першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

“Довга ніч наук” в Дрездені. Як це було (фоторепортаж)

ЄвропаОсвіта

Майдан-ІНФОРМ: 01-07-2006 23:27 // // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2006/1151785639.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Українською мовою це дійство віддалено нагадувало “День відкритих дверей” в наших установах. Подивіться, як можна доступно і малому, і старому розповідати про складні речі.

Відновлений з руїн 1945-го року 800-річний Дрезден не перестає дивувати красою своєї архітектури, природи та німецької технічної досконалості. Цього разу приводом для чергового здивування стало проведення 30 червня у всіх наукових установах Дрездена т.зв. “Lange Nacht der Wissenschaften” (“Довга ніч наук”). До цієї події населення, чисельних гостей та туристів міста почали готувати більше ніж за місяць, коли по місту з‘явилися яскраві оголошення про те, що в останню п‘ятницю червня з 18-ї вечора до 1-ї ночі всі бажаючі можуть відвідати наукові установи і познайомитися з їх досягненнями та тим, куди йдуть гроші платників податків. Нечисленних українців Дрездена ці оголошення могли привабити тим, що логотипом події є зображення півкуль людського мозку, виконане в тонах українського національного прапора.

Оскільки автор цих рядків був трохи залучений до підготовки та проведення святкування в Лейбніцівському Інституті досліджень твердого стану та матеріалів, то в подальшому мова піде саме про нього. Готуватися до відзначення події стали ще в понеділок, коли на подвір‘ї Інституту почали розміщуватися та тестуватися експонати, а в коридорах з‘явилися стенди та вказівники. Інститут є не надто великим по українським міркам, в ньому загалом працює до 400 наукових співробітників та обслуговуючого персоналу, а останніх тут чи не стільки ж, скільки й науковців. Втім, це не завадило організувати – не багато і не мало – 23 демонстраційні виставки чи не в кожній дослідницькій групі. Всі вони розташовувалися в лабораторіях Інституту, щоб кожен бажаючий міг доторкнутися до робочого обладнання та обговорити з персоналом “що, як і чому робиться”.

Легку паніку в наших лавах посіяло несподіване повідомлення про те, що якраз під час початку події вся Німеччина буде прикута до екранів телевізорів, щоб переглянути футбольний матч “Німеччина-Аргентина”. Тому для врахування інтересів вболівальників в декількох місцях заздалегідь розмістили телевізори. Крім того, трохи сплутала карти дощова погода, яка змусила подбати про захист експонатів від сирості. Втім, надвечір 30-го червня випогодилося і Інститут у всій красі чекав на гостей (фото 1 та 2).

Задовго до 18-ї години незважаючи на футбольний матч територія поблизу Інституту почала наповнюватися велосипедами та автомобілями, якими дорослі з дітьми приїхали подивитися на наукові “чудеса” та повчити розуму дітей. Слід відзначити, що навіть для найменших були створені всі умови для майбутнього зацікавлення оствітою та наукою. Ось, наприклад, така “модна” нині штука, як нанотрубки (фото 3).


Корисна для розуміння дорослими модель нанотрубок перетворена на “корзину” для вкидання м‘ячиків. За певну кількість попадань (безуспішні спроби до уваги не бралися!) з відстані один метр кожен малюк одержував цукерки та/або печиво. Ажіотаж викликало все те, що можна було подивитися і пощупати. Наприклад, і дорослим, і малим було цікаво заглянути в мікроскоп, щоб роздивитися детальніше звичайну муху (!) або різноманітні кристали. Для школяриків були організовані нескладні вікторини з заповненням відповідних анкет після відвідування декількох демонстраційних виставок. Кожна дитина, яка правильно заповнила таку анкету (батьки теж допомагали!) одержувала майку з логотипом події або інші експонати (фото 4).


Дорослі в цей час могли теж спілкуватися з науковцями. Незважаючи на поширену в Україні думку, що “у нас найкраща освіта, а на Заході всі тупі, бо заплили жиром” дивує те, що пересічні німці мають загалом достатній освітній рівень, щоб кваліфіковано вести дискусію та ловити ідеї “на льоту” (фото 5).


Крім лабораторій, виставки були організовані в коридорах та на подвір‘ї Інституту. Оскільки Інститут веде активні розробки в галузі нанотехнологій, які потім впроваджуються в промисловість, були представлені стенди відповідних фірм. Наприклад, біля стенду компанії AMD кожен бажаючий міг роздивитися в мікроскоп розробки компанії (фото 6).


Побіжно слід зауважити, що з даних сайту AMD в Дрездені випливає, що її інвестиції в напівпровідникове виробництво Дрездена складали за всі роки на кінець 2005 року близько 4 млрд. доларів, тож співробітництво науковців з таким гігантом комп‘ютерної промисловості є вигідним та перспективним.

Сучасні розробки науковців були тісно переплетені з демонстрацією ідей звичних в науці процесів, приладів та явищ. Ось, наприклад, як можна за допомогою фломастерів та розчинника дітям дохідливо пояснити що таке хроматографія та хроматографічне розділення речовин (фото 7).


Принцип дії звичних в побуті батарейок/акумуляторів енергії теж роз‘яснюється на простому прикладі (фото 8).Далі наведені фото з невеликими коментарями.
Магдебурзькі півкулі, або вакуум в дії (фото 9).


Постійний магніт з власною вагою 18 г дозволяє підняти шмат заліза вагою 36 кг (фото 10).


2 поєднаних шприца, наповнених магнітно чутливою рідиною. При піднесенні магнітного поля до точки поєднання шприців рідина поблизу стає твердою та запирає взаємний перетік. За відстуності магнітного поля перетік негайно відновлюється (фото 11).


Автор :-) перед термочутливим детектором. Результат на екрані (фото 12).


Маленький вагончик - приклад високотемпературної надпровідності та левітації. (фото 13).


Дослідне виробництво по виготовленню та обробці матеріалів. Робота руками та механізація нероздільні (фото 14, 15).
Світлова енергія перетворюється в електричну, а потім в механічну. Механічний велосипедист крутить педалі. Джерело ції дитячої “іграшки” широко використовується в Дрездені – всі автомати для оплати парковки автомобілів та деякі зупинки міського транспорту живляться лише сонячною енергією (фото 16 та 17).
Заключним акордом дійства стало “Experimental show” – незабутнє і повчальне видовище з елементами історії науки, піснями та численними світловими ефектами. Розпочалося воно з появи містичної дівчини (фото 18),


яка під музику з мотивами мелодій багатьох частин світу виконала чудернацький танець зі спеціальним ліхтарем в руках, феєрверк світла від якого гуляв по небу та стінам Інституту (фото 19).


В кінці вона “випадково” зачепила яблуко, яке впало на голову сплячому Ньютону (фото 20).


Він розпочав монолог про гравітацію, масу, енергію, імпульс, який потім переріс в захоплюючий діалог з Лейбніцем (Інститут носить його ім‘я) – фото 21,


в якому торкалися як класичних речей кількастолітньої давності, так і сучасних розробок Інституту. Глядачі стали свідками звичайного запуску повітряної кулі під дією розігрітого повітря (фото 22)


після якого під дією магнітного поля на висоту 4-го поверха в небо вистрілили “літаючу тарілку”. Крім того, всі взнали, що таке наприклад фотоефект, коли в залежності від кольору світла генерується різний струм (фото 23),


або в чому полягає ідея атомно-емісійної спектроскопії на прикладі забарвлення звичайного полум‘я домішками, які містять солі натрію, калію чи стронцію.

Завершилося дійство танком дівчини з двома палаючими ланцюгами. Публіка після побаченого просто шаленіла і можна сподіватися, що не в одній дитячій голові зародився потяг до навчання, а в майбутньому і до науки. Оскільки, як виявилося під час шоу, в основі всіх сучасних складних речей лежать гранично прості та зрозумілі речі.

Втім, дійства, подібні тим, які відбувалися в наукових організаціях Дрездена, мають на меті крім популяризації науки й іншу, більш приховану мету. Мова йде про відкритість наукової діяльності та підконтрольність платникам податків. Не секрет, що фінансування науки в Німеччині йде як з державних джерел, так і з регіонального бюджету. І кожен платник податків хоче знати, чому гроші пішли на науку, а не на іншу суспільно важливу річ? В Німеччині це є, науковий результат кожен може оцінити. А коли наукові установи України продемонструють платникам податків своє обличчя та досягнення?

З місця подій Вячеслав Хаврусь, спеціально для спільноти сайту Майдан та Всеукраїнської асоціації “За європейські цінності в науці”

Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 01-07-2006 23:27 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2006/1151785639.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua