МайданМайдан-Кримновинистаттізаявифорум пошукконтакти  

ПРЕС-РЕЛІЗ: "Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки"

15-07-2009 19:25 // Право // URL: http://maidan.org.ua/static/newskrym/1247675121.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти15 липня ц.р. у Службі безпеки України відбувся круглий стіл «Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки». У заході взяли участь народні депутати України, представники СБУ, громадських організацій, засобів масової інформації, історики, правознавці.

Звертаючись до учасників круглого столу, заступник голови СБ України Микола Герасименко зазначив, що на виконання доручення Президента України Віктора Ющенка Служба безпеки України у взаємодії з Генпрокуратурою України проводить збір матеріалів, які стосуються незаконних виселень у 1944 році кримськотатарського народу та інших народів, які проживали на території Криму. Збираються та вивчаються документи про злочини тоталітарного режиму у 1944 році, встановлюються та опитуються свідки. За результатами, відповідно до вимог національного законодавства, СБУ та Генпрокуратура нададуть правову оцінку незаконному насильницькому виселенню народів Криму.

Народний депутат України Мустафа Джемілєв наголосив, що насильницьку депортацію 1944 року, здійснену радянськими репресивними органами, слід кваліфікувати як геноцид, оскільки за два роки у вигнанні за різними підрахунками загинуло від 38 до 46 відсотків кримськотатарського народу.Представниця комісії з вивчення геноциду кримських татар при Меджлісі Гульнара Бекірова розповіла про стан вивчення архівних матеріалів, що стосуються депортації, наголосивши на важливості фіксації спогадів живих свідків катастрофи кримськотатарського народу. Пані Бекірова поінформувала присутніх, що вже побачили світ три томи видання «Как это было» зі спогадами репресованих.

Один з лідерів кримськотатарського народу Рефат Чубаров наголосив на потребі звернутися до урядів інших країн, чиї архіви можуть містити документи про трагічні події травня 1944 року.

Уповноважений України в міжнародному суді ООН Володимир Василенко у своєму виступі зупинився на юридичних тонкощах, на які слід звернути увагу при порушенні кримінальної справи за фактом депортації кримськотатарського народу.

Підбиваючи підсумки круглого столу керівник департаменту архівного забезпечення СБУ Володимир В’ятрович заявив, що Служба безпеки України має намір звернутися до спецслужб Росії та Узбекистану з проханням відкрити доступ до матеріалів, які стосуються депортації кримськотатарського народу. «Всебічне, неупереджене, незалежне від політичної кон’юнктури вивчення насильницької депортації кримськотатарського народу допоможе суттєво поліпшити моральний клімат на кримському півострові. Сьогоднішній круглий стіл – це лише перший крок на шляху до повернення історичної справедливості щодо кримськотатарського народу», – підсумував В. В’ятрович.Нагадаємо, що на виконання указів Президента України «Про відзначення у 2009 році Дня пам’яті жертв політичних репресій» та «Про заходи у зв’язку з 65-ми роковинами депортації з Криму кримських татар та інших осіб за національною ознакою» 18 травня ц.р. у Сімферополі відбулась виїзна Колегія Служби безпеки України. У її засіданні взяли також участь лідери кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров, муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв, Постійний представник Президента України в АР Крим Леонід Жунько.

Виконуючи доручення Президента СБУ, розсекретила й передала кримськотатарській громаді унікальні архівні матеріали сфальшованої радянськими репресивними органами справи стосовно кримськотатарської політичної організації «Міллі Фірка». За цією справою за звинуваченням у так званому «буржуазному націоналізмі» 1928 року було репресовано 63 особи - духовна еліта кримськотатарського народу.

Прес-центр СБ України

Обговорити цю новину у форумі

15-07-2009 19:25 Право // URL: http://maidan.org.ua/static/newskrym/1247675121.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах, можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини, на яку ви посилаєтся.

  Ваша участь :
Ви теж можете додавати новини на "Майдан"! Читайте як!
Слідкуйте за нами
на Twitter
Найкраще з Майдану
на Facebook
ПРЯМА ДІЯ:
Назви ім'я - нехай свіча не згасне
Захисти Україну! Зупини законопроект про мови
Збираємо докази спотворення волевиявлення!
  Опитування :
“Чим є для Вас право знати?”

Переглянути результати >>>

  ОСТАННІ СТАТТІ :
Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва: Справа Юлії Тимошенко: оцінки і наслідки
Алі Татар-Заде: Ісламські леви у кримській саванні
Андрей Кириллов: Религиозность ка угроза
Олексій Ільяхов: Етнічні росіяни Криму відкрили другий фронт. Поки що епістолярни
«Правозащитное движение Крыма»: Проявление очевидных случаев ксенофобии
  Цікавинки від RedTram:
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua