МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

ЗАЯВА Президії Української Народної Партії «СОБОР» з приводу викрадення й незаконного вивезення з України фресок Бруно Шульца

06/07/2001 | Майдан-Інформ
19 травня цього року зі стіни приватного помешкання в Дрогобичі було знято й таємно вивезено за межі України відкриті німецькими дослідниками три місяці тому фрески всесвітньовідомого художника й письменника Бруно Шульца, виконані митцем 1942 року незадовго до його трагічної загибелі від кулі нациста. Через декілька днів співробітники музею пам‘яті жертв Голокосту «Яд-Вашем» у Єрусалимі заявили, що вони вивезли фрески до Ізраїлю з дозволу та за сприяння дрогобицької місцевої влади, оскільки начебто в Україні ці фрески було б знищено.
УНП «СОБОР» наголошує: згідно з українським законодавством культурні цінності такого рівня можуть бути вивезені за межі України лише на підставі спеціальної урядової постанови. Відтак дії співробітників єрусалимського музею можуть бути кваліфіковані лише як крадіжка і контрабанда. Ми звертаємо також увагу на те, що «музейниками» з Єрусалима було брутально порушено мистецьку цілісність фресок Бруно Шульца, які передбачалося зберігати в Україні в спеціально обладнаному меморіальному музеї.
УНП «СОБОР» заявляє, що такі акції глибоко ображають національні почуття українців, завдають великої шкоди не лише українсько-ізраїльським стосункам, а й взаєминам України з Польщею, культурна громадськість якої була шокована долею творів митця, що вніс одну з найяскравіших сторінок в історію польської культури ХХ століття.
Водночас ми звертаємо увагу на некомпетентність і неефективність дій тих державних органів України, насамперед Міністерства культури і мистецтв та Державного митного комітету, які мусили б не допустити вивезення фресок Бруно Шульца за кордон, але натомість довідалися про факт їхнього зникнення лише з повідомлень преси. Ми вимагаємо від Генеральної Прокуратури України порушити кримінальну справу за фактом незаконного вивезення культурних цінностей і визначити міру відповідальності всіх посадових осіб державної і місцевої влади. Ми вимагаємо від МЗС України вжити всіх заходів для негайного повернення вивезених фресок Бруно Шульца в Україну.
УНП «СОБОР» ще раз наголошує на неприпустимості розбазарювання національних культурних цінностей, приклад якого подали спершу президент Л.Кравчук, передаючи в односторонньому порядку Німеччині документи архіву Гете, а згодом Л.Кучма, невмотивовано подарувавши тій-таки Німеччині безцінні документи так званого «Бахівського архіву». Всі мистецькі скарби, розташовані на території України, що не підпадають під дію міжнародних угод про реституцію, повинні безумовно залишатися надбанням сьогоднішнього й прийдешніх поколінь українців.

Голова УНП «СОБОР»,
народний депутат України А.Матвієнко


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua