Майдан / Новини Карта Майдану

19-04-2005 09:49 Майдан-ІНФОРМ,
Чи є майбутнє в Національної академії наук України?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/news/1113893364.html

Ця історія розпочалася ще 1-го лютого цього року, коли на Майдані була розміщена стаття "Наука в Україні. Бути чи не бути?", підписана дев’ятьма докторами наук різних установ НАН України. Поява цієї публікації з коротким викладенням проблем та шляхами виходу з ситуації викликала лавину подій. Вона почалася з невдоволення керівників інститутів, де працюють підписанти статті. Тут були й пересмикування фактів, і ображання ініціаторів статті і навіть зривання з дошок оголошень передруків Майданівської статті. Незважаючи ні на що, стаття масово поширювалася серед співробітників установ НАН України завдяки важливості і актуальності піднятих там проблем. За даними Майдан-ІНФОРМу в певний момент стаття попала до Секретаріату Президента та Кабінету Міністрів, звідки була спущена для реагування до Президії НАН України.

Масла у вогонь підлив вихід цієї ж статті у “Дзеркалі тижня” в номері від 19-го березня “ТОДІ ЯК ПРЕЗИДІЯ НАНУ ЧОЛОМКАЛАСЯ З «ПОЧЕСНИМ ПРОФФЕСОРОМ»…”. Її відмінністю від статті на Майдані була змінена назва, додана фотографія та кількість підписантів, яких стало 10. “Родзинкою” публікації була фотографія, де в холопській формі зображено Президента НАН України Б.Патона. Подейкують, що після її появи Борис Євгенович дуже образився, написав заяву про відставку, з Президії до нього додому приїхала велика делегація (він перебував на лікуванні після травми), яка й упросила не робити різких рухів. Борис Євгенович залишився на посаді, але верхівка Президії, академіки та член-кореспонденти теж сильно образилися на появу листа, якого після того загадково-презирливо називають не інакше як “лист десяти”, яким разом з М.Томенком хочуть розвалити НАН України.

Як завжди це буває в нинішній структурі НАН України, для вирішення проблеми, яка почала набувати розголосу, була створена “Комісія з питань подальшого підвищення ефективності діяльності НАН України”. Навіть її назва говорить сама за себе: в системі НАН України все дуже ефективно, тож давайте трошки попрацюємо і ще більше підвищимо ефективність! Якщо процес, ініційований “листом десяти” не можна замовчати, то очевидно його треба очолити. А потім поховати рух знизу в бюрократичній тяганині вгорі. На Інститути НАНУ були спущені відповідні вказівки, де створені аналогічні комісії, які працюють над виробкою пропозицій. Очевидно, все буде пущено по шляху випускання пари, коли буде проведений косметичний ремонт, а сама застаріла система НАНУ залишиться на плаву. Очевидно, верхівці є що втрачати. Так, Кучма своїм указом від 21 січня 2005 року (останні дні Президентства!) підвищив щомісячну пожиттєву доплату за звання академіка до 3000 гривень, а член-кореспондента НАНУ – до 2000 гривень! Де в світі є таке, щоб члени громадської організації, якою є НАНУ, одержували доплату від держави? Саме ж обрання до лав академіків і член-корів вже давно стало нагадувати кланові домовленості, через що стінами Інститутів постійно пливуть чутки про жахливу корупцію цього процесу. На підтвердження цього наведемо приклад обрання проффесора Януковича членом Президії НАНУ (див. наступні лінки: http://www.nas.gov.ua/ua/Org/pres_vo.html та http://www.nas.gov.ua/ua/FrameNews/Doc/LZ_040430_2.htm). Як завжди це буває в Україні, подія сталася напередодні свят (30 квітня 2004 року), щоб обурення науковців не було надто помітним.

Зрозуміло, що все це приводить до загальної девальвації звання вченого, а тим більше вченої еліти НАН України в особі академіків та член-корів. Поняття совість і мораль часто-густо тут вивітрюються і стають абстрактними. Давайте повернемося до нашої нещодавньої історії:

Кінець 2000 року. Країна в шоці від зникнення Г.Гонгадзе та причетності до цього президента України Кучми, на Майдані Незалежності з’являються намети. Кучма теж в шоці, він морально подавлений. Рятувати ситуацію взявся вірний кучміст, ректор Університету академік НАНУ В.Скопенко. 2 січня 2001 року (знову свята!) вчена рада ВУЗу ухвалила рішення про присвоєння Кучмі почесного доктора Національного університету імені Тараса Шевченка, а 19-го лютого вручила йому відповідні атрибути (детальніше див. за наступними лінками: http://www.1plus1.net/news/?19-02-2001 , http://www.sobor.org.ua/information/i210201.htm , http://www.zn.kiev.ua/nn/show/386/34228/ ). Це відбувалося в розгар УБК! В цей же період “наукова еліта” всіляко демонструвала Кучмі моральну підтримку, що дозволило йому вийти з шокового стану, наслідком чого став дозвіл на побиття мирних демонстрантів 9-го березня 2001 року.

Вдячний Кучма не забув доброти “наукової еліти” і з свого боку теж віддячив. Державними коштами. 20 березня 2003 року з’явився Указ “Про збільшення розміру довічної плати за звання дійсного члена та члена-кореспондента Національної академії наук України та галузевих академій наук”, а 12 грудня 2003 року сам Скопенко був нагороджений зіркою героя (див. тут: http://podrobnosti.com.ua/person/2003/12/12/92042.html).

Чи не надто дорого платникам податків обходиться задоволення владних амбіцій? Чи такою вже “ефективною” є діяльність наукових установ в Україні? Сподіваємося, що правдиві відповіді на ці питання та реальні, а не косметичні шляхи виходу з ситуації, дасть Комісія з питань подальшого підвищення ефективності діяльності НАН України, найближче засідання якої заплановане на 20 квітня ц.р. та про що свідчить сайт НАНУ (http://www.nas.gov.ua).

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/news/1113893364.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua