МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

(P) Новини з Могилянки! (/)

06/16/2008 | Георгій
Святійший Патріарх освятив Свято-Духівський храм у Києво-Могилянській Академії

12 червня 2008 року, напередодні свята Зішестя Святого Духа, в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» відбулась непересічна подія – освячення престолу та приміщень церкви Святого Духа.

На території НаУКМА, які повернули університету ще 1991 року згідно з розпорядженням Голови Верховної Ради України «Про відродження Києво-Могилянської академії на її історичній території як незалежного вищого навчального закладу України – Університету «Києво-Могилянська академія», розташовано цілий архітектурний комплекс споруд, датованих початком XVII-XIX ст. Справжньою його окрасою є церква Святого Духа, збудована на початку 30-х років XVII ст. за проектом невідомого архітектора.

Чин освячення престолу храму, приміщення церкви Святого Духа, «Музею української звитяги» та Божественну літургії відслужив Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет у співслужінні благочинного Подільського району прот. Олега Маланяка, настоятель храму прот. Юрія Мицика доктора історичних наук, професор НаУКМА, о. Даниїла Кондратенка секретаря Вченої Ради КПБА та духовенства парафії.

Після завершення Богослужіння Святійший Патріарх подякував ректору-засновнику, першому президенту Національного унiверситету «Києво-Могилянська академія» В’ячеславу Степановичу Брюховецькому та новообраному Президенту Сергію Мироновичу Квіту за посильну допомогу у будівництві храму.

Основну ж свою архіпастирську увагу Святійший Владика звернув на те що це місце яке знаходиться на території НаУКМА найперше призначається для виховання і спасіння студентів та викладачів. Ще з молодих літ людина повинна готуватись до вічності. Адже вона немов промінь має свій початок і немає кінця. Правильно використав час той, хто пізнав, чого треба уникати i чого домагатися. Тому і таким важливим є наше земне життя.

Після освячення Святодухівської церкви тут буде церква Києво-Могилянської академії та Центр «Музей української звитяги». Разом із розташованою поруч Науковою бібліотекою це буде єдиний архітектурний та науково-навчальний комплекс «Бібліотека-архів-музей».

Церква Святого Духа належить НаУКМА і за угодою з Українською Православною Церквою Київського Патріархату тут будуть відбуватися Богослужіння на церковні та академічні свята, а також щопонеділка, щосуботи та щонеділі.

Історична довідка: Церква Святого Духа (Трапезна).
Попередниця сучасного храму була дерев’яна церква, яка згодом була перебудована у камені. За переказами це здійснив Святий митрополит Петро Могила. Згодом храм був переосвячений на церкву Св. князів Бориса й Гліба, і називався відтоді Борисоглібським храмом. Тимчасово тут була розташована і трапезна Братського монастиря, звідки і походить її друга назва — Трапезна.

Після пожежі у 1811 р. церква була перебудована архітектором А. Меленським (кругова прибудова). Сюди ж був перенесений престол із церкви Святого Духа. Тому Трапезна отримала своє третє найменування — Свято-Духівська. Трапезна служила також книгосховищем до побудови нового учбового корпусу, т. зв. Мазепиного, або Староакадемічного (1704-1706). Трапезна використовувалась, як і раніше, для зібрань академічної корпорації. Щороку 21 грудня тут відбувались вибори нових її членів, а 31 грудня — літургії й панахиди на честь Петра Могили й інших благодійників Академії. У 1863 р. Свято-Духівська церква була ще раз перебудована у зв'язку з перенесенням бібліотеки до Мазепиного корпусу. Церква вважалась найкращою серед невеликих церков Києва з найкрасивішим іконостасом

Поварня з келіями. XVII-XIX ст. Пам’ятка архітектури.

Розташована на червоній лінії забудови вул. Г. Сковороди одноповерховий, цегляний, тинькований будинок зі склепінчатим підмурком, прямокутний у плані. Перебудови призвели до втрати первісного вигляду фасадів, однак будова набула цілісного вигляду.

Нині відреставрована споруда призначається для розташування «Музею української звитяги», експонти якого будуть збиратися у вигляді цифрових копій матеріалів та документів старих установ, що розташовувались на території комплексу: Київського братства, Києво-Могилянської академії, Київської духовної академії та Церковно-археологічного музею, зібрання яких після десятків років занедбання розпорошені у сховищах багатьох музеїв та архівів України.

Цифрові копії дозволять представити колишні академічні зібрання, дадуть можливість працювати багатьом дослідникам, і у першу чергу студентам, з цими матеріалами. Для презентції надбання Академії будуть використовуватись сучасні технології мультимедіа. Є у цієї споруди таємниця – її недосліджені підмурки. Їх археологічне вивчення буде представлене широкому колу глядачів у програмі «Підземна Академія».

Андрій ГОЛОВКОВ

Джерело: Прес-центр Київської Патріархії.

http://www.cerkva.info/2008/06/13/mogulynka.html


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".