МайданМайдан-Західновинистаттізаявифорум пошукконтакти  

Андрій Глуховський: Прибудинкова територія для ОСББ: не все так просто!

додано: 16-09-2010 // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1284630922.html // Версія до друку

Право

Попри численні декларації міських посадовців про сприяння у розвитку ОСББ у місті Львові, ситуація із наданням прибудинкових територій говорить про зовсім інше. Із 340 зареєстрованих об’єднань співвласників багатоквартирних будинків лише 12 (3,52 %) із них отримали у власність (або користування) земельну ділянку для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

На сьогодні у м. Львові отримати прибудинкову територію у власність або у користування ОСББ зовсім не просто. По-перше, на місцевому рівні немає локальних нормативно-правових актів, які насправді би спрощували цю процедуру. По-друге, у практиці діяльності об’єднань відсутні самі правовстановлюючі документи як на об’єкт нерухомості, так і на саму земельну ділянку. По-третє, складною, затратною у фінансовому і часовому вимірі є сама процедура отримання прибудинкової території. По-четверте, приховане небажання посадовців міської ради у переданні земельних ділянок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

На даний момент у м. Львові прийнято лише 2 нормативно-правові акти, які стосуються діяльності ОСББ, а саме: «Програма сприяння створенню та забезпечення функціонування ОСББ у м.Львові на 2009-2012 роки» та «Положення про порядок передачі житлового комплексу, його частини з балансу міської ради на баланс об’єднання співвласників багатоквартирного будинку або іншої юридичної особи». При переданні земельних ділянок ОСББ у власність або користування посадовці здебільшого користуються «неофіційно» покроковою процедурою закріплення земельних ділянок за ОСББ.

Згідно цієї «процедури» діючі ОСББ для набуття земельної ділянки у власність або користування повинні за власний кошт виготовити технічний паспорт, план земельної ділянки, завірити нотаріально статутні документи, витяги, і тільки після цього звернутись в спеціалізовану землевпорядну організацію для виготовлення технічної документації. Вартість тільки однієї технічної документації, яку до речі, з числа інших, виготовляє Комунальне підприємство міської ради (ЛКП "Центр земельного кадастру та землеустрою", КП "Картограф"), коштує від 2500 грн. Крім вищезазначених документів необхідні ще: довідка щодо правового статусу земельної ділянки, висновок управління архітектури департаменту містобудування про наявність містобудівельних обмежень щодо користування земельною ділянкою, кадастровий план земельної ділянки, у тому числі в електронно-векторному вигляді, копія експлікації земельної ділянки, акт встановлення і узгодження меж земельної ділянки, архівний витяг про надання земельної ділянки в користування. І це ще не зовсім повний перелік документів, які отримати в коридорах «прозорої» влади представникам ОСББ, зовсім не легко. Лише після отримання всієї технічної документації можна звертатись в міську раду з клопотанням про надання у власність або користування земельної ділянки для обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Але комплект документів далі передається в Департамент містобудування, профільній комісії, секретаріату ради, і тільки у разі позитивних висновків всіх інстанцій розглядається на сесії Львівської міської ради.

Отож, для представників львівських ОСББ процедура погодження технічної документації для отримання у власність земельної ділянки для обслуговування багатоквартирного житлового будинку є надзвичайно тривалою у часовому вимірі і затратною справою. На будь-якій стадії погодження можлива формальна відмова, у зв’язку з відсутністю «дрібної» довідки, що у свою чергу призводить до повернення всього пакету документів заявнику, наслідком чого є повторне подання всіх документів. Окрім цього, певні висновки, технічна документація та довідки мають здатність за період розгляду питання «втрачати» чинність, що в свою чергу є першою підставою для відмови у прийнятті позитивного рішення. Така ситуація змушує керівників ОСББ неодноразово блукати коридорами влади.

Майже завжди, представники ОСББ, просять в первинній заяві надати їм земельну ділянку у власність, а не в користування. Відомо, що за отримання у власність ділянки необхідно витратитись лише на одноразове виготовлення бланку акту про право власності, а на право користування - щомісячно сплачувати оренду землі. Так, доволі часто посадовці «рекомендують» писати заяву про надання у користування, а не у власність, пояснюючи тим, що «у власність такий цікавий кусочок землі ми не дамо»!

Зі значними проблемами щодо надання у власність земельної ділянки зіткнулось ОСББ «Газда». Голова ОСББ пройшов важкий шлях щодо виготовлення технічної документації з метою отримання у власність земельної ділянки площею 0,07 га, подав необхідний пакет документів для прийняття рішення Львівською міською радою. Яким було розчарування представника ОСББ, коли начальник управління природних ресурсів відповідного управління відмовив передати у власність дану ділянку?

ОСББ «Газда» за захистом своїх прав звернувся в Личаківський суд м. Львова з адміністративним позовом, з проханням визнати протиправними дії начальника управління природних ресурсів ЛМР, та зобов’язати ЛМР прийняти рішення про передачу у власність земельної ділянки площею, всього 0,07га. Суд підтримав майже усі позовні вимоги ОСББ та прийняв відповідне рішення з цього питання. Але й цього було замало. Для виконання рішення у примусовому порядку ОСББ довелось звертатись до підрозділу примусового виконання рішень судів Головного управління юстиції у Львівській області. Лише після цього міська рада змушена була надати у власність земельну ділянку площею 0,07 га.

Щоб зрозуміти «рівень сприяння» у діяльності ОСББ варто звернути увагу на декілька очевидних фактів. Так, у 2010 році зареєстровано понад 340 ОСББ у м. Львові. З них скористались правом на отримання земельної ділянки у власність або в користування лише 12 ОСББ. По рокам можна визначити наступну тенденцію: в 2010 році – 5 ОСББ, 2009 році - 6 ОСББ, 2008 рік – 1 ОСББ.

Надати нам інформацію у Львівській міській раді щодо звернень інших ОСББ про отримання у власність прибудинкових територій нам відмовили.

У більшості випадків, наявність права власності ОСББ на земельну ділянок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку є засобом захисту від незаконних забудов, розташування малих архітектурних форм і т.д.

Отже, враховуючи реалії і динаміку отримання прибудинкових території у власність ОСББ можна стверджувати про потребу прийняття на локальному рівні спрощеної процедури передання об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків у власність земельних ділянок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Це дасть змогу ОСББ м.Львова стати повноцінними власниками свого подвір’я.

Автор : Андрій Глуховський, ОСББ «Майорівка», Центр «НАШЕ ПРАВО».


Обговорити цю статтю у форумі

додано: 16-09-2010 // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1284630922.html // Версія до друку

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
ПРЯМА ДІЯ:
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ НОВИНИ :
[19-08-2011 14:48]
Ювілей Незалежності: чиє це свято?
[19-08-2011 14:46]
Варто почитати Золоті ворота в Києві
[18-08-2011 14:48]
До 70-річчя від дня смерті Ніла Хасевича
[18-08-2011 14:47]
Соціальна культура громадян – основа нової України
[17-08-2011 15:33]
До 100-річчя Григорія Кука
[17-08-2011 14:02]
Стабілізєц Кому потрібна «Омріяна Україна»?
[16-08-2011 14:44]
Бабин Яр: Критичні питання та коментарі
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua