першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Культурна спадщина Алли Горської під загрозою

Майдан-ІНФОРМ: 10-07-2008 10:30 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2007/1215675000.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Звернення української інтеліґенції
до Президента України Віктора Андрійовича ЮЩЕНКА

Вельмишановний Пане ПРЕЗИДЕНТЕ!

18 вересня 2009 р. виповниться 80 років від дня народження однієї з найвидатніших представниць руху “шістдесятництва” – Алли Горської.
Ім’я Алли Горської довгі часи було під забороною. Тільки через 20 років після її загибелі почали з’являтись про неї перші публікації. Вийшли книги: “Алла Горська. Червона тінь калини” (1996) – спогади її друзів; "Алла! Алла! Алилуя!" (2007) – збірка віршів та мистецьких творів, посмертно присвячених Аллі Горській; "Перлини українського монументального мистецтва на Донеччині" (2008). У м.Києві та м.Василькові встановлено меморіальні дошки на будинках, де жила А.Горська і де її було вбито. У Києві та Львові є вулиці імені Алли Горської. Сьогодні ми свідомі того, що її смерть – це втрата не тільки для родини, друзів і для українського мистецтва. Смерть Алли Горської – це національна втрата.

Загинула Алла Горська, але живуть її твори, а з ними – її ідеї.
Лише в Донбасі поки що збереглися мозаїки художників-монументалістів, разом з якими працювала Алла Горська. Проте нові віяння часу та економічні-бізнесові відносини склалися в нашій Державі так, що дозволяють комерційним структурам нищити шедеври нашої національної культури, до яких, на превеликий жаль, потрапили й ці твори:

1. Сплюндровано, всупереч рішенню мінкультури (копія додається), панно “Жінка-Птах” (Донецьк, автори Алла Горська, Віктор Зарецький, Григорій Синиця).

2. Не розконсервовано замуроване панно "Дерево життя" (Маріуполь, автори Алла Горська, Віктор Зарецький, Галина Зубченко, Борис Плаксій).

3. Під загрозою знищення знаходиться мозаїчний комплекс "Школа" (Донецьк, автори Алла Горська, Віктор Зарецький, Галина Зубченко, Генадій Марченко, Григорій Синиця).

З хвилюванням звертаємось до Вас з приводу трагічної ситуації, яка створилася навколо мозаїчного комплексу "Школа". Його було створено у 1965-66 роках. Уперше художники-професіонали працювали за законами народного мистецтва. Тоді і тут утверджувалась нова мистецька національна українська школа, у витоків якої стояли Михайло Бойчук та Григорій Синиця.

1992 року Григорій Синиця став лауреатом Державної премії ім. Тараса Шевченка у першу чергу за відродження української колористичної школи.

Отже, мозаїчний комплекс "Школа" (як називали його автори) є історичною та мистецькою пам'яткою - об'єктом культурної спадщини.
Міністр культури В.Вовкун відвідав цей комплекс 1 березня 2008 року і, під впливом побаченого, запронував:

1. Припинити будівельні роботи, розгорнуті сторонньою організацією на території, що належить школі.

2. До 2012 року створити туристичний маршрут "Донецьк – Маріуполь. Алла Горська".

3. Подати Міністерству опис мозаїк, їх стан та кошторис на реставрацію комплексу.

4. Присвоїти школі ім'я Алли Горської.

Тож як сьогодні виконуються пропозиції міністра, подані ним у присутності Голови Ради з питань культури при Президентові України М.Жулинського, Голови Всеукраїнського Товариства "Меморіал" ім. В.Стуса Л.Танюка, Голови обласного управління культури М.Пташки та голови Комітету з питань культури Донецької обласної ради М.Бровуна?
Перша пропозиція: ООО "Юрт-Індастрі" розпочала будівництво житлового будинку у травні 2007 року, захопивши без дозволу частину шкільного спортивного майданчика. Реакція донецької влади на пропозицію міністра (1.03.2008) припинити будівництво була спрямована на його узаконення Угодою №164 від 12.03.2008 між ООО "Юрт-Індастрі" (Е.Казімовою) з одного боку та відділом освіти Ворошиловського району в м. Донецьку (Н.Скалдіною). З цією угодою директора школи (Сорокіну Г.) на її вимогу ознайомили лише 2.07.2008.

Друга пропозиція: до цього часу ні Кабінет міністрів, ні Рада з питань культури при Президентові України не розглянули питання про створення названого вище туристичного маршруту.

Третя пропозиція: донецькі художники (Л.Огнєва та М.Кушнір) ще у березні 2008 року підготували необхідні документи і передали до обласного управління культури.

Четверта пропозиція: керівництво школи, педколектив, учні та їх батькі звернулись до місцевої влади з проханням присвоїти школі ім`я Алли Горської. Яким буде рішення, покаже час.

Отже, на відміну від народу (художників, вчителів, учнів та їх батьків) ні Рада з питань культури при Президентові України, ні Кабмін не поспішають, а спритні "донецькі" не ловлять гав.
Знаючи, як "врятували" у Донецьку 2002 року мозаїку "Жінка-Птах", можна передбачити трагічне майбутнє мозаїчного комплексу "Школа". Ось-ось днями він буде знесений разом з будинком школи №5, на стінах якої його було створено.

Манкуртизм глибоко проникнув у наші гени. Що скажемо своїм нащадкам, якщо нині не втрутимося в хід подій?!

Віримо в нашу владу, що вона таки є українською і стане на захист наших національних інтересів.

Ця скарбниця української культури в Донецьку має бути збережена навіки!

Просимо Вас, Пане Президенте, негайно вирішити питання збереження у Донецьку комплексу мозаїк "Школа" і посприяти його внесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток – об'єктів культурної спадщини.

04.07.2008

---------------------------------------------------

Міністерство культури і мистецтв україни

№ 10-5256/17
від 14.10.2002 р.

Управлінню культури
Донецької облдержадміністрації

Міністерство культури і мистецтв України на лист № 03-06/961 від 08.10.2002 щодо загрози нововиявленому об’єкту культурної спадщини – твору монументального мистецтва мозаїчному пано “Жінка-птах” видатних українських художників А.Горської, В.Зарецького, Г.Синиці повідомляє:
Відповідно до пункту 2 статті 14 Закону України “Про охорону культурної спадщини” об’єкт культурної спадщини до вирішення питання про внесення його до Реєстру підлягає охороні.

Просимо забезпечити підготовку облікових документів на зазначений об’єкт та його збереження.

Заступник
Державного секретаря Л.М.Новохатько

Майдан-ІНФОРМ: 10-07-2008 10:30 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2007/1215675000.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua