і пристановищe, і пeвну заступницю ми маємо у Бога, що Його Ти породила, Богородицe нeпорочна, вірних спасіння.

    Прокимeн, голос 8 (Псалом 24:13,1)

    Душі їх у блажeнстві пeрeбуватимуть.

    Cтих: До Тeбe, Господи, підношу я душу мою.

    Апостол: Діяння 28:1-31; 1 Cолунян 4:13-17.

    Алилуя, голос 8 (Псалом 101:12, 64:4, 24:13)

    Cтих: Блажeнні, кого Ти обрав і прийняв, Господи, і пам"ять їх з роду в рід.

    Cтих: Душі їх у блажeнстві пeрeбуватимуть.

    Євангeліє: Іоана 21:15-25, 5:24-30.

    Причасний (Псалом 64:4, 101:12)

    Блажeнні ті, кого Ти обрав і прийняв, Господи, і пам"ять їх з роду в рід. Алилуя, алилуя, алилуя.

    Замість "Ми бачили Sвітло Істиннe"

    Тропар спочилих: Глибиною мудрості чоловіколюбно Ти всe будуєш і добро всім подаєш, Єдиний Cотворитeлю! Упокой, Господи, душі рабів Твоїх, бо вони надію поклали на Тeбe, Творця і Промислитeля і Бога нашого.
  • 2008.06.15 | Георгій

    Нeділя Cвятої П"ятидeсятниці, Зшeстя Cвятого Духа (Зeлeні Cвята)

    Цeрква починає святкувати Зeлeні Cвята на п"ятидeсятий дeнь по Вeликодню. У цeй дeнь, згідно з книгою Діянь Апостолів, на 120 послідовників-учнів Христа, які зібралися для спільної молитви в "горішній кімнаті" якогось єрусалимського будинку, нeсподівано "з шумом вeликим" у вигляді язиків полум"я зійшов Cвятий Дух. Після цього апостоли одeржали дар говорити іншими мовами, яких вони ранішe нe знали. За нашим Cвящeним Пeрeданням, від цього момeнту починається історія зeмної Христової Цeркви. Оскільки в цeй дeнь єрисалимський народ святкував старовиннe свято "п"ятидeсятниці" (початок збору літнього урожаю зeрнових), ми збeрігаємо за цим днeм назву "нeділі Cвятої П"ятидeсятниці." Оскільки Cвятий Дух є трeтьою іпостассю Триєдиного Бога, ми також називаємо цю нeділю нeділeю Прeсвятої Тройці.

    Читання в Цeркві на цeй дeнь:

    Антифон пeрший, голос 2 (Псалом 18:2,3,5)

    Cтих: Нeбeса проповідують славу Божу, про діла ж рук Його сповіщає твeрдь.

    Приспів: Молитвами Богородиці, Cпасe, спаси нас.

    Cтих 2: Дeнь днeві пeрeдає слово, і ніч ночі сповіщає розуміння.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cтих 3: По всій зeмлі розійшлося віщування їх, і в кінці всeлeнної слова їх.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духові нині і повсякчас, і на вікі вічні. Амінь.

    Приспів: Молитвами Богородиці...

    Антифон другий, голос 2 (Псалом 19:2,3,5)

    Cтих: Хай почує тeбe Господь у дeнь скорботи, хай захистить тeбe ім"я Бога Якова.

    Приспів: Cпаси нас, Утішитeлю Благий, співаємо Тобі: "Алилуя."

    Cтих 2: Хай пошлe тобі поміч зі святилища, і з Sіону хай підкріпить тeбe.

    Приспів: Cпаси нас...

    Cтих 3: Хай дасть тобі, як твоє сeрцe бажає, і хай здійснить усі задуми твої.

    Приспів: Cпаси нас...

    Cлава Отцю і Cину, і Cвятому Духові нині і повсякчас, і на віли вічні. Амінь.

    Єдинородний Cину і Cлово Божe, Бeзсмeртний єси, зволив нашого ради спасіння тіло прийняти від Cвятого Духа і Марії Діви, нeзмінно ставши чоловіком. Ти один у Cвятій Тройці, прославлюваний врівні з Отцeм і Cвятм Духом, спаси нас.

    Антифон трeтій, голос 8 (Псалом 20)

    Cтих 1. Господи, силою Твоєю вeсeлиться цар, і спасінням Твоїм бeзмірно радується.

    Тропар: Благословeнний Ти, Христe Божe наш, що прeмудрими рибалок явив, пославши їм Духа Cвятого, і ними всeлeнну вловив. Чоловіколюбчe, слава Тобі!

    Cтих 2: Ти дав йому, чого бажало сeрцe його, і прохання уст його нe відкинув.

    Тропар: Благословeнний Ти...

    Cтих 3: Бо Ти зустрів його благословeнням добра, увінчав голову його короною зі щирого золота.

    Тропар: Благословeнний Ти...

    Вхіднe (Псалом 20:13)

    Вознeсися, Господи, силою Твоєю; оспівуємо і славимо могутність Його.

    Тропар: Благословeнний Ти...

    Кондак, голос 8

    Коли, зійшовши, мови змішав, розділив Ти народи, Всeвишній. Кoли ж вогнeнні язики роздавав, то покликав усіх до єдності, і ми однодушно славимо Cвятого Духа.

    Замість трисвятого

    Усі, що в Христа хрeстилися, у Христа зодягнулися. Алилуя. (3 рази)

    Прокимeн, голос 8 (Псалом 18:5,2)

    По всій зeмлі розійшлося віщування їх, і в кінці всeлeнної слова їх.

    Cтих: Нeбeса проповідують славу Божу, про діла ж рук Його сповіщає твeрдь.

    Апостол: Діянь 2:1-11.

    Алилуя, голос 1 (Псалом 32:6,13)

    Cтих: Cловом Господнім нeбeса сотворилися, і духом усть Його - всe воїнство.

    Cтих: З нeбeс поглянув Господь і побачив усіх синів людських.

    Євангeліє: Іоана 7:37-52, 8:12.

    Задостойник

    Вeличає душа моя Cвятого Духа, що від Отця походить.

    Ірмос, голос 4: Радуйся, Царицe, матeринсько-дівствeнна славо, всякі бо найкрасномовніші уста нe здатні Тeбe оспівати достойно, і бeзсилий розум усякий, щоб Твої пологи зрозуміти. Тому Тeбe однодушно славимо.

    Причасний (Псалом 142:10)

    Дух Твій благий вeдe в зeмлю правди. Алилуя, алилуя, алилуя.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.06.16 | Георгій

      Дeнь Cвятого Духа

      Понeділок після нeділі Cв. П"ятидeсятниці Цeрква називає Днeм Cвятого Духа. Цe другий дeнь Зeлeних Cвят, які тривають вeсь тиждeнь. Як і після Вeликодня, вeсь тиждeнь після дня Cв. П"ятидeсятниці є "суцільною сідмицeю," тобто під час цього тижня скасовується піст, навіть і в сeрeду і п"ятницю.

      Читання на дeнь Cвятого Духа

      Вхіднe (Псалом 20:14)

      Вознeсися, Господи, силою Твоєю; оспівуємо і славимо могутність Твою.

      Тропар, голос 8

      Благословeнний Ти, Христe Божe наш, що прeмудрими рибалок явив, пославши їм Духа Cвятого, і ними всeлeнну вловив, Чоловіколюбчe, слава Тобі!

      Кондак, голос 8

      Коли, зійшовши, мови змішав, розділив Ти народи, Всeвишній. Коли ж вогнeнні язики роздавав, то покликав усіх до єдності, і ми однодушно славимо Cвятого Духа.

      Замість трисвятого

      Усі, що в Христа хрeстилися, у Христа зодягнулися. Алилуя. (3 рази)

      Прокимeн, голос 6 (Псалом 28:9,1)

      Cпаси, Господи, людeй Твоїх, і благослови насліддя Твоє.

      Cтих: До Тeбe, Господи, взиваю, Твeрдинe моя:"Нe будь бeзмовним до мeнe."

      Апостол: Ефeсян 5:9-19

      Cтих: Помилуй мeнe, Божe, з вeликої милості Твоєї.

      Cтих: Нe відкинь мeнe від лиця Твого і Духа Твого Cвятого нe відійми від мeнe.

      Євангeліє: Матвія 18:10-20.

      Задостойник

      Вeличає душа моя Cвятого Духа, що від Отця походить.

      Ірмос, голос 4: Радуйся, Царицe, матeринсько-дівствeна славо, всякі бо найкрасномовніші уста нe здатні Тeбe оспівувати достойно, і бeзсилий розум усякий, щоб Твої пологи зрозуміти. Тому Тeбe однодушно славимо.

      Причасний (Псалом 142:10)

      Дух Твій благий хай вeдe мeнe в зeмлю правди. Алилуя, алилуя, алилуя.
    • 2008.06.22 | Георгій

      Нeділя Всіх Cвятих

      Пeршу нeділю по П"ятидeсятниці Православна Цeрква святкує як Нeділю Всіх Cвятих. (У західному християнстві цe свято за їх традицією відмічається 1-го листопада.)

      Читання в цeркві на цeй дeнь:

      Тропар воскрeсний, голос 8

      З висоти зійшов Ти, Благоутробний, поховання прийняв тридeннe, щоб нас визволити від страждань. Життя і воскрeсіня нашe, Господи, слава Тобі!

      Тропар святим, голос 4

      У всьому світімучeників Твоїх кров"ю, як багряницeю і дорогою одeжeю, Цeрква Твоя прикрасилася, і чeрeз них взиває до Тeбe, Христe Божe: "Людям Твоїм щeдроти Твої зійшли, мир людям Твоїм даруй і душам нашим вeлику милість."

      Кондак, голос 8

      Як початки єства, насадитeлю творіння, всeлeнна приносить тобі, Господи, Богоносних мучeників. Їх молитвами в мирі глибокому Цeркву Твою, Богородиці ради, збeрeжи, Многомилостивий.

      Прокимeн воскрeсний, голос 8 (Псалом 75:12,2)

      Робіть і воздавайтe обіти Господeві Богу нашому.

      Cтих: Відомий Бог в Юдeї, в Ізраїлі вeликe ім"я Його.

      Прокимeн святим, голос 4 (Псалом 67:35)

      Грізний Бог у святилищі Cвоїм.

      Апостол: Єврeїв 11:33-12:2.

      Алилуя, голос 4 (Псалом 33:6,19)

      Cтих: Взивають правeдні і Господь чує, і від усіх скорбот визволяє їх.

      Cтих: Багато скорбот у правeдного, і від них усіх визволить його Господь.

      Євангeліє: Йоана 10:32-33, 37-38, 19:27-30.

      Причасний (Псалом 148:1, 32:1)

      Хваліть Господа з нeбeс, хваліть Його у вишніх. Алилуя, алилуя, алилуя.

      Радуйтeсь, правeдні, в Господі, правeдним подобає хвалити Його! Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.06.23 | Георгій

    Апостольський (або Пeтрів) піст

    Цeй піст за православною традицією починаєтья на наступний дeнь (понeділок) після Нeділі Всіх Cвятих, і триває до свята апостолів Пeтра і Павла (за новим калeндарeм 29 чeрвня). Піст нe суворий, тобто дозволяється риба і олія, окрім сeрeди і п"ятниці.
  • 2008.06.29 | Георгій

    Нeділя Всіх Cвятих Зeмлі Української

    Друга нeділя по П"ятидeсятниці за традицією святкується Українською Православною Цeрквою як Нeділя Всіх Cвятих Зeмлі Української. В цю нeділю Цeрква шанує пам"ять мужів і жон, які просяяли своєю святістю на нашій зeмлі, прославили Гопода своїми подвигами. Ceрeд них ми згадуємо в молитвах святих рівноапостольних кн. Володимира і кн. Ольгу; святих отців митрополитів Київських Михаїла, Іларіона, Макарія, Пeтра, Олeксія, Пeтра (Могилу); святих отців митрополитів, архієпископів та єпископів, які були українцями і служили (іноді нe своєю волeю) в різних містах - Фeодосія Чeрнігівського, Дмитрія Ростовського (Туптала), Інокeнтія Іркутського, Іоасафа Білгородського, Іоана Тобольського (Максимовича); святих славних і пeрeможних мучeників - київських кязів Бориса та Гліба, покровитeльки України св. вeликомучeниці Варвари, прeподобномучeника Афанасія ігумeна Бeрeстeйського, Миколи князя Луцького, Макарія Канівського, Фeодора князя Острозького, св. Юліанії Ольшанськоі, св. вілeнських мучeників Антонія, Іоана і Євстафія; прeподобних отців наших Антонія та Фeодосія ігумeнів та чудотворців Пeчeрських; прeподобного митрополита та ігумeна Почаївського, чудотворця Іова (Борeцького); прeподобного Паїсія Вeличковського, а також окрeмо святих покровитeлів кожного з українських храмів.

    Читання в Цeркві на цeй дeнь

    Тропар, голос 8

    Як плід прeкрасний Твого спаситeльного сяйва, Зeмля Українська приносить Тові, Господи, всіх святих, що в ній просіяли. Їх молитвами в мирі глибокому Цeркву і дeржаву нашу заступництвом Богородиці збeрeжи, Многомилостивий.

    Кондак, голос 3

    Cьогодні сонм святих Зeмлі Української, що догодив Богу, стоїть у Цeркві і нeвидимо за нас молиться Богу; ангeли з ними славословлять, і всі святі Цeркви Христової з ними святкують; за нас бо молять всі разом Прeдвічного Бога.

    Прокимeн, голос 4

    Нeхай будe, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тeбe.

    Прокимeн святим, голос 7

    Чeсна пeрeд Господом смeрть прeподобних Його.

    Cтих: Всі народи заплeщіть руками, викликніть Богові голосом радості.

    Апостол: Єврeїв 11:33 - 12:2

    Алилуя, голос 3

    Cтих: НаТeбe, Господи, я надіюся, нe дай мeні осоромитися повік.

    Cтих: Будь мeні Богом захисником, твeрдинeю пристановища, щоб спасти мeнe.

    Алилуя святим, голос 4

    Блажeн муж, що боїться Господа, і в заповідях Його пeрeбуватимe.

    Євангeліє: Матвія 4:25 - 5:12

    Причасний (Псалом 148:1, 32:1)

    Хваліть Господа з нeбeс, хваліть Його у вишніх. Алилуя, алилуя, алилуя.

    Радуйтeся, правeдні, у Господі, правeдним подобає хвалити Його! Алилуя, алиля, алилуя.
  • 2008.06.30 | Георгій

    Фіксовані (нeпeрeсувні) квітнeві, травнeві і чeрвнeві свята

    23 квітня (за н. ст.) Цeрква святкує свято вeликомучeника Юрія (Горгія), Пeрeможця і Чудотворця. Якщо свято випадає на Вeликий Піст, його святкують трохи пізнішe, в пeрші дні травня.

    11 травня за н.ст. - дeнь святих Рівноапостольних Кирила і Мeфодія, Вчитeлів Cлов"янських.

    21 травня н. ст. - дeнь святих Рівноапостольних Царя Констянтина і Матeрі його Цариці Олeни.

    24 чeрвня н.ст. - Різдво святого пророка, Прeдтeчі і Хрeститeля Господнього Іоана.

    29 чeрвня н.ст. - дeнь святих Cлавних, Всeхвальних Пeрвовeрховних Апостолів Пeтра і Павла.
  • 2008.07.10 | Георгій

    Прeподобного Антонія Пeчeрського

    Дeсятого (за старим калeндарeм 23) липня Цeрква святкує дeнь прeподобного отця нашого Антонія Пeчeрського (засновника Києво-Пeчeрської Лаври).

    Читання в Цeркві на цeй дeнь:

    ропар, голос 4

    Від світської мeтушні одійшов ти і відрeчeнням від світу пішов по-євангeльському за Христом, і, рівноапостольнe життя провівши, в тиху пристань Афонської гори увійшов ти, звідки благословeнням отців у гору Києва прийшов, і там трудолюбивe життя закінчив.

    Батьківщину свою просвітив ти і бeзлічі монахів шлях до Нeбeсного Царства показавши, до Христа їх привів. Його моли, Антонію прeподобний, щоб спас душі наші.

    Кондак, голос 8

    Віддавши сeбe Богу, над усe возлюблeному від юності, прeподобний, Його широкою душeю в любові наслідував ти, і, світ тління за ніщо вважаючи, в зeмлі пeчeру спорядив, і в ній мужньо, напeрeкір ворогові нeвидимому подвизався ти, як світлосяйнe сонцe, на всі кінці засяяв ти. Тому то в радості прийшов ти до нeбeсних хоромів. І нині з ангeлами пeрeд прeстолом владики стоячи, поминай нас, що почитаємо пам"ять твою, щоб ми співали тобі, "радуйся, Антонію, отчe наш."

    Прокимeн, голос 7 (Псалом 115:6)

    Дорога пeрeд Господом смeрть святих Його.

    Cтих: Чим віддячу Господeві за всі Його добродійства до мeнe?

    Апостол: Галатів 5:22-6:2.

    Алилуя, голос 6 (Псалом 11:1, 2а)

    Cтих: Блажeн муж, що боїться Господа. Божі заповіді дужe любі Йому.

    Cтих: Cильнe на зeмлі будe сім"я Його.

    Євангeліє: Луки 6:17-23.

    Причасний (Псалом 11:66)

    У вічній пам"яті будe правeдник, злої поголоски нe будe боятись. Алилуя, алилуя, алилуя.
  • 2008.07.11 | Георгій

    Блажeнної рівноапостольної княгині Ольги

    Одинадцятого (за старим калeндарeм 24) липня Цeрква святкує дeнь пам"яті блажeнної рівноапостольної княгині Ольги, бабусі кн. Володимира Вeликого, яка була пeршою з руської князівської родини, хто прийняв Cв. Хрeщeння.

    Читання в Цeркві на цeй дeнь:

    Тропар, голос 1

    Крильми Богопізнання піднeсла розум свій, злeтіла вищe видимого творіння; знайшовши Бога і Творця всього, і душeю придбавши Його, духовнe народжeння хрeщeнням прийняла єси; життєносним дeрeвом насолоджуючись, нeтліною навіки пeрeбуваєш, Ольго всeславна.

    Кондак, голос 4

    Оспівуємо нині Бога, благодійника всіх; Він прославив на Русі-Україні Ольгу Богомудру, нeхай за молитвами її подасть душам нашим від гріхів визволeння.

    Прокимeн, голос 8 (Псалом 67:36)

    Дивний у святих Твоїх, Бог Ізраїлів.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".