першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Цей день в Історії України. 5 жовтня

УкраїнаДати

Майдан-ІНФОРМ: 05-10-2006 01:37 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2006/1160001430.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

«Майдан-Інформ» та Світлана Мормель інформували, інформують і будуть інформувати Вас про події в нашій Історії. Отож, 5 жовтня, крім того, що офіційно створили УПА, трапилось таке:

05.10.1918. Переговори у Києві між Україною і Кримом. Прохання Криму про федеративне входження до складу України.
05.10.1917. Київ. На урочистостях з нагоди відкриття Українського Народного Університету Іван Огієнко прочитав доповідь „Українська культура”, що лягла в основу першого підручника з української культури.
05.10.1909 Народився Антонич Богдан-Ігор Васильович, поет. Помер 06.07.1937.
05.10.1906 Народився Ковтун Іван Дмитрович (Юрій Вухналь), один з найпопулярніших українських сатириків. Розстріляний комуністами 15.07.1937.
05.10.1842. Петербург. Т.Шевченко на пароплаві „Фінлянд” відбув до Ревеля та інших портів Балтики. Є підстави вважати, що в цих мандрах або безпосередньо по їх завершенню написав поезії „Гамалія” та „Як умру то поховайте” і склав збірку з 5 творів, що закінчувалась зазначеними текстами.
05.10.1941. На початку гiтлерiвської окупації на Волині постали перші загони самооборони, що заклали основу УПА.

Три УПА, або дещо з історії творення Української Повстанської Армії.

Загальновідомо, що в середині жовтня 1942 року на Волині під егідою ОУН постав перший військовий загін майбутньої Української Повстанської Армії. Його організатором та першим провідником був Сергій Качинський (псевдо - Остап). Значно рідше згадують про те, що назву Українська Повстанська Армія загони ОУН набули лише у травні 1943 року внаслідок об’єднання з іншими українськими повстанцями, чию назву власне і запозичили.

Загалом боївки ОУН, яка більше за інші українські політичні партії приділяла увагу військовому вишколу своїх кадрів, розробці військових доктрин та стратегій, виникають ще у 1936 – 1937 рр. Під назвою «Вовки» вони вели партизанську війну проти польських окупантів. Саме їх деякі дослідники вважають попередниками УПА.

Після початку німецько-радянської війни 1941-1945 років ОУН, проголосивши 30.06.1941 у Львові відновлення Української держави, розпочала роботу зі створення збройних сил. Однак німецька окупаційна адміністрація влітку 1942 року вдалася до масових репресій та арештів серед членів ОУН, зокрема закатували у в’язниці військового референта ОУН І. Клімова (04.04.1942). Тим самим було припинено всі спроби легального створення військових угрупувань. Однак, з кінця 1930-х аж до осені 1942 року в ОУН переважала доктрина, згідно з якою необхідно було створювати регулярну армію, а партизанські дії засуджувалися, як провокаційні.

І лише наприкінці 1942 року поблизу Львова відбулася конференція військових референтів вищих проводів ОУН, яка визнала доцільність створення партизанських загонів поряд з утворенням регулярних структур під назвою «Військові відділи ОУН-сд», перший з яких і очолив Остап (Сергій Качинський), а загальне керівництво було покладено на Д.Клячківського (псевдо – Клим Савур).

Але організовані ОУН військові загони були далеко не єдиними українськими військовими угрупуваннями, що стравили своїм завданням боротьбу проти окупаційних режимів на території України. За погодження з урядом Української Народної Республіки в екзилі, зокрема з президентом А. Левицьким, Тарас Боровець у серпні 1940 року переходить кордон і починає створювати на Поліссі територіальні «січі», що відомі в сучасній історіографії під загальною назвою «Поліська Січ». На початку радянсько-німецької війни вона налічувала вже понад 1000 осіб. А у серпні 1941 року Т. Боровець розгорнув акцію з об’єднання розрізнених політичних сил для створення єдиної української армії. Результативними виявилися переговори з ОУН(м), монархістами на чолі з полковником І. Трейком, УНАКОР отамана Волошина-Берчака. Налагоджено контакти з білоруською самообороною. Переговори з ОУН-сд не дали результатів.

Політичні групи, що пішли на контакт з командуванням «Поліської січі» створили спільний штаб, визнали за командуючого Т. Боровця та набули нову назву – Українська Повстанська Армія.

Навесні 1942 року чисельність цього загону вже налічувала 5-8 тисяч осіб. В цей час розпочинається новий переговорний етап. Зокрема, намагаючись використати в своїх стратегічних цілях радянських партизан у липні-серпні 1942 року проводяться переговори з капітаном Червоної армії М. Брежньовим, що для цього прибув у район дислокації військ Т. Боровця. Однак переговори не дали результатів. На початку 1943 року розпочалися тривалі переговори з Військовими відділами ОУН-сд. Під час переговорів група націоналістів-самостійників під проводом І. Мітринги, що 1941 року відкололася від ОУН-сд, приєдналася до військових формувань Т. Боровця.

У травні 1943 року переговори було завершено рішенням про об’єднання в одну військову формацію, що прийняла назву Українська Повстанська Армія. Оперативний штаб УПА мав бути розширений за рахунок кооптації представників ОУН-сд. Так постала славнозвісна Українська Повстанська Армія, хоч вперше словосполучення «Українська Повстанська Армія» було вжито задовго до початку Другої світової війни. Сучасні дослідники доходять думки що вперше цю назву було вжито загонами Ю. Тютюнника під час другого зимового походу 1921 року.

Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 05-10-2006 01:37 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2006/1160001430.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua