першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Віктор Пушкар: Порося і Мішок

додано: 22-07-2006 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1153562155.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

УкраїнаПолітика

Українських політиків вчергове підвели умовні рефлекси часів їхньої молодості. Між рядками тексту Конституції про народ як джерело влади дехто досі бачить інші рядки. Написані вождями народу про керівну і спрямовуючу силу суспільства.

І способи розбудови “президенської вертикалі”, і послідовне самопроголошення кількох політичних сил “партіями влади” несли на собі печатку ностальгії за давніми часами. Коли Горбачов ще не назвав питомо слов’янський демократичний централізм цим бридким іноземним словом “консенсус”.

Буде спрощенням, і навіть викривленням фактів вважати, що правлячий клас СРСР (номенклатура) став єдиним, на основі якого сформувалась еліта України. Але деякі субкультури (простіше - тусівки, чи групи за інтересами), досить добре зберегли ментальність керівників партійних та радянських органів. А що одяг на деяких з них сидить краще – лише наслідок збільшення статків, і то необов’язковий. Ми ж повернемось до причин. До витоків і складових частин, про які так послідовно мовчать сучасні пахани і авторитети марксизму. До похмурого фантастичного світу Орвела, де свині, як відомо, рівніші за інших тварин.

Пройшли часи, коли новий українець приходив до старого партійця і казав: “Папа, дай дєнєг!” Партійне золото (срібло, мідь та навіть алюміній) знаходяться приблизно там же, де й скарби гетьмана Полуботка. Тобто явно за межами досяжності для більшості читачів цих нотататок.

Основним активом сучасних партій є голоси виборців. Тільки вони забезпечують місця в списках реальними посадами. Інакше партія перетворюється на подобу “Союза Мєча і Орала”, змальованого одеськими класиками. Кількість цих віртуальних союзів на минулих виборах зайвий раз свідчить про походження деяких українців скоріше від оріїв, ніж від аріїв. Мається на увазі російське значення слова “орать”.

Чи можна відділити політику від бізнеса? Партії – від їх спонсорів, а голосування депутатів – від інтересів цих спонсорів? Зазвичай достатньо розподілити обов’язки. Одні створюють привабливий для виборців політичний бренд, інші – продають його великому бізнесу. З наступною втратою привабливості бренду для виборців. “А ви знаєте, хто у них в списку?” Знаємо. Поки бізнесмени ділять місця, ідеологи нервово курять під блокованим опонентами туалетом. Коли виникає конфлікт інтересів, бабло вчергове перемагає зло. І особливо принципові уходять створювати новий партійний бренд. Під який знову будуть шукати спонсорів. І, можливо, знову робити вигляд, що – врешті ось вона. Розум, честь і совість.

У ВР створено коаліцію трьох партій, кожна з яких по-своєму вільно обходиться з заявленою ідеологією. І навіть перші літери назв утворюють таке знайоме з минулого сторіччя скорочення – КПРС. Інтелектуальні власники двох середніх літер, ПР, успішно здійснюють скромну мрію побудуватись в Києві і отримати хоча б формальний статус столичних жителів. Скоро великий бізнес регіону (Донецького) остаточно покине рідні місця, і буде логічно поміняти назву. Скажімо, на Партію Нових Київських (Деяких). Оскільки саме деяким членам і членкам дістануться квартири з видом на Лавру. Звичайно, право кожного громадянина жити там, де дозволяють нажиті непосильною працею скромні заощадження. Але тут Болівар не винесе всіх бажаючих з рідного регіону на Печерські пагорби.

Не менш інтелектуальні власники К відмовляються навіть декларувати курс на комунізм чи соціалізм з людським обличчям. Ймовірно, за давньою і остаточною втратою цього самого обличчя в керівництві партії. “Соціалісти європейського зразка” (С) виступають за обмеження участі України в європейських структурах, і разом з К утворюють спілку з представниками найдикішого капіталізму. Якщо пролетаріату потрібен захист, чи не від таких “лівих” сил його варто захищати в першу чергу?

Що може об’єднувати настільки різні тусівки, чи групи за інтересами? Ідеологія, як нами вже доведено, виключається. Спільне бачення майбутнього, якщо воно взагалі є? Теж навряд. Різне соціальне походження, різні економічні інтреси. Зрештою – різниця між світоглядами старшої генерації номенклатури, і молодшої, що відрізняється від номенклатури в класичному вигляді. Когось змінили міцні зв’язки з кримінальним світом. Когось – наявність серйозного власного бізнесу, яким навряд можливо керувати методами старої номенклатури.

Щоб частина посадовців жила з хабарів і відкатів, хтось інший має знаходити на них гроші. Бізнес закладає корупційні виплати у вартість товарів і послуг. І, зрештою, свою вільну чи підневільну участь у відгодівлі хабарників бере практично все суспільство, включно з тими, хто сам жодного разу не носив навіть найтоншого конверта посереднику з “вирішення питань”.
Якщо посадовець отримав за довго- чи короткострокову зміну своєї позиції, хабародавець сподівається компенсувати вартість законодавчих чи командно-адміністративних послуг, отримавши на порядок більший прибуток. Здогадуєтесь, за чий рахунок? Із врахуванням довгострокових наслідків корупційних рішень, може виявитись, що ми платимо значно більше, ніж по п’ять гривень з носа за кожне голосування в ВР.

Кожному, хто хоч трохи знайомий з українською культурою, зрозумілий вираз: командує, як порося мішком. У схожу двозначну ситуацію, попри довший за поросячий вік, потрапили деякі представники номенклатури внаслідок своїх взаємодій з носіями грошових мішків. Адже команди фольклорного поросяти можуть в кращому разі трохи скоригувати курс, яким рухається мішок. Панове-товарищі, оце і є ваш шлях у світле майбутнє? Та не “куві-куві”, а скажіть по-людські…

Віктор Пушкар, Альянс “Майдан”.

Обговорити цю статтю у форумі

додано: 22-07-2006 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1153562155.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  Новини з Обозу :
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua