Майдан / Статті Карта Майдану

додано: 28-02-2005
позиція активістів кампанії ПОРА!: Створення партії ПОРА

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109588178.html

ПРЕС-РЕЛІЗ

28 лютого о 12-й годині відбудеться прес-конференція, на якій буде оголошено про створення політичної партії ПОРА. Для журналістів, які пишуть про українську політику, вже відомі перипетії довкола бренду ПОРИ, себто те, що існує дві ПОРИ: „чорна” (http://kuchmizm.info) і „жовта” (http://pora.org.ua). Якщо не враховувати, власне, назви, то це – зовсім різні структури за форматом координації, широтою регіональної мережі та мотивацією їх учасників. Точніше структура – одна. Тисячі постійно діючих активістів, які, пройшовши разом через місяці тривалої боротьби зі злочинним режимом, нічні розклейки, вуличні акції, репресії влади, утворили міцну команду, не поділяючи себе на „чорних” і „жовтих”. Цей поділ виник лише на рівні Києва, коли через місяць після старту ГК „ПОРА!” група людей проголосила про створення організації з точно такою ж назвою, лише замінивши у ній слово „громадянська” на „інформаційно-просвітницька”. Однак далі Києва і ще 2-3 регіонів ІПК „ПОРА” не розвинулась, тому її творці радо пристали на пропозицію засновників ГК „ПОРА!” діяти спільно, хоча від поєднання фінансів, погодження усіх рішень та уніфікації стосунків всередині мережі (в „чорних” – неієрархічність, відсутність посад і зарплат, невживання прізвищ перед журналістами з метою прославитись, у „жовтих” – лідери, посади, штатні працівники на ставках, піар прізвищ і постійна присутність одних і тих самих перед телекамерами) пізніше відмовились.
Хто ж власне причетний до створення партії? Відповідь на це питання ви знайдете нижче.
У „час пік” роботи Громадянської кампанії „ПОРА!”, коли всі демократичні сили займалися агітацією та забезпеченням спостереження за переголосуванням другого туру президентських виборів, 19 грудня 2004 року за ініціативою активістів „жовтої” „ПОРИ” Владислава Каськіва, Андрія Юсова та Євгена Золотарьова було скликано форум для обговорення подальшої долі кампанії. Причому більшість осередків кампанії, визнаних не лише „чорними”, але і „жовтими” (особливо, коли треба було показати перед журналістами чи донорами результати діяльності), про його проведення не було повідомлено. Занепокоєні таким форсуванням подій у час, коли всі працювали на перемогу демократії, і будь-які організаційні збори, звичайно ж, здавалися не на часі, представники регіонів приїхали на форум без запрошення. І виявили там багато не знайомих їм за місяці боротьби з режимом облич. Зате серед знайомих облич у лавах „ПОРИ” з’явилися нікому невідомі досі „активісти” Данило Яневський, Сергій Таран та інші. Не зважаючи на спроби організаторів форуму „проштовхнути” думку, що після виборів Президента „ПОРА” повинна трансформуватися у громадську організацію, політичну партію та Центр підтримки слабких демократій (читай Центр експорту революції), учасники форуму ухвалили заяву: „Питання про інституалізацію чи зміну формату діяльності ГК „ПОРА!” може розглядатися тільки за участю представників усіх регіональних осередків кампанії. Відповідне рішення може бути прийнятим тільки після завершення нинішнього етапу роботи ГК „Пора!” та після інавгурації президента, обраного народом) України.” (http//kuchmizm.info/weblog/archives/001481, http://pora.org.ua/content/view/1907/2/).
Після закінчення виборів у різних областях України розпочалися відкриті дискусії щодо подальшого формату діяльності „ПОРИ”, результатом чого став Всеукраїнський форум 28 січня 2004 р., на який прибули 300 делегатів з усіх регіональних осередків, в т.ч. і всі ті, кого „жовті”, як і „чорні”, визнавали обласними координаторами. На форумі було оголошено про продовження діяльності Громадянської Кампанії „ПОРА!” у форматі єдиної всеукраїнської громадської організації (за це висловились навіть відомі давні (а не новоявлені) активісти „жовтої” ПОРИ, і на сайті „жовтих” більшість з тих, хто взяли участь в опитуванні про майбутнє кампанії, висловились саме за організацію, а не за партію). Наступним етапом діяльності „ПОРИ!” було визначено декучмізацію України (http://www.5tv.com.ua/newsline/119/40/4090/). Відповідне рішення протокольно було одноголосно ухвалено усіма двадцятьма п’ятьма осередками громадянської кампанії „ПОРА!” 29 січня 2005 р. (http://kuchmizm.info/weblog/archives/001706.html).
Цього ж 29 січня 2005 р. „жовті вожді” у готелі „Русь” для політиків та журналістів організовували урочисту церемонію „завершення” діяльності Громадянської кампанії „ПОРА”, (http://pora.org.ua/content/view/1974/2/), на якій із двохсот п’ятдесяти запрошених було лише тридцять шість активістів ПОРИ (це визнають навіть самі „жовті”). Хто приймав рішення про проведення відповідного заходу, решті активістів кампанії „ПОРА” невідомо. Із засобів масової інформації і засновники, і тисячі активістів раптом „дізналися” про „великі заслуги” перед кампанією „активістки” „ПОРИ” Руслани Лижичко та чергового самозваного „батька” „ПОРИ” Бориса Тарасюка (до цього таким самим „батьком” вже спробував проголосити себе через ЗМІ голова мережі „Студентських братств” Олег Яценко).
Як стало відомо пізніше, ще 4 грудня 2004 р. панами Каськівим, Юсовим та Золотарьовим до Міністерства юстиції України було подано заявку на реєстрацію шляхом повідомлення (без створення юридичної особи) Всеукраїнської громадської організації „Громадянська кампанія „Пора”. Очевидно, форум 19 грудня повинен був легітимізувати відповідне рішення, однак активісти Громадянської кампанії „ПОРА!” своєю заявою зіпсували план „вождів”. Не дивлячись на це, головою організації „Пора” представляється Андрій Юсов, заступником – Євген Золотарьов, а Владислав Каськів у повіомленнях на сайті http://pora.org.ua „скромно” називається „лідером”. Однак, ніхто з активістів не бачив документів, які б підтверджували обрання колишніх „жовтих вождів” на ці посади. Цікавим є той факт, що для для легалізації достатньо однієї заяви трьох осіб, а от для створення юридичної особи потрібні протоколи мінімум 15 обласних осередків. Однак активісти регіональних осередків кампанії, чиї прізвища під час боротьби з режимом (а не після неї) можна було побачити на сайті тих же „жовтих”, жодних протоколів не надавали.
Найцікавіше, що, не зважаючи на „завершення” ними кампанії та великі матеріальні витрати (недешевий банкет у „Русі”, чартерний рейс для Руслани), ці пани й досі діють (а точніше піаряться) від імені саме Громадянської кампанії „ПОРА”. Бо результати діяльності після 29 лютого можна легко порівняти, побувавши хоча б на сайтах „чорних” (http://kuchmizm.info) і „жовтих” (http://pora.org.ua).
А 14 лютого було оголошено про створення ще однієї громадської організації – „Нова Пора”, головою якої представився Євген Золотарьов (http://pora.org.ua/content/view/1992/2/). Жодних даних про структуру та керівництво організації не оприлюднено, зате за більш детальною інформацією потрібно звертатися до Андрія Юсова (http://pora.org.ua/content/view/1992/2/).
У прес-анонсі про створення партії (http://pora.org.ua/content/view/1998/2) зазначається, що партія „ПОРА” буде створена на основі громадянської кампанії ПОРА, і що відповідальним за її створення є Андрій Юсов. Однак рішення осередків Громадянської кампанії „ПОРА!” (http://kuchmizm.info/weblog/archives/001706.html) свідчить про іншу позицію активістів кампанії. Водночас розробкою концепції політичної партії „Пора” займається виконавчий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Сергій Євтушенко, який ніколи не мав нічого спільного з „Порою”. Офіс майбутньої партії знаходиться в приміщенні того ж інституту, принаймні, туди потрібно зголошуватися претенденткам на роль партійного прес-секретаря”. Директором і засновником Інституту євроатлантичного співробітництва є міністр закордонних справ України, голова партії „Народний рух України” та самозваний „батько” „Пори” Борис Тарасюк. Правда, про своє „батьківство” Борис Іванович чомусь „згадав” лише 5 лютого 2005 року у нічному ефірі телеканалу „Тоніс”. На жаль, у прес-анонсі (http://pora.org.ua/content/view/1998/2) не зазначено, хто може прокоментувати такі факти. Проте, варто звернутися до офісу цього Інституту: Україна, м. Київ, вул.Володимирська, 42, оф. 21, тел. 238-68-46, 230-83-76 або безпосередньо зателефонувати Борису Тарасюку за номером 238-15-01.
Як бачимо партія „ПОРА” таки створюється не на основі Громадянської Кампанії „ПОРА!”, а навпаки супроти волі більшості її активістів: і „жовтих”, і тим паче „чорних”. Отже новостворена партія не має ані морального, ані юридичного права користуватись політичним капіталом здобутим широким громадським рухом, що діє під такою ж назвою ще з березня 2004 року.


Прес-центр „ПОРА!”
Михайло Свистович 80503104698
Андрій Шевців 80979879554

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1109588178.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua