першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Веніамін СІКОРА : Нація-держава і глобалізація.

додано: 27-11-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1006847885.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Невмируща нація- держава та її вороги –дефектологи( з приводу публікації ... актуальну тему).

Веніамін Сікора, проф. доктор економічних наук

Відомо про те, що є високовчені люди і мудрі. Якщо поєднуються мудрість і високовченість, то постає вчений, науковець, порадник, який здатний дарувати людям те, що їм найбільш потрібно для розв’язання саме їх конкретних і тривких завдань. В. Гете називав це “ Geist und Sinn”- вершинним злетом людських мудрих діянь. Вченість і мудрість в поєднанні, як правило, пропонує надзвичайне практичне і потрібне знання. І саме такі знання потрібні для того, щоб будувати і зміцнювати найвидатніший інститут, який створило людство - державу. До цього воно винайшло мову,вогонь, збагнуло неприпустимість кровозмішання,згодом парну сім’ю ... ..
Знову “ Земля Вам пухом і царство небесне” на весіллі націй – держав.
В світі в останнє десятиріччя надзвичайно зросла кількість національних суверенних держав. У світі в 1946 році було 74 окремих суверенних держав. А ось наприкінці 20 століття і на початку нового їх Значного збільшення національних держав слід чекати в Індонезії. Можливо також своєрідні національні держави виникнуть і у Європі з її дальшою регіоналізаціїю і локалізацією з поглибленням європейської інтеграції. Та ж Великобританія може розпастись на три – чотири нації =держави населені титульними , корінними націями. Слід чекати виникнення нових національних держав в арабському світі, на острові Шрі-Ланки, в Філіппінах, в частинах арабського світу, в Малайзії, Пакистані, не кажучи про Африку, яка вступила в період фактично появи нових національних держав. Індонезія – країна з 17 островів, з майже 220 мільйонами людей, які проживають на території такій же великій як Сполучені Штати Америки.Все йде до того, що тут теж можна чекати виникнення чималої кількості нових держав. І це єдиний вихід, щоб зменшити міжетнічні , міжрелігійні війни і напруження Індонезія фактично це країна, яка ймовірно наслідуватиме приклад Радянського Союзу та Югославії.
Причини виникнення такої кількості національних держав у тому, що під час холодної війни і США, і Атлантичний Союз всіма силами після розпаду британської та інших західних імперій в 40-х–60-х роках і виникнення на їх руїнах колишніх імперій держав з неймовірною сумішшю різних рас і релігій прагнули зберігати якусь сталість на цих просторах, що відповідало інтересам Радянського Союзу і Північноатлантичного пакту. І вони докладали всіх зусиль щоб зберегти в цілісності політичні режими цих держав. Тепер ми бачимо в багатьох частинах земної кулі, оскільки це зовнішня, допоміжна рука ослабла, бо її власники втратили колишній інтерес, то сумнівно, що ці держави залишаться на карті світу. Приклад малих держав Європи, а також Азії ( Сінгапуру, Тайвані, Малайзії, Таїланду) в Європі – Люксембургу, Данії, Голландії, Ісландії) не кажучи про Сан-Марино, свідчать про те, що малі держави-країни особливого добробуту і високого індексу людського розвитку за умов глобалізації та нових інформаційних можливостей
Утім проголошення відмирання національних держав не є оригінальними і новими. Я не кажу про совєтську теорію відмирання держав , малих держав, не кажучи про націю –державу. Це все лунало, коли з’явились залізниці , а потім авіація, телефон, радіо і телебачення .

Не той талант і сила в українців , щоб у 21 столітті вибудувати націю –державу музейно- архаїчного типу.

Відомо, що глобалізація зробила першій старт – потужний і багатообіцяючий в XIX столітті і новітня глобалізація не дуже відрізняється від попереднього спурту. Тоді теж були розмови про необхідність створення світових держав, світових урядів, а все завершилось першою світовою війною з руйнівними наслідками для всього людства. Нам проголошують з категоричністю гідною іншого застосування про те що Україна, яка будує національну державу, повторює якийсь архаїчний проект французької революції XVIII століття, в той час коли замість національних держав їх функції починають виконувати національні глобальні інституції і взагалі треба прагнути боротись за місце в світовій еліті,а не бабратись у смітті українського державобудівництва. Мовляв, як казав Тарас “ до нас в науку”. Мовляв еліта національна, це щось таке вже з давноминулих часів і вияв марнолюбства і неуцтва. Мовляв, краще бути клерком в ТНК і СБ, ніж міністром в Україні або умоститись на яке –небудь кріслечко американського боса чи менеджера і найбільший український олігарх вже тоді ніякий не пан.
Пропонується бездержавникам облишити будівництво національних держав,цю якусь дурню, облишити розбудову всіх його інституцій, формування відповідної системи цінностей, що захищає цю державу. І певна річ з цього логічно випливає , що непотрібно розбудовувати національну культуру і жити в її середовищі, відчуття спільної історії, що разом згуртовують на основі довіри і солідарності людей України в одне цілісне. Не треба мовляв цього. Треба замість цього повністю віддатись на волю інтересів і устремлінь транснаціональних компаній світу, інституцій нового світового ладу, що вже приходять на місце національних держав.
Для оцінки цих премудростей на думку спадає вислів про те,що у них правильне- загальновідомі речі, а те , що нове- суцільна категорична помилка.
Утім ... Нещодавно відбулась конференція в Данії. У ній взяло участь понад 500 переважно молодих людей з усього світу. Вона була у значній мірі присвячена формуванню національної системи інновацій , а тому фактично місцю націй –держав в сучасному світі.
. Без національної системи інновацій , яка передбачає існування нації-держави, неможлива будь яка рівноправна участь в процесі техноглобалізму -найвищого ступеня розвитку глобалізації на основі використання ТНК. На цьому ринку не потрібні “вільні вершники”, які тільки хочуть брати, але мало що давати на виміну. До речі, на Японію нарікають, що вона прагне лише брати, і мало дає натомість.
Додамо, що країни, які надзвичайно дбають про цілеспрямований розвиток своєї development stаte і національної системи інновацій без якої неможливе їх входження в світовий процес - це невеликі скандинавські держави. Зараз це країни з найвищим рівнем добробуту у світі, найвищим рівнем індексу людського розвитку, з найвищим рівнем довіри між людьми І ці країни може за винятком Фінляндії (з NOKIA- ТНК в сфері комунікацій ) є переважно країнами дрібних, середніх підприємств з надзвичайно високим рівнем громадсько-державної участі в економіці. Їх називають навіть інколи державами, суспільствами переговорів (negotiated state), тому що фактично ринок там настільки упорядкований і просякнутий довірою між людьми, що говорити про якусь конкурентну стихію, масове банкрутство, появу нових підприємств не доводиться.
У цих країнах панував і панує той тип нації – держави, який виник у 18 столітті, але який чудово пристосувався до умов 21 століття. Нам би розбудувати таку “ відсталість”. Звернемо увагу на деякі подробиці з розвитку Данії, так би мовити з перших рук у зв’ язку з нашим обговоренням.
Данія- це країна з найбільшим рівнем добробуту у світі. І це при тому , що вона позбавлена будь-яких природних ресурсів. І ось наступила ера комп’ютерів та Інтернету і певна річ глобалізації. До речі , Фінляндія одна з найбільш інтернізованих країн у світі. Однак його еліта аж ніяк не кинулась шукати кращої долі в лоні діяльності МВФ , МТО, ТНК. Еліта і далі вбачає в нації- державі свій найбільший актив. Всі сповнені бажання будь-що зберегти свою суверенність, право розпоряджатись своєю долею. Пригадую розмову з одним професором, відомим в європейських колах економістом. Я висловив йому думку про те, що з входженням Данії у об’єднану Європу, є загроза , що німецька, англійська мови, культури можуть витіснити з часом датську мову. Він подивився на мене уважно і розважно і висловився, що досі такої загрози немає і правомірно не буде внаслідок значних традицій датської нації – з держави з її культурою, традиціями суверенності, відчуттям данцями своєї національної культурної ідентичності, самостійності, окремішності. Певна річ , з його слів випливає, що Данці і не не прийняли б ні глобалізації ні інтеграції у формі і на умовах ,що спричиняли б таку небезпеку.
Відомо, що недавно Данія відмовилась приєднатись до євро. Я з’ясовував під час участі в конференції , чим же пояснити таку позицію Данії. І виявилось , що данці , крім всього іншого все ж не зовсім сповнені беззастережної довіри до свого великого сусіда – Німеччини.. Тому данці і зараз сповнені настороженості, побоювань за своє майбутнє, коли вони позбудуться допомоги, опори у вигляді своєї нації-держави. Цей невеликий кількістю, але дужий духом народ вибирає європейську інтеграцію, яка відповідає їх інтересам.
Конференція відбувалась в колишньому королівському палаці – резиденції Скодсборг біля Копенгагена. Я був здивований, що в готелі з усіма атрибутами сучасного готельного комфорту обслуговуючий персонал знає англійську мову, але всі написи, інформація тільки датською мовою. До речі , в Копенгагені теж всюди панує датська мова, Нам би у Києві датську “глобалізацію” та “ європейську інтеграцію”.А в країні цій найвищий у світі життєвий рівень.
Світовий духовно-культурний процес і розвиток економічних теорій , які висунулись на королівські позиції у нинішній світовій культурі визначають Сполучені Штати, а також ті головні інституції, міжнародні, фінансові, економічні, як Міжнародний валютний фонд, Світовий банк і десятки інших, Світова торгова організація, Всі вони перебувають під значним впливом Сполучених Штатів та ЄС. І безперечно, що в останні 20 років величезна сила американських ТНК зробила для США дуже вигідним, привабливим розповсюдження світової вільної торгівлі, світового вільного руху капіталів і товарів і особливо неподільне панування американських інформаційних ТНК. І в світі розповсюджувалась ідея ...занепаду, відмирання національної держави. І оскільки така ідеологія була пануючою у світі в кінці 80-х -на початку 90-х років, то вона прийшла і до України. І в головах інтелектуалів України разом з марсистсько-ленінською єдиновірною наукою засіла суперпрогресивна ідея, що нація-держава є відмираючою інституцією. Вона нібито гальмує економічний прогрес, демократію. При цьому в якійсь мірі держава як така ототожнювалась з тоталітарною державою в Радянському Союзі. Згодом в Україні з рухом до цивілізації з 1990 –х років найціннішим став вільний ринок. Ідеалом стало суспільство, що перетворилось в один досконалий врівноважений, вишколений ринок з усіма його атрибутами.
У нас в Україні спочатку це мислення було справді кон’юктурно-прагматичним. Без приходу цього мислення, без об’єднання в ідеології ідеї національно державного будівництва та вільної економіки важко було б розвалити Радянський Союз і проголосити та утвердити українську державу. Але через кілька років виявилось, що така система цінностей, парадигма, стратегія не є корисною.
І зараз після закінчення століття світові фінансові інституції, світові провідні ідеологи, фінансисти чесно визнають, що ця ідеологія не була тією, що могла сприяти становленню в колишніх комуністичних країнах здорової, життєздатної і ефективної ринкової економіки, яка могла ввійти як повноправний партнер у світову глобалізовану систему де панують ТНК. І нині публічно або приховано світові фінансові інституції переходять до переконання, що без утвердження держави, яка сприяє економічному розвитку і проводить політику на розширення освіти, культури, науки, будівництво інфраструктури, розширення соціального капіталу країна не може бути повноправним гравцем на глобалізованому полі світової економіки. Держава при націленості на використання переваг глобалізованої економіки одночасно має забезпечувати розвиток національної системи інновацій на базі національно-культурних особливостей своєї країни. Тільки тоді суспільство може створити новітню технологію, якою вона може обмінюватись як неповторним, своєрідним, властивим її тільки національно соціально історичній природі і ментальності, технологічним продуктом з іншими країнами. Без цього її чекає не експлуатація, а просто неіснування у світовій економіці, і доля ізгоя на узбіччі світових глобалізованих процесів.
Держава, яка розбудовується або повинна розбудовуватись в Україні і розбудовується за проектом , який дістає загальнонаціональну підтримку нормальними людьми без дефектів моралі і розуму -це DEVELOPMENT STATE(держава соціально -економічного розвитку). Це не якийсь новий тип держав , а той її різновид , який зберігає всі істотні конституюючі риси національної держави , але одночасно набув тих рис , які забезпечують його ефективність в новому світовому середовищі.Інша справа, що під впливом відхилень замість такої держави, ми маємо появу контурів грабіжницької, марнотратної, непродуктивної держави. Певна річ така держава , при її утвердженні,де при владі буде Алібабаба і сорок розбійників буде поза міжнародним законом та політикою і скоро став би об’єктом розгляду Гаагського міжнародного трибуналу з українських справ.
Восьминоги - ТНК мають свою націю-державу в глобалізованому світі.
Процес глобалізації анітрохи не витісняє, а робить необхідним націю-державу , що сприяє економічному розвитку, подоланню відставання і потім підтримання своїх конкурентних позицій у цьому світі(девелопмент стейт). Нині загальновизнано . що глобалізований ринок несе з собою недоліки і небезпеки, з якими він не тільки не може справитись, але веде до їх розростання. Міжнародні і транснаціональні інститути не здатні пом’якшити їх без згуртованої сили націй-держав. В цих умовах нація-держава може і спроможна мобілізувати духовно-культурні сили нації для протистоянь деструктивним культурно-духовним процесам , які з собою несе глобалізація: наркоманії, розповсюдженню різноманітних морально-культурних аномалій, зовнішній культурно-духовній агресії, культу споживання. І треба відзначити що особливо важливо активізувати процес побудови національної держави нового типу для нових країн, що тільки виникли і звільнились від колоніальної залежності.
Виникнення націй-держав- це не вияв довільної волі політичної еліти, чи окремих її етнічних груп. Нині доля людства вирішується у всесвітньо-історичній боротьбі між силами уніфікації, стандартизації, бездумного, марнотратного споживання, силами несправедливості і знищення мов, культур з одного боку, і силами різноманітності, розквіту неповторної національної, етнічної особистості, без чого не можна реалізувати свободи і права людей. Ця битва особливо набрала чіткого характеру в об’єднаній інтегрованій Європі. Тут чільне місце серед сил, що несуть з собою хвилі прогресу і є зернами , з яких виросте прекрасне різноманітне майбутнє є національна держава як девелопмент стейт.
Та система цінностей, стратегія і програма розвитку , якими хотіли ощасливити Україну потужні західні міжнародні організації та “мандруючі по світу професори “ ,як їх називає Марк Блауг , найбільш читабельний економіст серед економістів у світі, фактично пропонували Україні одночасний процес демонтажу імперської совєтської держави, будівництво національної демократичної держави на ринковій основі та її самозречення через входження в глобалізовану економіку. Іншого їй мовляв не дано у світі тріумфу ТНК- творців глобалізованого світу.
Однак вже у 1991 році у праці П. Петеля і К. Певетта” Великі фірми у виробництві світової економіки: важливий приклад неглобалізації” на основі емпіричних досліджень було доведено , що положення про втрату економічного значення національних економік та держав в сучасному світі є необґрунтованим. Обстеження майже 11000 компаній в 1993 і в 1987 роках, які мають штаб-квартири у США, Японії, Франції, Німеччині , Канаді . Нідерландах показало , що національно- державні економіки, національні держави надзвичайно важливі для ТНК. В сучасному світі вони не можуть обійтись без політичної сили національних держав, їх інфраструктури , у тому числі духовно- культурної та інформаційної, без національної системи інновацій.( НСІ).НСІ з її системою освіти і науково- технологічною галуззю, інституціями виробництва дослідних зразків і серійного виробництва , розповсюдження технології вважається продуктом національно-державних, історико-культурних та соціальних умов країни.
ТНК потрібні національній державі для утвердження себе в сучасному світі, а вона потрібна ТНК. Вона особливо потрібна фірмам , які виникають на ново виникаючих ринках відстаючих держав і їм самостійно не ввійти в глобалізовану економіку. А це означає , що ново виникаючі держави мають будуватись як девелопмент стейт.
ТНК в сучасному вигляді є восьминогом голова якого лежить в лоні національної держави, а щупальці розкидані по всьому світові.
Розгортання ринкової економіки і створення внутрішнього ринку має супроводжуватись активною політикою тієї держави , що виникла 200 років тому і нині стала девелопмент стейт, у формуванні і зміцненні НСІ. Тільки тоді країна може використати міжнародні потоки знань , інвестицій , інновацій, технологій для забезпечення стійкого економічного розвитку на справедливій основі. Тільки сильна структурна політика девелопмент стейт може забезпечити подолання економічне відставання країни , підримання конкурентної позиції у ньому.
Світ ще не винайшов альтернативи нації – держави в глобалізованому світі.

За останні 5-6 років відбулись велетенські за масштабами міжнародні злиття і об’єднання ТНК. Новітні дослідження однак і далі підтверджують , що значення девелопмент стейт не зменшилось. Утім до останнього часу в теорії і світогляді панувало переконання , що в умовах глобалізації відхід нації –держави з економічного життя є процес неминучий і корисний і мовляв головне не заважати глобалізації робити добре діло. Такий був прогноз.А житя показало , що труднощі стихійного розвитку світової економіки досягли неприпустимих обсягів за 10 років глобалізації. І як не дивно глобалізація , збагативши американських акціонерів, загальмувала зростання зароблених доходів у робітників, звалила на них тривогу і невизначеність щодо збереження місця праці. Це саме ,хоч у меншій мірі, проявилось у розвиненій Європі.Масова бідність охопила більшість людства. Нерівність і несправедливість в розподілі доходів і багатств перевершило все , що знало людство.Небажання світових олігархів і багатих держав поступитись хоч малим ,списавши борги найбіднішим країнам, викликає всезагальне обурення.Додаймо до цього екологічні проблеми, тероризм, організовану злочинність, відмивання грошей, банківсько- фінансові кризи і шахрайство. Все це вилилось у дедалі більш організовані протести проти глобалізації. Понад сто тисяч демонстрантів в Генуї у липні 2001 – це вже не анархістські вибрики.Глобофобія захопила як Америку , так Європу.Зростають вимоги надати глобалізації людського обличчя.

Українська девелопмент стейт без данайських
презентів.
Україна на десятому році незалежності стоїть ще перед завданням побудувати ще ту націю – державу – девелопмент стейт, якою є Данія , Малайзія, Франція. Це означає , що вона має мати армію, службу безпеки , інформації , поліцію, апарат урядовців і відповідні освітні, науково-дослідні і культурні установи.Все має скріплюватись усвідомлення уряду і народу , що вони “ми”. Джерелом влади , її легітимності є демократично висловлена воля народу. Містке “ми” містить спільність історії, духовно –культурних цінностей та інтересів. Воно пронизує і об’єднує всі інститути та процеси в одне ціле, надаючи сенсу існування національній державі. Велике значення має символічно-ритуальна оболонка держави. Це насамперед гімн, герб, прапор і все похідне від них. Державна мова є як символ, так і надзвичайного значення змістовно- практична сторона держави. Так в Ізраїлі вона відіграла і грає роль і як символ , і як інститут реалізації сенсу існування Ізраїлю.Відомо, що у Китаї північ не розуміє мови півдня . Письмова і офіційна китайська мова відіграє тут надзвичайно важливу державотворчу роль. Відомо, що англомовні при виникненні США становили незначну більшість, однак з практично- символічних
міркувань вона була проголошена єдиною державною мовою.Всі названі інститути , функції, процеси мають сформуватись як цілісність національної держави і поступово або і одночасно трансформуватись в девелопмент стейт особливого українського типу.Зокрема тут особливо важливо ,зокрема , утвердити державною українську як національну мову майже 80 процентів населення. Особливу підтримку для формування постколоніальної української національної держави мають дістати татари, караїми, євреї, поляки та інші неросійські народи.Враховуючи привілеї, пільги ,які мала російська меншина та її мова вона повинна підтримати еферметивну політику, яка 40 років проводиться у США для подолання колишньої дискримінації окремих груп населення. Безперечно, що утвердження національної української держави у вигляді девелопмент стейт має відбуватись в процесі витіснення грабіжницької непродуктивної української держави.
І як не дивно, але цьому можуть сприяти спроби надати глобалізації людського обличчя. Утім це нова і складна проблема і тут знавці казок Андерсена чи українського фольклору мало чим можуть допомогти. Американський професор Й. Стігліц пише:” Глобалізація як велетенська хвиля може перевернути націю, але може і надати їй значного руху вперед “. Все , на його думку , залежить від команди човна. ЇЇ члени мають мати можливість як проявити індивідуальну автономію, так і мати стимули до спільних дій. І тоді глобалізація на їх боці. При побудові української девелопмент стейт для нас з’являється можливість значно прискорити свій рух до передових країн світу на хвилі глобалізації.

додано: 27-11-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1006847885.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua