МАЙДАН

Результати моніторингу суспільних протестів в Україні за період з вересня 2009 по грудень 2010 року

29 березня у приміщенні інформаційної агенці УНІАН пройшла прес-конференція присвячена презентації результатів соціологічного моніторингу суспільних протестів в Україні за період з вересня 2009 по грудень 2010 року.

Під час прес-конференції було виділено головні риси соціальних протестів в Україні, а саме:

• Загалом за період з жовтня 2009 р. по грудень 2010 р. зафіксовано більше 3600 протестних дій або близько 8 протестних дій щодня всередньому.

• Пік протестів припадає на жовтень і листопад 2010 року, що пов’язано з протестами дрібних підприємців проти прийняття Податкового кодексу та протестами навколо закону про місцеві вибори та невизнання їх результатів. Однак, на період з березня по червень 2010 року припадало не набагато менше протестних дій.

• Зростає чисельність учасників протестів. Якщо за 12 місяців з жовтня 2009 р. по вересень 2010 р. лише в 37% протестних дій, для яких була повідомлена чисельність, брали участь більше 100 учасників, то за останні три місяці 2010 р. таких протестів відбулося 53%. 21% протестів з жовтня по грудень 2010 р., для яких була повідомлена чисельність, мали більше тисячі учасників.

• В останні три місяці 2010 р. зростає частка протестів у центральному та східному регіонах (у центральний включається Київ) за рахунок західного і південного. Загалом за весь період найбільш протестними був центральний регіон 32%, а найменш протестним – східний (20%).

• Найчастіше протестні дії піднімають соціально-економічні проблеми (56% усіх протестних дій), причому протягом усього періоду, не лише під час Майдану-2. Найчастіші проблеми: затримки зарплат і робітничі права, протести проти точкових забудов, право на житло (особливо, боротьба проти виселень з гуртожитків), екологія, комунальні послуги і громадський транспорт. Частка протестів за інтереси дрібних підприємців до вересня 2010 р. складала лише 5% від протестних дій в Україні, але протягом останніх трьох місяців минулого року сягнула 31%.

• Участь політичних партій в протестах залишається низькою. Протягом 15 місяців лише 26% протестів відбулися за участі політичних партій. Їх участь дещо зросла в останні три місяці, але насамперед через протести навколо місцевих виборів та переслідувань лідерів опозиції: Ю. Тимошенко та Ю. Луценка. Лише 10% соціально-економічних протестів відбулися за участі політичних партій у порівнянні з 47% ідеологічних протестів (навколо історичних, мовних, геополітичних тощо питань) та 60% протестів безпосередньо пов’язаних з боротьбу за політичну владу. Натомість у 60% соціально-економічних протестах не було повідомлено про участь жодної партії, громадської організації або політичної групи; вони проводилися лише неформальними ініціативами людей, які безпосередньо зіткнулися з тією чи іншою проблемою.

• Відбувається політизація протестів. Якщо до жовтня 2010 р. тільки 16% протестів звертали вимоги до центральних органів державної влади, то в останні три місяці минулого року частка таких протестних дій зросла майже втричі – до 44%. Серед соціально-економічних протестів зростання частки спрямованих до або проти центральних урядових органів було найбільш вражаючим: від 13% до 63%.

• У період до вересня 2010 р. після виборів Президента України майже в півтора рази зростає частота репресивних дій (від 10,8 репресій на 100 протестних дій до виборів до 15,2 репресій на 100 протестних дій після виборів). Більше того, в останні три місяці 2010 р. частота репресій зростає ще більше – до 16,6:100. При тому, що форма протестів в останні три місяці стала менш конфронтаційною (менше застосування прямої дії, наприклад, перекривання дороги) і більше застосовувалися такі конвенційні форми як мітинги та пікети, що не порушують громадський порядок (частка конвенційних протестів зросла з 70% до 78%, частка конфронтаційних впала з 25% до 17%, частка насильницьких протестів лишилася незмінною – 5%). Частіше починають застосовувати превентивні репресії: судова заборона акцій, перешкоджання проведенню, залякування протестувальників або перевізників, що можуть їх доставити на місце протесту.


Керівник проекту моніторингу Володимир Іщенко відзначив: “Протести в Україні виходять на якісно та кількісно новий рівень. Важливим елементом цього є розбудова організаційної інфраструктури в суспільстві. У найближчому часі можна очікувати подальше розширення протестної діяльності пов’язаної з соціально-економічною політикою уряду”.

Моніторинг проводиться Центром дослідження суспільства з вересня 2009 року. Це перший проект з систематичного збору інформації про всі (незалежно від тематики та чисельності) фактичні протестні дії, а також реакцію на них з боку влади та інших цілей протесту, що відбуваються в реальному часі на території України на основі моніторингу більше 100 національних, обласних і активістських веб-медіа.

Метою даного проекту, що здійснюється Центром дослідження суспільства за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, є об'єктивне вивчення протестної активності та суспільних рухів в Україні та доведення до відома широкої громадськості цієї інформації.

Мета програми Посилення впливу громадянського суспільства Міжнародного фонду “Відродження” - сприяння розвитку системи захисту прав громадян як споживачів державних та комунальних послуг, посилення спроможності громадських організацій щодо вироблення політики та впливу на прийняття політичних рішень із суспільно важливих питань. Детальніше: http://www.irf.ua

Центр дослідження суспільства — незалежний некомерційний центр дослідження соціальних проблем і колективних протестів. Серед основних напрямків роботи: вивчення суспільних рухів, освітньої політики, проблем бідності. Експерти Центру — викладачі, аспіранти та випускники Національного університету Києво-Могилянська академія.

Контактні особи — Інна Совсун (067-502-5727 ), Володимир Іщенко (097-396-4499).
Поділитися:
http://maidan.org.ua/static/news/2011/1301458229.html

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

Ми також вітаємо коментарі, доповнення та виправлення до текстів новин від всіх свідків подій, що згадуються в новинах. Пишіть на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини. Всі цікаві коментарі будуть оприлюднені.

REDTRAM

Завантаження ...

(Copyleft) maidan.org.ua, 2001-2012
!!! Копілефт передбачає вільне розповсюдження із збереженням автури !!!
сайт розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації - переклад ліцензії українською