МайданМайдан-Західновинистаттізаявифорум пошукконтакти  

Громадянська мережа Опора: Аналіз виборчої ситуації на Сході, Заході та Півдні України

додано: 25-10-2010 // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1288022657.html // Версія до друку

Для Майдану

Політика

ГРОМАДЯНСЬКА МЕРЕЖА ОПОРА


ДАЙДЖЕСТ

кампанії громадського спостереження за виборами до органів місцевого самоврядування


27 вересня – 20 жовтня 2010


ВСТУП 2

Загальні висновки дайджестів 2

ВОЛИНСЬКА ОБЛАСТЬ 3

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ 4

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ 5

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ 6

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСТЬ 8

ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСТЬ 9

ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ 10

ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ 11

ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ 13

ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ 14

ЛУГАНСЬКА ОБЛАСТЬ 15

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ 17

ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ 18

МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ 19

АВТОНОМНА РЕСПУБЛІКА КРИМ 20

ВСТУП

Громадянська мережа ОПОРА пропонує Вашій увазі серію дайджестів щодо ситуації в регіонах у період виборів (27 вересня – 20 жовтня). Цей документ стосується 15 областей (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Чернівецька, Тернопільська, Хмельницька, Харківська, Донецька, Луганська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, АР Крим). Спостерігачі ОПОРИ сфокусували свою увагу на питаннях відмов у реєстрації чи зняття з реєстрації кандидатів, підготовки друку бюлетенів до дня голосування та на передвиборчих інцидентах.

Загальні висновки дайджестів

Відмови в реєстрації кандидатів

Однією з найпоширеніших причин відмови в реєстрації списків політичних партій, кандидатів в депутати у одномандатних мажоритарних виборчих округах та кандидатів на посади міських голів стала:

  • неготовність заявників якісно працювати з документами, допущення помилок в особистих даних кандидатів; пасивність партій щодо оскарження рішень ТВК в суді;

  • вибірково негативне ставлення членів ТВК до представників опозиційних політичних сил, яким часто відмовляли у своєчасному наданні рішень щодо відмови. В результаті потенційні суб’єкти виборчого процесу були позбавлені можливості вчасно звернутися до суду та втратили шанс бути зареєстрованими;

  • систематичне невиконання рішень суду, які набули законної сили, з боку ТВК.

Скасування реєстрації кандидатів

Втім, вже після реєстрації кандидатів ТВК почали приймати рішення щодо зняття суб’єктів виборчого процесу з реєстрації з таких причин:

  • кандидати за нововиявленими даними відповідних управлінь юстиції очолювали або були членами більш ніж однієї політичної сили (зазначимо, що ця обставина є підставою для відмови в реєстрації, але не для скасування рішення про реєстрацію);

  • кандидати отримали 2 попередження, що зобов’язує ТВК скасувати реєстрацію. Але, на жаль, зафіксовано факти винесення попереджень без належних для того законодавчих підстав. У той же час, непоодинокі випадки, коли ТВК залишала без належної уваги явні порушення з боку окремих кандидатів.

Друк бюлетенів

ОПОРА уважно стежить за дотриманням процедури замовлення, друку та контролю за виготовленням бюлетенів. Оскільки всі бюлетені друкуються в місцевих типографіях, а контроль за процесом здійснюється членами ТВК та представниками правоохоронних органів, спостерігачі організації сподіваються на їхнє відповідальне ставлення до надважливого етапу підготовки до дня голосування. Проте спостерігачі ОПОРИ занепокоєні непоодинокими випадками затягування процедури підписання угод між ТВК та типографіями. Крім того, не всі керівники територіальних комісій мають чітке уявлення про те, які рівні захисту повинні мати бюлетені. Вартість останніх залежно від регіону та рівня виборів коливається від 0,08 копійок до 0,65. Таким чином, єдиним захисним механізмом є печатка ДВК та підпис члена відповідної комісії. Також в низці регіонів передбачається друк захисної решітки (перекреслені лінії та зменшені написи), яка не відображається під час копіювання. Втім, досвід місцевих виборів 2006 року, коли були зафіксовані бюлетені, надруковані на 2-х видах паперу, або замовлення виготовлення бюлетенів у приватних поліграфічних структур, змушують спостерігачів активніше контролювати процес.

ВОЛИНСЬКА ОБЛАСТЬ

Проблеми з реєстрацією кандидатів

В окремих випадках причиною відмови у реєстрації кандидатів було недотримання норми повідомлення ТВК про час і місце проведення партійних конференцій. Так, у Володимир-Волинському районі місцевій організації Європейської партії України було відмовлено у реєстрації партійного списку через те, що конференція з висунення кандидатів проходила за іншою адресою, ніж було вказано у повідомленні. А в Рожищенському районі представники ВО «Батьківщина» на свою конференцію забули запросити представників відповідних сільських ТВК. Через це окремі комісії, зокрема у с. Сокіл і с. Щурин, відмовили в реєстрації цих кандидатів. Луцька районна виборча комісія відмовилась реєструвати кандидатів-мажоритарників від ВО «Батьківщина», оскільки заяви кандидатів, згідно дат на документах, були написані за два дні до проведення партійної конференції. З 31 кандидата було відмовлено 23-ом. Вони змушені були подавати документи повторно. В Турійському районі місцева організація УРП «Собор» провела партконференцію занадто пізно – 3 жовтня.

Зафіксовані випадки, коли відповідні ТВК реєстрували кандидатів в депутати, не маючи на це підстав. Так, Луцька міська виборча комісія зареєструвала кандидатом в депутати міськради по виборчому списку «Єдиного Центру» Миколу Євтушина, голову обласної виборчої комісії (його висунула партійна конференція, але документи в міську ТВК він не подавав). У Ратнівському районі зафіксовані випадки, коли один кандидат балотується одночасно в депутати сільської та районної ради по мажоритарних округах (с. Велимче та с. Гірники), що є порушенням закону.

В Іваничівському районі Партія регіонів оскаржує рішення ТВК про реєстрацію всіх кандидатів до районної ради від ВО «Батьківщина», посилаючись на те, що їхня партійна конференція була нелегітимною, оскільки делегати від первинних організацій не обирались. Районна виборча комісія відмовила у задоволенні скарги і направила матеріали на вивчення до прокуратури.

Винесення попереджень кандидатам

Чим ближче до дня голосування, тим більше скарг на опонентів отримують ТВК від суб’єктів виборчого процесу. Однак комісії не поспішають приймати відповідні рішення. Лише Володимир-Волинська міська виборча комісія винесла попередження кандидату на посаду міського голови Павлу Мамедову (партія «Народний рух України за Єдність») за поширення агітаційних листівок без вихідних даних (немає інформації про відповідального за друк, наклад, друкарню) та не подання зразків розповсюджуваної продукції до ТВК.

Спроби ініціювати прийняття рішення про винесення попередження були в Луцьку. Володимир Бондар, кандидат від «Єдиного Центру, звернувся до міської виборчої комісії з проханням винести попередження Миколі Романюку («Сильна Україна») за незаконну агітацію (останній надіслав лучанам додому листи, на яких не було зазначено вихідних даних. До того ж, їх надсилали раніше, ніж було створено передвиборчий фонд кандидата). Однак ТВК не задовольнила вимог В. Бондаря, не знайшовши в діях його конкурента жодного порушення, мовляв ці листи – не агітація, оскільки в них немає прямого заклику голосувати за кандидата, це просто «особиста переписка» керівника «Приватбанку» з мешканцями міста. Представники В. Бондара оскаржили дії ТВК в адміністративному суді, однак він теж відмовив у задоволені вимог позову.

Друк бюлетенів

Територіальні виборчі комісії на свій розсуд визначали, де вони будуть друкувати бюлетені. Таких друкарень в області виявилось близько десяти. Виборчі комісії в обласному центрі (Волинська обласна та Луцька міська виборчі комісії) свій вибір зупинили на приватному підприємстві «Волиньполіграф», яке мало відповідний досвід у 2006 р. (один з керівників друкарні – членом обласної ВК).

Бюлетені для усіх видів виборів (районних, селищних, сільських), що відбуватимуться у Луцькому районі, буде друкувати приватна друкарня «Християнське життя» (належить Олександру Товстенюку, депутату облради з фракції «Рідна Волинь», що її очолює голова ОДА). Для правильного вибору друкарні свої «поради» давав голова райдержадміністрації.

Володимир-Волинській міській виборчій комісії бюлетені друкуватиме місцеве ЗАТ «Друкарня», а Володимир-Волинській районній ВК – приватне підприємство в Луцьку. У друкарні Володимир-Волинського замовляє друк бюлетенів та інформаційних плакатів Ковельська міська ВК. У Горохівській районній друкарні бюлетені друкуватимуть Локачинська та Горохівська районні виборчі комісії, в Ковельській друкарні замовляють друк бюлетенів Старовижівська та Ковельська районні ВК, а в Камінь-Каширській – Любешівська та Камінь-Каширська районні ВК. У місцевих районних друкарнях виготовлятимуть бюлетені також Іваничівська, Маневицька, Ківерцівська, Рожищенська, Турійська районні виборчі комісії.

Контроль територіальних виборчих комісій за виготовленням бюлетенів полягає лише у звірці та затвердженні макету виборчого бюлетеня. У більшості районів члени ВК не були присутні при друці бюлетенів. Охорону забезпечували правоохоронні органи. Натомість члени комісій будуть брати участь у транспортуванні бюлетенів з друкарні до приміщень ТВК та у знищенні відповідних типографічних відтисків.

Середня вартість одного бюлетеня з виборів по одномандатному та багатомандатному округах становить 0,60 грн. В окремих випадках він дешевший – 0,48 грн. Ціна залежить від кольору та розміру паперу. Щодо рівнів захисту, то окрім різних кольорів бюлетенів, фактично жодних спеціальних елементів не передбачено.

Інші виборчі інциденти

Частішають інциденти та конфлікти у місті Нововолинську. В ніч з 13 на 14 жовтня невідомі особи познімали зі стовпів і викрали світло-зелені знамена виборчої кампанії кандидата на посаду міського голови Ірини Лузанчук («Третя Сила»), що критикує діючого голову і кандидата Віктора Сапожнікова (ВО «Батьківщина»). Так само вночі були знищено усі 260 агітаційні стенди І. Лузанчук, розміщені біля під’їздів будинків.

Також у Нововолинську 16 жовтня правоохоронці склали протокол про розповсюдження незаконної агітації з намету ВО «Батьківщина». Працівники міліції вилучили 123 агітки, які не мали вихідних даних: місця друку, інформацію про наклад та відповідального за друк. У листівках був заклик не підтримувати на виборах Партію регіонів, «Сильну Україну», Народну Партію, КПУ та «кишенькову опозицію».

ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ

Проблеми з реєстрацією кандидатів

Тячівська районна ТВК відмовила у реєстрації районній організації політичної партії «Фронт Змін» внаслідок того, що конференцію провели без кворуму, а також помилки у протоколах. Документи було доопрацьовано та подано повторно. Відповідно ТВК прийняла рішення про їхню реєстрацію. Районна організація ВО «Батьківщина» подала до суду на комісію з приводу реєстрації «Фронту Змін» та просила скасувати рішення про реєстрацію. Закарпатський окружний адміністративний суд відмовив у задоволені позову. Рішення суду оскаржено до Львівського апеляційного адміністативного суду.

Винесення попереджень кандидатам

Були винесені попередження Ужгородською міської ТВК двом суб’єктам: кандидату на посаду міського голови Ужгорода В. Погорєлову та Ужгородській міській організації партії «Єдиний Центр». Причина – розміщення політичної реклами до моменту реєстрації та відкриття виборчого фонду. Кожен отримав попередження (з 18 членів 12 проголосували «за»). Ініціатором скарги виступила Ужгородська міська організації партії «Зелені». ЄЦ звинувачувався у розміщенні національною парторганізацією політичної реклами, а кандидат Погорєлов – у зустрічах з виборцями, які відбулись 23 та 26 вересня. Кожен із суб’єктів обвинувачення подав позов на рішення ТВК до суду, який визнав їх безпідставними та скасував. Рішення суду оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Друк бюлетенів

Загалом до друку бюлетенів залучено 14 друкарень. Бюлетені для обласної ради буде друкувати ПАТ Видавництво «Закарпаття». За процесом спостерігатимуть три члени обласної ТВК. Також будуть присутні представники МВС. Основними ступенями захисту є форма, колір, візуальна відповідність затвердженому ЦВК примірнику, ступені гравірування. Вартість не перевищуватиме 0,60 грн.

Великоберезнянська районна ТВК замовила виготовлення бюлетенів в Ужгороді. Вартість для Перечинської районної ТВК складатиме 0,60 грн, а бюлетеня для голосування за міського голову Перечина – 0,48 грн. У Свалявській районній ТВК повідомили, що орієнтовна вартість бюлетеня буде 0,60-0,65 грн. У Хустській районній ТВК – 0,55 грн., Тячівській районній ТВК – 0,55-0,60 грн. Бюлетені для сіл та селищ Тячівській районної ТВК обійшлись у 0,48 грн.

Підкуп виборців

Є свідчення очевидців про підкуп, що ймовірно був організований кандидатом на посаду міського голови Ужгорода Миколою Жолтані. Маючи у своїй власності мережу продуктових магазинів «Зіна 0-24», він організовує роздачу харчових наборів для пенсіонерів. Продукти надаються безпосередньо на території магазинів, де сформувалися великі черги. Пенсіонерів обдзвонюють та просять прийти з 6:00 до 9:00. Також цей кандидат надає спонсорську допомогу для організації паломницьких поїздок монастирями області.

Інші виборчі інциденти

Останнім часом частішають випадки тиску на представників засобів масової інформації. Яскравим прикладом є інцидент, що стався з журналістами видання «Вся Закарпатська правда». До редакції надійшов лист від Ужгородської міської ТВК з проханням надати відеоматеріали про їхні засідання, що були зафіксовані на камеру. У проханні представники комісії посилались на статті в законі про вибори, що не стосуються вимоги надання відеоматеріалів. Тому редакція їм відмовила. У відповідь члени ТВК погрожували заборонити відеозйомку засідань.

Членам Ужгородської міської ТВК, які голосували за винесення попередження кандидату на посаду міського голови Ужгорода Віктор Погорєлова, погрожують у телефонних розмовах, кладуть погребальні вінки під двері їхніх помешкань, на яких червоною фарбою малюють могильні хрести. Також є інформація, що в ніч з 15 на 16 жовтня після засідання у приміщені Ужгородської міської ТВК невідомо, яким чином, з’явився такий самий вінок. Цікаво те, що на кожному вінку була інформація про фірму, яка його виготовила, з телефонним кодом міста Мукачево.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Проблеми з реєстрацією кандидатів

Проблеми з реєстрацією були у «Патріотичної партії України», яка балотувалась до Косівської районної ради. Рішенням Косівської районної ТВК її знято з реєстрації. Підставою стало те, що місцевий осередок партії очолював громадянин Російської Федерації. Рішення не оскаржувалося.

13 жовтня за рішенням Калуської районної ТВК було скасовано реєстрацію списків кандидатів до Калуської райради від партії «Фронт Змін». За словами представників комісії, у заяві партії було помилково вказано, що списки подає обласна організація, хоча далі за текстом все було без помилок. Рішення представники «Фронту Змін» оскаржили в Івано-Франківському окружному адміністративному суді, який вирішив цю помилку несуттєвою і своєю постановою надав партії можливість продовжувати участь у виборчих перегонах.

Друк бюлетенів

Івано-Франківська міська та обласна комісії друкуватимуть свої бюлетені в Івано-Франківську на ТзОВ українсько-німецькому СП «Кубекс», вартість становитиме 0,57 грн. за один бюлетень. Аналогічно у «Кубексі» за тією ж вартістю друкуватимуть і Коломийська міська ТВК, Коломийська районна ТВК, Косівська, Городенківська, Снятинська, Рогатинська, Тисменицька, Тлумацька, Надвірнянська, Богородчанська, Верховинська та Галицька районні ТВК, Яремчанська міська ТВК.

Лише Болехівська міська ТВК, Долинська та Рожнятівська районні ТВК друкуватимуть у смт. Брошнів на фірмі МПП «Таля» за вартістю 0,57 грн. Калуські міська та районна комісії друкуватимуть бюлетені за тією ж ціною у ТзОВ «Артекс» (місто Калуш). Контроль за друком здійснюватимуть 3 члени ТВК, представники міліції та СБУ.

Інші виборчі інциденти

На території Коломийського району подекуди складно проводити передвиборчі виступи для кандидатів у депутати від опозиційних політичних партій. Так, у середній школі смт. Гвіздець відмовлено в зустрічі з виборцями народному депутатові Володимирові Мойсику, який є заступником голови партії «За Україну!». Керівники навчального закладу послалися на те, що їх можуть звільнити з роботи за надання дозволу на виступ народного депутата у приміщені школи.

17 жовтня Івано-Франківська міська організація «Батьківщини» звернулася до суду з позовом проти міської виборчої комісії щодо непропорційного розподілу місць у ДВК міста. Проте наступного дня, 18 жовтня, Івано-Франківський окружний адміністративний суд відхилив заяву вимоги позову. Спостерігачам ОПОРИ стало відомо, що партія не погодилась з судовим рішенням та оскаржує його в апеляційному суді.

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Проблеми з реєстрацією кандидатів

Під час реєстрації політичних партій у Львівському регіоні спостерігачі зафіксували кілька випадків відмови. Зокрема, найбільшого резонансу отримали події довкола реєстрації списків партії «Батьківщина» під головуванням Романа Ілика. Так, обласна ТВК чотири рази відмовляла зареєструвати списки цієї політичної сили через те, що Р. Ілик не є юридичним головою обласного осередку. Два рази з цих чотирьох спроб партія подавала списки навіть з підписом голови Всеукраїнської партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Проте ці дві спроби також не були результативними. Схожа ситуація зі списками «Батьківщини» від Р. Ілика трапилася і у міській ТВК у Львові. Комісія відмовилась реєструвати список, проте зареєструвала списки Деньковича.

Окремо варто згадати першу спробу подати списки кандидатів до обласної ради від «Батьківщини» під головуванням Івана Деньковича, який домігся повернення собі цього статусу через суд. Тепер вже екс-голова Львівської обласної ТВК Ігор Кравчук (представник УСДП), за словами прихильників Романа Ілика, відмовився зареєструвати ці списки, і саме за це, на їхню думку, проти нього порушили кримінальну справу. В кінцевому результаті, списки Деньковича таки зареєстрували. Новим головою ТВК став Микола Щур (УНП).

«Батьківщина» Романа Ілика прийняла рішення про бойкот виборів до міської та обласної рад Львова, а також оскаржувала відмови зареєструвати кандидатів у суді. Рішенням Печерського суду міста Києва від 20 жовтня скасовано усі ухвали, які перешкоджали участі партії у виборах (зокрема, знято заборону на проведення обласних конференцій та скасовано заборону для Головного управління юстиції у Львівській області вносити зміни в реєстр). Зараз «Батьківщина» вимагає від міської та обласної ТВК скасувати реєстрацію списків І. Деньковича.

Крім того, у міській та обласній територіальних виборчих комісіях Львова не пройшли реєстрацію списки від «Народної Екологічної партії» через те, що в обох випадках подання не були належно оформлені (у міську ТВК НЕП подав списки без електронної копії, а обласна комісія виявила помилки). Щоправда, обласна ТВК повідомила про свою відмову тільки за півтори години до закінчення терміну реєстрації і, таким чином, позбавила партію можливості доопрацювати документи.

У Турківському районі Львівської області ТВК не зареєструвала списки «Козацької партії» через відсутність реєстрації цієї політичної сили в Міністерстві юстиції. Цікаво, що майже у всіх районах Львівської області партія подала списки кандидатів в останній відведений для цього день.

Винесення попереджень кандидатам

Невирішеною залишається ситуація зі штабом ВО «Свобода» в регіоні, представники якого, за словами членів Львівської міської ТВК, заблокували їхню роботу в понеділок, 18 жовтня. Члени комісії написали заяви до працівників правоохоронних органів. Однак до надання попередження ВО «Свобода» міська ТВК поки що не вдавалася.

Як повідомили довготерміновим спостерігачам у Буській районній виборчій комісії, керівництво виносило усні попередження партіям, які почали розміщувати інформаційні плакати у місті, ще не маючи на це коштів з виборчих фондів.

Друк бюлетенів

Частина районних виборчих комісій друкуватиме бюлетені у районних друкарнях (Стрийська ТВК у Стрийській міській друкарні, Перемишлянська районна ТВК у Перемишлянській міській друкарні, Буська районна ТВК у Камянці-Бузькій, Бродівська районна ТВК у Бродівській районній друкарні), а частина – в обласному центрі (Миколаївська ТВК у Львівській друкарні «Бібльос»). Варто зауважити, що міські ТВК у районах при виборі друкарні здебільшого керуються вибором районної комісії. Середня вартість бюлетеня в області становить 0,60 грн. для партійних бюлетенів та 0,48 грн. для тих, за якими обиратимуть міських та селищних голів.

Стосовно рівнів захисту, то у Перемишлянській районній ТВК повідомили, що захисту бюлетені не мають. Натомість у Бродівській, Стрийській та Миколаївській районних ТВК повідомили, що бюлетені матимуть кілька рівнів захисту на основі кольорового втілення та захисних смужок.

Підкуп виборців

19 жовтня партія Християнсько-Демократичний Союз, яка цього року балотується до Львівської міської ради, вирішила допомогти своїм виборцям харчами. Роздача пакетів з продуктами (кілограм гречки та цукру, літр олії та пачка вафель) відбувалася у ресторані готелю «Супутник». При вході виборців зустрічали двоє молодиків, які запитували в них адресу проживання та звіряли її з адресами відповідного виборчого округу. Якщо дані співпадали, громадян пропускали до фойє, де за спеціальним столиком представники партії перевіряли паспортні дані, зокрема відмітку про місце проживання. Пройшовши процес перевірки, мешканці мікрорайону отримували пакет з харчами, церковний календар на 2011 рік і передвиборчу програму ХДС. До речі, станом на 13:00, детальний список адрес, мешканці яких можуть отримати допомогу, був розміщений на рецепції при головному вході до готелю. Як повідомив охоронець, «продукти на сьогодні закінчились, але через день-два буде новий завіз». Цікавим збігом обставин є те, що депутат ЛМР Лариса Малех, яка з 2005 року є членом ХДС та балотується до міськради під № 2 у партійному списку, є головою ВАТ «Туристична фірма «Львів-Супутник» (офіційна назва готелю). Окрім цього, Л. Малех є кандидатом в окрузі № 35, межі якого співпадають з тими вулицями, мешканці яких отримали такі подарунки.

Інші виборчі інциденти

15 жовтня на вечірньому засіданні міська ТВК пакетом проголосувала за затвердження списків членів ДВК, не розглядаючи персональний склад кожної дільниці. Як повідомив членів комісії голова Ігор Сліпецький, представник провладної Народної Партії, над укладанням списків працювала спеціально створена робоча група. Голова відмовився оприлюднити склад цієї робочої групи та питання, які вона розглядала. Вимоги озвучити подання партій щодо кандидатур до складу міських ДВК теж були проігноровані. Оскільки засідання відбулося у п’ятницю ввечері, політичні партії не змогли у дводенний термін оскаржити рішення ТВК у суді. Як з’ясувалося пізніше, окрім цього, у затверджених списках відсутня графа, яка б свідчила про партійну приналежність члена комісії на кожній з 284 дільниць. Немає також граф із зазначенням місця праці та попереднього досвіду роботи, а кількість членів кожної ДВК – мінімальна.

Представники партії «УДАР» у Львові розклеїли свою поліграфію на неналежних для цього місцях (дверях під’їздів, трансформаторних будках). Крім того, партійці розповсюджували свою агітаційну продукцію без необхідних вихідних даних (наклад, друкарня, відповідальний за друк). Таке ж порушення спостерігачі зафіксували у діях партії «ПОРА» та кандидата в депутати Львівської міської ради Ореста Мархвінського.

Також зафіксовані нові факти використання чорного піару проти кандидата на посаду міського голови Андрія Садового. Через поштові скриньки мешканців мікрорайону «Сихів» розповсюджуються чорно-білі листівки без жодних підписів і вихідних даних, у яких непрямо закликають не голосувати за А. Садового, тому що він не дотримав обіцянку пустити трамвай на Сихів.

Проблемною є ситуація, коли кандидатам у депутати сільських рад доводиться отримувати рішення виборчої комісії про їхню реєстрацію та посвідчення кандидатів через місцеві суди. Приклад – постанова Пустомитівського районного суду за позовом Андрія Глуховського до Лисиничівської сільської виборчої комісії. Суд визнав бездіяльність сільської виборчої комісії незаконною і зобов’язав її видати посвідчення кандидату в депутати.

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСТЬ

Проблеми з реєстрацією кандидатів

Рівненська обласна виборча комісія мала п’ять судових справ. Перші два позови були від кандидатів мажоритарників від ВО «Батьківщина». Їх було задоволено, тому ВК провела реєстрацію. Політичним партіям «Нова політика» та «УДАР» відмовлено у реєстрації, рішення комісії також оскаржено в суді. Прохання було задоволено. Проте за рішенням обласної виборчої комісії партію зареєстрували, але відмовили окремим кандидатам. Також партія «Справедлива Україна» оскаржувала рішення комісії в суді та отримала відмову в задоволені позову.

Гощанська районна ТВК відмовила у реєстрації районній організації партії «Справедливість». Причиною було те, що ця політична партія провела конференцію з висунення кандидатів у депутати в той самий день, коли подала відповідне повідомлення про її проведення. Рішення не оскаржували.

Острозька міська виборча комісія відмовила у реєстрації трьом кандидатам у депутати через те, що вони йшли до міської ради одночасно від двох політичних партій. Також добровільно відмовилися балотуватися до міської ради по одному кандидату від Християнсько-демократичного союзу, Всеукраїнського патріотичного союзу та від «Фронту Змін».

Рівненська районна виборча комісія відмовила в реєстрації одній з двох районних організації партії «Наша Україна». Справа в тому, що до ТВК надійшло повідомлення про проведення конференції з висунення кандидатів від районної організації партії «Наша Україна», яку очолює Степан Павлюк. На цій конференції відбулося висунення кандидатів до Рівненської районної ради. Наступного дня до виборчої комісії надійшло повідомлення від заступника районної організації Миколи Степчина і кількох членів правління районної організації, що на проведеній напередодні конференції не було кворуму, необхідний для того, аби конференцію можна було вважати легітимною, і повторно подав повідомлення про проведення нової конференції. На цій конференції делегати висловили недовіру голові районної організації С. Павлюку, а новим головою обрано М. Степчина, а також висунуто кандидатів до Рівненської районної ради. На основі цього подані документи для реєстрації політичної партії в Рівненській районній виборчій комісії. Відмова ТВК в реєстрації Рівненської районної організації «Нашої України» на чолі зі Степчином та їхнього списку кандидатів оскаржена в суді, але рішення комісії залишилося без змін.

Здолбунівська районна ТВК відмовила в реєстрації районній організації ПП «УДАР». Причиною стало те, що партія не вчасно подала повідомлення про дату проведення конференції. Партійці звернулися до суду, однак той визнав дій комісії цілком правомірними.

Друк бюлетенів

Загалом у Рівненській області до друку виборчих бюлетенів залучено 9 друкарень. Виборчі комісії Гощанського, Демидівського, Радивилівського, Рівненського, Здолбунівського, Березнівського, Рокитнівського районів друкуватимуть бюлетені у ТОВ «Каліграф» (місто Рівне). Корецька районна виборча комісія друкуватиметься у Корецькій типографії. Виборчі комісії міста Дубно та Дубенська района ТВК друкуватимуть бюлетені у місцевій друкарні Комунальне підприємство «Замок». Виборчі комісії міста Острог та Острозька районна ТВК – у ТОВ «Острозька друкарня». Костопільська районна ВК друкуватиме на типографії Костопільдрук. Кузнецовська міська та Володирецька районна ВК друкуватимуться у Володимирецький районній друкарні. Зарічненська районна ВК бюлетені друкуватиме у редакції районної газети «Полісся». Дубровицька районна ТВК виборчі бюлетені буде друкувати у Рівному. Вартість одного бюлетеня складає 0,60 грн.

Підкуп виборців

У місті Рівне кандидати у депутати роздають продуктові пакети. Такий випадок зафіксовано в районі радіозаводу. Набір складається з шампанського, цукерок, ручки, блокнота з фото кандидата та буклету з його програмою.

Інші виборчі інциденти

У Здолбунові місцева організація партії «Відродження» розповсюджує агітаційні листівки, на яких вказано наклад усього 5 екземплярів.

Крім того, у Здолбунові кандидат у депутати до Рівненської обласної ради по 15 виборчому округу Йосип Гаврищак (партія «Відродження») використовує власне службове становище та тисне на своїх підлеглих, щоб вони та їхні родини проголосували за нього. Зараз він займає посаду начальника відокремленого підрозділу «Вагонне депо – Здолбунів» Державного територіально-галузевого об’єднання «Львівська залізниця».

Кандидат у депутати до Рівненської міської ради Борис Королюк (НРУ) веде агітаційну роботу по своєму округу, надсилаючи листи кожному виборцю. Таким чином свою агітацію ведуть й інші представники партії. На жаль, вони використовують застарілу базу даних, що привело до обурення людей, оскільки деякі отримали листи на ім’я своїх близьких, які вже померли. Їх привітали з днем народження.

ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСТЬ

Винесення попередження кандидатам

Глибоцька районна ТВК винесла попередження Дмитру Лазоренку за те, що він написав в автобіографії «безпартійний», хоча є діючим членом «Батьківщини», а його подання відбулося від ПР.

Зафіксовані випадки зняття з реєстрації кандидатів комісіями на основі скарг суб’єктів виборчого процесу у зв’язку з тим, що кандидати є членами інших партій. До прикладу, Чернівецька обласна виборча комісія 14 жовтня за скаргою ВО «Батьківщина» прийняла рішення про зняття з реєстрації Анатолія Совви (балотується від «Фронту Змін» по багатомандатному мажоритарному округу № 51 в обласну раду та № 11 в списках) та Інни Худяковської (балотується від «Третьої Сили» по багатомандатному мажоритарному округу № 41 в обласну раду, та № 2 в списках). Але вже наступного дня сама ж Чернівецька обласна виборча комісія скасувала попереднє рішення.

У Сокирянській районній ТВК зняті з реєстрації кандидати в районну раду від «Фронту Змін»: Віктор Потульницький, Володимир Кмитюк, Григорій Григу, Олена Місюрк. Кандидатами до міської ради були Наталя Препелиця, Ніна Мадей. Їх реєстрацію скасовано через те, що кандидати є діючими членами інших політичних партій. Деякі з перелічених кандидатів готують позови до суду.

Друк бюлетенів

До друку бюлетенів залучено 7 друкарень області. Для міської ТВК Чернівців бюлетені виготовлятиме друкарня «Місто». Бюлетені обласної ТВК та великої частини районних, селищних та сільських комісій будуть надруковані у Вижницькій районній друкарні. Глибоцька, Кіцманська, Кельменецька, Сторожинецька районні ТВК друкуватимуть бюлетені у відповідних районних комунальних друкарнях. У Герцаївському районі друк бюлетенів замовлено в типографії редакції газети «Gazeta de Hert’a».

Вартість бюлетеня для голосування в обласну раду становить 0,60 грн. Інших рівнів – коливаються в цих межах, для районних рад – 0,58 грн., для виборів сільського голови – 0,48 грн. Охорону бюлетенів здійснюють працівники МВС, а також у друкарні присутні члени комісії. Рівні захисту – колір, напис області на фоні, друк на бюлетені назви району та печатка комісії.

Порушення кримінальних справ

Єдиним фактом є справа проти Глибоцької селищної ради, що стосується використання благодійних «повеневих» коштів 2008 року. Реакцією на цю подію стало оприлюднення у ЗМІ відкритого листа місцевих організацій партій. 18 жовтня у районному центрі Чернівецької області смт. Глибока представники «Нашої України», «Фронту Змін», ВО «Батьківщина», УСДП, «За Україну!» та «Сильної України» провели спільний брифінг, на якому оприлюднили звернення до Голови Чернівецької ОДА Михайла Папієва (він же очолює список Партії регіонів до обласної ради) та Президента Україна Віктора Януковича з приводу протиправних дій та владного тиску, що чиняться у районі. Вони вбачають чіткий політичний мотив порушеної кримінальної справи проти Глибоцької селищної ради напередодні виборів.

Інші виборчі інциденти

Усі ТВК завалені роботою. Керівники комісій нарікають на короткі терміни виборів. «Я вже не знаю, коли день, коли ніч, хоч і сиджу біля вікна – працюємо до пізньої ночі, мало спимо», – розповів голова Герцаївської районної виборчої комісії Віктор Гульпе.

Складним виявився процес формування дільничних виборчих комісій. Проблеми з’явилися вже після жеребкування та одностайного голосування. Причина – велика кількість відмов працювати у ДВК. Все через те, що керівники місцевих осередків партій не завжди проводили з тими, чиї кандидатури вони подавали до складу дільничних комісій, попередні бесіди, перш ніж робити такий крок. Люди часто виявляються непоінформованими про те, що вони є членами тої чи іншої ДВК. Декотрі голови РВК припускають: цілком імовірно, що при подачі заяви на членів цих комісій партійці використали старі ксерокопії документів з попередніх виборів. Внаслідок цього до ДВК потрапляють ті, хто не бажає або в силу певних обставин не може виконувати обов’язки членів комісій (наприклад, у зв’язку з вагітністю чи перебуванням за кордоном).

ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ

Реєстрація кандидатів

Усі політичні партії були зареєстровані. Винятковими є 2 ситуації, пов’язані з «партіями-клонами». Зокрема, Бережанська районна ТВК зареєструвала список від партії «Пора» в кількості 3 кандидатів в депутати, а через кілька днів голова районної партії «Пори» заявив, що від його партії жодних списків не подавали, а попереднє подання сфальсифікували. Після цього партію зняли з виборів.

У Тернопільську міську ТВК було подано 2 списки від «Батьківщини», оскільки напередодні там відбувся розкол. Комісія затвердила список партії, яка мала офіційну реєстрацію.

Винесення попереджень кандидатам

Тернопільська міська ТВК винесла уже 4 попередження кандидатам на посаду міського голови: Василю Лило («Наша Україна») – за проведення несанкціонованого заходу, а саме, зустрічі з виборцями у с. Пронятин, яке входить в межі міста і про що не було повідомлено; Сергію Надалу («Свобода») та Василю Чубаку (ПППУ) – через відкриття фондів без розпорядника коштів; Петрові Гочу (Партія регіонів) – за розповсюдження агітаційної продукції без зазначення вихідних даних. Однак останні троє кандидатів через суд скасували попередження.

Ще два подання перебувають на розгляді у ТВК: на Романа Заставного («За Україну!», діючий мер) – за агітаційну продукцію без вихідних даних; на Василя Лило («Наша Україна») – за підкуп виборців (відеоролик, де зазначається, що його будівельна фірма допомогла мешканцям одного з будинків відремонтувати сходи, за що люди вдячні кандидату).

Друк бюлетенів

Районні ТВК здебільшого друкують бюлетені безпосередньо у районних друкарнях, винятком є 4 райони, де місцем друку було заявлено ВАТ Тернопільський видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч» (у минулому – найбільше державне видавництво області). Більшість ТВК заявили, що на місці друку перебуватимуть члени комісій та представники МВС. У всіх виборчих комісіях поінформували, що вартість друку складатиме 0,60 грн., і лише у Заліщицькій районній ТВК вартість становитиме 0,65 грн. Щодо рівнів захисту, то в основному це колір, в окремих районах застосовують матове покриття або ж додаткову смугу.

Підкуп виборців

У редакцію щоденної газети «20 хвилин» звернувся мешканець Тернополя Микола Беновський, який повідомив, що до нього в квартиру прийшли представники Партії регіонів і запропонували за голос 150 грн. Подібні свідчення дав і сусід Беновського – Роман Шевців.

Інші виборчі інциденти

Проблемним виявився процес затвердження тексту виборчого бюлетеня по виборах депутатів Кременецької районної ради. Як засвідчують документи, видані місцевим осередкам «Батьківщини» та Партії регіонів, ці політичні сили першими подали партійні списки на реєстрацію. При чому зазначено, що «Батьківщина» подала документи о 8:00 29 вересня й отримала відповідно довідку № 1, а Партія регіонів подала документи о 10:00 й отримала № 2. Проте при затвердженні тексту виборчого бюлетеня по виборах депутатів райради під № 1 зареєстровано Партію регіонів, а під № 2 – «Батьківщину». Формально протокол підписано 14 жовтня, хоча, як стало відомо спостерігачам ОПОРИ, протокол було підготовлено пізніше, що зумовлено відсутністю у членів комісії правового обґрунтування зміни порядковості партій в бюлетені.

Варто зазначити, що трапляються факти відмови кандидатів від опозиційних партій брати участь у виборах. Наприклад, у Козівському районі станом на 15 жовтня було 13 заяв від кандидатів по мажоритарних округах щодо відмови балотуватися.

ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ

Реєстрація кандидатів

У м. Кам’янець-Подільський ТВК відмовила у реєстрації міській організації політичної партії «Партія промисловців і підприємців». Причина відмови – конференція, на якій висувались кандидати по багатомандатному та одномандатному округах, відбувалась не у тому місці, яке було заявлене у повідомленні, поданому до ТВК. Партія подала скаргу до суду. 7 жовтня відбулось засідання окружного суду у м. Хмельницький. У відкритті провадження відмовлено. Аргументація – заява підписана не головою, а заступником партійної організації. Партія подала позовну заяву до Львівського апеляційного суду. Апеляційний суд не може розглядати справу, доки немає рішення окружного суду. Таким чином, затягується час, що унеможливить участь партії у виборах до місцевих рад.

Також ТВК відмовила в реєстрації кандидатам у депутати до міської ради від Народної Партії Дмитру Васільянову та Івану Павлевичу, мотивуючи це тим, що за даними міськрайонного управління юстиції вони очолювали інші організації політичних партій. Кандидати подали до суду. Іван Павлевич виграв справу у Львівському апеляційному суді.

Хмельницька обласна ТВК відмовила в реєстрації Хмельницькій обласній організації партії «Наша Україна» через те, що партія не повідомила комісію про проведення конференції та була встановлена невідповідність реєстраційних документів. «Наша Україна» оскаржувала рішення ТВК в суді, але суд не задовольнив позов.

Винесення попередження кандидатам

У Кам’янець-Подільску районну ТВК надійшло дві заяви з вимогою винести попередження кандидатам. Перша – від кандидата на посаду сільського голови с. Слобідка Кульчиєвецька Руслана Нєстєрова про те, що діючий сільський голова Марія Міткевич втручалася в роботу дільничної виборчої комісії. Представники ТВК виїхали на місце, факт не підтвердився. Друга заява – депутата сільської ради Василя Кульбіцького про те, що сільський голова Марія Міткевич виготовляє та розміщує агітаційну продукцію з порушеннями закону. «Агітаційні плакати» – це листи паперу розміру А3, на яких була надруковано інтерв’ю Марії Іванівни дворічної давності та написом-закликом голосувати за неї. У цьому випадку комісія винесла попередження сільському голові. Імовірно, що зазначені заяви – це спроби усунути сільського голову від виборів як одного з найрейтинговіших претендентів на посаду.

Друк бюлетенів

Виборчі бюлетені більшості районних і міських ТВК планують друкувати у містах Хмельницький та Кам’янець-Подільський. Деякі північно-західні райони будуть друкувати бюлетені у Тернополі. Деякі райони планують користуватися послугами місцевих друкарень. Хмельницька обласна ТВК буде друкувати бюлетені у ТОВ «Поліграфіст-2». На сьогодні більшість районів області ще не укладали договорів з друкарнями. Вартість бюлетенів коливається від 0,48 до 0,60 грн. ТВК скеровують своїх людей для контролю над процесом друку. Також обласне управління внутрішніх справ виділило людей з особового складу для охорони бюлетенів.

Підкуп виборців

На початку жовтня на дорогах міста Славути з’явився новий пільговий автобус марки ПАЗ з наступним написом з обох боків: «Олександр Гаврилюк» та «Пільгові перевезення інвалідів і пенсіонерів». Чиновник Хмельницької ОДА Олександр Гаврилюк – кандидат у депутати Хмельницької обласної ради від Партії регіонів.

Інші виборчі інциденти

Славутський міськрайонний тижневик «Трудівник Полісся», засновниками якого є Славутська міська та районна ради депутатів, опублікував виборчі списки кандидатів від Партії регіонів, ВО «Батьківщина», «Сильної України», «Нової політики». Таким чином, з 7 по 14 жовтня осередки зазначених політичних сил мали перевагу у тривалості ознайомлення виборців з їхніми кандидатами. Інші списки учасників виборчих перегонів оприлюднені в газеті 14 жовтня.

ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ


Проблеми з реєстрацією політичних партій

Харківська міська виборча комісія відмовилася зареєструвати колишнього депутата міськради В’ячеслава Картавих кандидатом у депутати від Прогресивної соціалістичної партії України, посилаючись на те, що в обласному управлінні юстиції він зареєстрований як голова місцевого осередку політичної партії «Руський блок». Це рішення п. Картавих оскаржив у суді, який зобов’язав місцеву територіальну виборчу комісію зареєструвати кандидата.

Харківське міське ТВК також відмовило в реєстрації Володимиру Іванову, кандидату на посаду міського голови Харкова від «Руського блоку», посилаючись на те, що вчасно не перереєстровано зміну керівників обласної організації партії. Але після оскарження суд зобов’язав комісію зареєструвати кандидата.

Друк бюлетенів

У Харківській області виборчі бюлетені для кожної ТВК виготовляються на місцевих типографіях, більшість з яких – недержавні та мають юридичний статус фізичної особи-підприємця. Наприклад, у Валківському районі бюлетені друкує ТОВ «Валківська районна типографія», у Богодухівському районі – Богодухівська районна типографія, у Куп’янську – ПП «Мед-аліс», у Ізюмі – ФОП Запорожченка, у Чугуєві – ФОП Тимченка, у Харкові – ООО «Глобус» та «Меридіан».

ТВК укладає угоду виключно з одним підрядником, який несе відповідальність згідно діючого законодавства. Комісія здійснює контроль за друком бюлетенів на рівні розробки макету та прийому накладу. Згідно інформації, отриманої від ТВК, середня вартість виготовлення бюлетенів складає 0,60 грн. Згідно інформації, отриманої від Валківської районної виборчої комісії (заступник голови Станіслав Назарько), витримати нормативи законодавства не вдасться, і вартість одного бюлетеня може скласти 0,63-0,65 грн.

За інформацією ТВК, захистом бюлетенів є їхній колір (відповідно до запропонованих ЦВК нормативів) та сітка захисту на папері.

Використання адміністративного ресурсу

За даними «Радіо Свобода», з посиланням на заяву голови Харківської облдержадміністрації Михайла Добкіна, яку він зробив 11 жовтня під час традиційного спілкування з журналістами кількох регіональних та всеукраїнських видань, губернатор не виключає, що на Харківщині мають місце випадки, коли вчителів – під загрозою звільнення – примушують вступати до Партії регіонів. За його словами, «людина, яка штучно заганяє в Партію регіонів» вчителів, буде, як мінімум, понижена в посаді. Раніше освітяни Харківської області та місцева опозиція (ВО «Батьківщина») заявляли, що «через небажання вступати в Партію регіонів звільняють керівників шкіл». Разом з тим, чиновники з управління освіти таку інформацію категорично заперечують.

Інші виборчі інциденти

18 жовтня кандидат на посаду мера Харкова Наталія Пилипенко (висуванець від партії «Союз») повідомила ЗМІ про те, що їй не дають можливості безкоштовно виступити в ефірі Харківської обласної телерадіокомпанії, хоча таке право передбачено законодавством. В облтелерадіокомпанії пояснюють ситуацію тим, що міськвиборчком досі не уклав з ними відповідний договір, хоча за законом це потрібно було зробити за 21 день до дня голосування. Зважаючи на це, Наталія Пилипенко висловила намір подати заяву до ЦВК з проханням з’ясувати це питання.

ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ


Проблеми з реєстрацією політичних партій

Маріупольська міська виборча комісія відмовила в реєстрації виборчого списку кандидатів від політичної партії «Сильна Україна» на підставі невідповідності печатки партійної організації на поданих документах. Партія в судовому порядку домоглась повторного розгляду документів своїх кандидатів, але міська виборча комісія знову відмовила в їхній реєстрації.

У м. Ясинувата Донецької області територіальна виборча комісія відмовила у реєстрації кандидатів від «Сильної України» на підставі того, що її виборчий список не був підтриманий на партійній конференції. Ясинуватська міська організація партії заявила про організовану спробу зриву партійної конференції невідомими особами шляхом незаконного голосування «проти» виборчого списку, який був винесений на розгляд учасників. Поза тим, «Сильна Україна» заявляє про легітимність виборчого списку кандидатів, поданих до міської виборчої комісії, та про грубе порушення законодавства з боку членів ТВК.

Донецька міська виборча комісія відмовила кандидату в депутати міської ради від «Сильної України» Олександру Колчаку в реєстрації через ненадання всіх документів, передбачених чинним законодавством. Кандидат заявив про свідоме знищення членами комісії його документів з метою недопущення його до виборів.

Донецький обласний осередок партії «Сильна Україна» 15 жовтня провела пікетування Донецької обласної державної адміністрації , в якому взяли участь близько 250 осіб.

Будьонівська районна в місті Донецьку виборча комісія відмовила в реєстрації 23 кандидатам зі списку «Єдиного Центру» та 21 кандидату-мажоритарнику від цієї політичної сили. Офіційним обґрунтуванням відмови стало неналежне оформлення документів. Донецький окружний адміністративний суд задовольнив позов партійців проти виборчої комісії, та зобов’язав її повторно розглянути документи кандидатів. Ця ж комісія на тих же підставах відмовила в реєстрації 19 з 25 кандидатів виборчого списку КПУ. Частина з них на підставі рішення суду повторно подала документи на розгляд виборчої комісії.

Оголошення попереджень кандидатам та зняття з реєстрації

У Докучаєвську Донецької області місцева територіальна виборча комісія винесла попередження кандидату на посаду міського голови від ВО «Батьківщина» Леоніду Самборському на підставі інформації Партії регіонів про його приналежність до іншої політичної сили.

Поза тим, у Краматорську місцева територіальна виборча комісія відмовила Партії регіонів у знятті з реєстрації кандидата в депутати міської ради Олександра Калиберда від партії «Сильна Україна». Комісія у своєму рішенні зазначила, що факт двопартійності до переліку підстав скасування рішення про реєстрацію кандидата не належить.

У Димитрові Донецької області винесли попередження кандидату на посаду голови міста від «Фронту Змін», в. о. мера Людмилі Ревві за фактом порушення умов передвиборчої агітації на міському телебаченні. Попередження винесено на підставі заяви Партії регіонів про незаконну агітацію, яка здійснювалась поза виборчим фондом та у статусі державного службовця. У свою чергу, Людмила Ревва заявила, що вона лише відповідала на питання ведучого про її вихід з Партії регіонів та навіть не називала партію, яка її висунула на посаду міського голови.

Друк бюлетенів

Як виявили спостерігачі ОПОРИ, більшість місцевих територіальних виборчих комісій Донеччини визначили максимальну вартість бюлетеня – 0,60 грн. Основне замовлення на друк отримала приватна друкарня «Новый мир». Окремі члени виборчих комісій заявляють, що саме цю друкарню для виготовлення виборчих бюлетенів їм рекомендувала місцева влада. Поза тим, окремі районні у місті Донецьку виборчі комісії та комісії в містах районного значення уклали договори на виготовлення бюлетенів з друкарнями, які мають організаційно-правову форму СПД.

Інші виборчі інциденти

17 жовтня помер кандидат на посаду Макіївського міського голови від КПУ Віктор Жабін. Регіональна організація КПУ провела екстрений брифінг з цього приводу, на якому народний депутат України М. Кравченко повідомив про обставини смерті кандидата. За інформацією партії, В. Жабін перебував під постійним передвиборчим пресингом, за день до смерті його зустріли невідомі, після розмови з якими у кандидата різко погіршився стан здоров’я, його доправили до лікарні, де він помер. КПУ наполягає на розтині тіла. Надзвичайну подію вже прокоментував голова Донецької ОДА, перший номер у виборчому списку ПР до обласної ради Анатолій Близнюк. Він висловив повагу до пам’яті кандидата та закликав Компартію не використовувати факт смерті В. Жабіна у передвиборчих цілях.

ЛУГАНСЬКА ОБЛАСТЬ


Проблеми з реєстрацією політичних партій

У Луганську місцева ТВК відмовила в реєстрації Партії промисловців та підприємців України. Причина такого рішення – невчасне повідомлення комісії про проведення конференції з висування кандидатів у депутати місцевих рад.

Кандидату-мажоритарнику від Козацької Української Партії Сергію Снаговському Луганська міська ТВК 13 жовтня відмовила в реєстрації через те, що він був членом двох політичних партій: ВО «Батьківщина» та Козацької Української Партії. Однак він подав скаргу до Донецького апеляційного суду, який скасував рішення комісії та відновив реєстрацію. Сергій Снаговський 3 роки очолював Луганську міську організацію політичної партії «Батьківщина» (2007-2010).

У Лисичанську та в Артемівському районі Луганська не зареєстрували список від партії «Нова політика» через те, що представники цієї політичної сили невідповідним чином оформили подання.

Оголошення попереджень кандидатам

19 жовтня Сєвєродонецька ТВК винесла попередження кандидату на посаду міського голови В. Грицишину (діючий міський голова). Скаргу на дії В. Грицишина подав місцевий осередок партії «Громада». Причина полягала в тому, що він 12 жовтня в ефірі ТРК «СТВ» агітував за себе, на що кошти з виборчого фонду не використовувались.

На думку Валентини Бєлобородько, довіреної особи кандидата, це був відео-сюжет без агітаційної складової, а Сєвєродонецька ТВК заангажована проти діючого мера.

Слід зазначити, що 20 жовтня комісія на своєму засіданні розглядала питання щодо винесення другого попередження діючому меру, однак результати голосування були 6 «за» та 6 – «проти». Одного голосу не вистачило, щоб зняти кандидата на посаду міського голови з реєстрації. Зміст цієї скарги – неправдива публічна інформація про діючих членів Северодонецької ТВК та інших кандидатів на посаду міського голови (порушення п. 5 ст. 53 ЗУ «Про вибори до місцевих рад»).

Лисичанська міська ТВК винесла попередження Андрію Скорому, кандидату на посаду міського голови від Соціалістичної партії України. Причиною стало розміщення білборду з написом «Андрій Скорий – Соціалістична партія України», який не був оплачений з виборчого фонду кандидата. У свою чергу, кандидат подав позов до Луганського окружного адміністративного суду про скасування цього рішення.

Аналогічна ситуація і в місті Зимогір’я (Слов’яносербського району), де 18 жовтня місцева ТВК винесла попередження Миколі Оніщуку («Батьківщина») за проведення агітації без відкриття рахунку виборчого фонду.

Друк бюлетенів

Усього на Луганщині бюлетені на вибори до місцевих рад друкуються в 16 типографіях області (ТОВ «Прес-Експрес», ТОВ «Кераміст-Максим», ТОВ «Пром-Друк», ТОВ «Поліграфія», ТОВ «Ровеньківська міська типографія», типографія «Партнер», ВАТ «Алчевська типографія», ПП «Печатный дом “Мега-принт”», ВАТ «Сєвєродонецька міська друкарня», ПП ВКФ «Променерго», ТОВ «Лисичанська друкарня», ПП «Пресмаркет», ТОВ «Видавництво “Преса”», ПАТ «Антрацитівська міська типографія», ВАТ «Рубіжанська міська друкарня», ПНВП «Фірма “Панко”»).

Як зазначив в інтерв’ю громадським спостерігачам ГМ ОПОРА директор типографії «Кераміст-Максим» Вадим Гужва, всі терміни виготовлення бюлетенів будуть витримані. Об’єкт постійно знаходиться під охороною міліції, тому причин затримки чи будь-яких форс-мажорних обставин не передбачається.

Вартість виготовлення 1 бюлетеню становить 0,60 грн.

Використання адміністративного ресурсу

12 жовтня керівник Кремінської районної організації партії «Сильна Україна» І. Корнюхін направив заяву до Кремінської районної прокуратури щодо протиправної діяльності керівників відповідної райдержадміністрації, які, застосовуючи методи тиску, схиляють працівника РДА, члена «СУ» О. Кузьменка до зняття своєї кандидатури на виборах до районної ради, погрожуючи дисциплінарними та адміністративними покараннями.

У той самий час, О. Кузьменко підтвердив громадським спостерігачам ГМ ОПОРА факт впливу на нього з боку адміністрації. Але відмовився розголошувати деталі та прізвища тих, хто конкретно чинить тиск, посилаючись на те, що ці факти вже розслідує прокуратура Кремінського району. Прокуратура поки що не відкрила кримінальну справу за цим фактом.

Як зазначили у прес-центрі Кремінської районної прокуратури, факти наразі перевіряються правоохоронними органами.

Інші виборчі інциденти

Голова Житловської селищної організації Партії регіонів (Кремінський район) Людмила Коротенко вирішила стати членом дільничної виборчої комісії від партії «Сильна Україна». Інформацію про це підтвердили спостерігачам ОПОРА у Кремінській районній ТВК. Л. Коротенко відмовилась надавати коментарі.

Факт був розглянутий на зборах Кремінського районного осередку Партії регіонів, які засудили цей вчинок. Так, голова Кремінської районної організації Партії регіонів В. Рябінін заявив спостерігачам ОПОРИ, що вони зроблять організаційні висновки з цієї ситуації, однак формально закон пані Коротенко не порушила. До неї є лише претензії «етичного порядку та партійної дисципліни». А голова Кремінської районної ТВК Юлія Борзенкова сказала, що вони жодним чином не будуть реагувати на цей факт, оскільки законодавче поле дозволяє бути членом комісії від однієї партії, а партійність мати зовсім іншу.

19 жовтня у Луганську кандидата у депутати обласної ради Олега Перетяка побили під час агітації за себе. Про це спостерігачам розповів сам постраждалий. Він балотується до обласної ради від Партії місцевого самоврядування. Олег Перетяка – спеціальний кореспондент газети «Ваше здоров’я» в Луганській області та віце-президент «Асоціації лікарів Луганщини». Він відомий читачам Луганщини своїми антикорупційними журналістськими розслідуванні у сфері охорони здоров’я.

Журналіст розповсюджував свої агітаційні листівки перед торговим центром «Росія», розташованим на вул. Оборонній у Луганську. «До мене підійшов охоронець та заявив, що це приватна власність і проводити агітацію тут не можна», – розповів спостерігачам О. Перетяка. За словами кандидата, на його заяву, що вулиця не може бути приватною власністю, охоронець ніяк не відреагував. Через це журналіст вирішив йти агітувати за свою кандидатуру у ТЦ «Росія», який є громадським місцем. Тут до нього підійшов чоловік років 40 (за словами О. Перетяка, один з охоронців ТЦ «Росія») – і заборонив розповсюдження агітматеріалів. Свою заборону чоловік підкріплював фізичними діями: рвав листівки кандидата і штовхав його.

«Він порвав мій одяг, відібрав та вилучив акумулятор з мобільного телефону, коли я спробував зафіксувати це на відео. Телефонний апарат охоронець погрожував розбити, якщо запис буде проведено іншим технічним засобом», – говорить журналіст. Потім чоловік пішов в одне з підсобних приміщень торгового центру, прихопивши з собою листівки і документацію кандидата Олега Перетяка. Постраждалий написав заяву в міліцію за цим фактом. Зараз триває перевірка.

ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ

Проблеми з реєстрацією політичних партій

У районах Одеської області переважно всі партії та кандидати, що подавали до ТВК документи, були зареєстровані. Виняток становлять місто Одеса та Кодимський район. У Кодимському районі у реєстрації відмовлено Аграрній партії через запізнення з поданням документів.

В Одесі зафіксовано випадки перешкоджання кандидатам в реєстрації. Так, «Народна влада» мала проблеми із реєстрацією кандидатів-мажоритарників. Цій партії ТВК встановила час подання документів, а потім відмовилася їх приймати. Коли кандидатури таки було подано, ТВК відмовила в їхній реєстрації, а постанову підписала тільки 8 жовтня, проте тоді вже не можна було повторно подати доопрацьовані документи. Таким чином, у партії зареєстровано тільки 7 депутатів по списку.

Скаргу ПСПУ ТВК залишила без розгляду. Вона стосувалася того, що партія подавала списки під № 4, а в бюлетені її поставили під № 6.

Кандидату в депутати міської ради від партії «За Україну!» Олександру Пудічу відмовили в реєстрації через неправильно вказану домашню адресу. Суд прийняв рішення на користь кандидата.

Народному Руху України відмовлено в участі у виборах через те, що представники партії нібито «не подали заяву», хоча в документах самої комісії заява від Народного Руху відзначена як прийнята.

Міська виборча комісія відмовлялася реєструвати партію «УДАР» Віталія Кличка через те, що вказана у заяві адреса місця розташування міської організації не збігається з адресою у свідоцтві про реєстрацію. Адреса була зазначена абсолютно правильно, проте комісія зажадала номер кабінету, в якому безпосередньо розташована міська організація. Питання було вирішено після усних переговорів.

Винесення попереджень кандидатам

Попередження, винесені кандидатам від ТВК, стають дедалі частішими. «Жовту картку» за дострокову агітаційну роботу у Кодимському районі отримала партія «За Україну».

Попередження винесено:

  • Юрію Круку, кандидату в депутати Одеської міськради від партії Зелених (через підозри у підкупі виборців). Справу передано до прокуратури.

  • Партії «Народна влада» за те, що вони розповсюджували перед будівлею ТВК поліграфічну агітпродукцію, не зареєстровану у комісії.

Друк бюлетенів

В Одесі бюлетені друкує видавництво «Чорномор’є», що виготовляла промерську газету. По Області загалом більше 15 різних типографій. У середньому ціна одного бюлетеня складає від 0,48 до 0,70 грн. А рівнем захисту є різнокольоровий папір, нумерація дільниць та непримітні написи й знаки. На всіх типографіях будуть чергувати члени відповідних ТВК.

Підкуп виборців та тиск на суб’єктів виборчого процесу

Зафіксовано так звані видачі соціальної допомоги, наприклад, у селі Прилиманське Одеської області один з кандидатів на посаду сільського голови В. А. Жаріков роздавав пайки: гречку, цукор, макарони. Такі ж випадки зафіксовано в Одесі: іноді кандидати в депутати надають громадянам адресну допомогу, наприклад, ремонт дороги, або роздають консерви, цукор тощо. В Одесі працює 4 магазина Ліберально-гуманістичної партії «Товариш», куди жителів, переважно пенсіонерів, запрошують особисто під час розповсюдження агітпродукції.

У Роздільнянському районі с. Новоконстантіновка на дільниці № 27013 чиниться тиск на членів комісії зі сторони команди кандидата І. Маркова (партія «Родіна»).

У місті Южне випускається безкоштовний додаток до муніципальної газети «Рідний край», в якому розміщуються біографія та інша інформація про кандидатів від Народної Партії (міський голова – член цієї політичної сили).

В Одесі міська ТВК не видавала партії «Фронт Змін» постанову щодо формування ДВК. Протягом дня це питання не можливо було вирішити, доки до ТВК не навідався особисто Арсеній Яценюк. Тільки йому персонально було видано постанову.

ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ

Проблеми з реєстрацією списків кандидатів від політичних партій

Комісії зареєстрували 18 кандидатів на посаду міського голови, 46 партій та 665 мажоритарників до Херсонської міськради, 45 партій до облради.

Єдиною політичною силою, якій відмовили у реєстрації, була партія «Нова демократія». Причина –партійні документи були підписані секретарем організації замість голови. Відмова оскаржена у суді. Комісія позов визнала без заперечень, а список партії було зареєстровано.

Відмови в реєстрації окремих кандидатів були пов’язані з неправильно оформленими документами: 1 відмова у Херсоні (до міської ТВК подали документи для районної ради) та 2 в області (незаповнена декларація та неправильно написана автобіографія).

Була затримка з опублікуванням рішення про кандидатів, зареєстрованих по виборчих округах. Усі ТВК таку інформацію оприлюднили лише через 4 дні після прийняття рішення про останню реєстрацію.

Скасовано реєстрацію Української морської партії та всіх її кандидатів, а також кандидата у мери А. Ротової. Українська морська партія – найвпливовіша партія серед місцевих організацій, вона мала, відповідно до соціологічних опитувань, друге рейтингове місце у Херсоні.

Спочатку громадянин Кадєсніков подав скаргу до міської та обласної ТВК про незаконність проведення конференцій цієї партії. Комісії скарги залишили без розгляду, проте вирішили самі звернутися до суду «для захисту закону». Суди задовольнили позови та визнали недійсними результати конференцій, а також скасували державну реєстрацію обласного та міського осередків. Після цього ТВК скасували реєстрацію кандидата на посаду міського голови та всього списку.

Друк бюлетенів

Бюлетені міста Херсона вирішили друкувати на приватній друкарні ТОВ «ЛТ-офіс», яка належить депутату міської ради від Партії регіонів Леоніду Гельфандбейну. Єдиний копіювальний пристрій підприємства – різограф потужністю 120 копій А3 формату на хвилину, в той час як потрібні бюлетені довжиною А1. Бюлетені не містять жодного захисту крім кольору паперу, поки що – навіть нумерації.

Відкриття кримінальних справ на кандидатів

На сьогодні порушено 2 кримінальні справи:

  1. Проти Сергія Кириченка, кандидата від РХП. На минулих виборах він зайняв друге місце. Справу заведено за розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Місцева газета «ВІК», що належить кандидату, друкує антисемітські матеріали. Викликає питання те, що публікуються ці статті вже кілька років, а справу завели лише зараз. Кириченко оголошено в обласний розшук, він переховується у м. Миколаїв.

  2. Проти А. І. Ротової (Українська морська партія) за перекриття автомобільного мосту, що веде з Херсону на південь і є одним з найважливіших шляхів до Криму.

Інші виборчі інциденти

Херсонська ТВК призначала склад ДВК міста з 9:00 15 жовтня по 15:40 16 жовтня. Засідання було призначено на 9:00, але з «технічних причин» комісія вирішила оголосити перерву до 17:00.

На засідання комісії з’явилося більше сотні людей, що подали свої пропозиції по членам ДВК, і її керівництво вимушене було відмовитись від схеми роботи «швидко проголосувати всі комісії «списком». На вимогу членів ТВК відбулося поіменне обговорення.

МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

Оголошення попереджень кандидатам

Первомайська міська виборча комісія 15 жовтня на своєму засіданні розглянула скаргу від Партії регіонів на кандидата на посаду міського голови Людмилу Козлову (СПУ) – за розповсюдження листівок без даних типографії та наклад. Їй оголосили перше попередження.

Друк бюлетенів

Миколаївська обласна територіальна виборча комісія друкує бюлетені в обласній типографії, де постійно знаходяться 3 міліціонери та, начебто, голова комісії. Той факт, що комісія відмовилась показати список чергування членів ТВК в типографії, дає підстави сумніватися в жорсткому контролі. Кількість замовлених бюлетенів на обласну раду з включенням 0,5 % складає 923 361 штук, у той час, як виборців по Миколаївській області 918 739. Бюлетені мають 2 ступені захисту. Ціна коливається від 0,48 до 0,60 грн.

Міська ТВК аналогічно друкує бюлетені в обласній типографії.

Інші виборчі інциденти

За словами спостерігача ГМ ОПОРА Миколи Острижнюка, голова Єланецької районної виборчої комісії Людмила Чернякова 18 жовтня об 11:45 в приміщенні виборчої комісії у категоричній формі відмовилася з ним спілкуватися як з представником преси та надавати будь-яку інформацію щодо перебігу виборчого процесу в районі. Підстави – діяльність комісії після першого відвідування спостерігача була висвітлена з негативної сторони.

Крім того, станом на 18 жовтня зафіксовано низку порушень виборчого законодавства. Зокрема, комісія досі не повідомила окремі місцеві політичні партії про те, чи включено їхніх кандидатів до складу ДВК, чи ні.

Повноважному представникові у ТВК від «Фронту Змін» Павлу Ткаченку ще й досі не видано посвідчення. На неодноразові його звернення з приводу цього, голова районної комісії вагомої причини не називає, хоча подання, за словами Ткаченка, зроблено до 7 жовтня.

За словами П. Ткаченка, 17 жовтня Єланецька ДАІ заборонила водію автобуса здійснити перевезення делегації прихильників і членів партії до Миколаєва на зустріч з лідером «Фронту Змін» А. Яценюком.

АВТОНОМНА РЕСПУБЛІКА КРИМ

Скасування реєстрації кандидатів

Міська виборча комісія Красноперекопська скасувала реєстрацію двох кандидатів на посаду міського голови: Валентина Говзана («Сильна Україна») та Кирила Трандафіла (партія «Союз»). В. Говзана зняли з участі у виборах через «неправильно оформлені документи». Що ж до К. Трандафила, то до комісії звернулась Красноперекопська міська організація партії «Союз» з проханням скасувати рішення про реєстрацію їхнього кандидата через те, що він порушив «партійну дисципліну».

Друк бюлетенів

У Сімферополі друк забезпечує Державне підприємство «Видавництво та типографія “ТАВРИДА”».

З боку ТВК АР Крим створена наглядова комісія, яка забезпечує контроль за друком бюлетенів. «За даними Олексія Кондратенка, до майбутніх місцевих виборів у Криму необхідно віддрукувати більше трьох мільйонів бюлетенів. Зокрема, 1,5 мільйона – для багатомандатних округів, стільки ж – для мажоритарних, та ще 5 % резерву, як того вимагає закон про вибори. Бюлетені будуть відповідати зразку, затвердженому ЦВК.».

Інші виборчі інциденти

Кандидат на посаду міського голови Сімферополя від «Єдиного Центру» Леонід Григор’єв звернувся до Залізничного відділу міліції міста із заявою про побиття. 11 вересня близько 17:00 він пішов до виконкому, де подав скаргу на одного з кандидатів на посаду мера. До нього підійшов знайомий та запропонував вийти на вулицю. Вже на вулиці «знайомий» зі спільником скрутили кандидату руки, після чого той самий «знайомий» кілька разів вдарив Григор’єва. У цей момент до трійці підійшов знайомий постраждалому громадянин І., який став вимагав від Григор’єва написати три заяви: про те, що він відкликає свої скарги, про те, що виходить з партії і про те, що відкликає свою кандидатуру на посаду міського голови Сімферополя.

За інформацією правоохоронців, нападники відібрали у Леоніда Григор’єва п’ять скарг на одного з кандидатів на посаду мера міста, зареєстровані у міській виборчій комісії, «Кодекс про адміністративне судочинство», атлас Сімферополя, Закон України «Про вибори…» та друкований варіант постанови ЦВК.

Кримська організація партії «Сильна Україна» втратила 17 людей, які повинні були стати кандидатами в депутати місцевих рад по мажоритарним округам. Про це заявив лідер партії Сергій Тігіпко на форумі КРО «Сильної України» 2 жовтня. При цьому він закликав своїх соратників витримати тиск, який чинить партія влади: «Знаю, що у всіх сім’ї, знаю, що тиснуть сильно, що Партія регіонів буде перевіряти на міцність усіх. Але ми маємо, за що боротися». Разом з тим, Тігіпко завив, що Партія регіонів все ще найкращий партнер «Сильної України»: «Треба йти у владу. І кращого партнера, ніж Партія регіонів, я не бачу. Особливо на Півдні та Сході України. Тому що прийти до влади та відсиджуватися в опозиції, маючи значок, – це нудно».

16 жовтня у Сімферополі на площі Леніна відбувся мітинг Кримської організації партії «Батьківщина», Комуністичної партії України, «Народного Руху України», партії «Справедливість», Прогресивної соціалістичної партії України на підтримку проведення чесних виборів.

Сакський міський голова Олег Клюй, побоюючись поразки на виборах, ініціював включення до списку кандидатів «двійника» свого основного опонента. Про це заявив кандидат Олег Соколов. «Клон» Сергій Соколов був висунутий партією «Сила та честь», яку на кримському рівні очолює Олександр Яншин. Саме він на попередніх виборах міського голови у числі ще чотирьох кандидатів зняв свою кандидатуру на користь Олега Клюя.
Обговорити цю статтю у форумі

додано: 25-10-2010 // URL: http://maidan.org.ua/static/lvivmai/1288022657.html // Версія до друку

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
ПРЯМА ДІЯ:
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ НОВИНИ :
[19-08-2011 14:48]
Ювілей Незалежності: чиє це свято?
[19-08-2011 14:46]
Варто почитати Золоті ворота в Києві
[18-08-2011 14:48]
До 70-річчя від дня смерті Ніла Хасевича
[18-08-2011 14:47]
Соціальна культура громадян – основа нової України
[17-08-2011 15:33]
До 100-річчя Григорія Кука
[17-08-2011 14:02]
Стабілізєц Кому потрібна «Омріяна Україна»?
[16-08-2011 14:44]
Бабин Яр: Критичні питання та коментарі
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua