МайданМайдан-Західновинистаттізаявифорум пошукконтакти  

Оксана Форостина: Визнання УПА - Ющенко vs Янукович

додано: 31-08-2006 // // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1157040155.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

„Львівська газета”

Право

“Воїни ОУН-УПА отримають належний їм статус і державну підтримку” - Віктор Ющенко, Президент України, 27 серпня 2006 року, Львів. “До історії слід ставитися поважно. І не переписувати ту оцінку, яка була дана вже давно” - Віктор Янукович, прем’єр-міністр України. 12 серпня 2006 року, Донецьк.

Законодавче визнання воїнів УПА може стати елементом політичних амбіцій прем’єра Януковича та Президента Ющенка, а також виборчих стратегій їхніх політичних сил. Порозуміння в цьому питанні не можуть знайти навіть члени всередині своїх фракцій.

Як стало відомо “Газеті”, основним питанням, об яке ламаються списи, стала необхідність віднайти 226 депутатських голосів, необхідних для прийняття відповідного закону. Категоричними противниками визнання УПА залишаються комуністи, проте в середовищі Партії регіонів існують дві протилежні думки щодо цього. Прихильники розширення електоральної бази Партії регіонів переконані в тому, що необхідно самим зініціювати відповідний законопроект і його ухвалити. Це могло б дати необхідний старт для популяризації цієї сили в Західній Україні. Інша, значно більша частина, переконана: загравання з Галичиною погіршить сприйняття партії в її стабільних областях, а твердість зцементує електорат і проявить Ющенка як людину, яка не зможе відстояти в парламенті заявлені принципи. Саме цим і пояснюються коливання Віктора Януковича в оцінці подій у різний час.

“Якщо мені не зраджує пам’ять, десь два роки тому, в переддень президентської кампанії Янукович казав щось цілком протилежне (до донецької заяви, – “Газета”), – прокоментував для “Газети” історик Ярослав Грицак. – Він сказав “так, за певних умов ветеранам УПА треба дати статус”. Це свідчить тільки про одне:
В. Янукович говоритиме те, що і коли буде кому подобатися, залежно від обставин. У цьому сенсі він нагадуватиме наших екс-президентів Кравчука і Кучму, котрі діяли так само: говорили одні речі у Львові, інші – в Донецьку.

У кожному разі для мене визнання статусу УПА не є питанням історичним. В історичному плані УПА визнано, тут немає сумніву. Є питання моральне, проте не можу застосовувати критерії моральності до нашого уряду, особливо до пана Януковича. А щодо політичного аспекта, вважаю, що визнання його залежатиме тільки від одного: якщо буде достатньо політичних суспільних сил, які зможуть це ефективно пролобіювати. Статус УПА для мене – один із пробних каменів: існує чи не існує в Україні ефективна опозиція до влади”.

Тим часом народний депутат Петро Писарчук, прихильник Віктора Януковича і його “адвокат” у Західній Україні, переконаний, що Віктора Федоровича неправильно зрозуміли, і дає власне пояснення: “Ця теза (що її висловив пан Янукович, – “Газета”) дає надію, що правда про ОУН-УПА проб’є собі місце в Україні, і воїнам УПА буде віддано те, що їм належить”.

Слід нагадати, що ще в жовтні минулого року нинішній прем’єр запевняв, що фракція “Регіонів” проголосує за визнання УПА воюючою стороною. Пізніше його слова вже спростовувала керівник фракції “Регіони України” у ВР Раїса Богатирьова. “Заява Писарчука відображає його особисту позицію й позицію його виборців із цього питання. Щодо думки всієї парламентської фракції “Регіонів України”, то ми ще не обговорювали, як будемо голосувати питання про можливість визнання ветеранів УПА борцями за незалежність України. Втім, знаючи думки колег, заздалегідь можу припустити, що ми не голосуватимемо “за” визнання”, – цитує Р. Богатирьову персональний сайт Віктора Януковича.

Сам проект Закону України, який надасть воїнам УПА соціальні гарантії як ветеранам війни, вже готовий. 19 липня цього року ще уряд Єханурова схвалив законопроект “Про соціальний захист учасників національно-визвольного руху 1939-1956 років”. В’ячеслав Кириленко, тодішній віце-прем’єр, а тепер народний депутат України, який представляв законопроект уряду, нині не впевнений у тому, що його вдасться “протягнути” через парламент.

Антон Ружицький, народний депутат від “Нашої України”, посилаючись на кулуарну розмову з депутатом від “Регіонів”, сказав “Газеті”, що регіонали таки винесуть закон про статус ОУН-УПА, який “завалила” Верховна Рада минулого скликання, і голосуватимуть за нього: “Відповідно, вони нібито стають ініціаторами, повертаючись до того законопроекту”.

На запитання “Газети”, чи виноситимуть регіонали законопроект, схвалений попереднім урядом, чи все ж таки той, який “прокатала” Верховна Рада минулого скликання, Антон Ружицький сказав: “Напевно, вони переплітаються – і ті самі норми, і ті самі економічні моменти стосовно учасників ОУН-УПА, можливо, вони підтримують цей закон. Але суть у тому, що вони задекларували, що статус воїнів ОУН-УПА буде враховано. Який це буде закон – чи повернуть той, який не пройшов, чи візьмуть те, що розробив попередній уряд, але щось таки буде, і про це вони говорять”.

Підтверджує його слова і Петро Писарчук: “Я погоджуюся з тим, що історію не треба переписувати, однак не можна її сприймати так, як подавали у відомі часи. Тому ми мусимо (думаю, Янукович це мав на увазі) пізнати історію Української Повстанської Армії, цього визвольного руху, а не користуватися штампами радянської пропаганди, що це прислужники фашистів”.

“Відвертою дурістю” назвала заяви А. Ружицького колега Писарчука, народний депутат від Партії регіонів Ганна Герман: “Мені взагалі не віриться, що це сказав Антон (Ружицький, – “Газета”). Це більше схоже на якийсь жарт”. За словами пані Герман, Партія регіонів “просто не могла” виступити з таким законопроектом. Як можна зрозуміти зі слів Ганни Герман, вони більше перейняті тим, як провести в парламенті закон про другу державну мову. “Ми не маємо наміру віддавати свій електорат. Просто нині в нас немає шансів провести в парламенті успішне голосування щодо цього питання”, – цитує Г. Герман “Українська правда”.

І тут виникає запитання: чи не були схожі заяви своєрідною підготовкою процесу, в разі якого окремі депутати від ПР (без офіційного рішення партії) проголосують за визнання УПА, розраховуючи натомість отримати голоси за визнання російської другою державною?

В’ячеслав Кириленко, народний депутат, міністр урядів Тимошенко та Єханурова:

„Коли уряд Єханурова схвалював цей законопроект, ми розуміли, що його доля в парламенті, звичайно, буде непростою. Однак важливим є те, аби було забезпечено спадкоємність у сприйнятті цієї проблематики старим урядом і новим урядом.

У принципі, те, що нинішній уряд сформовано на підставі Універсалу національної єдності, могло вселяти таку надію, проте особисто я маю величезний сумнів, що уряд В. Януковича внесе наш законопроект до парламенту. Думаю, що цей уряд гальмуватиме всі законопроекти, які мають резонансний характер – щодо мови, щодо УПА, щодо зовнішньополітичних векторів.

І тому надія щодо проходження законопроектів про надання статусу ветеранів воякам Української Повстанської Армії полягає в тому, щоб ми могли набрати необхідну кількість голосів у самому парламенті й забезпечити внесення цього законопроекту і його результативне проходження незалежно від позиції нового Кабміну. Однак це проблематично, оскільки можемо мати тверді 200 голосів, які підтримують цей законопроект, але не 226, принаймні поки що.

Наразі ситуація у зв’язку з цим така ж, як була всі попередні 15 років. Хоча, безумовно, на рівні Президента України цій проблемі вперше приділяють так багато уваги. І питання примирення ветеранів різних армій постійно перебуває в порядку денному політичного життя глави держави. Однак необхідна ще додаткова сила переконання для того, щоб діячі нового уряду зрозуміли важливість цієї проблеми не для якогось окремо взятого регіону, а для всієї України”.

Обговорити цю статтю у форумі

додано: 31-08-2006 // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1157040155.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
ПРЯМА ДІЯ:
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ НОВИНИ :
[19-08-2011 14:48]
Ювілей Незалежності: чиє це свято?
[19-08-2011 14:46]
Варто почитати Золоті ворота в Києві
[18-08-2011 14:48]
До 70-річчя від дня смерті Ніла Хасевича
[18-08-2011 14:47]
Соціальна культура громадян – основа нової України
[17-08-2011 15:33]
До 100-річчя Григорія Кука
[17-08-2011 14:02]
Стабілізєц Кому потрібна «Омріяна Україна»?
[16-08-2011 14:44]
Бабин Яр: Критичні питання та коментарі
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua