МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Звернення до парламенту щодо грабіжницького законопроекту В. Цушка "Про податок на нерухоме майно громадян"

09/26/2006 | Юрій Шеляженко
У секретаріаті Верховної Ради України під реєстраційним номером 2134 перебуває законопроект “народного” депутата В. Цушка “Про податок на нерухоме майно громадян”.

Суть цієї, м’яко кажучи, несвоєчасної законодавчої ініціативи полягає в тому, що кожного року власники нерухомого майна, ринкова вартість якого перевищує 70 000 доларів, повинні платити податок у розмірі 1% від його вартості.

Одразу ж виникає питання, чому порогова сума обчислюється в доларах (і в яких доларах: австралійських, канадських?), а не в національній валюті. Можливо, тому що суб’єкт законодавчої ініціативи звик рахувати свої витрати у “зелених” американських доларах й іншої валюти не знає. То що заважало йому, не плутаючи громадськість, написати в законопроекті звичне слово “баксів” замість “доларів”?

Крім того, викликає великі сумніви передбачена “товаришем” Цушко система оцінки вартості майна, яка є базовою при обчисленні податкової ставки. Нібито бажаючи, як можна судити із супровідної записки до законопроекту, стягувати 1% ринкової ціни нерухомості, а не набагато нижчої первинної вартості, яка встановлюються органами БТІ згідно Закону України “Про оцінку
майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”, горе-“соціаліст” пропонує проводити окрему державну реєстрацію нерухомого майна, виконавці якої матимуть фактично поліцейські повноваження військового часу, коли не діє конституційна норма про недоторканість житла (стаття 8 , пункт б, “Обов’язки власників нерухомого майна”: “забезпечувати доступ службових осіб державних податкових інспекцій і органів державної реєстрації для огляду нерухомого майна та надавати документи для здійснення ними функцій, визначених цим Законом”).

Чи треба сумніватись в тому, що в результаті таких непродуманих законодавчих норм сума податку на нерухоме майно буде фактично взята “зі стелі”? Чи треба сумніватись у тому, що нова служба державної реєстрації нерухомого майна, що визначатиме апетити задуманого рекету на державному рівні, одразу стане осередком корупції та свавілля?

Особливо вражаючим прикладом здирництва є те, що за кожен день прострочки платежу за новим податком винуватцю нараховується штраф у розмірі 1% суми податку.

Перш ніж ухвалювати законопроект керівника фракції соціалістів Цушка № 2134, шановним народним депутатам варто врахувати, що пояснювальна записка до даного документу є брехнею від першого до останнього слова. Адже в кожному її реченні різними словами доводиться, що пропонований податок “є справедливим інструментом перерозподілу соціальних благ”. Насправді ж найбільш багаті власники дорогої нерухомості зможуть переписати її на баланс контрольованих ними комерційних фірм і не платити податок, бо законопроектом передбачається лише оподаткування нерухомого майна фізичних осіб.

Натомість величезні суми – від 700$ в рік – повинні будуть платити лише ті, хто не зуміє скористатись безліччю юридичних “лазеєк” для ухиляння від податку, які щедро розсипані в законі. Скоріш за все, такими людьми виявляться найбільш незахищені верстви населення: наприклад, пенсіонер, який живе в старій розваленій халупі або в квартирі-“хрущовці” в центрі великого міста та навіть не підозрює, що його “нерухомість” коштує більш ніж 70 000$, або молода сім’я, яка купила дорогу квартиру в кредит і наступні кілька десятків років повинна віддавати банкові левову частку своїх доходів.

До речі, сам Цушко платити вигаданий ним податок явно не збирається: 4-ю статтею його абсурдного законопроекту звільняються від сплати податку, зокрема, “особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною”. Хай Василь Петрович навіть не сподівається, що люди забудуть, як в 1997 році він отримав з рук Леоніда Кучми орден “За заслуги”!

Ми впевнені, що – користуючись добре знайомою депутатам “антикризової коаліції” лексикою – запропонований депутатом Цушком законопроект є елементарним “розводом лохів”, де у ролі “лохів” мають виступити матеріально незахищені українські громадяни. До ціноутворення на ринку нерухомості, що схоже скоріше на рекет нахабних монополістів, ніж на ріелторство в цивілізованих країнах, “соціаліст” Цушко пропонує додати ще державний грабунок тих людей, які ще не викинуті на вулицю за несплату підвищених в кілька разів комунальних тарифів і не замерзли в своїх квартирах від поломок розваленої системи опалення.

Вимагаємо від Верховної Ради утриматися від впровадження нових податків, в тому числі і антисоціального податку на нерухомість громадян, враховуючи крайню ступень зубожіння населення України та обвальне зростання цін та тарифів на житлово – комунальні послуги, транспортні перевезення, тощо.

Відповіді

 • 2006.09.26 | guest

  В. Гладчук, голова ВО "Молодь - надія України"

 • 2006.09.26 | Юрій Шеляженко

  Юрій Шеляженко, незалежний журналіст

  Моя квартира-"хрущовка" в Печерському районі, впевнений, буде оцінена дорожче ніж 70 000 баксів. На них гонорарів не напасешся. Якщо введуть цей податок, нічого не залишатиметься, ніж втекти у продажну журналістику :) жартую...
 • 2006.09.26 | Koala

  Павло Славинський, зав. інф-аналіт. відділом, МІ УАНМ

 • 2006.09.26 | guest

  Умриш Василь, м.Кривий РігCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua