МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Протоієрей Олег Ведмеденко: "Хай буде воля Твоя…"

12/08/2011 | Олег Ведмеденко
Запитання: Чому буває так, що молишся, і не отримуєш відповіді на молитву?..

Відповідь: Саме слово “молитва” (в істинному, вищому розумінні цього слова) означає – зв’язок. Духовний зв’язок між людиною і Богом. І якщо Господь не відповідає на нашу молитву, значить цей зв’язок, природно, не відбувся. Я свідомо не розглядаю тут часовий план, коли для зміни обставин нашого життя по молитві віри просто необхідний якийсь час. Сказано: “По вірі вашій хай буде вам…” А це означає, що важливу роль тут грає і сила віри. Чим сильніша віра, тим швидше прийде й відповідь на нашу молитву. Це, я думаю, і так зрозуміло. Я ж хочу розглянути тут питання не стільки сили віри, скільки якості – глибини й змісту самої молитви. Хоча, безумовно, поняття ці, як правило, пов'язані між собою. Чим сильніше віра, тим, зазвичай, якісніша і молитва...

Отже, щодо якості молитви. Тут маємо два важливі моменти. По-перше, чи було прохання, висловлене нашими устами, власне молитвою. І, по-друге, чи згідно волі Божої було воно сказане.

Що до першого, то нагадаю, що молитва – це ніщо інше, як духовний зв’язок з Богом. А зв’язок цей відбувається лише тоді, коли, за словом Феофана Затворника, “серце зігрілось, і тепло до Бога взиває”. Отже, якщо не зігрілось – то це насправді й не молитва, а елементарне коливання повітря вустами. З таким же успіхом можна було б записати своє прохання на плівку, і просто прокручувати її перед іконою…

Святий Никодим Святогорець розрізнює три основні ступені молитви: молитву вуст, молитву розуму, і молитву серця. Старець навчає:

“В першому випадку молитва буває лише словесна, і вона зовсім не є молитвою; в другому – зі словесною з’єднується й молитва мислена, і це є молитва недосконала, неповна. Повна і справжня молитва є тоді, коли зі словом молитовним та молитовною думкою поєднується й молитовне відчуття…”

Як же здобути цю справжню, дієву молитву? Царство Боже зусиллями береться. І хоча молитва дається по благодаті Божій, як дар, але здобувається вона завдяки наполегливості у молитовній практиці. У цьому – відомий парадокс духовного роблення. Ось як пише про це святитель Феофан:

“Надихніться надією і упованням, що Господь, бачачи працю вашу над молитвою та старанність, з якою ви шукаєте навику в ній, дасть вам, нарешті, молитву, – і вона, ствердившись у серці, буде сама бити з нього джерелом. Цей блаженний плід є плодом труда молитовного…”

Тепер що до другого моменту: молитися згідно волі Божої. Сказано:

“І оце та відвага, що ми маємо до Нього, – що коли чого просимо згідно волі Його, то Він слухає нас. А як знаємо, що Він слухає нас, чого тільки ми просимо, то знаємо, що одержуємо те, чого просимо від Нього” (Перше послання апостола Івана Богослова, 5 розділ, 14–15 вірші)

Ось вона, основа молитви! Молитися згідно з волею Божою…

Як часто ми просимо щось у Господа, навіть не питаючи на те Його волі... Забуваючи додати: “якщо є на те воля Твоя...” Не розуміючи, що Він, як люблячий Батько, дає нам не те, що нам хочеться, а те, що необхідно. І в першу чергу – для спасіння нашого... І як часто, як ті нерозумні діти, – відходимо ображені й розчаровані...

Ми просимо: “Господи, дай нам те-то і те-то, зміни обставини нашого життя так-то і так...” Але не знаючи волі Божої, не розуміючи слова Його (адже воля Божа й заховується передусім у Слові), – ми не отримуємо того, про що просимо…

“Хай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі...” Хай буде воля Твоя як на Небі (на тверді закону Твого), так і в нашому житті, – кличемо ми ... – А чи знаєш закон Мій, чи читаєш слово Моє , чи знаєш волю Мою? – запитує Господь. – А може, молишся про те, що їй суперечить? Бо якщо не отримуєш, то лише з двох причин: або не так молишся, або – не про те! Не так – не в молитві серця, і не про те – не згідно з волею Моєю...

Воля Божа виражена у слові Його. Саме від Слова віра (див. Послання апостола Павла до Римлян, 10.17). Саме в ньому ми можемо знайти відповіді на всі питання, які ставить перед нами життя. І якщо знатимемо його, це “живе і діяльне” Слово, якщо розумітимемо волю Божу згідно усіх проблем нашого життя, і молитимемось згідно із нею, – то обов’язково отримаємо відповідь! Обов’язково збудуться в нашому житті оці, сповнені надії й любові, слова Господні:

“І все, чого ви в молитві попросите з вірою, – то одержите…” (Євангеліє від Матвія, 21.22)

www.vedmedenko.org


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".