Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 06-12-2004
Завгороденко: Країна чекає на нову владу
"Без Цензури" №48

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102345458.html

<b>Країна чекає нову владу

Українська економіка поки що тримається. Але політична криза вже загрожує перерости в економічну

<i>Павло ЗАВГОРОДНІЙ Григорій КУЗЬМЕНКО</i></b>

Як казав класик, політика - це концентрована економіка, і впливає вона на економіку безпосередньо. В Україні громадянин Кучма вже другий тиждень затягує вирішення ситуації, провокуючи політичну кризу, яка загрожує кризою економічною. Поки що ситуація стабільна, однак після сепаратистських заяв губернаторів Донбасу і Харківщини почалися перші ознаки кризи – населення східних регіонів кинулося знімати гроші з банківських вкладів, а доларами почали торгувати на “чорному” ринку. Вихід з ситуації – якомога швидша зміна влади і встановлення стабільності. І не тільки стабільності, але й стабільного розвитку.


<b>Після заяв про “сепартизм” жителі Донбасу і Харківщини
кинулися забирати гроші з банків</b>

Одразу ж після того, як керівники трьох областей оголосили про автономію від України і створення так званої “Південно-Східної Української Автономної Республіки” (ПСУАР), серед населення цих регіонів розпочалася паніка. “Тільки в перший день “сепаратизму” загалом по Україні з банків забрали 90 мільйонів гривень, - прокоментував ситуацію для «БЦ” голова комітету Верховної Ради з питань бюджету Петро Порошенко. – Причому переважна частина цих коштів була знята з рахунків мешканцями Донецької, Луганської та Харківської областей. Це свідчить про одне: населення цих областей не довіряє радикальним діям своїх керівників”.

Що ж стосується економічного аспекту дій Комітету національного порятунку (КНП), то комітет в жодному випадку не планував втручання в нормальне функціонування банківської системи. “КНП не робить цього, оскільки у випадку проблем із банками постраждають у першу чергу не можновладці, а народ, - зазначив Порошенко. – Відповідальними за кризу на ринку депозитів є “розкольники” у трьох областях та їхні покровителі в Києві".


<b>На фоні загрози банківської кризи Тигіпко пішов із Нацбанку</b>

Поки у трьох східних областях розгорталися такі панічні настрої, голова НБУ Сергій Тигіпко вирішив покинути свою роботу. Щоправда, вже 4 місяці керівник Нацбанку не працював на своїй посаді, оскільки присвятив себе роботі у передвиборчому штабі Віктора Януковича. Обов’язки голови Нацбанку виконував аполітичний професіонал Арсен Яценюк, якому вдавалося провести монетарний корабель крізь політичні бурі в Україні.

Але після відставки Тигіпка з посту голови НБУ і контрольованого Кучмою-Януковичом спалаху “сепаратизму” Яценюк був змушений вдатися до рішучих заходів. Сперш Нацбанк обмежив право українців знімати гроші з банківських рахунків, а потім ще й обмежив суми валюти, яку банкам дозволено продавати.
Це було не вельми популярне рішення. З вівторка обсяги продажу валюти були обмежені (готівкою – не більше 1 тисячі доларів, безготівковим розрахунком – не більше 50 тисяч доларів). Це вже спричинило певний ажіотаж серед населення, підкріплений банківською вказівкою “по банкоматам”. І це торкнуло всіх, хто отримує зарплату на пластикових картках – за одну добу з картки не можна було зняти більше, ніж 1,5 тисячі гривень. А люди кинулися до банкоматів так, що в багатьох машинах позакінчувалися банкноти.

Не дивно, що на Донбасі і Харківщині почали ходити чутки про банківську кризу. Однак Київ запевняє, що контролює ситуацію, причому це позиція не тільки НБУ, а й банків. За оцінками заступника голови правління банку “Фінанси і Кредит” Ігоря Львова, в липні в Україну ввозилося до 10-15 мільйонів доларів щомісяця, а зараз – 150-200 мільйонів доларів. “Якщо ми побачимо, що вимоги ринку зростають, ми збільшимо завезення до 300, 400 мільйонів і так далі”, - запевняє банкір.


<b>Обіцянки уряду Януковича руйнують економіку...</b>

Ситуація погіршується ще й тим, що уряд Януковича перед своєю відставкою надавав чимало обіцянок типу підвищення пенсій. “Українська економіка починає в більшому обсязі відчувати наслідки авантюрної політики уряду Януковича, - повідомив “БЦ” голова бюджетного комітету ВР Петро Порошенко. – Як ми й передбачали, передвиборні обіцянки були нездійсненими”.

За словами депутата, під загрозу поставлено обслуговування соціальних виплат, на яких у бюджеті вже не вистачає коштів. Великою проблемою також є те, що знизилися обсяги експорту та імпорту. “У зв’язку із загрозою фальсифікацій і нелегітимності влади західні банки ще до другого туру розпочали скорочення кредитів українським експортерам, - заявив Порошенко. – Це суттєво скорочує український експорт”.


<b>...однак новий уряд наведе порядок</b>

Такі процеси негативно впливають на макроекономічні показники, тому Комітет ВР з питань бюджету виступає за те, щоб перенести розгляд законопроекту про бюджет-2005, який мав відбутися завтра. За словами Порошенка, Кабмін повинен доопрацювати законопроект, урахувавши нові макроекономічні показники. Вочевидь, порядок у бюджеті нарешті наведе Уряд народної довіри, формування якого почалося цього тижня – після відставки уряду Януковича.

<b>КОМЕНТАР
“Затягування зі створенням нового уряду матиме негативні наслідки”

<i>Анатолій Кінах, голова Партії промисловців і підприємців України</i>:</b>

-Кожна година затримки в процесі формування уряду народної довіри поглиблює економічну кризу. Влада намагається звинуватити опозицію в тому, що акції протесту є основним джерелом кризових явищ, але справжні їх причини полягають в іншому. Уряд Віктора Януковича допустив величезну кількість непрофесійних, необґрунтованих, популістських рішень: спрямував кошти, отримані від приватизації, на передвиборні подачки, так званими надбавками зруйнував пенсійну систему, наперед за 2-3 місяці зібрав податки з підприємств.

В економіку вкинуті мільярди папірців, не забезпечених товарною масою. Затягування зі створенням нового уряду матиме надзвичайно негативні наслідки: фінансова та банківська системи стануть ще більш нестабільними, виникне загроза різкого скорочення обсягів кредитування економіки, поглибиться валютно-курсова криза. Вже зараз втрачається керованість ситуації, зменшуються надходження до бюджету, погіршується платіжна дисципліна.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1102345458.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua