МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

З А Я В А ФНП з приводу закінчення п'ятирічного терміну дії перехідних положень Конституції України.

07/10/2001 | Майдан-Інформ
28 червня 2001 року виповнилося 5 років з дня ухвалення Конституції України.

Частиною 13 розділу ХV Конституції ("Перехідні положення") було встановлено, що протягом п'яти років після набрання чинності Конституцією зберігався існуючий порядок арешту, тримання під вартою і затримання осіб, підозрюваних у вчиненні злочину. Тобто, арешт і тримання під вартою особи з санкції прокурора. 28 червня цього року визначений Конституцією п'ятирічний термін закінчився.

Отже, з 29 червня в повному обсязі набрала чинності стаття 29 Конституції України, в частинах 1 і 2 якої зазначено:

"Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність.

Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом".

В той же час в слідчих ізоляторах утримуються під вартою без рішення суду десятки тисяч громадян.

Починаючи з 29 червня 2001 року це є грубим порушенням зазначених норм Конституції України. П'ятирічний термін, передбачений Перехідними положеннями Конституції, було відведено Верховною Радою ІІ скликання для внесення відповідних змін до законодавства та перегляду судами всіх справ щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обвинувачених і підсудних.

Цього не сталося через деструктивну політику, що її проводили Президент Л.Кучма та його оточення, блокуючи передбачену Конституцією судову реформу.

Напередодні закінчення дії Перехідних положень Конституції органи прокуратури цинічно подовжили строки тримання під вартою заарештованих осіб. Зокрема, Генеральною прокуратурою до 9 місяців подовжено строки арешту для політичних в'язнів - членів УНА-УНСО, заарештованих 9 березня цього року в Києві за фальшивим звинуваченням.

Останнє свідчить про антиконституційні наміри прокуратури та судів і після 28 червня не переглядати рішення щодо тримання під вартою осіб - аж до закінчення обраних строків арешту.

Форум національного порятунку висловлює рішучий протест проти грубого порушення Конституції України виконавчою владою та вимагає негайного звільнення політичних в'язнів, утримання яких під вартою після 28 червня є абсолютно незаконним.

2 липня 2001 р.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2018. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua