першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Архіви повертаються в Україну

УкраїнаКультура

Майдан-ІНФОРМ: 21-03-2007 14:44 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2007/1174477484.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

21 березня 2007 року у зв’язку з поверненням архіву Миколи Лебедя в Україну, відбулася прес-конференція директора Центру досліджень визвольного руху (ЦДВР), кандидата історичних наук Володимира В’ятровича.

Після довготривалих пошуків, із США в Україну нарешті було повернуто архівну збірку чільного діяча Організації Українських Націоналістів (ОУН), секретаря закордонних справ Української Головної Визвольної Ради (УГВР), засновника Служби безпеки ОУН, головного редактора дослідницько-видавничого бюро «Пролог» – Миколи Лебедя (1909–1998).
Архівна збірка формувалася Миколою Лебедем протягом 1942–1955 рр., у 1944 році вона була ним особисто вивезена спершу до Західної Європи, а згодом й до США. У зв’язку з політичною діяльністю Миколи Лебедя, як лідера ОУН(за кордоном) – опозиційної до ОУН(бандерівців) структури, матеріали збірки прискіпливо переховувалися їхнім власником. Після смерті М. Лебедя у 1998 році його архів вважався безслідно зниклим. У 2006 році, за допомогою дослідника історії ОУН і УПА Петра Содоля (м. Нью-Йорк, США), Центру досліджень визвольного руху вдалося встановити місцезнаходження збірки – Архів дослідницько-видавничого бюро «Пролог» (м. Нью-Йорк). 29 березня 2007 року «Збірку документів Миколи Лебедя» згідно відповідної угоди, як окремий фонд, було передано на зберігання та опрацювання до Архіву ЦДВР. У березні 2007 року усі матеріали збірки були перевезені в Україну.

До архівної збірки входять невідомі дотепер матеріали, що проливають світло на нові факти з історії українського визвольного руху 1940-х–1950-х рр. Загалом Архів Миколи Лебедя налічує 1459 машинописних і рукописних документів та охоплює 10664 аркушів. У збірці містяться документи різного характеру: листівки та звернення, накази, інструкції, звіти, денники, протоколи допитів, вирізки з преси, листування, підпільні видання. Тематично матеріали висвітлюють питання: збройної боротьби та пропаганди ОУН і УПА, діяльності СБ ОУН та УГВР, діяльності радянських партизанів та НКВД, українсько-польських та українсько-німецьких стосунків.

Особливе місце в архівній збірці займає комплекс документів присвячений українсько-польським стосункам в Галичині та Закерзонні у 1942–1947 рр. Серед цих матеріалів містяться інформація про польський терор у Галичині та Закерзонні (1942–1947), списки українців, які загинули від рук поляків, списки знищених польськими підрозділами українських сіл, протоколи допитів СБ ОУН, що висвітлюють польські злочини проти українців, польські та українські пропагандивні матеріали, що спрямовувалися до українського та польського населення і підпіль.

Архів Миколи Лебедя стане основою для публікації серії документальних видань. Зокрема на травень 2007 року заплановане видання збірника присвяченого українсько-польським стосункам 1942–1947 рр. З огляду на брак подібних джерел та особливу актуальність порушеної в них проблеми, публікація цього збірника матиме значний вплив на розвиток українсько-польської наукової та суспільної дискусії.
Центр досліджень визвольного руху й надалі продовжуватиме роботу з пошуку та впорядкування архівів та матеріалів українського підпілля і його діячів.

За додатковою інформацією звертайтеся:
+380636286860 – відділ зв’язків з громадськістю, Роман Грицьків
e-mail: cdvr_lviv@yahoo.com

Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 21-03-2007 14:44 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2007/1174477484.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua