МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Імпакт-фактори українських наукових журналів 2009: феномен SIGMA

07/06/2010 | marazm_krepchal
Як уже писали на цьому форумі раніше, пару тижнів тому ISI Thomson Reuters офіційно оголосив імпакт-фактори наукових журналів за 2009 рік. Той, хто має підписку, може подивиться на офіційному сайті http://isiknowledge.com , а для тих, хто не має - є лінк від китайських друзів http://tungvp.files.wordpress.com/2010/06/jcr-2009-impact-factor.pdf

Там присутні 7 українських журналів:

0.789 - Symmetry, Integrability and Geometry: Methods and Applications (SIGMA) (Інститут математики, Київ)
0.662 - Low Temperature Physics / Физика низких температур (Институт низких температур, Харьков)
0.475 - Condensed Matter Physics (Iнститут фiзики конденсованих систем, Львів)
0.238 - Powder Metallurgy and Metal Ceramics / Порошковая металлургия (Институт проблем материаловедения, Киев)
0.231 - Materials Science / Фізико-хімічна механіка матеріалів (Фізико-механічний інститут, Львів)
0.089 - Металлофизика и новейшие технологии (Институт металлофизики, Киев)
0.013 - Вопросы атомной науки и техники / Problems of atomic science and technology (Харьковский физико-технический институт)

У цьому році в рейтингу з’явились 2 нових журнали: харківський «Вопросы атомной науки и техники», який вже на цьому форумі привітали, та київський журнал SIGMA, який сходу посів перше місце в рейтингу українських журналів за імпактом.
Цей факт тим більш дивний, що SIGMA є переважно математичним журналом, а для математичних видань імпакт-фактор в районі одиниці - це вже дуже добрий результат.

В мене виникло природне питання, що це за SIGMA і яким чином на 5-му році існування в українських умовах їм вдалося цього досягти.
Нижче наводжу декілька фактів, які мені вдалося знайти на сайті журналу http://www.imath.kiev.ua/~sigma/ , та з даних ISI.

- Журнал чисто електронний, немає друкованої версії. Остаточний варіант статей обов'язково розміщується в arXiv.org. Є купа дзеркал в провідних університетах світу.

- Майже всі члени редколегії - іноземці, причому досить відомі. Серед них навіть є Філдсівський лауреат Richard Borcherds, а серед гостьових редакторів я знайшов Максима Концевіча. Правда, невідомо, чи вони там щось реально роблять, чи просто дали згоду для використання їх імен.

- В останніх томах я побачив лише декілька авторів з українських установ. Більшість авторів - з США, Франції, Японії, також багато росіян, а ось китайців - дуже мало (що в сучасних реаліях можна трактувати як плюс).
Серед авторів зустрічаються відомі математикам імена, наприклад я був досить здивований побачити статтю живого класика з Прінстона Філіпа Гріффітса http://www.imath.kiev.ua/~sigma/2009/087/ , який, до речі, є редактором Annals of Mathematics. А його співавтор Джим Карлсон - президент відомого Інституту Клея.

- За інформацією з сайту журналу, відсоток відхилень становить понад 60%, отже рецензування є досить жорстким.

Тобто редакторам вдалося з нуля за досить короткий термін зробити цілком конкурентноспроможний міжнародний продукт.

Відповіді

 • 2010.07.06 | Iryna_

  про наукометрію (л)

  http://flying-bear.livejournal.com/992585.html
 • 2010.07.06 | Shooter

  Думаю, маразму пора оголошувати подяку

  За влучне та sustainable висвітлення проблеми наукових журналів на сайті Майдан :)
 • 2010.11.05 | докторант

  чи є SIGMA ВАКівським виданням?

  Запитав у Сігми, чи є вона ВАКівським виданням, і отримав таку чудову відповідь:

  ******************

  Шановний ...,

  Дякуємо за цікаве запитання.

  На жаль, ми не можемо дати Вам ясну відповідь на питання, чи є SIGMA ВАКівським журналом.

  З одного боку, SIGMA індексується в усіх основних міжнародних базах даних, зокрема ISI Web of Science і Scopus, і має згідно ISI за минулий рік імпакт-фактор 0.789 - найвищий серед усіх журналів, що видаються в Україні.
  Тому, якщо вважати SIGMA міжнародним журналом (основний сайт знаходиться на німецькому домені emis.de і в редколегії у нас представники з усього світу), то він автоматично визнається ВАКом, як і будь-які інші міжнародні рейтингові журнали: ніхто ж не ставить питання про визнання для захисту статей, наприклад, у Nuclear Phys. чи Phys. Lett., хоча формально до переліку ВАКу ці журнали не входять.

  З іншого боку, якщо вважати SIGMA українським журналом, то для визнання нас ВАКом ми повинні задовольняти низці абсурдних вимог
  http://www.vak.org.ua/docs//prof_journals/ejournal_pologenia.pdf
  , до чого ми зовсім не прагнемо.
  Отже, з цієї точки зору наш журнал не може вважатися ВАКівським, і тому його й немає у відповідних переліках українських ВАКівських видань:
  http://www.vak.org.ua/docs//prof_journals/ejournal_list.pdf
  http://www.nbuv.gov.ua/portal/

  З повагою,
  Віра Побиж

  Mrs. Vira Pobyzh
  Executive Assistant
  SIGMA
  http://www.emis.de/journals/SIGMA/
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2010.11.05 | thinker

   Ніяких проблем

   тут проблем з ВАКом немає, ВАК його признає автоматом - тим більше, коли врахувати, що основні щодо математики представники укр. ВАКу там залюбки самі друкуються! Ось недавно захищались в Інституті математики НАН докт орські дисертації, основні рузультати якої були опубліковані в СІГМІ...
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2010.11.05 | ВАК России

    Re: Ніяких проблем

    Ось як це питання вирішено в Росії:

    "Научные периодические издания, удовлетворяющие достаточному условию, текущие номера которых или их переводные версии на иностранном языке включены в хотя бы одну из систем цитирования (библиографических баз) Web of Science, Scopus, Web of Knowledge, Astrophysics, PubMed, Mathematics, Chemical Abstracts, Springer, Agris, GeoRef, являются включенными в Перечень. Журналы, не включенные в указанные системы цитирования (библиографические базы), должны для включения их в Перечень удовлетворять всем необходимым критериям."

    http://vak.ed.gov.ru/ru/list/

    Подібного положення в правилах ВАК України немає.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.08 | thinker

     Re: Ніяких проблем

     це правда...
    • 2010.11.09 | простий науковець

     Re: Ніяких проблем - У пост-совку крім законів, як відомо, чи не

     більш сильними "понятія". Так от, якщо український ВАК дивиться не дуже прихильно на дисертації, де усі публікації лише в українських "мурзілках" (це з практики захистів), то в Росії навпаки, Усякими "Science"-aми тa "Nature" їхній ВАК не прошибеш. Про це казав молодший з недавніх нобелівських лауреатів, який хотів захиститися у Москві, алe йому відповіли, що оскільки у нього немає жодної російської публікації, то нехай їде захищатися туди, де публікувався.
   • 2010.11.06 | докторант

    Re: Ніяких проблем

    thinker пише:
    > основні щодо математики представники укр. ВАКу там залюбки самі друкуються! Ось недавно захищались в Інституті математимки НАН докт орські дисертації, основні рузультати якої були опубліковані в СІГМІ...
    Хм... Думаю, Ви щось наплутали. Я продивився пару останніх томів Сігми і нарахував там лише декількох (не більше 5) авторів з України. І жоден з них, наскільки мені відомо, не має відношення ні до ВАКу, ні до захистів докторських в Інституті математики.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.11.09 | thinker

     Re: Ніяких проблем

     sorry, - дійсно, - малося на увазі "представники Інституту математики та інших навчально-наукових закладів України..."


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua