МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Звернення учасників акції "ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ГОНГАДЗЕ" до Піскуна

09/16/2005 | Михайло Свистович
Пане Генеральний прокуроре!

Сьогодні до Вас прийшли люди, які не пов’язані з політичними силами, що виборюють владу в Україні. Серед нас як друзі Георгія Гонгадзе, так і люди, які не знали його особисто, однак вважають, що справа повного та об’єктивного розслідування загибелі цього журналіста є лакмусовим папірцем щодо намірів нової влади виконати свої обіцянки, надані народу під час передвиборчої президентської кампанії, збудувати в Україні справжню демократію, відстоювати справедливість та законність. Серед нас ті, хто без вказівок жодних політичних сил ще 15 грудня 2000 року вийшли на Майдан Незалежності з вимогою покарати замовників та виконавців вбивства Георгія Гонгадзе, та громадяни, які доклали багато зусиль, щоб правлячий нещодавно в Україні режим відійшов у минуле.

Ми вважаємо, що Генеральна прокуратура веде слідство недбало та упереджено, намагаючись звести все до покарання безпосередніх виконавців й не бажаючи виявляти його замовників. Також ГПУ вперто намагається приховати правду про причетність багатьох осіб до перешкоджання повного розслідування цієї справи та викриття ролі колишніх і нинішніх високопосадовців у викраденні й загибелі Георгія Гонгадзе.

Ми вважаємо, що Генеральна прокуратура України, Ви особисто та Ваш заступник Віктор Шокін вводять суспільство в оману та розповсюджують неправдиву інформацію або такі дані, які шкодять слідству. І навіть за відсутності доказів умисного зведення справи Гонгадзе до виявлення та покарання вбивць, дії Генеральної прокуратури можна кваліфікувати як нефахові, а деяку інформацію, яка виходить з ваших вуст, як неправдиву.

Йдеться не лише про Ваші обіцянки, що нібито Олексій Пукач невдовзі буде заарештований (5 травня) або що справу Георгія Гонгадзе буде передано до суду в липні (7 червня) та ін. Так Ви заявили на прес-конференції 2 березня, що знаєте, хто організував вбивство, проте імена не будуть оприлюднені, поки не буде висунуто звинувачень. Потім 9 червня Ви з екрану телебачення повідомили, що Пукач виконував „накази зверху”. Віктор Шокін в телеінтерв’ю 19 червня сказав що „злочин повністю доведений”, і що розслідування стосовно замовників „близько до логічного кінця”.

Проте і досі жодній особі не було пред’явлено звинувачення у замовленні вбивства Георгія Гонгадзе, й відповідно досі ніхто не був за це заарештований. Більше того, Ви на прес-конференції 3 березня заявили, що знаєте, хто віддав наказ Пукачу скоїти вбивство, а слідом за цим повідомили про виклик на 10 годину ранку 4 березня до Генеральної прокуратури на допит колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка. Того ж дня, 4 березня, Кравченка знайшли на його дачі мертвим з двома вогнепальними пораненнями. В цьому випадку, навіть якщо припустити, що повідомлення про виклик Юрія Кравченка на допит відразу після інформації, що замовники вбивства Георгія Гонгадзе відомі, не мало на меті спонукати його уникнути контакту зі слідством, дії ГПУ, яка не прийняла рішення про затримання колишнього міністра внутрішніх справ, можна кваліфікувати як вкрай нефахові.

Генеральною прокуратурою досі не розслідувані обставини виїзду Олексія Пукача з України, витоку інформації про його можливу екстрадицію з Ізраїлю, обставини звільнення генерала з-під варти 5 листопада 2003 року, закриття проти нього кримінальної справи тодішнім Генеральним прокурором Геннадієм Васильєвим. Не розслідувано й обставини ведення (а точніше кажучи – зумисного заведення в глухий кут) справи Гонгадзе Генеральною прокуратурою з 2000 по 2004 рік. Відповідальні за ці дії, які нанесли шкоду слідству у справі вбивства Георгія Гонгадзе, досі не встановлені та не покарані. Не розслідувано також спробу вбивства 28 лютого Юрія Несторова - члена „банди перевертнів”, якого міліція охороняє як свідка.

Довгий час Ви вперто не бажали залучити до справи записи, зроблені майором Мельниченком, а після того як нарешті прийняли таке рішення, робите все, аби затягти цей процес (уникаєте зустрічі з Миколою Мельниченком під час свого перебування у США; висуваєте майору умови; погодившись, що М. Мельниченко надасть свідчення в присутності американських слідчих, не вживаєте належних процесуальних заходів щодо забезпечення дачі колишнім охоронцем Кучми цих свідчень; розповсюджуєте неправдиву інформацію про те, що М. Мельниченко нібито дав свідчення американським слідчим, відповівши на 86 питань, поставлених йому від імені ГПУ).

При цьому Генеральна прокуратура, не маючи для цього юридичних підстав, дозволяє собі включитися в інформаційну кампанію з приводу цих плівок, висловлюючи публічні припущення, що записи майора Мельниченка є підробкою.

Погодившись з Мирославою Гонгадзе, що справу не слід передавати до суду, поки не буде чітко встановлено не лише виконавців, але й замовників вбивства Георгія Гонгадзе, Ви змінюєте свою думку.

Такі дії Генеральної прокуратури України є нефаховими, а, скоріш за все, і зумисними, піддаються критиці з боку міжнародних організацій, паплюжать честь України.

Все вищевикладене підживлює підозри, що справа Гонгадзе буде розслідувана лише в частині виявлення та покарання виконавців вбивства, причому так, щоби через виконавців неможливо було встановити замовників. Зі зникненням Олексія Пукача та смертю Юрія Кравченка, скоріш за все, ланцюжок між трьома заарештованими виконавцями та замовниками обірвався, а інших, причетних до вбивства журналіста осіб, слідство поки що не виявило.

В нас немає до Вас вимог щодо ведення розслідування справи Гонгадзе. Ми не довіряємо Вам і не віримо, що за Вашого керівництва Генеральною прокуратурою ця справа буде всебічно й об’єктивно розслідувана.

Тому єдиною нашою вимогою є негайна відставка Вас, як Генерального прокурора України, та Вашого заступника Віктора Шокіна для того, щоб надати можливість більш чесним, компетентним та неупередженим людям встановити істину у цій ганебній для України історії.

Відповіді

  • 2005.09.17 | guest

    Юрій Шеляженко, вільний журналіст, www.happy.in.ua (-)Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua