МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Звернення до НСНУ щодо збереження Бузького Гарду

06/08/2006 | DevRand
Звернення

Національного екологічного центру України

до партії “Народний Союз “Наша Україна” щодо збереження Бузького Гарду та мовного питання

Нам стало відомо про розгляд на засіданні Кабінету Міністрів України 31 травня 2006 питання про відведення земель регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя” на користь ВП „Атоменергобуд” НАЕК „Енергоатом” з метою їх затоплення для пуску Ташлицької ГАЕС (ТГАЕС). Питання було винесено на обговорення поза процедурою і його не було в порядку денному. Незважаючи на заперечення Віце-Прем’єр-міністра України В. Кириленка, Міністра охорони навколишнього природного середовища П. Ігнатенка, Міністра культури і туризму І. Ліхового, а також протест заступника Генерального Прокурора Т. Корнякової, питання було ухвалено переважною більшістю присутніх.

Заперечення проти такого рішення стосувалися територій, які становлять виняткову цінність для України як держави з природоохоронної та історико-культурної точок зору, але потрапляють під затоплення водами Олександрівського водосховища. Протест Генеральної Прокуратури стосувався числених порушень екологічного та пам’яткоохоронного законодавства у процесі добудови ТГАЕС. Мова йде про унікальні ландшафти каньйону р. Південний Буг у Миколаївській області, які входять до території регіонального ландшафтного парку "Гранітно-Степове Побужжя" і перлину цих місць – урочище Гардове. Ці місця ще на самому людославному Запоріжжі зажили легендарної слави. Гард, як і вся Запорізька Січ, протягом півтисячоліття був непорушним форпостом української демократії і європейської цивілізації на сході Європи. І тому закарбувалось назавжди у народній пам’яті козацьке ім’я, і стали ми всі козацького роду. Про це нині співається у Державному Гімні Україні: “Душу й тіло ми положим за нашу свободу та й покажем, що ми, браття, козацького роду”.

Сьогодні саме пороги у Гарді є останнім елементом ландщафту України, який розшифровує символіку її Великого Державного Герба. Адже, згідно зі статтею 20 Конституції України, Великий Державний Герб України, як символ соборності держави, неодмінно має містити герб Війська Запорізького Ці пороги, і скелі, і острів Гардовий — увесь цей чарівний краєвид, — це наші національні святині, які нагадують українцям і всьому людству, звідки і чому постала Країна Козаків, як називали нашу Батьківщину всі середньовічні автори. Такими запам’ятала нас Європа Шекспіра і Леонардо да Вінчі. У всій нашій країні тільки краєвид київських гір в околицях Національного музею історії України на Старокиївській горі у Києві має таку ж вартість для розуміння державної символіки, як “Історичний ландшафт центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького”, який 11 квітня 2006 р. наказом Міністра культури і туризму України І.Д. Ліхового № 173/0/16-06 було внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією — пам'ятка місцевого значення, за типологією — визначне місце, за видовою приналежністю — археологічний, історичний, ландшафтний об'єкт. Цим же наказом Державній службі охорони культурної спадщини доручено підготувати проект постанови Кабінету Міністрів України про внесення "Історичного ландшафту центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького" до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією — пам'ятка національного значення.

З цієї дати територія "Історичного ландшафту центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького" як пам'ятка, внесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, згідно зі ст. 22 та п. 3 ст. 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини", підлягає беззастережному збереженню і не може бути знищена, змінена, або пошкоджена без спеціального дозволу центральних у сфері охорони культурної спадщини органів виконавчої влади. А згідно зі ст. 30 того ж Закону, Миколаївська облдержадміністрація, зокрема й підлеглий їй РЛП "Гранітно-Степове Побужжя", Южноукраїнська міська рада, Доманівська та Арбузинська районні ради та держадміністрації зобов'язані "заборонити будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу пам'ятці або порушує законодавство, державні стандарти, норми і правила у сфері охорони культурної спадщини". У зв'язку з цим вони зобов'язані не допускати затоплення водами Олександрівського водосховища як всього "Історичного ландшафту центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького", так і окремих його частин. Першочерговим заходом у напрямку збереження пам'ятки зараз має стати вчасне повернення заповнення Олександрівського водосховища до доповеневого рівня - 8,0-10,0 м.

Натомість, член НСНУ О. Садиков, голова облдержадміністрації Миколаївщини, 26 травня на ІІ-й сесії Миколаївської обласної ради п’ятого скликання, разом з депутатами – “нашоукраїнцями” та “регіоналами” підтримує відхилення протесту Прокуратури Миколаївської області стосовно порушень законодавства при будівництві Ташлицької ГАЕС. І тут же в „одній зв’язці” було винесено на голосування питання про надання російській мові статусу регіональної в Миколаївській області.

Рада Національного екологічного центру України звертається до лідерів і всіх членів “Народного Союзу Наша Україна” у зв’язку із заявою Вашої партії щодо ситуації навколо російської мови, яка починається такими словами: “Ажіотаж, який штучно створюють представники політико-економічних груп Південно-східних регіонів України навколо статусу російської мови, свідчить, що це питання є не лінгвістичним, а виключно політичним. Окремі обласні ради південно-східних регіонів країни, приймаючи антизаконні ухвали, використовують мову як один із інструментів у нагнітанні сепаратистських настроїв. Така діяльність загрожує не лише здоровому суспільному клімату, а й національній безпеці України.”

Ми вважаємо, що “Народний Союз Наша Україна”, як одна з політичних сил, яка виграла вибори до Верховної Ради України, має бути послідовною і звернути увагу на протиправні дії деяких своїх представників в Кабінеті Міністрів України на чолі з Прем’єр-міністром України Юрієм Єхануровим. Ці дії ллють воду на той же млин, що й ажіотаж навколо російської мови, і також складають надзвичайну небезпеку для національної безпеки України і її міжнародної репутації.

Саме відношення на найвищому рівні до національних святинь держави Україна та відвертий правовий нігілізм вищих державних осіб – представників провладної партії є прикладом, який і наслідують деякі обласні ради у мовному питанні. Тому, ми закликаємо НСНУ сказавши „А”, сказати „Б”, і висловити своє ставлення до тих своїх членів, які нехтують історико-культурними пам’ятками, що дають ключ для розуміння державних символів України, унікальними і великовартісними природними та рекреаційними ресурсами України, на догоду сумнівним тимчасовим вигодам, і задля втілення сумнівних морально та технічно застарілих проектів, тим самим посягаючи на національну безпеку України. Дії тих представників НСНУ в Уряді України, які підтримують знищення Бузького Гарду, вважаємо аморальними! Адже відношення до національних святинь - то надійний індикатор моральності і цивілізованості влади.

Ми закликаємо членів НСНУ показати, що “Народний Союз Наша Україна” не ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ, а справді УКРАЇНСЬКА політична сила, що має стратегічне державницьке мислення, і запрошуємо членів НСНУ долучитись до Всеукраїнської громадянської кампанії з врятування Бузьких порогів “Гарду – ТАК!”.

Рада Національного екологічного центру України

6 червня 2006 р.



тел.: (044) 238-62-60

факс: (044) 238-62-59

e-mail: necu@i.kiev.ua


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".