МайданМайдан-Західновинистаттізаявифорум пошукконтакти  

Ольга Чорна, Марія Клачинська: Аеропорт. Восьмирічне хлоп’я запитує в бабусі: «Де моя мама?»

додано: 21-10-2006 // // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1161447425.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Західна інформаційна корпорація

Суспільство

З часів першої імміграції українців у 1891 році минуло більше століття. Хто б міг подумати, що отримавши незалежність, Україна знову вирядить мільйони людей на заробітки! У ті далекі часи австрійський консул у Ріо-де-Жанейро назвав оте велике переселення українців «ввозом рабів». У кінці ХХ – на початку ХХІ століття наших співвітчизників знову нарекли «білими рабами».

За різними даними, за кордоном налічується 7-10 мільйонів українців-заробітчан. Серед лідерів цього «заробітчанського руху» є, на жаль, Тернопільщина. Порівняно невелика область «відрядила» на заробітки тисячі людей. І не дивно, що чимало явищ і понять, які породило масове заробітчанство, як ніде інше проросли на тернопільській землі. Соціальне сирітство, ледачі чоловіки, позахмарні ціни на нерухомість, хабарі… У деяких селах шокує відсутність жінок: діти і пенсіонери до уваги не беруться. Тому й танцюють на весіллях чоловік з чоловіком. Як після війни. Але тоді до танцю жінка запрошувала жінку, бо чоловіки не повернулися з поля бою...

Керівництво Тернопільщини планувало якимось чином повернути заробітчан додому. І їхні гроші також. Було обіцяно створити для цього належні умови. Але... Який заробітчанин з доброї волі повернеться додому отримувати зарплату 800 гривень, якщо він за кордоном заробляє 800 євро на місяць?

А ще в Україні виник жанр – заробітчанська література. А в музиці – такий собі заробітчанський фольк. Здавалося б, нічого надзвичайного не має у тому, особливо на тлі нинішніх глобальних соціально-економічних негараздів, що випущено скромний диск з піснями про заробітчан? Ет, ні, ця подія означає дуже багато. У цей диск, який став стартом українського народного проекту «Чужина», вкладено часточки реальних людських доль, почуттів, страждань, спричинених цим ненормальним явищем, яке зветься «заробітки». Ненормальним тому, що такого явища не повинно б бути в країні, настільки багатій на природні ресурси (встроми в землю суху палицю і вона проросте), на талановитих і (основне!) працьовитих людей.

Презентація ж українського народного проекту «Чужина» відбулася саме у Тернополі. І це символічно. З цього галицького міста, як і з Тернопільщини загалом, у різні часи іммігрувало дуже багато люду. Сполучені Штати, Канада, Бразилія, Австралія, Італія, Іспанія, Велика Британія, Аргентина, Португалія, Японія, навіть Південно-Африканська Республіка... На карті світу мало є держав, де б не ступала нога вихідця з Тернопілля. Зрештою, заробітчанського хліба скуштували й деякі автори, чиї твори увійшли до «Чужини». Можливо, саме тому у тих піснях стільки болю і туги. Це незвичайні куплети, це трагічні сторінки новітньої історії України. Роз’єднані сім’ї, діти, котрі ростуть без батьків, поки ті заробляють у далеких світах, загублене кохання – такий збірний образ «Чужини».

За словами керівника продюсерського центру та студії «ГроЛіс» (Тернопіль) Ярослава Громадського, диск щойно з’явився у продажу. Основна його мета – ще раз привернути увагу влади до проблеми заробітчанства, зворушити суспільство.

Нові ж пісні про українську трудову міграцію нової хвилі репрезентували відомі західноукраїнських музиканти і співаки – Олександр Смик, Ігор Яснюк, Василь Дунець, Ігор Вовчак, Мирослав Воньо та інші. Поет-пісняр, керівник проекту Олександр Смик сказав: «Народний мистецький проект «Чужина» має виконати надзвичайно важливу роль – здійснити своєрідну моральну реабілітацію українців, які змушені працювати за кордоном, але які не повинні бути втрачені для України. Ми хочемо, щоб влада серйозно звернула увагу на причини, через які наші співвітчизники шукають кращої долі за кордоном, а це — безробіття, низькі зарплати, високі ціни на житло, навчання, товари та послуги. Бо бездіяльність влади щодо поліпшення якості життя «маленьких українців» живитиме нескінченний потік трудової міграції за кордон».

Варто зазначити, що автори проекту випустили диск власним коштом. Однак вони сподіваються, що багато людей, розуміючи проблему, долучаться до його тиражування. «Хай це буде гривня чи дві, але прізвища усіх, хто підтримає нас, будуть внесені на вкладку до диску. Ми хочемо, щоб ці пісні почули наші українці в Італії і Греції, Іспанії і Штатах, Англії і Росії, Франції і Німеччині, Кореї і Японії, Швеції і Польщі, словом, в усьому світі, куди порозкидала доля наших співвітчизників», – зазначив Ярослав Громадський.

А гаслом цього унікального диску і самого проекту є слова – «Вертаймо українців на Україну».

»Злочин перед людьми, злочин перед державою українські уряди вчиняють уже 15 років, – каже Олександр Смик. – Розбиті родини, спаплюжені добрі імена людей, котрі повертаються додому, сирітство при живих батьках – оце і є великий злочин, який колись обов’язково засудить історія. І якщо політики, чиновники наразі не бачать сенсу боротися із заробітчанством, бо їм вигідно, коли в Україну йдуть потоки доларів та євро і велика дещиця тяжко зароблених грошей вливається у їхній бізнес, то митці не мають права мовчати...».

Народний проект уже підтримали представники громадської організації «Антикримінальний вибір», управління культури Рівненської облдержадміністрації. Його автори стверджують, що потрібно не менше як 100 тисяч примірників диску, аби від дійшов до семи, а, можливо, й уже десяти мільйонів українців-заробітчан. А 100 тисяч дисків – це 70 тисяч доларів. Зрозуміло, що жоден спонсор таких коштів не дасть.

Проект не є ні розважальним, ні комерційним. Генеральний продюсер «Чужини» Ярослав Громадський три роки збирав пісні, які є на диску. «Надивившись на те, що твориться в Україні, я зрозумів, що потрібно якось відреагувати, – розповів він. – Ще й заробітчани, які приїжджали додому, виливали душу, як їм там важко, як на чужині хочеться чогось рідного, українського. Звідси й ідея. Щоправда, реалізувати її було нелегко. Відомі співаки вимагають великих грошей. Я звертався до деяких артистів, і вони сказали: як для тебе, то давай 400 доларів, і буде пісенька. Автори «Чужини» надали свої пісні безкоштовно. Я пропонував цей диск слухати людям, які приїхали із заробітків, і скажу чесно: реакція була вражаюча. Вони не плакали, вони ридали. І зізнавалися: у цих піснях – їхні втрати, болі, жалі... Вони казали, що ці пісні є справжніми, схожими на життя. І навіть задля таких зізнань варто було починати щось робити. До речі, якщо дехто думає, що ми цим проектом хочемо заробити великі гроші, то глибоко помиляється. Є набагато кращі та масштабніші комерційні проекти, на яких можна «збити капітал». А перший диск проекту «Чужина» робився суто від душі, від болю за те, що діється в Україні».

Ярослав Громадський якось став свідком доволі сумної картини. Наші жінки виходять з літака у Львові, а семи-восьмирічне хлоп’єя запитує у бабусі: «Де моя мама?». Вони довго не бачилися. Матір поїхала за кордон, коли дитині було лише 10 місяців. А тим часом український митник тягне заробітчанку за руку і каже: ти ще не дала стільки-то євро, бо нелегалом проїхалася...

«...Я вже дорослий, каже бабуся,
Я навіть ночі тепер не боюся.
Собі сам виростаю – без родини
Собі сам – не по днях, а по годинах,

Раду дам собі сам
На маленькій батьківщині...».


Щасливі діти, які не стали прообразами цих і наступних пісенних слів поета Олександра Смика:

«... Об’їздивши європи,
Вернеться в хату тато
І, певно, що на весну
Ми добудуєм дім.

Справжнє свято, справжнє свято,
Наша мама пахне татом...


Господи, як боляче!

Ольга Чорна, Марія Клачинська,

Західна інформаційна корпорація


Обговорити цю статтю у форумі

додано: 21-10-2006 // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1161447425.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
ПРЯМА ДІЯ:
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ НОВИНИ :
[19-08-2011 14:48]
Ювілей Незалежності: чиє це свято?
[19-08-2011 14:46]
Варто почитати Золоті ворота в Києві
[18-08-2011 14:48]
До 70-річчя від дня смерті Ніла Хасевича
[18-08-2011 14:47]
Соціальна культура громадян – основа нової України
[17-08-2011 15:33]
До 100-річчя Григорія Кука
[17-08-2011 14:02]
Стабілізєц Кому потрібна «Омріяна Україна»?
[16-08-2011 14:44]
Бабин Яр: Критичні питання та коментарі
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua