першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

У Таджикистані заберуть офіційний статус у російської мови

РосіяПолітика

Майдан-ІНФОРМ: 23-07-2009 17:58 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1248361108.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Російська мова втрачає статус мови міжнаціонального спілкування в Таджикистані. Відповідно до проекту нового закону "Про державну мову Республіки Таджикистан", тепер спілкуватися з органами державної влади і управління, підприємствами і установами, отримати інформацію і документи можна буде тільки державною мовою - таджицькою. Проект закону перебуває на розгляді парламенту, передає РИА "Новости".

Президент Таджикистану Емомалі Рахмон у телевізійному зверненні у середу ввечері з нагоди Дня мови закликав до швидкого ухвалення нового закону про мову.

"Про велич нації можна судити, перш за все, з того, наскільки її представники оберігають і поважають свою національну мову", - сказав Рахмон. За його словами, проект нового закону розроблений з урахуванням сучасних вимог державного управління і з метою підвищення національної самосвідомості і патріотизму таджицького народу.

Рахмон сказав, що "наразі таджицька мова широко використовується як мова політики, законодавства і діловодства, науки, культури і засобів масової інформації". На його думку, мова є найважливішою ознакою нації, сполучною ланкою між поколіннями.

Президент розкритикував деякі друковані видання за погане знання таджицької мови. "Сьогодні в Таджикистані є такі газети, мова яких не відповідає вимогам нормативної мови і хорошого смаку. В опублікованих цими газетами матеріалах не дотримуються встановлені норми літературної мови і навіть прийняті правила правопису", - сказав Рахмон.

На його думку, деякі журналісти, "свідомо або через незнання" використовують важкі і незрозумілі широким масам слова і терміни. "Це небажане явище призводить до того, що мова засмічується чужими, нерідко штучними і випадковими елементами, - сказав президент. - Настав, нарешті, час, коли нам, подібно до інших розвинених і цивілізованих країн, слід дбати про чистоту своєї державної мови, упорядкувати включення будь-яких нових елементів у мову на основі літературних норм і покласти край усіляким спотворенням мови і правопису".

Президент Таджикистану закликав фахівців-мовознавців відповідальніше підходити до відбору, впорядкування і використання нових міжнародних термінів і понять у таджицькій мові. "Таджицька мова широко використовуватиметься як мова науки і культури лише в тому випадку, якщо цією мовою буде створена наукова термінологія", - сказав глава держави.

При уряді Таджикистану планується створити Комітет з мови і термінології, повідомив Рахмон. Він також висловився за розробку держпрограми розвитку національної мови.

З телевізійним зверненням Рахмон виступив з нагоди 20-ліття ухвалення закону "Про мову". В ухваленому 22 липня 1989 року законі державною мовою республіки визначалася таджицька мова, а мовою міжнаціонального спілкування - російська мова. Закон давав кожному громадянинові гарантію самостійного вибору мови спілкування з органами держвлади й управління, з підприємствами, установами й організаціями, отримувати інформацію і документи державною, російською або іншою прийнятною мовою.

Згідно з проектом нового закону, кожен громадянин Таджикистану зобов'язаний знати державну мову, при цьому законопроект не регулює використання мови в особистих стосунках.

newsru
Обговорити цю новину у форумі

Майдан-ІНФОРМ: 23-07-2009 17:58 // URL: http://maidan.org.ua/static/news/2009/1248361108.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
  ПРЯМА ДІЯ :
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
На одній хвилі: «Ель Женераль і реп-гімн близькосхідної революції»
Ольга Веснянка, DW: Радянський спадок - "дідівщин​а" в українські​й армії
Василь Овсієнко: «Пилорама-2011». Мнение экспоната
Микола Сварник: Канада протестує
Franko: Про неопірність злу
Олександр Северин: Вбогість пацанських політінформацій
Роман Сердюк: Тимошенко - состав преступления
Альянс Майдан – народним депутатам України: «And Justice for All! Або армагеддєць!»
ГО «Українська альтернатива»: Суд, який паплюжить верховенство права і права людини – загроза суспільству
Станіслав Полянський: Не віддамо свою країну!
Святослав Караванський: Суд пігмеїв над велетнями
otiec: В сім'ї вільній новій не забудьте пом'янути... (с) Кобзар
Олександр Северин: Доцільна брехня, брехлива доцільність
Юлій Хвещук: Історичні «медвєдизми» на тлі 2012 року
Галина Седых: Битва за Техноленд, или кто в Украине не уважает авторское право
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...
  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua